Setkal jsem se s tím, že Ubuntu mělo ovladače grafiky, které Debian nemá, a není možné je ani na Debian nainstalovat (perou se s něčín v Xech). A musejí se používat obecnější ovladače, které nevyužívají celý výkon grafické karty. Tím pádem nejede na Debianu video ve fullscreenu, zatímco na Ubuntu ano.
Já jsem kdysi před 10 lety začínal na debianu. Vyzkoušel jsem hodně dister, pak jsem pár let linux prakticky nepoužíval (Koupil jsem si macy:) a před pár lety se k němu vrátil - zkusil jsem napřed Ubuntu, pač to použivali "všichni" a nerozchodil jsem na ntb wifi (a měl problémy se zvukovkou). Překvapivě, čistý Debian tyhle problémy neměl. Tak od té doby opět frčím na Debianu (sice na posledním notebooku jsem chvíli laboroval právě taky s wifinou, ale vyřešil jsem to asi během hodinky). I pro near-BFU jako já je to vynikající distro. Nový Gnome je úplně luxusní a v některých věcech se blíží i macovskému GUI (což beru jako pozitivum, samozřejmě, protože pro mě je mac os X nepřekonatelný OS, jen ty kompy jsou dost drahé a už je mi tak nějak líto do nich ty peníze cpát, když už si na ně musím vydělávat sám:)
Jak psal kolega - ovladače.
Na mém notebooku nejlépe funguje právě Ubuntu a úplně nejbližší deriváty, jako je XUbuntu. Na Debianu byla moje intel "grafika" vždy pomalejší a WiFi tam byla taky vždy problémová. Ta dokonce měla problém i na Mintu.
To, že je Ubuntu čím dál více komerční mě taky vadí, ale Windows ještě víc a obojí mi na železe jedou ze všeho nejlépe s nejmenším množstvím práce (chci OS používat, ne se s ním hrát a konfigurovat každou blbost). Ale uznávám, že mě jeho vývoj děsí, naštěstí zatím XFce jedou dobře...
Ostatne, tomu presne odpovida i profil - BFU = ubuntu. Viz diskuse pod anketou. Uvedomelejsi uzivatele odmitli anketu vyplnit i proto, ze byla poradana na googlu. Proto prevazuje distro "nadoma" pred vsim, co se realne pouziva ve firemnim sektoru.
Pokud si totiz root hraje na server pro linuxaky a neumi si udelat vlastni anketu ... bude linuxaky povazovan za stejne duveryhodny, jako blesk.cz.
Ehm ... pouzitim toho kramu samozrejme souhlasis s podmikama google. Stejne jako si to samozrejme google pekne provaze - tvoje IP, root, tvuj login (pokud mas) ... tvoje cookie (pokud mas povolene) ... a pak ti ... mimo jine ... podle toho nabizi "personifikovane" vyhledavani => predhazuje ti tuny sracek o ktery nestojis.
Dtto. napises google.com ... a on ti z toho udela .cz .de .gb ... podle toho jakou mas zrovna IP a sere ti dopredu vysledky o ktery nemas zajem.
"...ale muj odhad je, ze na ucast v hlasovani tohle nemelo vyznamny vliv"
To může být klidně pravda. Pořád to neznamená, že může existovat významné procento těch, kteří kvůli tomu nehlasovali. Zaráží mě třeba ten věk uživatelů. Mě je třicet a řekl bych že asi nepatřím k generaci "služebně" nejstarších linuxáků v česku.
