To, že výchozí distribuční prostředí používá jen čtvrtina uživatelů Ubuntu, je fakt fail. A nedá se ani vymlouvat na to, že je to nové prostředí. Už je tu dva roky, což je dost dlouhá doba. Škoda, že nejsou k dispozici statistiky po jednotlivých distribucích. Bylo by zajímavé sledovat, jak moc jsou uživatelé té které distribuce věrní výchozímu prostředí.
Ja mam jen obavy z toho vetsinoveho podilu Ubuntu na desktopech... Dobre, kdyz to lidem vyhovuje, at si to pouzivaji, prestoze tu jsou mnohem kvalitnejsi distribuce pro desktop (openSUSE). Vadi mi ale dusledky teto rozsirenosti, Ubuntu se stava synonymem pro GNU/Linux, Valve vyviji Stem klienta pouze pro Ubuntu... za chvili toho bude mnohem vice :(
Kdo (podle čeho) rozhodl, že "tu jsou mnohem kvalitnejsi distribuce pro desktop (openSUSE) než bubuntu"?
A proč zrovna openSUSE?
Ne-geeka, který chce zkusit něco jiného než widle zajímá jen to, zda si tu potenciální náhradu lehce nainstaluje a všechno bude fungovat, jak je zvyklý.
Nějaké googlení kvůli zvukovce nebo wifi ho nezajímá a už vůbec kvůli tomu nebude měnit kdesi jakési skripty (ani neví, že něco takového je).
PS: ano, mám bubuntu (z výše zmíněných důvodů), ale nechtěl jsem vyvolat flame, každý ať používá, co mu vyhovuje ...
No já osobně mám taky poměrně z toho trochu obavy. Navíc zrovna Ubuntu je poměrně sobecká distribuce, což ještě navíc docela dráždí většinu Debianistů. Ale hlavně a prvořadě jde opravdu o to, že to mezi lidmi (a evidentně nejen BFU) vyvolává dojem, že Linux = Ubuntu. Tohle nebylo ani za mandrivy a ani za Red Hatu co já pamatuji. Může se taky za pár let stát, že distra, která nebudou kompatibilní s Ubuntu, budou pomalu mizet. To by bylo hodně, hodně zlé...
si nemyslim, ze budou mizet. protoze nekdo, kdo tomu rozumi ubuntu nejspis pouzivat nebude a radsi sahne po necem rozumejsim. Ti ostatni sahnou po ubuntu, bez ktereho by geekovske distribuce stejne nepouzivali (nebo pouzivali a vzhledem ke geekovosti ne k plne spokojenosti, coz by vedlo k navratu k predchozimu systemu). V dusledku se sice procentualni rozvrzeni uzivatelu zmeni, ale v absolutnich cislech to pro distra ruzne od ubuntu bude vicemene stejne...
Mam trochu jinou zkušenost.
BFU v mém okolí naletěli na reklamu, stáhli a nainstalovali Ubuntu. Pak vytřeštili oči na Gnome a otravovali "jak se s tím ksakru pracuje". Tož jsem jim řekl, že jako odchovanec Windows by měl spíš používat KDE, je bližší ovládání Win. Tak po jistých anabázích kolem výměny Gnome za KDE (někteří prostě stáhli kubuntu a šup reinstall) se v tom tak nějak ubydleli. Poznali kouzlo více ploch a byli nadšeni z možností si věci doladit pro lepší ergonomii.
Pak nastaly problémy typu konfigurace některých demonů a různých HW. To jsem je poslal do háje, at si na to najdou ubunťáka, já nehodlam zahazovat hodiny života kvůli nedodělanému distru. Jako druhou variantu jsme jim navrhl reinstall na oSuse. Tam si všechno naklikaji sami jako ve windows.
No jen asi dva s tím zápasí dál, ale pokaždé když s něčím přijdou, zopakuju předešlé možnosti.
Ostatni si to přeinstalovali (se zachovánim home) a po krátké instruktáži, kde má to centrum konfigurace systémových věcí a podobně (napr. lepší nastaveni priorit repos), si vše již dělají sami a neotravují mně. Jen občas se zeptají před zásahem, jestli to není nebezpečné. Nedávno si jeden sejmul X, tak jsem ho uklidnil a řekl, ať si v konzoli pusti yast a ty balíčky tam zase vráti. Byl nadšen, že má v textové konzoli úplně stejné rozhraní jako v GUI. A opravil si to sám.
Proste obecne spokojenost a vetsina se zeptala, proc se nepropaguje pro bezne lidi spis tohle distro. Tak jsem mu rekl, ze *buntu je pro uplne trubky a nepočítá s inteligentnějšími BFU. A autoři distra asi ani nechtějí aby user jakkoli sahal do systemovych veci. A asi pocitaji s tim, ze je velka komunita, trubka napise help na furum a geek mu napise, co presne ma napsat do konzole. Taky pristup. :p
Prošel jsem naprosto stejnou cestou. Na základě reklam a oblíbenosti první kontakt s linuxem skrze Ubuntu (cca 2 roky zpět). Gnome mi vůbec nesedl, šlo o pitomosti (třeba ovládání oken v levém rohu místo pravého), ale i o problém s nastavením síťového sdílení atd. Takže deinstal a zpět do Vist. Pak mi někdo poradil OpenSuse s KDE a od 11.4 na něm v pohodě funguju. Co odešel minulý notebook do křemíkového nebe, tak i bez dualbootu do Win. Textový Yast2 už mi kolikrát zachránil systém. Kdybych měl doporučit linux pro pohodový přechod z Windows, doporučím OpenSuse.
tak to som ja asi vynimocny lebo ked som nahodil svoj prvy linux (kubuntu) nevedel som si zvyknut na KDE, skusil som potom ubunutu kde bolo GNOME 2 a to mi ovela viac pripominalo styl prace ako vo windowse takze nejaku dobu som frcal na gnome.
unity som tiez skusil a musim priznat ze som si na to nevedel zvyknut a nakoniec som skoncil na XFCE s ktorym som maximalne spokojny.
Z OpenSuse by si ostatne dostra mohli zobrat dobre napady zial sa tak nedeje.
Tak mě napadla veselá myšlenka. Proč je tolik lidí, kteří chtějí, aby se to nej nej nej prostředí dalo snadno a snadněji, snad nejjednoduššeji používat.
Čekal bych, že tu někdo už konečně hrdě vztyčí hlavu a řekne, že to, co má rád on, je z hlediska uživatelské přívětivosti mimo běžnou stupnici, že se mu na tom líbí právě to, že je to docela suprově složité a přitom, co se týče ovládání krásně vymakané a dotažené. :-)
Ty věci, co se dají jedno označit jako složité, jednou tak podruhé onak, jsou nakonec, když se člověk zaškolí, vlastně jednoduché. Složitost pomáhá jednoduchosti.
Někdy i to, co vypadá jednoduše, se nedá ovládat ani složitě.
"Čekal bych, že tu někdo už konečně hrdě vztyčí hlavu a řekne, že to, co má rád on, je z hlediska uživatelské přívětivosti mimo běžnou stupnici, že se mu na tom líbí právě to, že je to docela suprově složité a přitom, co se týče ovládání krásně vymakané a dotažené. :-)"
Mám šest textových konsolí, mc a GNU Emacs ;)
ten argument s ovladanim okien v lavom rohu je trochu odveci, da sa to hadam jednoducho nastavit, Opensuse som neskusal, velmi davno Suse 9, teraz Ubuntu s Gnome2 a momentalne testujem Mint na Debiane. Skusal som vsetko mozne, zacinal som s RH 7 a hlavne kriterium uspechu distribucie bolo, aby 100 percentne fungoval hardver.
Proč by někdo, kdo tomu rozumí, nesáhl po Ubuntu. Většina distribucí je pro geeky, kteří si s počítačem rádi hrají a ladí si ho. Ale normální člověk, který potřebuje počítač používat k práci, raději zvolí uživatelsky přívětivou distribuci, kde všechno funguje hned bez googlení a problémům s HW. Ubuntu je dnes jasná volba.
