Teda že zrovna na Rootu bude článek o tom, jak programovat v C# pro iOS, to bych fakt nečekal.
Mnohem víc bych ocenil pořádný seriál o Qt5/QML. Za dveřmi je verze 5.1 s oficiální podporou Androidu (alfa už ke stažení), podpora iOS a WinRT je na cestě. Qt bude podle mě v blízké budoucnosti jednoznačně nejlepší volba pro většinu multiplatformních aplikací.
Berte to tak, že PR oddělení Microsoftu má mnohem větší rozpočet než PR oddělení firmy Digia. A rozhodně nepovažuji za náhodu, že se článek o tom, jak programovat multiplatformně v C#, což je primární jazyk pro Windows Phone, který zrovna Microsoft začal tlačit, a oslovuje české vývojáře mobilních aplikací (tohle není JPP, ale osobní zkušenost), protože potřebuje naplnit Windows Store aspoň nějakými aplikacemi... Což rozhodně není nic proti Rootu, ale to, že se tyhle "popularizační" věci dělají skrze partnery není zas tak neobvyklé...
Microsoft na to nejde hloupě, oni moc dobře ví, že nemají šanci s "Windows Phone je ta jediná správná platforma a měli byste vyvíjet jenom aplikace pro nás", a tak tlačí na to, aby vývojáři mobilních aplikací při vývoji s Windows Phone počítali, protože jinak by si o tu jejich (momentálně minimálně rozšířenou) platformu nikdo neopřel ani kolo...
Je to smutný, ale asi to tak bude...
Co mi přijde vtipný, že v prvnim díle zveřejněnym tady 18.4.2013 se píše: "Následně Microsoft vydal verze 7.5 (Mango), 7.5 (Tango) a koncem roku 2012 se čeká na vydání verze 8.0 (Apollo), který bude obsahovat nové jádro operačního systému, ..." Je to tedy evidentně poměrně starý článek a těžko číct, co všechno tam je ještě neaktuálního a zavádějícího. Podle diskuze pod prvním dílem dost...
Přitom je tolik věcí, o kterých by se dalo psát a budou 100x užitečnější. Namátkou by mě zajímal třeba GStreamer 1.0 ve spojení s Androidem, Windows a Pythonem 3. Taky jak to vypadá s Qt/QML a podporou multimédií napříč platformami. Co Python a Qt5, PySide se zaseklo na Qt4, ale PyQt (pod GPL licencí) už podporu Qt5 má.
Nebo díky Čechovi Martinovi Kolmanovi je tu projekt portace PySide na Android. Jak vypadá Ubuntu Touch SDK? Jak je na tom Sailfish SDK? A co na to Jan Tleskač? :-)
Prostě je toho v oblasti vývoje pro mobilní zařízení plno a mnohem zajímavějšího než proprietární nástroje pro iOS a WP.
Kupodivu to bude asi nejspíš Java, kvůli Androidu. Následovat bude zřejmě HTML (čili ten JS) a v Cx budou většinou jenom základní knihovny.
Qt/QML používá kombinaci JS (pro UI) a C++ (pro vlastní funkcionalitu). Ale jednoduchá aplikace se dá napsat i kompletně v JS bez jediné řádky C++ kódu. PySide narazuje C++ část Pythonem. Ten je sice o malinko pomalejší, ale za to rychlost programování je někde úplně jinde.