Jsem na GNU/Linuxu skoro čtrnáct let, ale nenapadlo by mne dělat z uživatelů Ubuntu nějaké BFU - ostatně sám ho upravený používám. A dlouho. Řekl bych, že Unity je dnešní gereraci daleko blíž díky fazulkám a jinejm dotykovejm hejblátkům. Ale je to každého osobní věc, hlavně tedy návyků. A na desktopu mi daleko víc vyhovuje klasika. Nejspíš se to bude odvíjet od podpory distribuce a HW, s Ubu nejsou obyčejně žádné problémy s ovladači, takže proč ne... Jinak si na ten základ můžete nasadit to, co vám vyhovuje více - KDE, Gnome, LXDE, XFCE, BlackBox a co já vím ještě, ale hlavně to bude šlapat. A to je to, co mne zajímá. Nehodlám v sobě pěstovat žádný předsudky. A ankety jsou jako volby - nikdo nejni spokojenej :-)
Přesně tak.. Já osobně jsem začínal na Gentoo/Arch/FreeBSD + openbox/ratpoison a podobně, ale od jisté doby jsem se rozhodl, že nebudu ztrácet čas blbostma a používám všude na desktopu Ubuntu LTS + Unity a nemám s tím nejmenší problém.. BFU neBFU, Ubuntu je prostě dobrá volba pro všechny.. navíc, když potřebuju nějaký 3rd party SW, tak z 99% pokud existuje balík na linux, je balík pro Ubuntu nebo dokonce PPA ;], u ovladačů je to stejný..
Je to jednoduché - v době mého rozhodování zvítězilo Ubuntu, už kvůli vstřícné komunitě kolem něj (fórum). Super podpora v češtině, mraky návodů. I nyní bych se rozhodl stejně. Z počátku jsem si na unity zvykal, ale už bych ho nedal. Smysl má. Krom toho mi na Ubuntu jede vše, co potřebuji a tak jej nehodlám měnit a zas jej doporučuji (poté, co vychytali různé mouchy). Ubuntu je u mě nyní stabilní, NEPADÁ a je prostě super. Zas je to dobré distro. Komerce mi nevadí, projekt z něčeho žít musí!
Líp bych to nenapsal. Unity je dobré. Zvykl jsem si rychle. I přítelkyně, které jsem to dal na noťas si to pochvaluje. Jakýkoliv problém vygooglím za pár minut. Nejlepší repozitář aplikací. Propojení s Ubuntu One. Jinak švagrovi, kterému haranti zavirovali počítač s Vistama sem na kompl nainstaloval Linux Mint xfce, aby to pro ně nebyl velkej skok, Xfce vypadá skoro jako windows. Nemůžou si to vynachválit.
He, kdysi dávno jsem Ubuntu zkoušel a právě kvůli té vstřícné komunitě jsem se zařekl, že už nikdy! Pokud se to zlepšilo, pak je to jenom dobře, ale tehdá v české komunitě byli hodně zvláštní lidé. Mírně napsáno! A světe div se, jde to i bez ubuntu, dokonce si myslím, že i rychleji a lépe. A když se tak zamyslím, také by mi vadila asi jeho nečistota uspořádání.
SLED je předinstalovaný na HP noteboocích které dodáváme jedné firmě . Není s tím nejmenší problém . Osobně používám SUSE od 8.2 ? tuším a od 10ky kdy se rozštěpilo opensuse / suse sled používám OpenSuse . Nicméně jestli něco vždy a hned funguje tak je to právě SLED . Opensuse se musí tu a tam ohýbat . Sled jim běží i na kvantech stolních PC na kterých byl původně win7 / Vista / XP kde k tomu nebyl přímo HW ideální a také jsem na žádný velký problém nenarazil . Bohužel to se o jejich servrech na XYbunto říci rozhodně nedá . Tam se musí něco ohýbat v jednom kuse . Lidem co tu Opensuse haní řeknu jedno . Komunita je velká a bohužel až svinsky neochotná pokud chcete otestovat berte Opensuse vždy o jedno číslo méně . Není úplně ideální cpát na test hned to nejnovější co vyšlo včera . Ale po pár měsících není čeho se bát .
SLED neni spatny - pro kancelarskou praci a nenarocneho uzivatele. Taky jsem si koupil notebook od HP se SLEDem - hardware a system jako celek sice funguje perfektne out of the box, ale obsah repozitaru je uz horsi - neni tam git, neni tam valgrind, vcelku zadne vyvojarske nastroje (obsah repa SLED je pomerne chudy ...), ty veci co jsem potreboval tam chybely ...
Takze jsem tam nakonec stejne soupnul jako primarni system svuj oblibeny debian
Vyvojarske nastroje se na SLEDu instaluji z SDK (Software Development Kit), viz https://www.suse.com/releasenotes/x86_64/SLE-SDK/11-SP3/. Git, valgrind, ... tam jsou.
SLED pouzivam na starem netbooku nekolik let. Na nektere veci je to velmi dobra distribuce.
