to je jako říkat že auto je něco jako povoz tažený koňmi :)
Jako chápu srovnávat javu třeba s .NETem ale ten citát vidím spíš v historickém kontextu, kdy dřív každý věděl co je to C++. Už vidím jak byste tady prskali kdybych řekl že Java je něco jako C++ a přitom dnes je ten poměr převrácený.
Nechapu co je na dockeru tak uzasnyho. Mozna tak ta integrace. Sharovany libky/binarky jsme zkouseli uz naskriptovat na VS pro naky projekty a prislo nam to jako dost haluz. V gentoo byl myslim taky nejaky projekt kde se zkousel podobny pristup. V solarisu mohou zony sdilet knihovny z hlavniho os pripadne z jine lokace. Mrknete treba na smartos.
Hlavne to neni nic k uceni. Na VS se uci obecny principy a moc ne konkretni technologie. Ja se teda Web 2.0 na skole neucil;)
Na dockeru je úžasné to, že umožňuje ukládat a přenášet i konfiguraci operačního systému. Např v rámci aplikace nemusím nic instalovat, porty a cesty mám furt stejné (docker je přemapuje) a ta konfigurace je furt stejná a dá se sdílet. Jednodušeji se to spravuje a dá se snadno obnovit.
Jo, může to být poruchou osobnosti. Viz třeba tento komix:
http://www.jikos.cz/~mikulas/komix/FREESOFT.GIF
Myslim ze ten javascript na stack overflow spis vypovida o tom, ze C/C++ programator kdyz nevi, tak se koukne do reference, kdezto bezny webar jde na SO, fora a blogy, aby vyzjistil z komunity, jake reseni je zrovna ten den v mode (s prihlednutim k tem dvaceti frameworkum, ktere si do toho sveho webu namatlal).
Je to hlavně proto že v JS se řeší nově vymyšlené průsery, v C/C++ a jinde nevídané, tady je příklad:
http://stackoverflow.com/questions/5447153/javascript-equality-transitivity-is-weird
Upřímně, já na SO taky vždycky začínám a weby fakt nedělám. Pro praktické věci (typu použití standardní knihovny tam, kde to není samopochopitelné) to bývá nejlepší. Do reference bych se šel kouknout, kdyby mě zajímaly nějaké špeky typu vrhání vyjímek z konstruktoru, superhyper pokročilé šablony nebo třeba kdyby mi něco po změně překladače nešlo přeložit atd.
Ty statistiky je třeba chápat v kontextu, tj. jak psal Karell, na SO chodí programátoři pouze z určitých skupin, typicky PHP, JS, Python (+ ty klasické mainstreamové kompilované jazyky).
Ovšem existují další skupiny programátorů, kteří už dávno neřeší základní problémy, mají dokumentaci od výrobce a spíše se jedná o uzavřené komunity. Příkladem je ABAP, RPG, COBOL, Fortran - tito lidé skutečně nebudou diskutovat na SO o tom, jak se napíše programová smyčka nebo deklaruje pole :-)
Když nevím, "jak se napíše programová smyčka nebo deklaruje pole" (to se klidně může stát když céčkař - tj. i c++, c#, java, objective c, php, perl - poprvé uvidí python), tak já teda na SO nelezu a přečtu si místo toho nějaký tutoriál.
Nedávno jsem objevil tohle http://www.tutorialspoint.com/ a docela mě to příjemně překvapilo. Typické použití např. znám Javu SE a z Androidu, někdo po mě chce Hibernate, ale já znám víceméně jen ten název a matně tuším, že to nějak souvisí s DB a víc ani ťuk. Za tři hoďky s tutoriálem bych už v tom mohl v řadě firem dělat junior programátora.
No ale ono to tak vypada, normalne jsou tam dotazy na veci, ktere najdes krasne vysvetleny i "v Heroutovi" (nebo nejake anglicke variante na totez tema). Jen tak rychle hledani na dotazy, ktere proste v tutorialech jsou:
http://stackoverflow.com/questions/12544796/what-is-the-difference-between-static-and-dynamic-arrays-in-c
http://stackoverflow.com/questions/5570386/square-bracket-arrays
http://stackoverflow.com/questions/1641957/is-array-name-a-pointer-in-c
http://stackoverflow.com/questions/3959705/arrays-are-pointers?
+ dalsi desitky (stovky?) podobnych dotazu (a je jedine dobre, ze se to procistuje a hledaji se duplikaty, jinak by statistika vysla jeste zajimaveji :)
Pokud potrebujes napsat/zmenit jeden radek v jazyce, ktery jsi nikdy predtim nevidel a v zivote ho uz s trochou stesti ani neuvidis, nema smysl procitat tutorialy a ucit se realne programovat, specielne pokud te to ani nebavi ani za to nejsi placeny - asi je celkem jasne, kdyz postavis sve pany a vladce pred moznost zflikovat za 5min podle SO nebo se den ucit jazyk a pak vymyslet (v lepsim pripade) to same, co je na SO, cemu daji prednost.
Co dnes frčí a vydělává? Krádeže obsahu z jiných webů a vydávající za svůj!
http://stream6.idnes.cz/vod/1511/09/VF151109_155837_flv_middle.mp4
Článek napsal zjevně idiot. JS není lehký jazyk, naopak, je to dynamický a podivný zmetek kde [] == [] není true a další podobné kokotiny (stačí trošku zagooglit a bude se člověk popadat za hlavu co je podle JS normální). Naopak, něco v JS udělat vyžaduje aby člověk byl zkušený (a pečlivý) programátor. To že sekači webových prezentací JS používají je samozřejmě fakt, neznamená to ale že je to lehký jazyk, ... Koneckonců na pár animací stačí kapka jquery a s žádnými hruzamy se webař nestřetne, pokud ale člověk dělá webovou aplikaci, joo to má člověk občas (pořád) chuť skočit z okna
Taky si myslím, že v dnešní době nejvíce frčí marketing a přidružené věci, jelikož právě marketing prodává. Stačí se podívat na různá školení a kurzy, které se teď vyrojili http://www.emarketingovykompas.cz/ apod. Jde to vidět i u různých startupu, kde snad už ty firmy nejsou ani založené na produktu, ale jen na cool marketing a případný exit. Neříkám, že je to špatné, ale marketing je pouze prodejní kanál a ne aby firmy na něm stavěli celé gró projektu a to se týká je vzdělávání v IT.