Tak znovu a lépe.
1.) Ačkoliv mě to silně tahá za uši, "normalizační referent" je správný termín, jak jsem si ověřil na několika místech
2.) Ano, jsem netykavka!!! Od jisté doby mi opravdu vadí tykání od lidí, které neznám a kteří k tomu nedostali můj souhlas. Nakonec, to soudruzi dělali také. Udivuje mě, že ačkoliv máte dobré znalosti češtiny, nemáte dobré znalosti slušného chování, nebo je alespoň nectíte.
Anonym, co se snaží chovat se na diskusích slušně, chce, aby se k němu i oponenti chovali slušně "vážený" Vykooku. Onikání je blízké německému jazyku, našemu zase vykání. Před X lety byl root skvělý portál, ale s příchodem určité skupiny "diskutérů" ... no za pár let zase nashledanou.
Mi sice zpravidla bývá jedno, jestli mi lidé tykají nebo vykají, nicméně k tomu, aby kdokoliv jinému vykal není registrace potřeba, neboť by tak měl činit právě proto, že jej nezná. Na druhou stranu je pravda, že veškeré osoby které jsem poznal a vyžadovaly od ostatních vykání zpravidla byly ty, které si jej nejméně zasloužily.
Tahle pasáž mě zaujala:
"Husák je génius, sedmdesátiletý chlap, kouří jednu cigaretu za druhou, ale udržel pozornost a byl dokonale připraven. Když jsem mu chtěl vysvětlit, co je to hard disk, přerušil mě: Máš čistý prostor? Máš napařovačku? Máš laser? Prostě nejenže věděl, co to hard disk je, ale i jak se vyrábí a co je k tomu potřeba. Celý vykulený jsem vykoktal, co ještě chybí, on si to zapsal, slíbil, že pro to udělá maximum, a obrátil se na zástupce další fabriky a také o jejich trablech věděl skoro všechno."
Nedáno jsem četl článek, kde byly popisovány cesty Kim Čong-una po fabrikách ve své domovině. Snad každý viděl fotky, podle kterých Kim rozumí naprosto všemu, rozdává jednu radu za druhou a všichni si pozorně zapisují jeho rady. Než někam vyjede, tak si nastuduje problematiku a pak stejně boduje jako tady Husák. Všichni to berou tak, že rozumí naprosto všemu a mají ho za něco mezi bohem a géniem.
Chytrý taktika.
Dnešný mladí ľudia už nedokážu pochopiť že človek si má pred rokovaním naštudovať podklady aby vedel o čom bude jednanie. Bez toho je celá schôdza čistý fail. Teda to, čo už dnešný mladí ľudia poznajú ako jediné vo svojom živote.
Tým ovšem neobhajujem komunistické hyeny, ale zatracujem ľudí čo nepochopili podstatu rozhodovania a tak nemajú zodpovednosť.
Ako vravel klasik: Človek môže mať len toľko zodpovednosti, koľko dokáže jeho myseľ obsiahnuť. Baruch Spinóza.
Prave naopak. Byla to soucast propagandy. Kdyby meli jen ridit jednu fabriku tak by se takoveto "divadlo" nevyplatilo, protoze nastudovat problematiku je casove narocne. Nicmene tady byl dulezitym vysledkem prave v clanku popsany efekt. Slo o to aby si lide mysleli, ze prezident, vlada a strana mysli na kazdeho jednotliveho cloveka. Pak uz se ten cas venovany nastudovani problematiky celkem vyplatil.
No jelikož do toho vidím tak v současnosti se taky připravujou podklady na všechna jednání stejně tak jako se to dělá ve všech jiných státech nebo politických režimech. Nesmíte zapomenout, že není v lidských silách umět všechno nebo být všude. Bohužel, ale je možné konstatovat, že kvalita politiků nebo politicky dosažených lidí v čase značně klesá stejně tak jako inteligence a znalosti populace. Kdo do tohohle strká propagandu nebo to, že za všechno mohli komunisti je hlupák. Je to pořád stejné, jenom lidi jsou blbší a místo červené knížky máte na výběr i jiné odstíny.
boli! tí, trojpísmekoví (štb) vedeli presne kto, čo, kde a ako robí. napríklad čo má autor článku v stolíku a čo mal pri ich popoludňajšej návšteve (po pracovnom čase) vo vreckách plášťa. husák mal pred každým "slyšením" na stole výcuc a svoje poznámky odovzdal autorovi výcucu s pokynom ako ďalej.
pracoval som v podobnom zariadení na obranu vlasti a rovnako sa tam "študovali" pokroky západu. z článkov a fotografií, z filmov, ... starí konštruktéri nás, mladých učili ako nevýhody, prekážky zmeniť na výhody. neskôr mi to pomohlo ako strojárovi nestratiť sa v chemickj výrobe.