.. Vsechno se udela pres yast, takze primy zasahy do konfigurace citim trochu riskantni ..
LOL. Proč proboha každý mele ten již dávno neplatný mýtus? Ano, to jsem viděl v SUSE 8 a proto jsem ho zahodil.
Používám OpenSUSE od verze 11 a již v této verzi si Yast vždy načetl konfiguráky a pak je zase zapsal. V té době také vyměnili zypper, oproti yum na fedoře asi 1000x rychlejší.
PS: vývoj opensuse je ideální pro desktop s potřebou multimédií apod. Debian je příliš konzervativní a lepší na server bez gui, Fedora je pro mne příliš laboratorní. Ubuntu je bordel bez pořádného selfadmin prostředí.
Navíc, zypper mi umožňuje mít balíčky přesně pod kontrolou. Z apt nástrojů na debian serverech v práci vždycky teču vzteky. Proto mu říkám debilan. Páč to musel navrhnout debil. :)
Ano, líbil by se mi rolling update jako to má debian sic - jen v rámci major verze.
PPS: ano, používám opravdové desktopové PC. Takže nemám problám s ovladači notebookových shitů. Tam kraluje Ubuntu, které se neštítí porušit licenční podmínky a nacpe do distra rovnou všechno, aby to BFU chodilo.
Ten jediný NB v práci používám defakto jen jako konzoli k síťovým prvkům a serverům, na to stačí textový režim. :)
Poměrně malý podíl OpenSUSE a SLED mě také překvapuje. Myslím, že, objektivně vzato, jsou na desktopu zdaleka nejlepší.
A CentOS je ukrytý pod RHEL...?
Hlasujících by bylo určitě víc, pokud by anketa nebyla zbastlená přes službu toho vlezlého šmíráka. Nedivil bych se, kdyby to tak bylo třeba u frikulínů na Živě, ale že se ta nákaza dostala i sem, je smutné....
Víc hlasujících neznamená jiné výsledky. 4K5 lidí je až až, běžně se výzkumy dělají na vzorku několika stovek lidí. Kdybychom vzali prvních 500 hlasů, dopadne to prakticky stejně, lišit se to bude o desetinky procent. Je to vidět i v klasických anketách v článcích. Do sta hlasů se výsledky hýbou, pak už se to prakticky nemění, i když nakonec hlasuje tisíc lidí.
Ad Google: najednou je strašně in na něj nadávat. Ještě před pár měsíci to byla super firma, která nikomu nevadila. Z hlediska ankety je mnohem jednodušší si to naklikat ve Forms, než o tvorbu toho hlasovadla prosit vývojáře. Ti by se k tomu dostali za dva měsíce, změny by mohli dělat jen oni, bylo by to výrazně komplikovanější. „Každé řešení je správné, pokud vede ke správnému výsledku,“ říká základní matematické pravidlo. Vždycky bude někdo brblat (speciálně na Rootu), protože se mu nebude líbit tohle a tamto, nebude to fungovat bez cookies, bez JavaScriptu a bez prohlížeče a bez počítače a vůbec.
Nic tajného se do toho formuláře neposílalo. Navíc, jak můžete vědět, že NSA (BIS/NBÚ/kdokoliv na tři písmena) nemá krabici v housingu, kde máme servery?
„Ad Google: najednou je strašně in na něj nadávat. Ještě před pár měsíci to byla super firma, která nikomu nevadila.“ Není to „v“. Rozčarování z firmy Google je opodstatněné a průsery se na ni nabalují už déle. Co bylo kdysi, nemusí platit teď. Už trochu moc narostla a obzvláště s NSA bych řekl, že docela přetáhla strunu. Je dobře, že se ti inteligentnější její přebujelé moci obávají. Předpokládám, že to není jen můj názor.
Je správné, že si chcete ušetřit zbytečnou práci, akorát to matematické pravidlo mi tu zní jako „účel světí prostředky“.
"Ještě před pár měsíci to byla super firma, která nikomu nevadila.“ jeste pred par mesici jsem nevedeli to co vime ted.....ty chytrejsi z nas pouze tusili :o)))
Ad napad na hodnoceni rozsireni dister podle "prichozich".
