Netušíte, jak je to s rychlostí čistého JS, asm.js a WASMu? Vím, že pokud se hodně pracuje s DOMem, tak je to asi jedno (= všechno stejně pomalé), ale například výpočty na klientovi apod.?
(btw používáme právě Emscripten, ale překlad do asm.js, protože WASM je zatím ve stavu minimum viable productu a tak nám to nepovolí dávat zákazníkům :-)
V Chromu je asm.js a WASM stejne rychle, protoze asm.js se interne preklada do WASM. Myslim, ze ostatni prohlizece take pouzivaji stejnou engine pro asm.js a WASM.
Rychlost JavaScriptu zalezi na tom co srovnavate - ciste numericke vypocty a prace s linearni pameti jsou rychlejsi ve WASM. Pokud potrebujete automatickou spravu pameti nebo je vas zdrojovy jazyk hodne dynamicky, je tezke byt rychlejsi nez JavaScript.
(Pracuji pro Google na JavaScriptove engine v Chromu.)
"V případě WebAssembly se počítá s tím, že se budou využívat již existující a ověřené části prohlížečů, zejména celý DOM a základní funkce pro práci s ním. To je podle mého názoru lepší a především praktičtější přístup než snaha o nové objevování kola. "
Tohle umely i uz zminovany Java applety. Jedinej rozdil, ze ze v dobe jejich rozmachu neexistovalo HTML5, takze nic narocnejsiho nez by zvlad levou zadni i Javascript na DOMu moc delat neslo...
https://docs.oracle.com/javase/tutorial/deployment/applet/manipulatingDOMFromApplet.html
To sice ano, ale u appletů se rezervovala určitá plocha v dokumentu, kam si mohl kreslit jen applet přes AWT (fujky) nebo Swing (no ne o moc lepší) - tedy se to řešilo vlastně úplně mimo možnosti prohlížeče, stejně jako u Flashe. Samozřejmě šlo nějak kooperovat s DOMem, ale spíše jednosměrně, bez handlerů a tak. Ono tam bylo ještě víc problémů (natažení celé JVM), ale toto bylo asi to hlavní, proč byly applety vlastně jen trpěné.
Jo, s java aplety se setkavam u managementu starsich HP stroju. Kvuli teto "univerzalni technologii" musim mit virtual se starou javou (a starym browserem, abych nemusel resit certifikaty) a druhy pro trochu novejsi servery (tentokrat IBM a Dell a technologie je jnlp/java webstart). Teprve loni nekoho (u Dellu) napadlo nezmrsit to VNC po kterym se to u techdle serveru beztak posila, a umoznit se pripojit normalnim VNC klientem.
Obecne jsem se s javovskyma aplikacema setkal jen takovyma, ze bud vyzadovaly javu v nejakem rozmezi (1.5 az 1.7), nebo vyzadovaly aby jim clovek priradil to spravne mnozstvi pameti. S tim druhym jsem se mimo javu setkal jiz jen u databazovych serveru, vsechny nejavovske programy pro bezne uzivatele si vezmou pameti kolik potrebuji. V tomhle ohledu vitam, ze webassembly zatim nechava volbu spravy pameti na programatorovi.