Jestli se jim opravdu podařilo nakonfigurovat Gnome tak, že se blíží Unity a vše to funguje i s Waylandem, tak budu zcela spokojen. Unity bylo (alespoň pro mne) skvělé, Compiz je ale zoufalost.
Zatím vidím jenom jak hrozně Gnome plýtvá vertikálním místem, slučování horní lišty okna a systému je návykové. Navíc má Gnome ten titulek okna hrozně tlustý. Kdyby to vadilo někomu dalšímu, a nevěděl, dá se to pořešit tímto:
https://github.com/deadalnix/pixel-saver
Pak to ale logicky chce přehodit ovládání okna doleva, což podle článku má jít.
Díky za fajn článek. Krom chyb zmíněných v ReleaseNotes se do desktopové verze Ubuntu 17.10 dostaly i některé další chybičky, jako je například nefunkční subkategorie s Rozšířeními Shellu v GNOME Software (upstream bug GNOME 3.26), neodinstalování dependencí při odinstalaci programu přes GNOME Software (tento bug je v Ubuntu od verze 16.04), nepřeložené výsledky z menu Nastavení v GNOME Shell Overview či padající Cheese na systémech bez webkamery. Obecně ale Ubuntu 17.10 považuji za povedené vydání a krok správným směrem.
"zbytečně komplikované " - heh, to zni jako by uzivatel byl nucen tu komplikovanost nejak pouzivat. ano, KDE ma bambilion nastaveni, ale pokud to clovek nepotrebuje zmenit, tak ani nemusi do nastaveni lozit. v tomhle se to od gnome nelisi. ale naopak je ta vyhoda, ze kdyz je potreba neco zmenit, tak to jde.
Jenže když už člověk potřebuje změnit něco častého, tak je to nepřehlednější a trvá to déle, protože to je v komplexním rozhraní, kde je dalších 20 věcí, které člověk typicky potřebuje výrazně méně.
Myslím si, že projekty, které umožňují nastavit cokoliv, toto docela podceňují. Že se v tom potom ztrácejí volby, které uživatel nastavuje často a chce k nim mít co nejjednodušší a nejpřehlednější přístup.
patrne ma na mysli uzivatela ktory si pusti KDE prvykrat, avsak uzivatel ktory spozna KDE do par dni ma zmaknute KDE vo vsetkych nastaveniach a vobec sa v tom uz nestrati .... prostredie by nemalo diktovat uzivatelovi co ten moze a co uz nie, nie vsetci uzivatelia su male deti v skolke
No vidíte, někdo zase kritizuje KDE za to, že jenom kopíruje Windows. Holt není na světě člověk ten atd... Ovšem po Apple se opičilo hlavně Unity, v dobrém i špatném, a jak mi applisti a macos jinak silně lezou krkem, tak tohle musím říct, že jsem oceňoval. GNOME mi takový nepřipadá, ten se spíš opravdu snaží hledat vlastní cestu. Zdaleka ne všechny jejich nápady nebo experimenty jsou zrovna šťastné, o tom žádná, ale je taky pravda, že to je asi jediný linuxový desktop, který se nebojí trochu riskovat.
Přesně, taky na KDE už více jak deset let a maximální spokojenost (jen ty prohlížeče poslední dobou... :-/ ale to je jiná kapitola).
S Ubuntu jsem chvilku experimentoval v době vydání 9.10 a 10.04 - a pak přišlo Unity a bylo po Ubuntu (pro mě) a experimemtech. V 10.04 navíc měli nepříjemnou chybu, která dokázala kompletně neobnovitelně zlikvidovat obsah disku včetně instalace systému, logů, všech dat (i uživatelských), byl jsem kvůli tomu tehdy za slušného debila u známých, protože se zrovna tehdy pár mých známých (do té doby zapřísáhlých Windows userů) zrovna v tu dobu rozhodlo "ten linux teda zkusit" - takže od té doby pro mě Ubuntu neexistovalo a nejspíš už asi ani nebude, u když tedy na tu 17.10 se možná mrknu "aby se neřeklo" (a možná ne).
Pár otázek:
1. Dá se nějak přenastavit ta horní lišta, aby bylo zcela vpravo "odhlašovací menu" se jménem aktuálního uživatele a před ním hodiny (datum a čas) - a před tím "to ostatní"?
2. Jak vrátit menu oken do horní lišty? (V programech, kde je potřeba je nejdříve "aktivovat stiskem [Alt]" mi chybí).
3.- Budou fungovat stávající rozšíření lišty?
Unity/Mir mi tak moc k srdci nepřirostlo, ale jestli tyhle body nevyřeším, čeká mne "downgrade" na 16.04 LTS...