1. Nevim, odkud vite kolik mi je let, takze bych si priste nechal nejakou urazlivou generalizaci od cesty.
2. K veci. Byt dobre pripraven na jednani a alespon v zakladech se orientovat v tematu je jedna vec a druha vec je: "Husák je génius, sedmdesátiletý chlap, kouří jednu cigaretu za druhou, ale udržel pozornost a byl dokonale připraven". To je normalni propaganda, ktera dneska nepatri ani do Prava natoz do odborneho casopisu.
Ano, představa Husáka jak se sapíkem stojí na hranicích a kosí lidi jako Rambo mě velmi pobavila. Ostatně za svoje názory byl v padesátých letech sám málem zavražděn.
Když už jsme u toho vraždění, ti Havlovi kamarádi z basy, které pustil na amnestii, povraždili víc lidí než komunisté ve všech politických procesech dohromady. Za Husáka se upálili tři lidé, z toho jeden komunista, za Havla přes dvacet. Takže kdo z těchhle dvou byl horší?
A navrch se můžeš zamyslet nad tím, jestli bylo víc mrtvých zastřelených na hranicích za celé období 1948-1989, nebo jich víc spáchalo sebevraždu od osmdesátého devátého dodnes kvůli dluhům a bezvýchodné ekonomické situaci!
Tak druhý a třetí odstavec jste mohl vynechat. To je blábol, srovnávající hrušky a jabka. (Počítáte do těch komunistických obětí i nucené práce v Jáchymově a jejich trvalé následky. Ti lidé sice (většinou) nezemřeli, ale životy jim to zničilo. Podobná demagogie je i ten třetí odstavec.)
Nicméně váš protiřečník v tomto vlákně imho nemá pravdu. Propaganda to sice je, ale nikoli přímá, ale pouze dokreslení doby - jak tehdy uměli ti nahoře propagandu dělat dobře, a jak to zasahovalo do práce na odborném pracovišti (v tomto případě v dobrém).
Znám člověka který strávil v Jáchymově sedm let, přišel o všechno včetně právě narozeného syna, v podstatě jenom za dlouhé vlasy, a dnes volí komunisty. Možná bys mohl popřemýšlet nad jeho pohnutkami, které překonaly i čtvrt století polistopadové demagogie.
Jinak mrtví jsou mrtví, ať jde o hrušky nebo jablka, dál bych se ale konečně věnoval spíš tomuhle: http://www.root.cz/clanky/vzpominka-prvnimu-ceskoslovenskemu-hard-disku-pomohl-i-gustav-husak/nazory/527307/
... Celkem se pracovalo s dostatečně reprezentativním vzorkem 15 000 osob. ...
... Jako podklady jí sloužily informace ze dvou britských prací z let 1958 a 1970, v nichž byla hodnocena inteligence několika tisícovek dětí ve věku deseti a jedenácti let. Dvanáct let poté stejným dětem ...
:-) :-) :-)
„Konzervativní myšlení představuje cestu, po níž se s velkou pravděpodobností vydá dítě s nižší inteligencí.“
I když si o konzervách myslím svoje a moc lichotivé to není, není mi jasné, proč se tím ohání bigotní levičáci, kteří neustále sní o vládě jedné strany, pevné ruce soudruha vedoucího tajemníka a každý jedinec s jiným názorem, než je ten jejich "jediný správný" musí být odsouzen a zavřen do vězení (případně rovnou popraven), a nejlépe až do třetího kolena ...
PS: zvláštní, že není zmíněno ani jedno konkrétní jméno nějakého toho profesora, natož pak nějaké další odkazy ...
jenze si trochu pletete dojmy a pojmy, 'Konzervativni' v pojeti Severni Ameriky (a jak je to hodnoceno v tom pruzkumu) u nas neni nikdo s vyjimkou byvaleho hradni kanclere. Takovy ¨konzervativismus¨ predpoklada krestanskou viru na urovni nasich poloilegalnich (protoze polofasistickych) nabozenskych organizaci, viz Institut sv. Josefa. Abyste byl konzervativni podle kriterii citovaneho vyzkumu musite ignorovat malickosti, jako je heliocentrismus, fakt ze Zeme neni placka, evolucni teorie, a naopak tvrdit ze ze to tady vsechno osefoval vousatej strejda na cummulonimbu pred nejakymi 6500 roky, ponevadz je to prece v Bibli.
Konservativimus ve smyslu ze i obed zadarmo jednou nekdo zaplati, ze lid je sracka, ale presto by clovek nemel byt jedotkou vykalu, ale mel by stat na vlastnich a ze stat by mel delat jen to co umi a (dobre) toho umi po certech malo, tak tenhle konservativismus tady myslim pomerne dobre funguje a prekvapive se mu dari spise mezi vzdelanymi uspesnymi lidmy nez mezi volici levice, kteri veri ze za jejich osobni neuspechy muzou vrazi z wólstrýtu, iluminati a kdokoliv se namane, jen nikdy oni sami.