To mi pripada ze ma lepsi vypovidaci schopnost....a samozrejme uz to nekoho napadlo drive :o) viz. http://distrowatch.com/ vpravo dole=Page Hit Ranking
Já byl pár let na Suse, potřebuji operační systém na práci a nemám čas se nějak vrtat v nastavení, případně složitě doinstalovávat ovladače, atd. atd. Celou dobu jsem byl se Suse spokojený, protože v podstatě kromě grafiky a wifi vše běhalo Ok, KDE bylo pro mě něco neměnitelného, ale pak jsem mi narostl počet pracovních notebooků a začali různé problémy s ovladači. Zkusil jsem live ubuntu s unity a najednou jsem zjistil, jak je všechno jednoduché a jak si ubuntu skvěle poradí s různým hardwarem, žádné problémy s grafickou kartou nebo wi-fi, apod. V podstatě jsem doinstaloval jen Krusader. Když mi pak jednou Suse nešel nainstalovat na PC (ale vůbec, vše končilo s kernel panic) a ubuntu bez problému, už jsem se k Suse nevrátil (i když ho sice mám někde nainstalovaný a mám jeho live na usb, prostě kvůli pracovnímu pohodlí dávám přednost ubuntu)
Preco pri podobnych anketach nikdy nespracujete korelacie? Teda vysledky typu "muzi s vysokoskolskym vzdelanim vo veku X pouzivaju distribuciu...", alebo "uzivatelmi Gentoo su najma...", "zeny najcastejsie pouzivaju DE...".
Podla mojho skromneho nazoru su tieto informacie este zaujimavejsie, ako absolutna vyska stlpcekov. Vobec by som (sme sa) nehneval, keby ste clanok dodatocne obohatili.
Joo docela by mě zajímalo rozdělení jednotlivých distro vůči věku, dole věk a jednotlivá distribuce v sloupečkách.. Nějaké hezké grafy typu gnuplot 3/2 R-ko či Octave umí zázraky :) tedy pokud ta data byla takhle podrobně vůbec zaznamenána...
korelace by byla supr, možná i nějaká jednoduchá regrese by neuškodila :)
Když už to stejně v NSA vědí, zveřejněte zdrojová data a statistiku v Rku vám už komunita zpracuje - s takovýmhle množstvím dat už by to mohlo chodit dost robustně a daly by se z toho vyvozovat zajímavé zavěry typu "lidé se základním vzděláním častěji než lidé s Ph.D. používají Gentoo" ...
Já ji tam uvedl, protože ji používám léta a ještě ji mám (s KDE3) na počítači v laboratoři, který není připojen k netu. Po přechodu na KDE4 byla moje cesta Debian + Gnome 2 a následně (po poprznění Gnome a vnucování Unity a jiných příšerností) Debian + LXDE. A na notebooku Ubuntu s Gnome 2 a následně Debian s LXDE.
Nejen manželky, ale i matky, dědečkové...
Moje šedesátiletá matka tuší že jede na Xubuntu jen proto, že ji baví sledovat při bootování ty tečky pod nápisem Xubuntu. Po nabootování by nedokázala rozeznat Linux od Windows.
Děda si přechodu z WinXP na Xubuntu ani nevšiml. Firefox jede jako vždycky, tak co.
Jestli to bylo na mě :-D s tím screenem tak TADY JE ale moc tam toho neuvidíš , i Conky je u mě přežitek :).
Sice používám GNOME Shell, ale sem tam si vyzkouším i jiné prostředí. KDE mi nepřipadá o nic pomalejší než GNOME Shell, myslím si že je tak rozšířené protože je ovládáním podobnější Oknům a pro mnoho jidí je tak přirozenější na ovládání. Přesně ze stejného důvodu jej já nepoužívám :-)
Ovládání je takové, jaké si člověk nastaví :) Default je rozvržením prvků, pravda, podobný. Myslím že většina uživatelů ho spíš používá kvůli jiným vlastnostem, mně třeba přijde podstatně komplexnější, nemám rád odstraňování voleb a miluju možnosti KIO. V GNOME si pak připadám, jako by mi chyběla většina nástrojů co používám denně.
Pokud dobře počítám, je nás tu celých 14 na PowerPC? Wow, to jsem nečekal! Hlaste se jmenovitě, ať je s kým pokecat.
