Zhaoxin též připravuje kód pro preferovaná CPU jádra
Pro procesory Intel a AMD už léta platí, že některá CPU jádra na křemíku jsou lepší neež jiná, a tak je Linux protkán kódem, který umí s tímto pracovat a preferovaná jádra lépe využívat. Podobnou věc chystá pro svá CPU jádra i čínský Zhaoxin (nástupce x86 VIA), pro jádra, která jsou typicky schopna dosahovat bez problémů vyšších pracovních frekvencí.
Využívá k tomu rozhraní ACPI a příslušné patche už zamířily do jádra. Ty se postarají o správné reportování specifik jednotlivých CPU jader za pomoci ovladače ACPI CPUFreq, díky čemu bude moci systémový scheduler lépe rozdělovat úlohy, což povede k určitému nárůstu výkonu.
Výkon notebookových CPU Intel za posledních 5 let
Jako by mi Phoronix četl myšlenky, jal se otestovat výkon posledních několika generací mobilních procesorů Intel v řadě různých testů. Můžeme tak porovnat výkon od Core i7–8565U (14nm Whiskey Lake) po nejnovější Core Ultra 7 155H (aktuální „4nm“ Meteor Lake).
Z hlediska spotřeby drží 14. generace Meteor Lake zhruba stejné maximum jako předchozí generace (od 11. Tiger Lake výše), s výraznějším rozptylem směrem dolů. Výkon skrze všechny testy ukazuje, jak Intel s každou další genrací v posledních letech navyšuje, oproti Tiger Lake dává Meteor Lake zhruba dvojnásobek.
Phoronix výsledky rozdělil i na dílčí typy úloh, pro zajímavost třeba testy aplikací pro tvůrce obsahu – tedy audio/video kódování, grafika a 3D grafika – je postup skrze jednotlivé generace 100 → 114 → 163 → 205 → 260 %. Mezigenerační nárůsty v těchto úlohách v noteboocích Intel za posledních 5 let tedy jsou: +14% → +43% → +26% → +27%. Řeč je samozřejmě o výkonu CPU části.
Sluší se dodat, že hned první reakce v diskusi pod testem odkazuje na nové BIOSy od Intelu, které činí Meteor Lake ještě efektivnějším: vyšší výkon při nižší spotřebě, jak uvádí Tomshardware.
Výkon notebookových iGPU Intel od Gen9 po současnou 2. generaci Xe
Dále Phoronix otestoval řadu posledních generací integrovaných grafických jader Intel. Z přehledu spotřeby lze říci, že nová generace je výrazně úspornější než minulá a skoro se navrací na úroveň generací se staršími GPU jádry. Výkon přitom narostl opravdu hodně, konkrétně Phoronix uvádí pro generace uvedené výše průměrné hodnoty výkonu 32 → 55 → 96 → 127 → 169.
To znamená, že současný Meteor Lake dosahuje po 5 letech od Whiskey Lake 5,3× vyššího výkonu. To představuje mezigenerační nárůsty +72% → +73% → +32% → +33%. Čekal bych více, ale jak víme, Intel stále horečně pracuje na next-gen ovladači Xe (který zatím ještě není zrovna v dobré kondici) a též připomeňme, že nové iGPU má výrazně vyšší schopnosti, které se v testech výkonu typicky neukáží, třeba podporu hw raytracingu, (de)kódování AV1 apod.
Závěrem na CPU a iGPU testy lze zatím říci, že se čekalo více, zejména po brutálním hajpování, které Intel v souvislosti s Meteor Lake v posledních letech předváděl. Zatím to vypadá, že jde o celkem standardní evoluční krok, ale jak už jsme naznačovali minule, průměr neznamená, že některé aspekty konvenující danému uživateli nenarostly výrazně výše. Podstatné také je, že se Intelu podařilo zapracovat na energetické efektivitě, k čemu znovu připomeňme, že efektivitu budou i nadále ladit nejen nové ovladače a schedulery, ale i BIOSy.
Mesa 23.3.2, poslední opravná verze tohoto roku
Dle plánu vychází poslední letošní aktualizace balíku Mesa 23.3.2. Neobsahuje logicky žádné zásadní novinky, primárně přináší opravy v ovladačích jako RADV, Etnaviv, R600g, Iris, ANV či RadeonSI a dále tvůrci zapracovali na opravách ovladače Rusticl, tedy „OpenCL-on-Rust“ a jiných menších věcech.
Mezi opravami pro Intel je již dříve avizované řešení pro běh letošní herní pecky Baldur's Gate 3 na grafických kartách s GPU Intel (jde o backport z vývojové verze Mesa 24.0). Detaily v mailing listu projektu.