Však už je připravená náhrada https://itsfoss.com/ubuntu-community-theme/ . V současné verzi není použito, protože se jedná o LTS, ale dá se předpokládat, že v 18.10 už to bude výchozí motiv.
Však už je připravená náhrada https://itsfoss.com/ubuntu-community-theme/ . V současné verzi není použito, protože se jedná o LTS, ale dá se předpokládat, že v 18.10 už to bude výchozí motiv.
Pokud se nepletu, tak LTS se takto aktualizují až po nějakém čase. Mám pocit, že s vydáním x.y.1, takže tohle by teď nemělo udělat vůbec nc, pokud tomu nepřidam -d. Šlo mi spíš obecně o další osud těchto instalací pokud uživatel nezasahne. Udělat to ručně by neměl být žádný problém.
Mrkni na https://linuxconfig.org/things-to-do-after-installing-ubuntu-18-04-bionic-beaver-linux. Tam najdeš i doinstalaci cinnamonu.
ten clanek je priserny. nejprv napisou - hura zkuste vice desktopovych prostredi! cimz si user rozdrbe system, a hned pote popisuji jak si nainstalovat gnome tweak tool. Az nekde nakonci doporucuji doinstalovat kodeky. Jako 'scientific software' uvadeji matlab, jenz je jaksi za tezke prachy, zeano, ale na GNU Octave si nevzpomneli?
Ten clanek vypada jako by ho napsal nekdo kdo videl linux poprve asi tak tyden zpatky.
nejhorsi jsou uzivatele co vyzadujou ETA ;-)
kazdopadne ve faq: https://neon.kde.org/faq#bionic
Will you update the base to Ubuntu 18.04 Bionic Beaver?
Yes we are compiling our packages and starting to make images based on 18.04 now. The ability to upgrade will be turned on when we are satisfied it is reliable to do so.
Jen dotaz: Už konečně opravili sound system?
Ten padal už někdy od druhé nebo třetí verze (protože se pokoušeli vymyslet něco jiného, než co v Debianu funguje bez problémů a nezvládli to). Dokonce se kdysi objevil zde na Rootovi návod, jak restartovat selektivně sound systém, aniž by se musel restartovat celý počítač. Od Ubuntu jsem migroval k Debianu právě kvůli tomuto léta neopravovanému bugu, který v podstatě znemožňuje používat počítač jako přehrávač hudby nebo (ozvučeného) videa.
Netuší někdo jestli fixli ten memory leak v gnome-shell? Mě to totiž brání používat standardní GNOME ve virtualu bez swapu (jen zram) pokud tam mám 4GB. Po hodině mi gnome-shell zabírá pres půl giga paměti. Když k tomu přidám že ve výchozím stavu gdm + GNOME zabírají 2GB, tak je to pro jakoukoliv práci nepoužitelné. Musel jsem přejít na lightdm + unity nebo xfce4. Tam je po startu zabrání jen 1GB
Unity je v 18.04 dostupne i po ciste instalaci k doinstalovani, pouze neni vydavano s timto prostredim pripravene ISO
https://www.root.cz/zpravicky/unity-7-zustane-v-repozitari-ubuntu-rika-shuttleworth/
https://packages.ubuntu.com/search?keywords=unity&searchon=names&suite=bionic§ion=all
pri upgrade tedy ti samozrejme nezustane stare verze balicku Unity z 16.04, ale aktualizuje se na verze balicku z 18.04...
btw: psal sem o Unity7, pokud mas snad Unity8, tak:
https://ubports.com/
https://github.com/yunit-io/yunit
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Unity-8-On-Ubuntu-18.04
pripadne alternativni jako Unity7 vypadajici:
https://artemis-project.github.io/about/
vzhledem k tomu že mám dnes a zítra noční budu muset aktualizace na 18.04 kapánek odložit.A nejprv ji otestuji ve virtualizace a ak je stabilní,bezpeční, a funkční, půjde veřejně na všechna siltové kompy servery a notebooky které ve své síti mám. ps místo gnome shell pude unity 7.5 kým tam ještě je x org a compiz pak už jenom gnome shell 3.28 - 4.0
nekolik postrehu:
- pouzivam na svem HW 18.04 od bety2 + navic PPA XubuntuDev a problemy nepozoruju, jen obcas pri zavreni vika padne xfdesktop ale pri otevreni uz bezi novej a aplikace i okna veskera zustavaji
- ve virtualu neoveris stabilitu na tvem HW, ani neoveris (pokud nebudes opravdu duslednej) stabilitu sluzeb a aplikaci ktere pak na fyzickem HW chces pouzivat...
