Chápu, že pro herní programátory je to možná samozřejmost, ale tady na linuxovém serveru by to mělo zaznít: Chtěl jsem si vyzkoušet Unreal Engine, napsat si nějaký hello world, abych si trochu rozšířil obzory. A buch ho, downoad for Win, download for Mac. No dobře, tak zkusím Unity. No a hádejte, kde jsem skončil :( Tak fajn, aspoň se budu vzdělávat v užitečnějších věcech, než je psaní her...
Tak jsem skončil o jeden malý krůček dál na minimálních požadavcích na systém, i když teda linux překážkou není. Jsem celkem spokojený uživatel 7 let starého notebooku, tak asi fakt nejsem kompatibilní se světem pařanů a jejich programátorů. Že na tom nespustím nějakou superhru, to jsem celkem čekal, ale že si ani nevybuildím hello world hru pro Android, to mě trochu zarazilo.
Koukám, že Unity na tom s požadavky na hw pro vývoj není tak zle ( http://unity3d.com/unity/system-requirements ), ale zase to nejede na Linuxu :-( Konec konců na Androidu jsem už potkal pár her v Unity, co rozhodně nebyly "AAA high-end tituly".
Netvrdil by som, ze dovod vysokych poziadaviek je tvorba AAA titulov. Skor ide o snahu vyvijat pre hardver, ktory dnes este neexistuje. Napriklad este stale sa objavuju hry vytvorene v UDK (UE3). Skutocne velke tituly v UE4 pridu najskor o rok az dva, takze cely engine je navrhnuty tak, aby vyuzival naplno herny hardver, ktory bude dostupny o dva roky.
S podporou androidu je to podobne. Podporuje to len novsie zariadenia a navyse vela funkcii na nich este vobec nefunguje. Cielove mobilne zariadenia este totiz neexistuju.
Ked sa nad tym clovek zamysli, tak je to len logicke. Velke herne studia bezne vyvijaju tituly 3 az 5 rokov, takze naco robit nieco, co bude o dva roky uz zastarane?
Ja som si kvoli UE4 kupil na vianoce herny laptop a funguje to na nom dobre. Je to naozaj perfektne navhrnute a robit v tom nieco je naozaj skvely relax.
Tak jsem zjistil, že bohužel pod linuxem lze exportovat jenom pro linux a windows, viz tohleto https://answers.unrealengine.com/questions/176414/android-platform-for-linux-editor.html
Usnou beze mě stejně dobře jako já bez nich. Myslel jsem to spíš tak, že na primárně linuxovém serveru by autor (jinak docela zajímavého článku) mohl utrousit jednu větu, že první software neběží na linuxu. A mě osobně by potěšil i druhou větou, že ten druhý software lze použít pro vývoj jen na nadupaném počítači.
S větou o prvním souhlas. Ale s tou větou o druhém už ne. Mně osobně přijde samozřejmé, že na práci s věcmi jako je Blender a vyrenderování animace budu potřebovat řádově výkonnější HW než na přehrání výsledného filmečku. Prostě ten SW musí držet v paměti mnohem více dat, musí online počítat plno věcí, co jsou pak už předpočítané, a hlavně to musí fungovat svižně i při editaci. Já dokonce až nevěřím, že s těmi požadavky, co píšou, to bude fungovat pro něco víc než ten hello world.
No třeba ta Unity pro vývoj HW nároky nijak šílené nemá (ale zase má pro linuxáka šílené SW nároky :-) ). A co se týče nároků pro paření, tak jsem už viděl pár her co při startu zobrazí její logo a na mém Androidu běžely pěkně a to mám Evolveo Strongphone D2 s 512 MB RAM (celkem nový kousek, ale je to mobil navržený s ohledem na odolnost a výdrž baterky, nikoli výkon nebo rozlišení displeje). Čili úplně samozřejmé to není.
Porad cekam, az Brano ze Slovenska udela do nejaky rozumne predvaditelny a komercnejsi podoby svuj Atomontage engine - voxelova vec...
Atomontage.com . Moc toho tam neni, je to spis typicky vyvojar co radsi pridava featury nez aby aktualizoval stranky a dfaval videa a screeny...
https://www.youtube.com/watch?v=J62z_7JaYMw
tohle video podle me krasne ukazuje, proc je tenhle engine lepsi nez klasicke enginy s klasickymi 3D modely... s timhle by se dalo tak nadherne vyhrat, hry by byly o tolik realistictejsi...
Otázkou je, nakolik jsou realističtější hry bez odrazů a bez průhlednosti. V přírodních scénách to není až takový problém (pokud tam tedy nechcete vodu), ale ve městech je neexistence skla a kovu prostě znát. Všechno vypadá jak z ABS plastu.
Nechápejte mě špatně, já voxel enginům fandím už od dob Hexplore a Outcastu. Jen nějak nesouhlasím s tím "realističtější". Protože to tyhle enginy neumí. Co umí je neuvěřitelná úroveň detailu. Můžete mít strom vymodelovaný do posledního listu a voxel engine se ani nezadýchá. Sochy v tom bývají naprosto úžasné. Akorát že musí být kamenné. A nejlépe žula nebo pískovec. Protože leštěný mramor to neumí. Tam vyhraje klasický 3D model, obzvláště když si autor pohraje se světlem a pohybem. Něco, co s voxel enginem dosáhnout nelze. Proto se mi nejvíce líbí enginy, které umí oboje v jedné scéně. Můžete mít naprosto detailní přírodní scenérii přes voxely a zbytek dodělat přes 3D modely.