To je pěkná blbost. Normální člověk používá počítač, tak jak ho koupil nebo mu ho někdo nastavil. BFU neumí nainstalovat linux ani windows a rád dá pár stovek za to aby to místo něj někdo udělal. Když instaluje sám je to tak 80% pravděpodobnost, že do 3 měsíců to bude instalovat znova bez ohledu na systém.
Souhlas, Windows skutecne nejsou vsespasne a urcite nejsou nejak extra vhodne pro BFU, kdyz se Windows totiz rozeserou, tak je poradne vymalovano. BFU si neni schopny ten system vycistit, reinstalovat (udrzovat Windows neni uplne BFU friendly). Typicky pak lze videt takove BFU jak pouziva system v naprosto katastrofickym stavu, s tretinovou odezvou, s neustale vytizenym procesorem a kde pulka aplikaci nefunguje.
To na druhou stranu u nejake userfriendly distribuce nehrozi. Pokud ma dobry hardware a nestane se nejaka necekana situace, ze aktualizace neco rozbije (typicky malickost, kterou mu nekdo opravi za 5 minut, pokud jde o aspon lehce chytreho BFU, tak i sam), tak dokaze takovy system fungovat velmi dlouho a spolehlive i pod rukama BFU.
Presne.
Moja zena takto vymenilia dva OS, tri distribucie, dve HW platformy, a styri pocitace ;-)
A to jeden cas fungovala na X-terminaly. (Vzdy to bolo zavysle na tom, co som ako prve chytil do ruky ked odisiel disk alebo cely pocitac)
A NIKDY nemala OS od Microsoftu.
Vzdy som jej ukazal kde sa skriva "internet" "posta" "office" A nedavno este "ta vec na upravu obrazkou (GIMP)"
A viac nepotrebovala. Rovnako ako vecsina BFU.
p.s. Aktualne aj moja 6 rocna dcera frci na linuxe (Tuxpaint, Childrensplay, Firefox + flash hry)
Vidíte to moc černě. Dřív komunita bojovala za rozšíření linuxu i do domácností a když se to začíná dařit, je oheň na střeše. Jsem hrdý na to, že používám POUŽITELNOU, na ovládání nenáročnou distribuci Linuxu - Ubuntu s ... panebože... Unity, které jsem si tak oblíbil, že teď zmateně koukám na klasické Windows :-D. Ale teď vážně - když si zvyknete, Unity je pro běžnou práci poměrně dobře použitelné a i panel vlevo jsem si oblíbil. Jedině vždy měním velikost jeho ikon, to je fail. ;) Z počátku mi jako hračičkovi chyběly některé věci a trpěl jsem tím, že nemám menu s aplikacemi, dnes ale zadám fle... a už mi vyběhne flexibee a spouštím, tj. mnohem rychleji se k programu dostanu. A upřímně - necítím se jako lama, BFU, ani cokoliv podobného. Vyvíjím redakční systém, tak asi něco málo umím (dle mého názoru ovšem pořád zoufale málo a tento pocit asi nevymizí nikdy, dokud se bude dát něco učit :-D ).
Kdysi jsem zkoušel i jiná distra - začínal jsem na Mandrake. Ten ale skončil a místo něj vyšla Mandriva, která mi nějak nesedla. Pak jsem narazil na Debian (ten systém mám rád, protože z něj vychází Ubuntu a mám ho na serverech), ale v té době jsem byl jen laický uživatel, co potřeboval pomoci. A české stránky debianu vypadaly tragicky a stroze, ač plné informací, kterým jsem moc v té době nerozumněl. Pak jsem ale narazil na Ubuntu s přátelskou komunitou, která mi vysvětlila každou blbost, systém byl stabilní (ano, pár vážných much tam bylo, ale ty jsem s komunitou vyřešil) a dobře se to používalo. Takže to byla jasná volba. Postupně jsem se naučil programovat a pokročile spravovat Linux, ale světe div se, zůstal jsem Ubuntu věrný, ač se do komunity zapojuji minimálně v poslední době. Prostě pracuju, nemám čas si hrát s pokročilou konfigurací. Třeba časem, líbí se mi LTS, především jeho myšlenka, rád bych si sestavil něco malého. Ale to možná časem. Teď potřebuji pracovat a v tom je Ubuntu super. Že se skoro vše dělá už pro Ubuntu, je vcelku logický krok. Také z toho nejsem zcela nadšen, ale díky přívětivosti Ubuntu o něj začínají mít zájem i větší firmy, pro které by byl linux jinak jen exotismus. ;) No, ono je ovšem otázka, jak to celé dopadne, když všemu začíná vládnout pomalu, ale jistě - Android. ;) Ten mám taky a jsem s ním nadmíru spokojen, protože... funguje i bez harašení v nastaveních. ;)
Kdo (podle čeho) rozhodl, že "tu jsou mnohem kvalitnejsi distribuce pro desktop (openSUSE) než bubuntu"?
A proč zrovna openSUSE?
To je jen můj osobní názor. Ubuntu musím používat v práci, takže mohu srovnávat. Distribuce openSUSE má výborné grafické a CLI konfigurátko Yast. Dám vám příklad: pokud chci například něco nastavit nebo stáhnout aplikačku v Ubuntu, mohu buď za a) googlit, jak to udělám v konzoli, nebo za b) googlit, jaká je na to grafická nadstavba. Pokud řeším v openSUSE stejný problém, tak mohu buď za a) googlit jak to udělat v konzoli nebo za b) spustím Yast.
Já jsem nikdy nepochopil, jak si mohlo Ubuntu získat takovou popularitu. Bylo to těmi dotovanými CD rozesílanými po celém světě? Bylo to něčím jiným? Vyniká v něčem Ubuntu nad jinými distribucemi? V čem? Budu upřímně rád, když mi to někdo vysvětlí.
Vyniká tím, že funguje více bez zbytečného nastavování.
Vyníká tím, že používá více přátelštější balíčkový systém(než ta druhá polovina).
Netušil jsem, že Yast2 je všemocný. Většinou jsem taky jen googlil a googlil.
Spíše se mi líbí Yast a konzolové nástroje z tehdejší Mandrivy.
Můžete oponovat, ale to je tak všechno. Prostě lidi jsou líní a pohodlní.
To rozhoduje.
Ano a presne o tom to je. Lide jsou lini a potrebuji vse naklikat na jednom miste.
Bezny BFU je i selfadminem a ruku na srdce, pro nastavovani systemovych veci ma ubuntu prdlajs. Jen haldu ruznych app, nektere snad ani gui. Vytahuji se cizim perim s user-friendly, ale to se tyka jen user desktopu, ktere v pocatku bylo Gnome treti strany. No alespon ze to Unity udelali, konecne neco.
Takze to vezmeme poporade:
Vyniká tím, že funguje více bez zbytečného nastavování. - ano, ubuntu sere na legalni cistotu a cpe do distra primo i firmware, ktere tam spravne nemaji co delat. Proto ruzne HW (hlave wifi) bezi "samy". Na druhou stranu, uz jsme v praci resili, ze ani Debian, ani moderni odnoz ubuntu si s danym HW neporadily .. a oSuse frnk a slapalo to samo. Jde jen o urcite oblasti, ktere Canonical dotahl i pres legalni necistotu.
Vyníká tím, že používá více přátelštější balíčkový systém(než ta druhá polovina). - LOL. To myslite vazne nebo jen papouskujete mytus? Vytisknul jsem si tabulku Debilan/oSuse/Fedora a na ni jsou prikazy pro praci s balicky. Debilan ma nekolik ruznych aplikaci volanych dost nelogicky a neumi instalaci lokalniho balicku s vyresenim zavislosti. Ostatni dva jsou defakto stejne, jen u jednoho se vola zypper a u druheho yast. Jedna aplikace a jasne parametry. Nemluve o tom, ze zypper je jiz mnohem mnohem lepsi a umoznuje mnohem vetsi kontrolu nad pouzivanim balicku. Proto debian-like distra musi pouzivat milion repos aby nemely problem s premlaskavanim knihoven, v kazdem je jen ta aplikace. V Zypperu se mi nikdy nestane, ze mi novejsi lib z nejakeho divokeho distra nahradi tu stabilni verzi z ofiko repo. Mam plnou kontrolu odkud se co bere. To apt neumi.