- obecne Cannonical doporucuje aktualizace LTS vydani na produkcnich strojich AZ s vydanim prvniho opravneho, tedy 18.04.1, pokud na toto vydani nepockas a budes pak mit nejake problemy, vzpomen si na toto doporuceni od "vyrobce" ;-)
To je obecně o rozdělení main vs universe. U main je podpora garantovaná Canonicalem, u universe (kde počítám spadají všechna ostatní prostředí) není garance žádná. Člověk tam může narazit na balíček, který má svědomitého správce, který ho udržuje a vydává aktualizace, ale stejně tak na balíček, který byl prostě jen zkopírovaný z Debian Testing, v Ubuntu správce vůbec nemá a celých 5 let tam leží netknutý.
To jako že na webu píší že je podpora 3 roky pro oficiálně podporovaná rozhraní a přitom se o to nestarají?
Takže chápu li to dobře, instalace ubuntu a doinstalování jíného desktopu dobu podpory neprodlouží. A naopak při instalaci "derivátu" s jiným prostředím je podpora 5 let protože to používá stejné repozitáře pro všechno krom těch balíčků navíc daného prostředí?
Ono je otázka zda se vyplatí držet TLS verze a cpát do toho backporty, PPA a repo nebo přecházet na ty půlroční vydání :)
To je čistě reklarace té komunity, která ten desktop spravuje. Žádnou záruku tam člověk nemá, je to takové "best effort". Jakožto člověk, jehož tým má na starosti desítky balíčků v RHELu, vím, že dlouhá podpora, pokud se má dělat pořádně, je sakra těžká, proto jsem k těmto komunitním prohlášením o podpoře po x let dost skeptický.
U Ubuntu se to má tak, že main (což je typicky tak 1/4 všech balíčků ve výchozích repozitářích Ubuntu) je podporovaný Canonicalem po dobu 5 let. Zbylé 3/4 (universe) nemá žádnou oficiální garantovanou podporu. Může tam být nějaká komunita kolem Xubuntu, která prohlásí, že balíčky kolem Xfce v universe bude udržovat 3 roky, ale těžko se na to spoléhat, není tam definované, co ta podpora přesně znamená, jsou to jen dobrovolníci, kteří můžou zítra projekt opustit... Obecně prostě platí, že universe žádnou garantovanou podporu nemá.
V prvni rade je potrebne najit alternativy zbytecnych windows programu.
Office jde nahradit budto OnlyOfficem (nativne pracuje s .docx soubory atd) anebo pouzivat Microsoft Office Online. OneDrive je taktez mozno provozovat v prohlizeci, integruje se s Microsoft Office Online.
PSPad jde nahradit jakymkoliv textovym editorem, pripadne Atom-em, nebo Geany.
Winrar jde lehce nahradit defaultnim archivatorem. uTorrent jde nahradit programem Transmission.
Dobrý den,
z vašich příspěvků usuzuji, že byste neměl nad Linuxem vůbec uvažovat. Mám celkem čerstvou zkušenost s přechodem na Linux v jedné firmě, která si to u mne objednala. Byli předem rozhodnuti a i přes mé varování chtěli přejít na všech počítačích najednou. Podmínkou byl - podobně jako u vás - jen MS Office. I když MS Office díky emulaci fungoval na 100%, nebyli schopni linuxovou filosofii vstřebat a pravděpodobně se nakonec budou vracet zpět k Windows. A to i přesto, že jim Linux přinesl přesně to, co bylo původně důvodem přechodu: stabilitu a vyšší zabezpečení.
Takže pokud je pro vás nepřekročitelnou podmínkou MS Office 2016 nativně a vůbec neuvažujete o tom, že byste mohl používat nějaké alternativy programů, na které jste zvyklý, zůstaňte prosím u Windows. Bude to pro vás mnohem lepší.
Díky za Vaši rozumnou odpověď.
Filosofii Linuxu chápu a měl jsem ho na notebooku rok a používal. Jenže co se týče UI - Gnome = katastrofa, humus, prostě škaredý. A ostatní jsou na tom dost podobně. Především ty nekonzistentní vzhledy v aplikacích.
KDE5 je vcelku i líbivé a hlavně přizpůsobitelné.
Na linuxu je potíž s kancelářskými programy. Nic lepšího než MS Office neznám. Dělám v něm shlukovou analýzu atd. A prostě LibreOffice je sice zdarma...ale to je tak asi vše.
Měl jsem 16.04, používal jsem aktivní rohy, měl jsem rád animace ála Compiz, mám rád sexy prostředí. U UNITY jsem oceňoval horní lištu ála Mac, horní lišta funguje i pro aplikační menu.
