Moc pekny namet, sam sem vubec nevedel ze jde synchronizovat conntrack ve firewallech, na jedne takove siti delam a asi bych se na to rad podival a vylepsil dostupnost internetu u nas :) Firewall s linem nam sice nepada ale stat se to muze...
Nepochopil sem ale: bude tohle serial nebo uz je to jen konecny namet ke googleni?
Joj, skoda, ze to nezacina slovy "Mile deti". Clanek nadhazuje nektere otazky, ale neprinasi odpovedi. Nastesti, mile deti, reseni existuje, a to dokonce pomoci volne dostupneho software. Kdyby takle psali howto a man pages, byl by Linux v hajzlu.
Ale no, nebudte k nemu zly ... Ono to skor posobi ako uvod k nejakemu serialu. Myslim, cas vynasat sudy bude az potom, ked ten dalsi clanok (seria clankov) vyjde.
Rypal jste, neda mi to take si rypnu - ano, chapu ze je trochu blbe lidi navnadit a na konci rict pockejte do priste, to se autorovi moc nepovedlo. Ale:
a) prostudujte si definici pojmu konvergence
b) Informace o tom, ze dva stroje musi mit stejnou IP neni blbost - pokud by skutecne dva stroje na stejnem segmentu mely stejnou IP, byl by to dost pruser. To ze ji maji oba nastavenou, ale hlasi se k ni vzdy jen jeden, je trochu jiny pripad.
c) Predpokladam, ze ke konkretnim pripadum se autor dostane v dalsim dilu. Proc zapomenout na Linux? Nebo jeste lepe proc premyslet o CARP a pfsync? Protoze Theo tvrdi, ze je to bezpecne? A nebo protoze CARP pouziva zcela zamerne stejne cislo jako VRRP aby v tom byl bordel? Pripadne protoze je to protokol ktery nema zadnou specifikaci? CARP je mozna hezka a funkcni vec, ale rozhodne se neda rict, ze ma oproti VRRP (ke kteremu predpokladam autor smeruje) pouze klady.
d) Proc maji vsichni pocit, ze byl clanek napsany zrovna pro ne? Mozna, ze nechtel jit primo do hloubky (mozna by to lidi co o tom nic nevi odradilo - napadlo vas, ze mohl ten clanek psat zrovna pro ne), to cemu rikate blaboly o stavech mi az tak blabolive a matouci neprijde.
e) Opet definice - zkontrolujte si vyznam slova populisticke. Obvinit autora muzete asi z mnoha veci, ale populismus mezi ne urcite nepatri.
A jeste jednou se prosim zamyslete nad tim, jestli byl clanek urcen prave vam. Nejsem si tim uplne jist.
Co je to za pometlo tohleto? To jsi naruzivy hrac pocitacovych her ze pouzivas takove zkratky? Vrazdaaaa! tcp3wh neni standartni zkratka. Je to jen ubohy vymysl chorobne mysli ktery mi na dve minuty zamotal mozek. Pan google nezna. A to co pan google nezna NEEXISTUJE! Prosimvas lidi kam to ten svet speje?
Copak, nelibi se vam chumac serveru nebo serverovy hrozen? :-) Ono tehle blbych prekladu je vice. Kdysi se nejaky ustav pro jazyk cesky snazil natlacit do pouzivani ceskou terminologii pro pocitace. Treba vyrovnavaci pamet mistu bufferu. No, dobre, to jeste jde. Ale jak se spravne cesky rekne "(na)bufferovat"? "Zachytit do vyrovnavaci pameti"? Praticke, jak hrabe do postele. Ale zase se tim dobre nafukuji diplomove prace.
Zdenek: dle meho osobniho presvedceni, kdyz se predstavuje reseni nejakeho problemu je napred potreba problem vymezit. Celkem obvykla praxe napr. pri predstavovani noveho algoritmu apd.
Co a jak jsem delal konkretne bude priste proste proto, aby clanek nebyl prehnane dlouhy.
JardaP: je rozdil mezi howto resp. man pages, kde ten kdo je cte jiz tusi co chce resit a tim, kdyz chcete neco napsat a musite napred vysvetlit kde je problem a co mate hledat.
Tom: ne nebylo by to lepsi. Z nejakych duvodu, ktere nejsou dulezite jsem toto resil na linuxu a o tomto jednom konkretnim reseni je clanek. Neni o reseni na OpenBSD ani na jinem OS nebo o nejakem uplne obecnem. Dokonce ani netvrdim, ze to na linuxu nejde udelat jinak.