Nemluve o dalsi kravovine dpkg-reconfigure .. a za tim se dava jmeno balicku. Zadna napoveda. Boha copak tusim jak se jmenuje balicek od dane app/demona? a proc bych to mel vedet? Pro debian server vpohode, admin neni BFU. Ale na desktop?!?! Prvni fail byl pouzit serverove distro a zlomit ho pro desktop bez dodelani user-friendly administraxce OS. No hlavne ze zmakli reklamu a namluvili lidem, ze jsou nejvic user-friendly. Ale uz z pripadu MS vime, ze vyhrat nemusi vzdy ten nejlepsi. :)
V oSuse je desktop easy: Yast-klik-klik a mam to nastavene. A kdyz mi nejedeou X, ten stejny jast pouzije TUI a krasne se ovlada. Na rozdil od tragedie zvane aptitude.
Vsem BFU s osuse v okoli jsem proste rekl, ze kdyz chce delat neco systemoveho, proste pusti yast a tam to naklika .. a oni si to uz klikaji sami a neotravuji mne.
PS: k te nelogice apt-*: refresh metadat se vola apt-get update, hledani v metadatech apt-cache search. Nemel by byt update metadat volanim apt-cache update ? No a to je jen prvni zadrhel. :)
To je celé takový blábol, že na to ani nemá smysl nějak šířeji reagovat. Chápu, že můžete mít k DEB averzi, ale nestavte tuto averzi na úroveň argumentů. A když srovnáváte dpkg, srovnávejte ho s odpovídajícím nástrojem - rpm. Totéž když srovnáváte klikací Yast s aptitude - na to je synaptic, nebo Ubuntu Software Center - to už jste to mohl rovnou srovnat s dselect ;-).
V roce 2000, kdy jsem osobně přecházel z RH na Debian, byl mezi těmito balíčkovacími nástroji takový propastný rozdíl a Debian svět byl o tolik konzistentnější, že už jsem nikdy nepocítil potřebu se vracet. Takže mě ani nenapadne tu kritizovat aktuální nástroje RPM, protože je prostě dost dobře neznám. Vám naprostá neznalost DEB zřejmě v jeho kritice vůbec nebrání.
Jen mimochodem, YaST zdaleka není jen správce balíčků:
http://www.linuxexpres.cz/software/yast-systemovy-nastroj-opensuse-slovem-i-obrazem
dpkg mne moc nezajima, potrebuji ho jen pro lokalni balicek (bohuzel). Naopak mne zajima srovnani apt-* vs. zypper a aptitude/synaptic vs. yast.
> Totéž když srovnáváte klikací Yast s aptitude - na to je synaptic < ??
Synaptic is a Gtk+ based Frontend to the Debian package manager.
Tezko ho tedy pustim v TUI jako Yast, to umi jen Aptitude. Proto jsem je srovnaval. Kdyz se cloveku rozbije X a neni v tom zbehly, potrebuje neco prehlednejsiho v konzoli. TUI apliakaci - Yast, Aptitude. Akorat ze pres ten Yast "vyklikaji" v TUI vsechno jako v GUI. Tedy nejen SW.
Ano, pred !! 12 !! roky na tom mohl byt Deb svet vyrazne lepe. Ale Debian je konzervativni distro asi jako byl Solaris a proste se od te doby nic nevylepsilo. Na rozdil od jinych. Proto trvam na tom, ze zypper je privetivejsi a umi toho vice. Osobni zkusenost, provozuji oba systemy. posledni 3 roky.
Ten "debilan" jste si mohl odpustit, to pak není konstruktivní a věcná diskuse.
Pokud Vám tak strašně moc vadí, že APT má jednotlivé nástroje rozdělené (apt-get, apt-cache), tak můžete používat aptitude. Tam je to jedna binárka, přes kterou uděláte jak "aptitude update", "aptitude upgrade", "aptitude install", "aptitude search". Ale možná jste naposled nějaký systém s Debianem také viděl před pár lety...
Nástroj dpkg-reconfigure je náhodou docela fajn, dají se přes něj vlastně znovu spoustět postinstalační skripty různých balíčků, navíc s nastavitelnou úrovní "spoléhání se na default". Zjistit, jaké balíčky obsahují jaký software je celkem triviální (pro mě je nejsnazší cesta přes dpkg, ale viděl jsem lidi používat i Synaptic, nebo webové rozhraní repozitářů).
Ne, bohuzel s Debianem na serverech delam denne v praci. Jeho administrace mi silne pripomina stary Solaris (pred 9/10), s kterym jsem take stravil mnoho let.
Ano presmycku nazvu jsem si vytvoril po zjisteni debilni logiky volani apt-* nastroju. Pote, co mi kolega vysvetlil, ze je prece logicky jasne, ze search se dela v metadatech a proto se vola apt-cache. Na otazku, proc refresh metadat se tedy nedela take volanim apt-cache mi nedokazal odpovedet a uznal, ze je to logicky fail. Chapu ale, ze kdyz se neco puvodne navrhne*/vznikne logicky chybne a pak se to ale ujme, tak uz se to proste nemeni.
Problem je, ze aptitude neni nadstavba nad apt jako yast nad zypperem ale samostatna jinak solvujici nadstavba dpkg. Mixovani pouzivani apt-* a aptitude se nedoporucuje. Ovladani aptitude v TUI rezimu je velice neprivetive. Opravdu se mi tisickrat lepe pracuje s zypper/yast nez s dpkg/apt/aptitude. Rpm jako aplikaci nepotrebuji vubec, na rozdil od Debianu, kde je nutno pouzit dpkg na lokalni balicek - bohuzel bez dependency solve. Tohle srani znam z minulosti ze Solarisu. Pustit, zarve co mu chybi, doplnit pres apt, a znova stejne kolecko .. nebo vylistovat vse depend a porovnat s realitou a zase nejak resit. Vopruz, slozite. Zypper in local-package a je to tam, depend si to vyresi samo ..
Dpkg-reconfigure: kdyby to umelo treba nejaky list platnych jmen balicku, tak se rychle chytnu. ale protoze nic takoveho neni, nastane slozite zjistovani, jak se sakra asi muze rekonfigurovat ntp, dns apod .. mno ale cele tohle je spis zalezitost Debianu na serveru, desktop je jinde .. :)
Vubec mne nezajima vlastni format balicku, je mi zcela fuk, jestli to je v deb, rpm nebo treba tar/zip .. Dulezite jsou pro mne nastroje, a tam zypper dnes jiz jasne vyhrava nad deb nadstavbami. Priority repos, zamceni na repo .. uzasne veci proti rozbiti systemu pri praci s nestandardnimi repos. V yastu najedu na balicek, necham zobrazit seznam dostupnych verzi a jednim kliknutim zvolim klidne downgrade .. prehledne, jednoduche. Nedavno jsem musel na debian 5 provest downgrade par balicku a byl to docela vopruz. Ano, kdybych nikdy nepoznal zypper/yast, asi by mi to pripadalo normalni. Ale kdyz clovek potka neco prehlednejsiho a privetivejsiho, kouka na doted pouzivane veci s despektem ..
Vy ale mluvíte o hruškách.
Lidi zajímá, zda můžou instalovat bez řešení krávovin např. Skype. Nezajímá je, proč jim to nejede. Ale zda to jede ihned. A v tomto prostě dle mě Ubuntu vede.
S těmi GUI nástroji.. většina jich BFU nevyužije. Druzí používají odnože jako Kubuntu, kde je toho přece jen ve výchozím nastavení dostupného více.
