Tohle se i špatně měří, ale 1-2% mi nepřijde špatné a IMHO se to za posledních deset let zvýšilo. Navíc, mezi power-usery je jistě podíl řádově vyšší.
http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_operating_systems
Po 22 letech 1%? To mi přijde dost špatné. Řada diskutérů se tu směje MS, že jeho Windows Phone mají po dvou a půl letech má "jen" 8.5% v zemích EU5. Přitom za Linux není třeba platit. Jenže lidé raději zaplatí $100 za Windows, než by používali alternativu zdarma. Co to podle vás říká o Linuxu?
Na desktopu je dost obtížné se prosadit (jinde má Linux i výrazně větší zastoupení). A mnoho lidí okolo vývoje linuxových věcí tohle ani nepovažuje za důležité. A upřímně, BFU obvykle komunitě skoro nic stejně nepřinesou zpět...
Problém s cenou je v tom, že dnes není jednoduché koupit počítač bez Windows -- MS si to dobře hlídá (i za cenu poněkud nemorálních praktik) a třeba na většině notebooků jsou předinstalované. Já jsem si taky notebook koupil nakonec s předinstalovanými Windows, přestože mám několik MSDN AA licencí a stejně je v podstatě nepoužívám... prostě HW který by mi vyhovoval bez Windows nikde neměli. Já osobně bych si za kvalitní OS připlatil (penězi), ono je to typicky i mnohem jednodušší než si to "odpracovat" (nestěžuji si).
Vzpomínám si na ty nadšené výkřiky "rok XXXX bude rokem Linuxu na desktopu", které se opakovaly rok za rokem tak dlouho, až se z nich stan nechtěný vtip. Souhlas - běžní uživatelé se na vývoji nikdy podílet nebudou. Pak je ovšem otázka, pro koho autoři ten SW píšou. Pro 1% geeků, co používá Linux na desktopu? To mi přijde prostě slabé. Na desktopu Linux definitivně prohrál. A na mobilních zařízeních? Tam z něj zbyl silně opatchovaný kernel, nad kterým běží (ukradená) Java, knihovny Googlu, a celé se to dodává zamknuté před uživatelem, bez root přístupu a se zamknutým boot loaderem. To není moc ve stylu Love, Peace, Linux :)
Problém s počítači s Linuxem je v tom, že je po nich minimální poptávka. Například Dell nabízel opakovaně systémy s Linuxem, a opakovaně nabídku po čase stahoval, protože nebyl dostatečný zájem. Teď na US stránkách Dellu notebook s Linuxem opět nenajdete. Podobné je to u Lenova i řady dalších výrobců.
Bohužel vývojáři mají výrazně odlišné požadavky, než většina uživatelů. A když jde vývojářům o ně samotné, a nikoliv o uživatele, končí to jako v případě Gimpu.
Souhlas, uživatelé se nechtějí v počítačích hrabat. Chtějí na nich prostě pracovat nebo se bavit. Upřímně, divíte se tomu? Já také chci jet autem na dovolenou, a nemuset u toho dělat generálku motoru v kuchyni na stole :)
Opět souhlas. Pro Google a ostatní firmy je open source hlavně způsobem, jak ušetřit za licence. A například ve světě bankovnictví jelo všechno tradičně na Unixech, takže vyjma přechodu na Windows občas používají i Linux - z jejich hlediska je to levný Unix.
Na mobilu se dá jistě fungovat dobře bez Windows, a nakonec i bez OS. Velkým úkolem MS je přesvědčit uživatele, že s Windows je to lepší.