k symbolickym menam - nie je mi uplne zrejme ich vyuzitie. ok, priradim a pri vypise sa mi to zobrazi za cislom verzie, nic viac?
cislovanie verzii, viem bude v buducom cisle, ale dufam ze okrem sposobu AKO sa da cislovat, tam bude popisane aj to, ake su zauzivane postupy a hlavne PRECO. (mam na mysli nie len vetvenie)
tiez by ma zaujimalo, ci je existuje parameter pre zistenie ci je subor zamknuty alebo nie... jasne, rtfm, ale v takomto clanku mi to vyslovene chybalo... mozno v buducom.
Symbolicka jmena muzete vyuzit misto cisla verze kdekoliv kam cislo verze muzete zapsat --- od co pres rcsdiff az po kdovico ;-). Tedy muzete psat co -lredhat_7_2 soubor misto co -l1.445 soubor apod.
Inu cisluje se vzdy pouze sekvencne, RCS za vas automaticky postupne inkrementuje cisla verzi, prakticky jedina rozumne volitelna zalezitost je ono zvysovani prvniho cisla.
O zamykani se vice rozepisu v pristim clanku, tuto informaci vsak mimo jine vypisuje i rlog; priste jeho vystup zkusim probrat trochu podrobneji protoze snad uz stihneme RCS projit natolik dukladne, abychom si mohli vysvetlit vyznam vsech (nebo alespon temer vsech; myslim ze asi vynecham accesslisty) informaci, ktere vypisuje.
Uvadet, ze CVS je hezky zabalene RCS s vetsimi moznostmi je trochu zavadejici - interne to sice tak v jistem smyslu pracuje, ale oba systemy pouzivaji zcela odlisne modely zamykani souboru (merging & locking model). Osobne se domnivam, ze o techto koncepcich by se mel ctenar dozvedet jeste pred konkretnim popisem jednotlivych prikazu.
Bezpochyby oba systemy rozdilne koncepce zamku opravdu pouzivaji, existuji i rozdily ve vetveni apod., ovsem myslim ze takove rozdily muzeme povetsinou zaradit do onoho hezkeho obalu :-). O zakladech a smyslu zamku jsem se zminil uz v tomto dile, priste o tom reknu neco vic (hlavne jak tu vec vypnout ;).
Rad bych poznamenal, ze takove veci se lze docist v manualu a takovychto clanku jsem cetl minimalne 5. Tim ovsem nijak nesnizuji prinos autora:) Spis bych tu mel namet na clanek. Lepsi nez popisovat jednotlive spravce verzi (ktere maji sve vlastni manualy) bych hodnotil lepe obecny popis "version managementu".
Tj. odpovedet na zakladni otazky:
Kdy ukladat, kdy menit verze, jak projekt rozdelit, jak komentovat atd. Predpokladam, ze pro cloveka ktery vi co chce (aby ten software umel), je to mensi usili vybrat a nastudovat ovladani jednotliveho softwaru. Pro toho kdo si projekt spatne rozdeli a bude psat jako prase vcetne toho ze bude mit verzi 123.34456 a nebude psat poradne komentare je to uplne nanic. A tech clanku vzhledem k poctu calnku "opisujici" manualy CVS a jim podobnych jsem nevidel tolik.
zdravim,
CVS jsem pouzil pri psani stranek v PHP a je to dobry pomocnik. nicmene pripojuji se k predchozimu navrhu. neni zase takovy problem si zjistit prikazy pro odeslani do archivu, stazeni, zjisteni apod.
za uzitecne bych povazoval prave ony zkusenosti s pouzivanim - kdy ukladat, kdy menit verze, jak projekt rozdelit, jak komentovat atd.