Jinak tedy do ankety Co používáte na desktopu jsem si ani náhodou nedovolil odpovídat co používám na laptopu. Škoda, že to bylo formulováno takhle, jinak bych přihodil ještě ARM.
Prakticky nedá. Existuje buď Sam440, což je sice stále ve výrobě/prodeji, ale není to ani z poloviny tak rychlé jako zmiňovaný Mac Mini a pak existuje Amiga One X1000, která je sice rychlejší než byly stroje od Apple (alespoň papírově), nicméně stojí jen deska 60 tisíc. PowerPC je na desktopu mrtvé. A proto mě překvapilo, že je tu celých 14 lidí, co mrtvou platformu používají.
Statistika je jistě zajímavá. Ale pokud se bavíme o desktopu, nelze zároveň očekávat, že ti lidé vůbec chodí na stránky root.cz. Moje rodiče a je jim hodně přes 70 používají Ubuntu na svém stolním PC, protože nic než net, mail, fotky a občas napsat dopis v LO nepotřebují. Pochopitelně jim to spravují já a nemyslím si, že vůbec o nějakém root.cz jen zaslechli. Taky 2 kolegyně v práci mají na desktopu Ubuntu a pak ještě moje žena (a to v práci i doma na NTB) a ani ony nikdy nebyly na root.cz. Takže to asi ve skutečnosti bude ještě trochu jinak.
Tato anketa je sice roztomila, ale jeji vysledky jsou platne jen pro ctenare root-a, coz je samo o sobe silne selektivni faktor. Jen mezi cleny me rodiny a mezi mymi prateli je dalsich 6 osob, ktere pouzivaji linux - jen o tom bud nevedi (otec, matka), nebo je to nezajima (bratranec, sestrenice). Ani jeden z nich pravdepodobne nezna root.cz, natoz aby zde hlasoval (btw, vsichni pouzivaji nejakou verzi *ubuntu).
Mimochodem je zajimave, ze OBSKURNI distribuce "manjaro", se kterou na me vyskakovalo mnoho lidi zde: http://www.root.cz/zpravicky/ktera-distribuce-by-se-vam-libila-jako-vychozi-pro-srovnavani/ neni v ankete vubec zastoupena. Coz me nijak neprekvapuje.
Tohle se i špatně měří, ale 1-2% mi nepřijde špatné a IMHO se to za posledních deset let zvýšilo. Navíc, mezi power-usery je jistě podíl řádově vyšší.
http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_operating_systems
Po 22 letech 1%? To mi přijde dost špatné. Řada diskutérů se tu směje MS, že jeho Windows Phone mají po dvou a půl letech má "jen" 8.5% v zemích EU5. Přitom za Linux není třeba platit. Jenže lidé raději zaplatí $100 za Windows, než by používali alternativu zdarma. Co to podle vás říká o Linuxu?
Na desktopu je dost obtížné se prosadit (jinde má Linux i výrazně větší zastoupení). A mnoho lidí okolo vývoje linuxových věcí tohle ani nepovažuje za důležité. A upřímně, BFU obvykle komunitě skoro nic stejně nepřinesou zpět...
Problém s cenou je v tom, že dnes není jednoduché koupit počítač bez Windows -- MS si to dobře hlídá (i za cenu poněkud nemorálních praktik) a třeba na většině notebooků jsou předinstalované. Já jsem si taky notebook koupil nakonec s předinstalovanými Windows, přestože mám několik MSDN AA licencí a stejně je v podstatě nepoužívám... prostě HW který by mi vyhovoval bez Windows nikde neměli. Já osobně bych si za kvalitní OS připlatil (penězi), ono je to typicky i mnohem jednodušší než si to "odpracovat" (nestěžuji si).