Proč v GNOME to nejde, musím si instalovat nějakej add-on na aktivní rohy a na schování horní lišty (i když to není vše co by mohla horní lišta dělat). Nabídka co je v horní liště je na výšku tak roztažená, jako by ji někdo zapomněl na stylovat.
Nechtěl jsem ještě přecházet, ale je to asi týden, a rafnul se mi kompletní ( asi NVidia ovladač). Co naplat nebudu dávat staré 16.04, jdu teda novou cestou.
Po nainstalování mi napadlo WTF. Nevím co kdo má na GNOME, ale mně se nelíbí a je to děs.
Naštěstí, jsem kdysi zkoušel Ubuntu Budgie, tenkrát mi nevyhovoval. Když jsem ho narušoval,
Bez adaptace na nove veci a zvykani si by clovek zahynul pred 10 000 lety, ale tak je to na tobe. Da se teoreticky zakoupit Crossover pro automatickou podporu rozbehani Office, nebo zkusit manualne rozchodit Office s Wine, kde se nedavno zacali podporovat Office 2016.
Stale ale doporucuju alternativy. Jsou jednoduche na pouzivani a velmi dobre.
Co má PotPlayer a nemá VLC a nebo gnome-mpv ?
OneDrive má nějakou textovou utilitku..
PSPad nevím, myslím si že jde pustit přes wine.
WinRAR není potřeba, na windows je lepší 7zip a na linuxu to funguje ve správci a jsou dobré programy na archivy.
uTorrent je zamalwarovaný od staré verze a je lepší používat i na windows qbittorrent, deluge nebo transmision či si nainstalovat Kodi, stream cinema plugin a zaplatit https://webshare.cz?r=4i64M83fF6 na rok :)
Ako je na tom kompatiblita s HiDPI displejmi? Asi pred rokom som skusal Mate. Velkost pisma sa dala zvacsit, ale niektore ikony, ostali male. Npr na hornej liste okna. Pre porovnanie, Elementary ma HiDPI zvladnute na 100% ale to rozhranie mi nejako nesedi ani po roku pouzivania
"ale niektore ikony, ostali male. Npr na hornej liste okna."
podla vsetkeho to uz zmenili
https://ubuntu-mate.org/blog/ubuntu-mate-bionic-final-release/
projekt LXQt vznikl pred 4lety, tedy tezko se 5let mluvi o prechodu v Lubuntu, uvazuje se o tom ~2roky, druha vec je ze 18.04 je LTS a u dlouhodobeho vydani neni vhodne provadet radikalni zmenu prostredi, i kdyz jde "jen" o odnoz...
v neposledni radi ti nikdo nebrani nainstalovat *buntu a doinstalovat LXQt ;-)
Je pravda že se asi o tom mluví ještě déle. Razor-QT atd..
A je pravda že to trvá.
Byly už myslím i ISO s LXQT ke stažení.. A teď pro 18.04 nikde. Ale byl v nich stejně divně vybraný SW..
Je škoda že nevychází nějaká hezky nakonfigurovaná a vyladěná verze LXQT třeba jako rolling update s QT softwarem :)
Možná zkusit fedoru?: https://spins.fedoraproject.org/lxqt/download/index.html
Lubuntu s LXQT dení sestavneí se dá stahovat tady:
http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu-next/daily-live/pending/
A vyšel teno článek:
https://www.root.cz/zpravicky/lubuntu-prejde-na-lxqt-s-vydanim-podzimni-verze-18-10/
Diky za clanek. Byla to samozrejme nutnost - na rootu.
Abych nepel jen samou chvalu:
- po upgrade jsem mel drobny problem s "pip" od pythonu - nejak prestal fungovat a musel jsem ho downgradovat na verzi 9.0.3.
- nejak mi blbnulo ctrl-alt-t, po spraveni jsem zjistil, ze "terminator" beha s python2, takze ted s python3 kolabuje
- evidentne mi zustalo default unity, v gnome bohuzel zmizela moznost detachovane nabidkove listy programu uplne nahore.
Otazka - proc livepatch vyzaduje account na ubuntu? Doporuceni - pockat na 18.04.1, skoda listy u gnome.
nechce se mi ted hledat odkaz, nicmene canonical oficialne doporucuje u produkce prechazet na nove LTS vzdy teprve az s prvnim opravnym vydanim...
to ze nove vydani bude mit par dni/tydnu nejake bugy je logicke, komu to vadi (na neprodukcni instalaci) ma s instalaci/upgrade pockat alespon par tydnu, komu to nevadi muze nalezene bugy reportovat (tim nemyslim psat komentare na root ;-)