RMP nástroje sice umožňují všelicos, ale ono to kolikrát taky musí umožňovat, protože bez toho by byly víte kde.)
Ke zbytku se vyjadřují jiní.
Nějak se tu odstartoval zase flame. Ach jo.Ke zbytku se vyjadřují jiní.
Je to jednoduché, protože na začátku používat balíčkovací systém nemusíš. Existuje tu Software Center, kde lze všechno nainstalovat jedním kliknutím. Pokud ti to stačí v pořádku, dál jít nemusíš, pokud chceš více, potom použij apt-get a najdi si k němu příslušné příkazy. Tomuhle se říká user-friendly.
Tak například nechápu systém provádění aktualizací. apt-get update mi vždycky stáhlo jen metadata, pak mi to vyhodilo jakýsi GUI nástroj, kde jsem mohl teprve ty balíčky aktualizovat. Proboha proč? Nevím, třeba jdou i ty aktulizace nějak jednodušeji, ale určitě bych po mých zkušenostech netvrdil, že je to user-friendly (oproti například Yastu, yum update nebo zypper update). Proč není nabídka aktualizací přímo v té GUI aplikaci software-center? Přijde vám to user-friendly?
No, trvalo mi než jsem pochopil co myslíš :D
Musíš tu rozlišovat, existuje tu software center a správce aktualizací. Potom tu je apt-get. Pokud uděláš apt-get update = spuštění spráce aktualizací + kliknutí na zkontrolovat.
Taktéž, pokud chceš upradovat tak napíšeš buď apt-get upgrade a nebo opět spustíš správce aktualizací a dáš "upgradovat software".
Tedy, buď používej apt-get a nebo jenom gui tools, obojí míchat není moc dobrý nápad.
Tohle nemám nikde podloženo, ale patrně je důvodem rychlost. Centrum Software je opravdu velký kus software a startuje dosti pomalu, něco kolem 10s. Správce aktualizací je zase dosti lehká aplikace a vyskakuje často po spuštění a ihned update balíčky, proto je potřeba aby byla jednoduchá a rychlá. Právě tyto důvody asi zabránily jejich spojení, což si myslím, že je dobře.
Nevím o které GUI aplikaci se bavíme, pokud spustíš správce aktualizací, tak ten ihned po spuštění aktualizace seznamy a tedy instaluje ty nejnovější. Centrum Software nic neaktualizuje, tedy instaluje pouze ty verze, které máš v aktuální cache.
K té GUI aplikaci společné pro instalace a aktualizace - v Ubuntu to zatím není, ale když si vygoogluješ Linux Deepin (čínská distribuce, která vychází z ubuntu a debianu), tak tam už takovouto univerzální aplikaci vytvořili - Deepin Software Center (a je snadno instalovatelná i do ubuntu). Na jednom místě máš přehled o nainstalovaných programech, můžeš si zde stáhnout nové a zároveň pohodlně aktualizovat systém...
Díky, konečně aspoň nějaké vysvětlení k té popularitě Ubuntu. :) Takže jde zároveň i o to, že Vám tam funguje automaticky co možná nejvíc hardwaru? (Jakýmsi nečistým způsobem, jak tady někdo psal.) A když to nejde, tak to smažu a nahraju tam zase ty Windows nebo někomu zavolám? :)
Může mi někdo potvrdit, že po čisté instalaci Ubuntu funguje více hardwaru než po čisté instalaci ostatních distribucí? Moje zkušenosti jsou totiž přesně opačné, bohužel to jsou ale zkušenosti staré 6 let. Kamarád chtěl tehdy pomoci s instalací Ubuntu na desktop, ale dopadlo to dosti bídně. Většina hardwaru se nechytla a ani googlení nepomáhalo. Když jsme tam pak nahráli openSUSE (tehdá možná ještě SUSE Linux), všechno šlapalo po čisté instalaci. Je to dnes jiné?
Tady je ten problem. Tvoje zkusenosti pred 6 lety s Ubuntu - problem s hardwarem. Moje zkusenosti pred 6 lety s openSUSE - moje neschopnost nakonfigurovat sit. Potreboval jsem pevnou IP, zkousel jsem nejprve pres GUI, pak podle navodu pres konfiguraky, ale porad mi ji openSUSE mazal a vracel DHCP. To je ten duvod, proc jsem dnes na Ubuntu a ne na openSUSE. Kazdy ma jine zkusenosti. Mozna, ze je openSUSE vazne nejlepsi distribuce, ale mne bez moznosti netu moc nevyhovovala a tak jsem dodnes s Ubuntu (i kdyz o uplne spokojenosti se za poslednich par let mluvit neda. Nejotravnejsi asi byla rozbita Klicenka, problemy s KDE, atd.).
>>"To Debian taky... "
>> No to teda ne. Úpřimně.
Upřímně?
Tak když odpočítám standardní přizpůsobení desktopu (tapeta, vzhled, spouštěče, atpd.., prostě klasický krávovinky), doinstalování software, tak marně přemýšlím, s čím jsem si "musel" hrát abych to rozjel. (ale to už je opravdu dávno, co jsem instaloval systém - už skoro dva roky, vždycky jak vyjde nová stable verze Debianu :-D ) já se v něm vrtám snad jen ze sportu :)
Vlastně ano - instaluji si ovladače grafárny přímo ze stránek výrobce, tedy ručně. Ale i na to v Debianu je pokud vím balík, který to obstará za uživatele sám....
Ono záleží hodně na tom, jestli se spokojíš s tím co ti nabídne výchozí instalace, a Debian natáhne v podstatě funkční desktop (standardně s Gnome, ale při instalaci to lze změnit). když ne, je to stejné jak ve Widlích - stáhneš naistaluješ. Ve vidlích si stáhneš nějakej exáč, z nějakýho webu na soft (jako je Slunečnice, nebo Stahuj) a v Debianu máš od toho repositář. Ale všechno je nachystané, pár kliknutí, nebo příkazů (jak komu vyhovuje) a je to hotovo. Navíc to funguje naprosto stejně jak v tom Ubuntu.
Pokud ti to funguje, stačí a vyhovuje výchozí konfigurace, nemusíš se ani drbat s nastavováním systému - ale to je stejné i v Ubuntu. Fakt nevidím moc rozdílů....
Mimochodem krásným příkladem klasického BFU je moje maminka. A používá... áno Debian. Jediný požadavek co má, tak je jistá tapeta na ploše, a na horní straně plochy panel s nabídkou, quick runem, košem a hodinami. Na spodní straně pouze seznam otevřených oken. A je spokojená :)
Je pravda, že Debian jsem zkoušel na desktop před asi dvouma rokama. Ale v té době né všechno jelo jako v Ubuntu. Spoustu věcí na blbosti si člověk musel doinstalovat. Prostě sem tam něco nefungovalo a člověk si myslel, že už je to standard Gnome. No nebyl. Byl to standard Ubuntu.
No, v mém případě to bylo takto:
- První distribuce byl náhodný pokus "Mandrake". Byl jsem tehdy BFU, navíc bez internetu, a když jsem si objednával svůj první notebook, byla tato distribuce na Live CD poblíž v nabídce za 100, tak jsem to zkusil. Cca 30 minut, pak jsem šel zpět na Windows.
- Moje další distribuce byla openSUSE od spolužáka. Pořád jsem byl BFU. Instalace trvala přes 2 hodiny (starý notebook 1GHz Celeron a 256MB RAM sdílená s grafikou) a prostředí bylo mnohem pomalejší, než tehdejší Windows XP SP2. Cca 2 hodiny používání, pak jsem šel zpět na rychlejší Windows. Navíc jsem nebyl schopný rozjet USB modem.
- Později jsem se dostal k Ubuntu. To bylo na vysoké škole (Báňská, Ostrava), v prváku do nás hustili Bash a LaTeX. Tehdejší zkušenosti opět nebyly nejlepší - ještě jsem měl ten starý notebook, na němž byl docela pomalý. Později jsem si pořídil nový (1.6 GHz Dual Core, 1GB RAM) a nejela grafická akcelerace.