Vzpomínám si na ty nadšené výkřiky "rok XXXX bude rokem Linuxu na desktopu", které se opakovaly rok za rokem tak dlouho, až se z nich stan nechtěný vtip. Souhlas - běžní uživatelé se na vývoji nikdy podílet nebudou. Pak je ovšem otázka, pro koho autoři ten SW píšou. Pro 1% geeků, co používá Linux na desktopu? To mi přijde prostě slabé. Na desktopu Linux definitivně prohrál. A na mobilních zařízeních? Tam z něj zbyl silně opatchovaný kernel, nad kterým běží (ukradená) Java, knihovny Googlu, a celé se to dodává zamknuté před uživatelem, bez root přístupu a se zamknutým boot loaderem. To není moc ve stylu Love, Peace, Linux :)
Problém s počítači s Linuxem je v tom, že je po nich minimální poptávka. Například Dell nabízel opakovaně systémy s Linuxem, a opakovaně nabídku po čase stahoval, protože nebyl dostatečný zájem. Teď na US stránkách Dellu notebook s Linuxem opět nenajdete. Podobné je to u Lenova i řady dalších výrobců.
Bohužel vývojáři mají výrazně odlišné požadavky, než většina uživatelů. A když jde vývojářům o ně samotné, a nikoliv o uživatele, končí to jako v případě Gimpu.
Souhlas, uživatelé se nechtějí v počítačích hrabat. Chtějí na nich prostě pracovat nebo se bavit. Upřímně, divíte se tomu? Já také chci jet autem na dovolenou, a nemuset u toho dělat generálku motoru v kuchyni na stole :)
Opět souhlas. Pro Google a ostatní firmy je open source hlavně způsobem, jak ušetřit za licence. A například ve světě bankovnictví jelo všechno tradičně na Unixech, takže vyjma přechodu na Windows občas používají i Linux - z jejich hlediska je to levný Unix.
Na mobilu se dá jistě fungovat dobře bez Windows, a nakonec i bez OS. Velkým úkolem MS je přesvědčit uživatele, že s Windows je to lepší.
Kdyz vidim ten pocet ostatnich a zastoupeni Windows, tak se nabizi otazka, proc treba nepouzivate:
nebo nadstavbu nad nim http://www.andlinux.org/
Coz je linux nativne jako aplikace zkompilovana pod windows. Celkem obstojne slatany bundle nastroju.
Protože chci používat Linux a Windows mám je kvůli některým aplikacím, které ve Wine nejedou uspokojivě (to jsou hlavně aplikace používané v práci). Doma si od Windows a jejich vrtochů rád odpočinu na Linuxu.
Na jednom počítači mám dualboot Linux/Windows 2000 kvůli starým aplikacím pro práci s (postarším) mobilním telefonem (zálohování firmware apod.).
Nevím, jaký by to byl rozdíl, jestli bych řešil problémy Windows (Win7 64b) ve virtuálu místo jako hlavní systém.
Legrační je, že i pod Win7 mám několik virtuálních Windows - třeba WinXP jen kvůli scanneru, který nemá driver pod Win7, nebo kvůli testování aplikací v jiném prostředí.
Byl tu několikrát zájem o data, můžete si je stáhnout a bude fajn, když přijdete s vlastními závěry.
Mám v plánu tu anketu za rok zopakovat. Když se ozve (ideálně na redakční mail) nějaký šikovný statistik, který by s tím chtěl pomoct, aby to příště bylo lépe, správně, zajímavěji, bude to jen dobře.
Jsem poměrně otevřený člověk a tak jsem chtěl dát Linuxu šanci. Nainstalovat jsem Ubuntu a provozoval asi půl roku, pak sbohem.. Proč? Po samotné instalaci jsem jako uživatel řešil problémy s HW - OK, po dlouhé době jsem našel řešení a zásahem do GRUB jsem ho napravil (snad jsem zkratku nezmrvil). Přesto mě trápilo neustále vypadávající wi-fi a následně problém s instalací tiskárny Brother. Ono by to asi šlo, ale já jsem uživatel a nechci při každém problému trávit dva dny po fórech, abych našel nějaké řešení. Takže dokud Linux nevyřeší zejména stránku ovladačů a systém nepřizpůsobí uživatelům, bohužel nemá na desktopu šanci..
Abych jen nekritizoval - systém sám o sobě je skvělý, rychlý, vše obsahuje po instalaci, žádné doinstalace antivirů, kodeků, java, atp. - vše tam je. Ale jak říkám, jakmile chci něco doinstalovat, nedej bože nejsou ovladače přímo v systému, je problém, který běžný uživatel není schopný vyřešit.