Upgradoval jsem a super, zadny problem. Gnome Shell mi dlouhodobe vyhovuje, takze za mne absolutni spokojenost. Za 20 minut jsem mel novou verzi a vse bezi v pohode. Po prvnim bootu byla plynulost prostredi na waylandu trochu trhava, ale to se po dalsim rebootu zmenilo a nemam zadny problem. Jedine co jsem delal byla aktualizace PPA zdroju, ale ty se nijak netykaji systemu - jsou spise pro aplikace a knihovny jako chrome, slack, spotify, libreoffice, docker, node atd.
Ubuntu 17.10 vypadá docela dobře, ale mám s ním jeden zásadní problém. Mám k počítači vedle primárního monitoru i připojenou televizi. Pokud zmáčnu super key nebo po mě chce nějaká aplikace administrátorská práva, tak se ztmavuje i ten sekundární displej. Což je, v případě že na něm zrovna běží nějaký film, dost otravná vlastnost. Co vím, tak cinnamon to nedělá, mate to nedělá, unity to nedělá (tam teda občas vyskočí horní panel, ale to je dlouhodobý bug), jen ten zpropadený gnome shell. Už jsem s tím strávil docela dost času a řešení se mi nedaří nejít. Nevíte někdo, co s tím?
protoze dost lidi pouziva radeji na te(prave) strane co znaji odjinud, prestoze je to mene ergonomicke...
jinak stacilo by asi jsi cetl clanek pod kterej komentujes ;)
"Canonical navrací hlavní tlačítka oken (minimalizace, maximalizace, zavření) napravo (opět: lze umístit vlevo)."
mel bys to reklamovat a zadat vraceni penez ktere jsi za to dal ;)
jinak je bezne ze v den vydani nejsou opravene chyby, plati to i u LTS vydani, kde se doporucuje upgrade az po par mesicich, toto je neLTS vydani, takze po par mesicich by sice znamenalo, par mesicu pred koncem podpory, ale proboha nez achjovat, tak snad pockej alespon par dni, nez se odladej problemy ktere se projevi az pri vetsim nasazeni nez predchozi bety ;)
btw: napadlo te aspon se prehlasit do X11 sezeni? jestli to bude zivejsi a s asi fungujici akceleraci gragiky? nebo si rovnou sel vnukat sem ;)
tuhle povýšenost vlastní hlavně "starým linuxákům" miluju. Jakmile někdo upozorní na problém, je třeba z něj hned udělat idiota, že? Představ si, že existují i uživatelé, kteří tento systém vidí prvně a snaží se v něm rozkoukat. Takže ano právě z toho i jiných důvodů mi vadí, že oproti předchozím verzím se mi stále seká všechno co na dřívějších verzích ubuntu jelo plynule a rychle. Vadí mi, že najednou nemohu plně využít drug and drop. A taky mi dost začíná vadit, že řešení na vše je "seš debil, dyť stačí napsat enom těhle deset řádků, tak co si stěžuješ?" Prostě bych čekal trochu víc a ano to dokonce i přes to, že je to zadarmo. Protože Linux pokud vím nezačínal s myšlenkou "Dáme to zadarmo, tak na to budem kašlat"
Přátelé, prosím o pomoc částečně související s tímto článkem. Ve svém Ubuntu 17.04 jsem si pro nový SSD disk připravil bootovací USB s novým Ubuntu. Unetbootin to v Linuxu asi dobře neumí, už opakovaně z min. let se mi to s ním nedaří, BIOS na flešce nic instalovatelného nevidí. Pomůže jen Tvůrce spuštěcího disku. Následuje úspěšná instalace OS, přijde pokyn k restartu kompu a po BIOSu TO PŘIJDE- objeví se dva řádky nějaké hatmatilky v angličtině žalující něco o chybách a o něčem už existujícím (mám fotku, můžu poslat) a tím vše skončí, počítač nepokračuje, klávesnice zadává jen znaky, počítač-žádná reakce. Musel jsem ho nuceně vypnout, flešku vytáhnout a po opět. startu najel normálně nový Ubuntu, píšu z něho. V prdeli je ovšem fleška a o ni mi jde. Vidím v prúzkumníku strukturu tří oddílů, 1. 1MB asi zaváděcí, 2. 1,5GB obraz, 3. volné místo. S oddíly nejde nic udělat, zkoušel jsem v Linuxu kdeco (Disky, Gparted), flešku nelze použít, při jakékoliv instrukci vyskočí chybová hláška- že oddíly nelze připojit, formátovat, mazat, zmenšovat-NIC! Fleška samotná ale umožňuje bez problémů instalovat znovu a znovu OS, což jsem udělal i podruhé, ale po restartu jako prve zas to samé-komp se zastaví a fertig. A co hůře-to samé mi to udělalo na jaře s U17.04, tenkrát jsem to ale přičítal staré flešce, jenže tahle poslední je včera nová, Sandisk USB 3.0...oddíly jsou v asi NTFS, jak si je naformátoval ten Tvůrce. Prosím dobré lidi o radu, jak flešku zachránit, je to už druhá a není to haléřový nákup. W10 mi nahlásí, že flešku nelze naformátovat a zobrazí mi myslím jen oddíly a ani tam s nimi nic neudělám....díky!