- Zkoušel jsem Debian, ale v něm mi nefungovalo ani to, co v Ubuntu, tak jsem se vrátil.
- V průběhu let jsem si na Ubuntu zvykl a začal používat i ve Virtual Boxu. Na desktopu jsem jej používal přerušovaně asi tak 2-3 roky.
- Letos mi kdosi na Rootu doporučil openSUSE, tak jsem jej stáhl a nejprve zkusil nainstalovat do VirtualBoxu, než si jej nainstaluji na PC. Po 2 hodinách jsem to vzdal (po té době proběhla do cca 30%) a zatím čeká na disku, jestli se někdy dokopu jej zkusit.
Takže k Ubuntu jsem se dostal díky škole. Zůstal jsem u něj proto, že je rychlejší, než ostatní distribuce, co jsem zkoušel (pozn.: zkoušel jsem jich více, než jsem uvedl výše, ale ty mě rychlostí a problémy s HW odradily tak rychle, že jsem to s nimi ani vážněji nezkoušel) a zvládá víc HW než tyto jiné distribuce. Takže u mě svou "popularitu" získal tím, že je jen lehce pomalejší, než Windows XP a funguje mi na tom nejvíc HW a proto, že nemám povahu, čas ani náladu zkoušet deset tisíc jiných dister, než si najdu to, co mi vyhovuje.
Nakonec bych chtěl uvést, že poslední 2 roky jedu na Windows, poněvadž je rychlejší, údržba žere mnohem méně času a nastavení taktéž.
Úplně nakonec dodávám, že když výše mluvím o rychlosti, mám na mysli systém jako celek (včetně prostředí - používám Gnome, občas Xfce) a rychlost práce na něm. Jinak jsem si plně vědom toho, že prakticky všechny moje negrafické programy jsou v Linuxu (nativně zkompilované, ne Wine) o cca 50 - 400% rychlejší.
Asi pred dvema lety jsem pri instalaci openSUSE dopadl uplne stejne. V takovem pripade vetsinou znova vypalim CD a zkusim instalovaci znova. Tehdy jsem misto toho zkusil Fedoru.
Jinou zkusenost, ale mam pri porovnani WinXP a Ubuntu (s Xfce nebo s Fluxbox). Spousteni WinXP trva o vice nez 10 minut dele (PIII, 512 MB RAM). Rychlost prace v nich je pak obdobna. Osobne mam pocit, ze WinXP je na tom o trosku hure, ale mohu se mylit, neni to nic vyrazneho. S grafikou nepracuju. Nutno ale podotknout, ze ve WinXP pouzivam AVG.
No, ono v rámci té instalace nejde, že by se zasekla - jela, ale pomalu. Prostě i samotný instalátor je velmi náročný.
Pokud jde o spouštění WinXP - to rozhodně s vámi musím souhlasit, mě se taky spouští velmi pomalu. Nicméně u nich mi velmi dobře a spolehlivě jede uspání na disk (režim spánku), takže je startuji asi tak jednou za týden, možná i méně často, ale zatím jsem nenarazil na jiný systém (včetně Win7 které teď mám na desktopu), který by to taky uměl na mém HW.
Rychlost - osobně mám zkušenost jen ze 2 strojů. Na tom starém notebooku už Windows nejedou (mají problém s baterkou, navíc nové SP jsou již příliš náročné), tak jsem tam nainstaloval Debian a doma jej teď používají čistě na internet, fotky a menší video (1280*700 už nedokáže přehrát plynule) a všichni si stěžují, jak je to pomalé (dlouze se otevírají záložky, zasekávání při načtení stránky, dlouhé záseky při přepínání mezi okny...) nemluvě o flashi.
Pokud jde o grafiku - kdysi jsem si implementoval jednoduchý OpenGL program - pár polygonů. Rychlost ve Windows byla asi tak 4x vyšší. (Na druhou stranu jsem si kdysi implementoval softwarový renderer - rychlost na Windows byla asi tak 4x nižší.)
A proč zrovna openSUSE?
YaST2! 1 Click Install! Kam se hrabe bubuntu...
Jediné plus je wiki, jinak nic.
A jen bych chtěl podotknout, že OpenSuSE byla poslední distribucí, která nabízela při instalaci i desktopové prostředí KDE3. A kupodivu jedno z Live verzí je stále ještě OpenSuSE 12.1 postavené na KDE3...
Pozor - Valve vyvíjí ZATÍM pouze pro Ubuntu.
Chtějí mít jistotu, proto vyvíjí na nejrozšířenější distro s největší uživatelskou základnou.
Vždyť přechází z Widlí na úplně jiný systém, nedivím se jim, že nechtějí experimentovat s několika distry současně.
Až to budou ovládat, jistě neopomenou i ostatní.
Já Unity používám, mě se líbí. Zvyknul jsem si na něj, připadá mi teď dost efektivní.
Něco hledám, tak najdu perfektně v Dashi. Když mám v oknech bordel, tak CTRL+W.
Když chci zobrazit plochu, mám tam přidané tlačítko (nebo CTRL+Super+D). A tak dále...
Navíc mám pocit (ale fakt jen pocit), že lišta nahoře/po stranách pozitivně působí na krční páteř - nekoukám pořád dolů, ale rovně.
V Debianu Wheezy mám KDE, ale Unity mi přesto vyhovuje víc.
Je to jako s distribucemi, všichni se neshodnem na jedné. Proto je jich tolik.
nie nie, degraduju si ho sami - mi povedz, na co ine asi tak 95% populacie pouziva doma pocitac??? Internet, foto, video, skype.
Dokumenty sa pisu zasadne v praci, predsa ich treba aj vytlacit, a to sa zo zaschnutymi cart. tretich vyrobcov doma neda ...
Vynechal som nieco?
Hrat sa predsa na PC nebudu, na to je PS3 napojena na full HD TV.
Jedine, co este by tak mohli robit, je prave spustit si zavirene programky z netu - a proti tomu je najidealnejsi co? Urcite nie Win XXX.
Ako povedala moja mamka - z tych windowsov ja internet banking robit nebudem ....
Howgh
PSX3 so 6 rokov starou grafikou na úrovni Geforce 7800, v dobe ked je na PCckach GTX 680? ďakujem neprosím.. ano PCcka sa pouzivaju v domacnostiach prevazne ako herne konzoly + domace kino na sledovanie filmov.. Herny priemysel posuva hardware pocitacov stale dopredu. keby sa pocitace pouzivali len na email a internet stacil by nam hardware z roku 1997
Proboha, nechapu jak nekdo vubec muze pouzivat gnome3, unity nebo podobne zdobeni .. podle me je to naprosto nepouzitelne nehledne na pc/ntb, na na tabletu bych to jeste pochopil. Vyvojari gnome se opravdu museli zblaznit kdyz po gnome2 prisli s necim nevhodnym a zpomalujicim jako je gnome3.
U mne je to naopak. Měl jsem nainstalovaný Mint s KDE a nedal jsem na něj dopustit. Gnome jsem se pokaždé vyhýbal jak to jen šlo. Absolutně šílené (vizuelně i logicky) nabídky, ikony, apod.
Jenže pak přišlo Ubuntu s Unity a bylo hotovo. Vše je intuitivní a jednoduché. Chytlo mne natolik, že jsem opustil Mint i KDE.
Takže bych řekl, že je to uživatel od uživatele...
Mně se naopak Gnome 3 strašně líbí. Funguje to úplně stejně - myší se najede do levého horního rohu, objeví se seznam oken a stačí kliknout - tzn. jen jeden klik. Je to hodně návykové a občas s epřistihnu, že v práci na Win se snažím najet do levého horního rohu a ono nic... Navíc je to akcelerované, není problém s překreslováním oken, stále funguje Alt+Tab, bezva jsou i systray ikonky, zátěž systému v levém spodním rohu nebo ikonky na panelu. Nevím co proti tomu pořád někdo má, ono to chce si to nastavit a zušlechtit, když dá někdo na první dojem, tak je to špatně (u BFU se tomu nedivím, ale na rootu?). Třeba mně nevyhovuje systém ikonek ala KDE nebo OS X, ale rozhodně to nekritizuju, když to spoustě lidí vyhovuje.