Pokud se budem bavit o nejjednodussi ip siti bez dalsich vymyslenosti, tak ta je postavena na tom, ze kazdy jeji "uzel" je jednoznacne identifikovan svou ip adresou. Samozrejme ze soucasti reseni je zpusob jak toto odstranit a pouzivat pro zalohovane stroje stejnou ip adresu.
El-Condor: o spravnem prekladu slovniho spojeni skryteho za zkratkou HA se s vami prit nebudu. Pokud myslite, ze muj preklad je nepresny, nebo nespravny urgujte redakci at chybu opravi.
Rekl bych, ze na rootu rada lidi jiz vi, co chce resit anebo se jim to muze vysvetlit jinym stylem, nez formou vecernicku. Doporucuji zmenu literarniho stylu.
Třeba se autor domnívá, že tohle je jenom jiné zive.cz v šedivých barvách. Zkrátka napsal něco co by odpovídalo tak zive nebo Počítač pro všechny a diví se že tady nemá aplaus (pro autora: s apleuse to nemá nic splečného)
Nekritizuji co jste napsal a souhlasim s tim, ze uvod je dulezity. Kritizuji praxi rootu, rozsekat clanek na co nejvetsi pocet dilu, zatimco se bezne na dlouhe clanky pouziva strankovani. To co je ted publikovano neni clanek. Vy ted v diskuzi stejne vedete debatu o vasem konkretnim reseni, ktere ovsem zatim ctenari neznaji, coz je skoda.
je jen skoda ze to 'co a jak jsem delal konkretne' neini alespon v kostce naznaceno, ale je to jen blackbox a 'ctenari holt si pockej' ...pokud to je opravdu takova bomba a prevratny 'vynalez', klobouk dolu, ale pokud jde o nejake jasne a zname reseni, nema cenu zkusenejsim podat alespon tu rukavici? ;)
netvrdim, ze je to bomba. Kdyz jsem to ale potreboval, tak jsem uceleny navod a soupis potrebneho nenasel ...
Navod pro zkusenejsi? Neco bylo jiz v diskusi naznaceno. Dalsim muze byt napr. konstatovani, ze vse co je potreba jsou volne dostupne aplikace. Nic neni potreba programovat, staci jen vyplnit par konfiguraku.
> Z principu ip sítě musí mít primární a záložní stroj jinou ip adresu.
to neni uplne pravda, BSD systemy maji vec zvanou CARP, ktera umoznuje nad 2 servery udelat jeden virtualni if se stejnou IP adresou. pomoci CARP se mu pak synchronizuji stavove tabulky a pri vypadku primaru jede sekundar v pohode dal se stejnou IP adresou.
ano souhlasi. neco podobneho je pouzito i v tomto pripade. ale je to o nasazeni dalsiho protokolu, ktery puvodni predstavu zavedenou navrhem ip site "ohyba". Ohyba proto, ze (nevim presne jak v pripade CARPu, ale myslim ze to bude stejne) ve zvolenem reseni uzlum puvodni (jednoznacne) adresy zustanou. jedina ip adresa je jen urcitym zpusobem simulovana.
poznamka v clanku mela byt o tom, ze kdyz zacnete stavet ip sit, pak proste pokud nevynalozite dalsi usili, tak jednotlive uzly musi mit ruzne ip adresy.
on vlastne takovy cluster puvodni ideu jednoho pocitace taky ohyba.
duvod proc se takova vec dela je ciste prakticky.
pokud zacnu stavet treba webserver, pak proste pokud nevynalozim dalsi usili, nebude ani poslouchat na portu 80 :-) ach jo, to jsou zas kecy. :-(
Btw. co je to ten "navrh ip site"? neni IP protokol? ;-)
ne. cluster "ohyba" predstavu, ze fyzicky (tj. pocitac) uzel a virtualni (tj. to co je pod konkretni ip adresou, zustaneme-li u problematiky siti) uzel si odpovidaji 1:1. Cluster je jen dalsi forma virtualizace, ktera tento pomer meni na n:1.
Je tak jednoduche kritizovat a proto to dela dnes uplne kazdy. Kritiku by mela psat nejaka uznavana autorita, jinak je to brak, ktery nema cenu cist. Kdo vas (nekteri prispevovatele do diskuse) tak uznava a vazi si vas, ze si dovolite se pasovat do takoveto role?????