Přátelé, zkoušel jsem v Ubuntu stejně jako na jaře Disky i Gparted, ale bez výsledku. Při jakémkoliv pokusu o nějakou akci přišla hláška o chybě a nemožnosti akci provést. Už jsem čekal, že nepomůžou ani Windy u známých a v práci, jak tomu bylo na jaře a že flešku nakonec zase vyhodím, ale tentokrát W10 pomohly. Nejprve v Průzkumníkovi a Freecommanderu hlásily, že flešku není možné naformátovat, ale pak pomohlo dostat se přes Správce k oddílům pevného disku a tam zkusit opět formátování a tam to šlo. Fleška je opět "na světě". Vůbec netvrdím, že někdo chytřejší by si pomohl i v Linuxu, ale dovolte ještě jednu otázku- proč mě systém po jeho nainstalování z flešky nevyzve, abych ji odpojil, vytáhl, jako tomu je při instalaci z DVD? Vyzve mě jenom k restartu a třeba Xubuntu mě při něm zavede zase k nabídce instalace OS a tady Ubuntu 17.10- vlastně nevím, co by po restartu bylo, protože se to vždycky zaseklo někde po BIOSu...
Po čase odpovídám na svůj vstup. Neměl jsem naštěstí pravdu, windy tentokrát pomohly! Průzkumník sice hlásil, že s fleškou nejde nic dělat, ale Správce oddílů disku mi při pokusu na jednom z jejích tří nefunkčních oddílů flešku zformátoval a tedy zachránil. Zkusil jsem "zprdele" vypálit obraz 17.10 na DVD a instalovat znovu. Po výzvě k restartu DVD poslušně vyjelo z mechaniky, restart pokračoval a zasekl se opět ve stejném bodě jako při instalaci z flešky, jen přibyly dva řádky hlášek, něco o krachu čtení kernelu...Vyplývá mně z toho, že jestliže mám tyhle potíže asi jen já, jde o problém hardwaru, i když že by just dva solidní kompy od solidních značek dělaly nějaký problém, to bych nečekal...no nic, Ubuntu ale nainstalováno a ke spokojenosti užíváno...:-)
tak som to skusil ( potrebujem prejst na nieco co podoruje deb ) doteraz som pouzival fedoru a kedze gnome shell mi vyhovuje tak som to skusil instalacia linuxu bola vzdy minutova zalezitost ( hp zbook 15 g1)
graficky instalator padol na instalacii systemu skusil som to 3krat
spustil som teda textovy instalacia presla
hura podme na aktualizacie spustim sudo apt-get ... stiahne si baliky zacne instalovat a system zamrzne na baliku keyboard.. fain otvorim web najdem riesenie po najblizom update budem zase prepisovat scripty aby to neblblo
preistotu spustim znova apt-get update tentokrat to padne na grub-e
nainstalujem remminu ( kedze dost potrebujem rdp a vnc ) presuniem si konfiguraky zo zalohy remmina vynada ze konfiguraky su v novsej verzii a nebudu fungovat tak si stiahnem a skompilujem vlastnu verziu remminy lebo uz som vytoceny ( nebolo ubuntu to inovativne )
pouzivam externy monitor pri odpojeni s doku sa neprepne na display notebooku jedine bud po restarte alebo po pade gnome shell
sifrovany disk nejde precitat musim doinstalovat crypt balik hlavne ze hry su default tak odinstlaujem voloviny
gnome shell sa resetuje cca kazdu hodninu
system report sa zobrazuje asi tak 3krat za den ze sa nieco posralo
potrebujem pridat tlaciaren stale mi nachadaza a pridava tlaciarene co su po firme tak vypinam sluzbu pridavam tlaciaren rucne fajn tlacime po pardnoch mama zase asi 200 tlaciarni jaaj instloval som aktualizacie no nechcem nic hovorit ale pripadal som si jak na windows tak hovorim si ze to nic je to beta verzia od ostrej to hadam pojde fajn
tak teraz som stiahol oficialnu verziu a cuduj sa svete to iste ale ze na chlp rovnake chyby ach ....
pozuival som fedoru od verzie 9 ale priznam sa ze takto zle na tom nebola ani jedna verzia tak doma radsej ostavam na fedore
ma zkusenost s Xubuntu 17.10...
stahl sem, pustil live, nainstaloval pres gui instalator, pustim apt-get update && apt-get upgrade && apt-get full-upgrade, nainstaluju remminu, zkopiruju si jeji config z Xubuntu14.04... vse napoprve, bez problemu, externi monitor pripojuju/odpojuju za chodu a chova se normalne, nic se nerestartuje, nic necrashuje...