Súhlasím s tebou Mike. Mne sa tiež gnome 3 páči. V práci občas používam win a tiež mávam tik nabehnúť do ľavého horého rohu, aby som si zobrazil všetky okná.:)
Win by som opustil úplne, ak by bola alternatíva k MS offcie. Áno existuje, ale nieje to vôbec ale vôôôbec ono a to hlavne z dôvodu, že ak si otvorím nejaký zložitejši dokument, alebo tabuľku tak mi to takmer vždy rozbije či už formátovanie, alebo v horšom pípade poškodí otvorený súbor. ...Preto mám ešte win7 vo virtualboxe. Inak by som neriešil vôbec.
U unity / gnome 3 vždycky rostu když mám spustit nějaký program z menu:
1. klik v levém horním rohu - zobrazení nabídky (?)
2. přesun dolu doprostřed a klik - přepnutí na programy
3. přesun do středu obrazovky a klik - zobrazení všech programů
4-20 rolování kolečkem a hledání v megaikonkách s pidi popisy
5. klik - spuštění aplikace
... to je mi příjemnější už i nabídka start z windows 95 ;)
Ale no tak. Nevím jak v Gnome3, ale v Ubuntu jde psát "gnomecalc" i "kalkulačka" (resp. stačí jenom začátek) a funguje obojí. A vzhledem k tomu, že aplikace mají v menu názvy jako třeba "Editor obrázků GIMP" (a navíc lze filtrovat dle kategorie), najde to každý - aspoň v případě aplikací, které pravidelně používá.
Když si projdete diskuzi tak zjistíte že:
1. postěžoval jsme si jak se mi nelíbí jak se v unity pouští programy z menu.
2. odpovídali mi že mám použít psaní
3. kontroval jsme že: a, neznám aplikaci (=psaní je nepoužitelné) ; b, mám ji v quicklauchi ( = psaní zdržuje)
4. píšete mi že mám použít quicklaunch a že hůl si najdu :D
Děkuji tedy za vaši odpověď, opravdu skvělá rada k pouštění programů z menu.
Tak ještě jednou:
Nevím, jaké jsou vaše uživatelské návyky, ale já pravidelně používám tak cca 10 aplikací, které pouštím denně. Osobně většinu z nich spouštím přes vyhledávání, ale není problém si je nacpat do toho dashe, když to někomu dělá problémy. Pak je skupina aplikací, které pouštím občas. Ty znám jménem a není problém je tedy vyhledat. U aplikací, které pouštím jednou za uherský rok, nepamatuji si jejich název atd., jdu do té nabídky aplikací a tam si ji najdu. Ano, možná to je o trochu pomalejší než v GNOME 2, ale jak často takto neznámou aplikaci vyhledávám? Tak možná v 1 % případů. Ve zbylých 99 % případů je pro mě prostě rychlejší spouštění aplikací v GNOME 3 než v GNOME 2.
... jenže ono to v těch 99% případů nezrychluje ;) ... když to shrnu:
1. dockbar, quicklaunch = stejná rychlost spuštění (zrychlení unity vůči ostatním = 0)
2. spuštění psaním * +- odpovídá rychlosti spuštění aplikace přes gnome/mint menu (zrychlení unity ~ +-0)
Takže řešení které mi v 99% případů nepřinese nic nového a v 1 % případů mi funkci zhorší nechci. Navíc moje hodnocení se týká jen toho 1% případů nikoli o těch 99%.
* zde podotýkám že musím znát přesný řetězec který pustí správnou aplikaci když např napíšu "calc" tak mi to pustí kalkulačku a ne OOo calc který chci ;)
Asi jste rychlý klikač, ale já mnohem rychleji spustím Firefox tak, že "Enter->fir->Enter", než tak, že kliknu na liště na Aplikace, vyberu sekci Internet a v ní vyberu Firefox. Ano, klikání na ikonu v oblíbených aplikacích je zhruba stejně rychlé jako v GNOME 2. Nevím, jak by šel tento způsob spouštění aplikací zrychlit.
Nerozumim. V cem je to rychlejsi nez Gnome 2? Gnome 2 - zmacknu alt+F2 a napisu nazev aplikace. Pri pouziti launchbaru je to dokonce v Gnome 2 rychlejsi - zmacknu pouze na ikonku nemusim pred tim mackat klavesu (coz je nepodstatny detail za predpokladu). Priznam se, ze jsem Gnome 3 zkousel asi jen tyden. Takze zkusenosti moc nemam, vychazim hlavne z vasich vlastnich slov.
Neni to tak hrozne, zakladnich 5-6 programů co používám je v dockbaru. Jindy vím co hledám (mov mi dá totem, t už nabízí terminál).
Stačí jen zmáčknout "vlaječku", případně přejet myší do levého horního rohu.
I když brouzdám nabídku programů, nedá se to s Windows 95 srovnat, je to řazené dle kategorie, to je k nezaplacení.
Našel jsem si mnoho příjmených zkratek (například vlajecka+sipky zarovnávají okna).
S Alt-tab a Alt-` mám občas problémy, ale lepší se to a začíná se mi to líbít.
Celkově bych řekl, že Gnome3 je opravdu promyšlené (dynamické plochy k nezaplacení). Má menší chyby (notifikace příchozích zpráv), ale lepší se to s každou verzi.
Nikdy bych neřekl, že můžu fungovat bez minimize a maximize tlačíek, ale dnes už je vůbec nehledám.
Jestli jste si toho nevsiml, trend vsude je v zjednodussovani. Nez prisel iPhone, byl tu WindowsCE a ten mel uplne vsechnu funkcionalitu. iPhone byl jednodussi, kdo vyhral?
Kdybyste radeji napsal, bez ktere funkcionality nemuzete byt. Ja jsem napsal, ze jsem chvili remcal na minimize-maximize, ale ted uz to vubec nehledam a prijde mi ma produktivita lepsi.
Nekdo nadava,ze Nautilus ted ztraci F3. Ja zase nevidim problemv Ctrl-N a vlajecka-sipka doprava, mam krasne dve zarovnana okna.
Myslím že je škoda, že jsou lidé konzervativní a nedají novému prostředí šanci. Zvláště čtenáři Roota nemají problém po instalaci udělat "sudo apt-get install gnome-shell". Já jsem Unity taky na první pohled zrušil. Ale tak po půl roce při instalaci nového počítače jsem si říkal, že když tam vývojáři dali to Unity, tak k tomu asi měli nějaké důvody, přece v Canonicalu nejsou žádní hlupáci. Tak jsem dal Unity šanci a prozkoumal jaké přináší výhody a změny oproti klasickým prostředím. A musím říct, že je to pecka! Hlavně co se týče klávesy Super (obvykle má na klávesnici logo Windows), která přináší efektivní zkratky pro spouštění a management spuštěných aplikací, které ovládání počítače o řád zrychlí a zpříjemní. Člověk se de facto obejde bez myši. Když v Unity podržíte klávesu Super několik sekund, zobrazí se nápověda zkratek, tak to omrkněte, je to paráda.
Ja jsem konzervativni a presto jsem dal Unity sanci 3x (nekolik tydnu pouzivani, prechod jinam, atd.). Nakonec jsem zjistil, ze Super + cislo je vec, ktera mi cely zivot chybela. Bohuzel Unity mi nevyhovuje (moc velke ikony, i kdyz je zmensim na minimum, nutnost upravit panely pomoci programu fanousku - napr. panel vlevo je nepripustny, celkove pomalejsi prepinani mezi programy). Tak jsem presel na Fluxbox a jsem konecne spokojeny.