Lžete, jak když Rudé Právo tiskne :-) Jednak nešlo o žádné Havlovy kamarády z basy, ale o neuváženou amnestii, kterých jsme pak v menší míře zažili ještě několik a byly i za komančů. Kromě těch 3 upálených bylo za Husáka ještě pár ubitých ve vězení a desítky zastřelených na hranici. A hlavně naprosto zkorumpovaný režim, který ten grázl 20 let udržoval a díky kterému jsme spadli s životní úrovní na úplný chvost Evropy.
Pokud jde o sebevraždy, tak hloupě děláte, jako by za komančů neexistovaly. Ale ono jich nebylo málo. A hlavně jaksi zapomínáte rozlišovat mezi tím, když někoho vraždí režim z politických důvodů a když se někdo rozhodne pro sebevraždu sám.
Aha, ovšem to by jeden z těch propuštěných nesměl prohlásit, že jim Havel někdy v roce 1985 slíbil, že až bude prezident, všechny je pustí. No, musí se uznat že minimálně v tomhle jednom případě dodržel slovo :-D
Takže Havel pustil na amnestii lupiče a vrahy, se kterými se kamarádil ve vězení. Klaus pustil na amnestii podvodníky a tuneláře, se kterými se kamarádil na ministerstvu financí. Tečka. Podobná tečka by bylo i srovnání statistik sebevražd před a po převratu, nevyzněla by pro dnešní dobu dobře.
Jestli sis toho ještě nevšiml, tak dnešní naprosto zkorumpovaný režim ovládaný oligarchy je v mnoha ohledech mnohem horší než ten předchozí. A na jeho udržování se podílejí ti samí lidé jako se podíleli na udržování toho předchozího, jenom s jinou legitimací. Tohle není o režimu ale o lidech.
A dál bych se ale konečně věnoval spíš tomuhle: http://www.root.cz/clanky/vzpominka-prvnimu-ceskoslovenskemu-hard-disku-pomohl-i-gustav-husak/nazory/527307/
Nebylo by lepší, než napíšete nějaký blábol do diskuze, použít Google? Přitom by stačil jednoduchý dotaz, kliknout na první odkaz a už byste viděl, že se sebevraždami jste úplně vedle. Jejich počet od druhé poloviny 70. let klesá a i přes mírný nárůst v posledních letech je stále historicky velmi nízký.
http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/sebevrazdy_zaj
Existuje jeden spolehlivý způsob jak rozeznat někoho kdo se baví nasíránim lidí. Za každou větou kterou chce někoho nasrat napíše smajlík.
Jednou ze známých metod je v diskusi zásadně reagovat jen volně asociovanými a zlehka absurdními moudře znějícími úkroky stranou, vymyšlenými fakty. A ty šmudlo co mu na to skočíš, hledej, argumentuj a namáhej se. Odměnou ti bude jiné nesmyslné tvrzení a široký úsměv trola.
Jak se v této diskusi už zřetelně ukázalo, Radovan co se týče faktů tahá za hodně krátký konec a nemá smysl na něj reagovat než z toho důvodu, aby ti jež přišli do diskuse později s ním neztráceli zbytečně čas.
No je všeobecně známý fakt, že v dobrých časech je sebevražd více, protože lidé si svá osobní selhání více berou a jsou více vidět, když všichni v okolí jsou úspěšní. V krizích je vaše mysl orientována na přežití a na sebevražedné úmysly nemá čas. To je výsadou jen pohodových okamžiků lidské historie.
Používání jakýchkoliv analogií není relevantní vědecká metoda. Nedá se jejich prostřednictví prokázat vůbec nic. Například trh a chování mravenců nemají nic společného, byť se vám to nakrásně bude jevit.
"to co jsem napsal je dnes uznávaný fakt v psychologii a psychiatrii" je typickým argumentačním faulem v podobě odvolávání se na neznámou autoritu. Jinak se ve vašich ostatních příspěvcích objevuje i řada dalších.
http://www.obcanskevzdelavani.cz/work/ke-stazeni/argumentacni-fauly-A4-barva.pdf
Pojem "uznávaný fakt v psychologii a psychiatrii" je několikanásobný nesmysl. Pokud víte alespoň něco málo o sociálních vědách, tak byste měl i vědět, že v psychologii není se stoprocentní jistotou prokazatelné vůbec nic. A psychiatrie je obor medicínský, pokud tedy nejste vystudovaný lékař, raději podobná vyjádření nepoužívejte vůbec.