takze bud si neco delal spatne, nebo je proste problem vylozene s hlavnim vydanim Ubuntu s Gnome Shell a/nebo s Waylandem, pada ti to i kdyz prepnes s Waylandu na X11? me Xfce jede samozrejme na X11 ;)
Ubuntu Mate pouzivam od te doby co se dropnul stary Gnome v Ubuntu. Vetsinu veci maji uz solidne odladenou a ja se na nej pomalu presouvam jako na hlavni OS. K presunu z pohodlnejsich W10 me prinutila hlavne podpora 3 monitoru z dokovacky pro ThinkPad, kterou muj notas z nejakeho zvraceneho duvodu na Widlich nema.
Vsechno je na svem miste a Material theme Adapta vypada uchvatne... :)
Právě "velké změny", které autor popisuje, jsou důvodem, proč se prostředím typu Unity, Gnome a KDE (od verze 3 nahoru) vyhýbám a na počítači mám nějaká lite prostředí. Je tam výrazně menší riziko, že tam autorský tým něco totálně rozvrtá, změní ovládání apod.
Opravdu nemám počítač na to, abych ho uváděl hodiny do použitelného stavu a trnul, který upgrade zase všechno nastavení zruší a rozdrbe to celé znova. To bych mohl zůstat u windows, pro které je takovýto arogantní přístup vývojářů k uživatelům normou.
Počítač mám na práci, a tak se vyhýbám všemu, co mi tu práci komplikuje, včetně výsledků agilních vývojářských týmů.
Mimochodem, už soudruzi z Ubuntu opravili padání soundsystému, které hlásí uživatelé více než deset let? Restartovat počítač pětkrát šestkrát během sledování jednoho filmu je dost protivné.
Dobrý den, po přechodu na finální verzi Ubuntu 17.10 mám problém s grafickým ovladačem. Po zadání přihlašovacího hesla do profilu mi po chvilce načítání vyskočí chybová hláška, že se nepodařilo načíst uložené nastavení monitorů a systém se vrátí zpět na přihlašovací obrazovku. Nevíte, prosím, co s tím? (Snad není jedinou možností reinstalace).
Zkoušel jsem ve VirtualBoxu nové Ubuntu s KDE, Mate a Gnome. V Mate je Mutiny, ale není to ještě doladěné a některé věci jsou tam jinak, než v Unity. KDE jsem podle několika návodů vytunil, aby co nejvíce připomínalo Unity a je to jakž takž použitelné, ale stále to není ono a některé věci tam nefungují, jak bych očekával. Gnome je největší katastrofa, vůbec se mi nelíbí styl aplikací ani ovládání. V Ubuntu 16.04 jsem si do Unity místo Geditu nainstaloval Plumu, která je pro mě mnohem použitelnější a designově lepší. Je to fork starého Geditu.
Je vidět snaha usnadnit uživatelům Unity migraci na jiná prostředí, ale stále to není ono, třeba se to do 18.04 zlepší, ale moc v to nevěřím. Naštěstí podpora pro Ubuntu 16.04 s Unity je až do dubna 2021, takže vesele tuhle verzi mohu používat ještě dlouho a instalovat ji i po uvedení 18.04.
Pořád doufám, že projekt Yunit uspěje a bude tu plnohodnotný nástupce Unity. Sice verze 8 a ne 7, ale bude. Ubports je velmi aktivní v mobilní části, desktopový tým mi přijde méně aktivní, ale je vidět, že se na tom pracuje a Yunit se dá už rozběhat na Ubuntu i na Debianu. Doufám, že uspějí, pak pro mě bude Yunit jasná volba.
Poprvé jsem se s Ubuntu seznámil ve verzi 14.04 kterou jsem užíval , později 16.04 obě verze byly nebo jsou velmi stabilní a je vlastně problém je nějak shodit , fungují jak mají a na ovládání jsem si rychle zvykl ale preferuji mít možnost nastavení dpi v systému tak jsem přešel k Mintu xfce a ani mate není špatné.Osobně preferuji xfce to je pro mě ideální prostředí.Kamarádce jsem nainstaloval Ubuntu 14.04 a později 16.04 a ta je nadmíru spokojená a mě odpadá co tři měsíce ji přeinstalovávat / pročišťovat systém protože to má pomalé atd. jak tomu tak bylo s windows7 které do té doby užívala.Je škoda že v Ubuntu není hned v základu nainstalované clasicmenu , bylo by o hodně rozšířenější a taky trošku méně depresivní barvičky :))) by to chtělo vidět hned po instalaci.Vzdáleně mi to připomíná co do dojmu optimismu a chuti se do systému pustit visty kdysi a to je škoda.