Já taktéž dal Unity šanci, nicméně poté, co jsem nebyl schopen zjistit, jak u aplikace otevřít druhé okno, v nabídce se mi neustále motaly nenainstalované aplikace mezi nainstalovanými, na první pohled nebylo vidět, která aplikace běží a která jen tak visí v panelu a díky přesunutí tlačítek na ovládání oken doleva jsem se několikrát ukliknul a místo kliknutí na file si dané okno zavřel, šlo Unity do /dev/null. Navíc jsem nikde nenašel jak si přenastavit, které aplikace mají být spouštěny pomocí obřích ikon na první stránce nabídky.
Taky Unity pouzivam. A to jedu 8 let vyhradne na Linuxu (pokud nepocitam MS Office pro komunikaci s ministerstvem a vyplnovani jejich tabulek). Ze zacatku jsem si rikal, ze je jedno, v cem si svy programy spustim, a potom uz s nima pracuju normalne. Pak me zacalo stvat seskupovani aplikaci ala Windows do jedne ikonky. A snazil jsem se prejit na jine prostredi. Ale kdyz jsem zkjistil, ze exituje krome alt-tab jeste alt-zpetny_apostrof, jsu na vsech svych pocitacich zpatky na Unity. Hlavne na netbocich, ale aby se mi ovladani nepletlo, tak i na desktopu.
A me se gnome3 zrovna moc libi. Prace v nem mi prijde rychlejsi nez ve starsim gnome. Spousteni programu pres win klavesu je imho nejrychlejsi cesta. A jestli si nekdo stezuje ze si nepamatuje jak se jmenuje ktery program? Tech 5 - 10 programu co clovek pouziva dokola neni problem nahazet do docku a kdyz chci neco dalsiho tak po prepnuti na aplikace jsou programy rozdelene uplne stejne jako ve starem gnome, takze to vyjde uplne nastejno a jeste mam navic vyhledavani podle jmena/popisu.
Přesně tak, a pokud náhodou něco nevyhovuje, tak jsou tu rozšíření, které se dají instalovat přímo z prohlížeče: https://extensions.gnome.org/
Kdyz se tak koukam na ten kolacek s desktopovymi prostredi, tak jsem si teprve ted uvedomil, jak window managery (oproti "plnym" desktopovym prostredim) jsou nyni minoritni
prvne jsem se u ankety divil, proc "muj" icewm neni v seznamu prostredi, ale pak jsem si uvedomil, ze tam nejsou ani jine programy srovnatelneho typu jako openbox, windowmaker, fvwm a podobne
kdyz jsem s linuxem v devadesatych letech minuleho stoleti zacinal, vsichni pouzivali ruzne WM a vetsi prostredi byla ve stadiu experimentu, nyni se situace obratila.
Nejsem si jist spravnosti te formulace - "Více než třetina uživatelů Linuxu se tak obejde bez dalšího systému a ten jeden jejich jim zřejmě stačí." - jakoby z toho plynulo, ze se 2/3 neobejdou bez jineho OS. Ja myslim jsem odpovidal, ze mam jeste windly, ale nesmazal jsem je jen proto, ze jsou oem a jednou zaplaceny. Tak to jen, kdyby nekoho zajimalo, ze zatim jiny system nepotrebuju.
To je muj dojem po precteni teto diskuse...
- perfektni prehled o kvalite distribuci "tu jsou mnohem kvalitnejsi distribuce pro desktop (openSUSE)"
- vyplynul mi termin DISTRIBUCNI GEEK, coz neni to same jako obecny GEEK - "To jsem je poslal do háje, at si na to najdou ubunťáka, já nehodlam zahazovat hodiny života kvůli nedodělanému distru." a "Ja jsem baíčkovací systém na Ubuntu nikdy nepochopil. Proč je tam 10 různých příkazů?"
- perfektni znalost inteligence uzivatelu Linuxu -"Tak jsem mu rekl, ze *buntu je pro uplne trubky a nepočítá s inteligentnějšími BFU."
- nove terminy - "Unity není cíleno na pologeeky a celogeeky"
- nevyuzity potencial genia - "Vyvojari gnome se opravdu museli zblaznit kdyz po gnome2 prisli s necim nevhodnym a zpomalujicim jako je gnome3."
- touha po efektivite = lenost - "Lide jsou lini a potrebuji vse naklikat na jednom miste."
Az z vas mam hosi strach, jak jste dobri... No nic vycerpal jsem svuj petiletkovy rozpocet na komentare, takze dalsi az v roce 2017..
Hezky den
Když to tu tak čtu, tak sem přihodím i svoji vlastní zkušenost. GNU/Linux, specificky Ubuntu, mám jako hlavní systém něco přes rok. Ne že bych ho neměl i před tím, ale nebyl jsem schopen ho používat přes Gnome2. Nic proti němu ale tehdy jako uživatel Win jsem to nemohl překousnout. Nakonec mě, světe div se, přesvědčilo až Ubuntu 11.04 s Unity. Původně rozčarován především z ušetřených pixelů. Poté mě v období 11.10 zlákalo KDE. Byl to takový návrat k prostředí Win, vše pěkně uceleně v nastavení. Žádné složité konfigurování, prostě báseň. A nakonec s příchodem Ubuntu 12.04 jsem vyzkoušel Gnome shell, o kterém jsem tvrdil že ho musel vymyslet jen nějaký blázen, že to nejde používat. A teď na něho nedám postit. Uvědomil jsem si co doopravdy chci, jednoduchost, transparentnost a celkem dost hraje i vzhled, který mě nakonec k Gnome3 přitáhl. Původně jsem se ho pokoušel dostat do podoby Unity, které mi teď už opravdu nevyhovuje především díky prapodivnému chování panelu, ale nakonec jsem ho nechal v původním vzhledu, jen jsem zmenšil na minimum velikost oušek oken. A ono se to dá používat, stačí jen několik drobných rozšíření, přesněji jich mám 8, těch co aktivně upravují prostředí. Neponižuji ostatní prostředí, jen pohledem zpět jsem zjistil že pro začínajícího uživatele je méně nastavení v podstatě více. Pro pokročilejšího je výhodnější ohromná spousta nastavení nejlépe přes gui na jednom místě. A nakonec když už se rozhodnete počítač používat, přikloníte se k něčemu co si upravíte jen minimálně a nezajímají vás širokánské konfigurace. Ty nejdůležitější si udělám jako pokročilejší v konfiguračních souborech.
Pokud jde o distribuce, tak mě nesežerte, ale jako v podstatě nový linuxák nejsem zatížený historickým pohledem a tak jako hlavní distribuce pro desktop vidím Ubuntu a jeho deriváty (i Mint), Fedoru a OpenSUSE. Ostatní jsou spíše zapadlé před očima neznalých.
Udělal jste klasické kolečko včetně prvotního odporu k něčemu, co není nijak špatné a později vás dostane. Tak to na světe chodí...
Já se u té diskuze výše taky bavím. Je to stejná klasika. Úplně jsem si v určitém momentu představil, co potřebuje mít za předpoklad článek, který zaujme čtenáře root.cz a vtáhne je do zábavné diskuze nad stokrát omletým tématem.
Redakci stačí si takový námět zapsat, a pak jej aspoň jednou dvakrát do roka vytáhnout. A redaktoři se pak na diskutující můžou zpoza stolu už jen vesele šklebit. :-)
Abych nezapomněl, dejte si do seznamu ještě distribuci Mageia, a klidně i další. Lidé se o ní i díky vám víc dozví. Vybavenost distribucí je o zdrojích, takže tím, že takto budete pomáhat bratrům a sestrám odjinud, uděláte dobrý skutek. :)
Je smiešne ako tu niekto povie, že medzi Debianom a Ubuntu nie je v user-friendly žiadny rozdiel, alebo skoro žiadny rozdiel (bavíme sa o BFU, že?)
ehmmmm...
Debian - inštalácia grafického Nvidia driveru z balíčku? Ja som v tom, že sa musí editovať /etc/apt/sources.list a pridať za lajny k repo za main contrib non-free
:D a sme doma...nehovoriac o tom, že asi bude potrebovať práva roota, alebo sudo group, inak to neuloží bez zmenenia práva.
