To je obecně o rozdělení main vs universe. U main je podpora garantovaná Canonicalem, u universe (kde počítám spadají všechna ostatní prostředí) není garance žádná. Člověk tam může narazit na balíček, který má svědomitého správce, který ho udržuje a vydává aktualizace, ale stejně tak na balíček, který byl prostě jen zkopírovaný z Debian Testing, v Ubuntu správce vůbec nemá a celých 5 let tam leží netknutý.
To jako že na webu píší že je podpora 3 roky pro oficiálně podporovaná rozhraní a přitom se o to nestarají?
Takže chápu li to dobře, instalace ubuntu a doinstalování jíného desktopu dobu podpory neprodlouží. A naopak při instalaci "derivátu" s jiným prostředím je podpora 5 let protože to používá stejné repozitáře pro všechno krom těch balíčků navíc daného prostředí?
Ono je otázka zda se vyplatí držet TLS verze a cpát do toho backporty, PPA a repo nebo přecházet na ty půlroční vydání :)
To je čistě reklarace té komunity, která ten desktop spravuje. Žádnou záruku tam člověk nemá, je to takové "best effort". Jakožto člověk, jehož tým má na starosti desítky balíčků v RHELu, vím, že dlouhá podpora, pokud se má dělat pořádně, je sakra těžká, proto jsem k těmto komunitním prohlášením o podpoře po x let dost skeptický.
U Ubuntu se to má tak, že main (což je typicky tak 1/4 všech balíčků ve výchozích repozitářích Ubuntu) je podporovaný Canonicalem po dobu 5 let. Zbylé 3/4 (universe) nemá žádnou oficiální garantovanou podporu. Může tam být nějaká komunita kolem Xubuntu, která prohlásí, že balíčky kolem Xfce v universe bude udržovat 3 roky, ale těžko se na to spoléhat, není tam definované, co ta podpora přesně znamená, jsou to jen dobrovolníci, kteří můžou zítra projekt opustit... Obecně prostě platí, že universe žádnou garantovanou podporu nemá.