-inštalovať z webu ani nepripadá do úvahy, ja som s tým mal problémy, aj keď tie moje sa týkali len nejakého bugu v nvidia-settings, grafika fungovala
Zmenenie práva :D = naučíť sa chmod
Sudo = poznať, že sudo existuje čož nevieme = :D 0 points, treba ho nainšt. ďalej pridať useradd xxx sudo alebo niečo také zadať, okrem toho treba vytvoriť v sudoers configuráku uživatela.
+nehovorím o pocohpení, že treba psustiť terminál a do toho písať
root? :D naučiť sa vyvolanie su a vedieť, že nejakého roota pri inšt. inštaloval..
vie vôbec BFU čo je root? Pozná vôbec ENG? Veď BFU si ťažko opravia windows nie to ešte googlit anglicky.
Áno páni maličkosti, ale z tých je svet zložený, bežný BFU nevie ani nainšt. OS a keď sa mu to náhodou podarí, chytí sa za hlavu a rozbije si ju o iné distro okrem Ubuntu. Ak sa povie user-friendly mylsí sa tým, že tam bude všetko dôležité v GUI, aby sa dalo po inštalácií PC používať na surfovanie, hranie hier :D, počúvanie hudby a pod...vôbec nemáte cítenie a objektívny prístup k veci, väčšina, čo som čítal. Pripomína mi to tých šaškov čo vytvárajú návody a Boh im nedaroval pedantnosť, preto tie návody na dobré jedlo, ktoré pripraví skúsený kuchár sú k hovnu, lebo kuchár zabudol, že vy nie ste kuchár, ale chcete sa varenie naučiť a vyšplhať sa na kuchára. Ja som mal problém pochopiť Ubuntu keď som s Linuxom začínal, nemyslím GUI, ale keď som sa začal zaujímať o systém cez ubuntu wiki cz, to sa ešte dá, ale aj tak poznám vo svojom okolí toľko ľudí čo je rada, že si vie naťukať facebook, takže asi žijeme v inom svete.
:)
Já se musím zase smát, jak málo tenhle systém asi znáte
"Debian - inštalácia grafického Nvidia driveru z balíčku? Ja som v tom, že sa musí editovať /etc/apt/sources.list a pridať za lajny k repo za main contrib non-free"
Tak se nejdřív podívejte. To za a) a za b) ruční editace /etc/apt/sources.list dávno není nutná. A za c) sekce non-free - pokud jsem si všiml - bývá ve standardních repositářích přidávána automaticky (tedy, alespoň u mě), už při instalaci.
"nehovoriac o tom, že asi bude potrebovať práva roota, alebo sudo group, inak to neuloží bez zmenenia práva.
-inštalovať z webu ani nepripadá do úvahy, ja som s tým mal problémy, aj keď tie moje sa týkali len nejakého bugu v nvidia-settings, grafika fungovala"
A chcete říci, že v Ubuntu nepotřebujete k administrativní činnosti rootovská práva? OMG, LOL
Jinak co se týče ruční instalace, jak jsem psal nutná není. Jediné na co v tomto případě musí uživatel myslet, že má po instalaci nainstalovat balíček s driverem.
zbytek Vaší reakce: WTF? O.o
Mám tu najnovšiu verziu Debiana, teraz sa z nej stáva stable, ak už nie je. Inštaloval som ho pred cca. týždňom, KDE mi bez nvidia driveru s nativným nouveau nefungovalo, neviem či exisutje vôbec inštalácia s KDE lebo je predsa user-friendly (like Ubuntu kontra Kubuntu) ale ot je vedľajšie, čiže, som to musel robiť bez GUI okrem toho, že princíp editácie sources.list zostáva, takže ja zase musím povedať, že keď si nemám dôvod vymýšľať ak nemáš argument prečo som ja musel editovať tento konfigurák ak je to bežne už zavedené, okrem toho je to v inštalačnom návode asi jediného schopného Debian CZ fora, takže vidíme rozlišnú skúsenosť zasa, podstatné je, že Ubuntu človek stiahne nainšt a funguje, to že tebe niečo ide, niekomu nie, tomu sa vraví nedostatočné pokrytie všetkých možností, ktoré môžu pre usera nastať a to nie je user-friendly. Inštaloval som to z minimalistickej inštalácii cez net, možno na inom iso obraze to funguje, čo ma nezajíma lebo to malo byť aj vo verzii pre mňa (userfriendly). V Ubuntu nemusím nič editovať a nemusím vedieť o Linuxe ani hovno, pretože všetko je nakonfigurované, dokiaľ nemá systém problém, tak mi stačí pridávať cez GUI repozitáre a inštalovať aplikácie a používať ich, všetko GUI, je zbytočné sa o tom baviť, to sú fakty, fakty sa získajú tak, že sem nahádžeme pokusnú vzorku BFU a tí ti dajú pohľad na vec, nie tvoj pohľad na vec, ktorý je ovplyvnený znalosťou Unix/Linux. A ja nie som zďaleka na úrovni BFU, ty si jednoducho ani nevieš predstaviť, že sú ľudia čo majú problém povedať jeden dva príklady obrázkového formátu na hodine Informatiky. Je to ako 100 a 0, úplne iné svety.
Zvyšok mojej reakcie = 100x zistené pravidlo na základe skúsenosti zo života, že ak človek nie je pedant, nevie napísať schopný návod, lebo nemyslí na kopu prkotín, ktoré môžu nastať, tiež asi ako Debian nemyslel, že budem musieť editovať ten konfigurák. Taký návod stojí za hovno, často sa stane, že pre tvorcu návodu je niečo jasné, ale vôbec nevie aký dopad môže mať skladba vety na druhých, alebo "jaj to osm zabudol s tým počítam, že viete"...stretol som sa s tým napr. pri flashovaní PSP ako beginner a kopu iných manuálov z netu, ktoré som niekedy pocohpil až keď som googlil anglické návody, alebo hľadla prečo to neurobilo to čo to podľa autora urobiť malo. Aký je vlastne tvoj názor, ty nesúhlasíš, že skoro každý windows user prechádza najprv na Ubuntu a väčšinou i zostane ak sa nezajíma o IT? Alebo, že prechod z Win na akékoľvek distro alla Gentoo, Debian, Arch a nebodaj BSD systémy v nom vyvolá len odradenie? WTF? Co to je? Som posledný konzument, nie vývojár, chcem si pozreť youtube a nejde flash (BSD), WTF čo to je to sa musím špárať v systéme a nastavovať veci, ktoré už mohli byť nastavené? Čo sa týka Debianu tak omre tej editácie a pod. je to použitelné i pre nováčika, i keď musí prísť na to, že Sygnapic je package manager, v Ubuntu majú ten Centrum sowtvaru čo je stokrát viac user-friendly, prejdem na nový systém nič nepoznám a zisťuj čím sa čo robí. Ale tá editácia teda aspoň mňa zasiahla a pre nováčika to rozhodne nie je niečo nad čím mávne rukou. A ja by som to vôbec nemal ani rozoberať to je prístup BFU, proste nainšt. nefunguje grafika? Nezáujem, na Widlách stačilo vložit CD a urobiť pár clickov ešte po slovensky. Tak premýšľa bežný človek a keďže ja môžem ako user a vážne si nevymýšľam povedať, že tú editáciu som musel robiť, tak tým Distro preňho nepoužitelné a nemáme sa o čom viac baviť. Pozri iPhone, ľudia chcú luxus, efektivitu, majú svoj job nie riešiť to čo majp za nich riešiť ľudia ako my.
Tak nějak. Já ho taky neuvedl a to jen kvůli tomu že ho tam mám kvůli záchraně a občasným hrám, případně jiným programům které pro Linux nejsou. Ale když si vzpomenu kdy jsem tam opravdu byl tak to bude asi už 3 měsíce. To jsem tam tehdy hrál z nudy nějakou hru. To bude zase balík aktualizací až to zase pustím :D