Tady ale neděláme vědu, v životě se musíte vždy nějak rozhodnout a to i když k tomu rozhodnutí nemáte dost informací. Jak byste nefunkčnost jakéhokoliv socialismu vysvětlil vy? Já mám na to hypotézu, že socialismus, jakýkoliv, naruší inteligenci hejna a proto alokuje zdroje neoptimálně a proto rychle krachuje ekonomicky. I když ho vedou géniové jako byl Husák. Jinak o těch sebevraždách jsem nedávno slyšel o tom povídat Cyrila Hoschla, tak jemu věřím více, než vám a jednomu grafu s pochybným původem :-)))
K tomu bych teorii měl. Socialismus počítá s centrálně plánovanou ekonomikou. To způsobuje pár problémů:
1. Alokace zdrojů. Centrální plánovací komise nikdy nemá tolik informací, kolik jich v tržním systému mají všichni účastníci.
2. Cenotvorba, nabídka. Například hostinský u kolbenky rychle empiricky zjistí, že musí držet nízkou cenu oběda a porce musí být velké. Jeho zákazníci totiž nemají příliš vysoký příjem a živí se manuální prací. Hostinský který má v okolí lidi s vyššími příjmy pracující v kancelářích zase rychle zjistí, že má nabízet menší porce dražších "fancy" jídel. Tohle se z kanceláře v hlavním městě plánuje fakt špatně. Naopak trh si s tím poradí velmi snadno "distribuovaně", bez jakéhokoliv centrálního řízení.
3. Absence konkurence jako motor inovace. V tržním prostředí má každá firma silnou motivaci inovovat, protože jinak ji konkurence sebere trh. V centrálně řízené ekonomice tohle nefunguje. Centrální plánovací komise nevymyslí efektivnější řešení problémů, nové produkty atd.
4. Papír/projev snese všechno. Vždycky se najde někdo kdo prosadí nějakou pitomost, která je kontraproduktivní. V tržním prostředí to vede k finanční ztrátě firmy, manager změní způsob řešení problému (pokud je na to ještě čas), nebo ho akcionáři vyhodí. V centrálně plánované ekonomice se spoléhá na senioritu, nepotismus a pletichaření, takže nefunguje zpětná vazba ani na téhle úrovni.
5. Monopoly. Vždycky mě překvapuje, že příznivci open source na jedné straně nemají rádi dominantní postavení firem na trhu, a na druhé straně spousta z nich prosazuje státní monopoly, které jsou nutně hrubě neefektivní.
Pokud jde o komunismus, charakterizovaný tím že lidé pracují pro dobro věci/celku, tam vidím problém ještě jinde. Lidé vždycky budou upřednostňovat sebe, svoji rodinu, přátele, známé atd., v sestupném pořadí důležitosti. Čím větší je sociální vzdálenost mezi osobami A a B, tím slabší je motivace A něco udělat nebo dokonce obětovat ve prospěch B. Proto rodiny mohou fungovat relativně "komunisticky", kdežto státy ne. Šlo by o tom napsat víc, ale to snad někdy jindy.
V tržním prostředí to řeší osobní zisk. Hospodský vaří proto aby měl zisk, a vy se najíte díky tomu že on může udělat ten zisk. Když každý jde za svým ziskem, získávají všichni.
Rádo se stalo :)
BTW i když komouše fakt nemusím a tehdejší režim byl zrůdný, tak je potřeba uznat, že to mohlo být i daleko horší. V ČSSR to bylo v druhé polovině osmdesátých let už relativně uvolněné. Stačí se kouknout na tehdejší Rumunsko nebo dnešní Severní Koreu, aby člověk vědět, o kolik horší to mohlo být. Buďme rádi, že Češi všechno flákají, včetně implementace socialistického zřízení.
Tak na tohle se dívám docela jinak. Režim v ČSSR považuju za jeden z nejrigidnějších z východního bloku. I tehdy se dozajista projevovala například česká předposranost a rozmělňování. Ale byli jsem také západní výspa, takže Rusovi vyhovovalo, když zde bylo tuze. Vše západní se maskovalo, v jiných soc. zemích se například prodávaly západní alba, zde chlupatý trhy s nimi rozháněla.
Srovnejte to s Rumunskem v osmdesátých letech: chléb, mléko, olej, mouka a maso byly na přídělový systém (Bukurešť z něj měla v některých věcech výjimky). Teplá voda tekla ve většině bytů jednou týdně. Kotelny se běžně zastavovaly kvůli úsporám energie, takže v bytech byla nesnesitelná zima. Na elektřinu byl limit 20kW na domácnost, cokoliv navíc bylo dramaticky dražší. Přesto často vypadávala, a v zimě roku 1983 díky výpadku proudu zemřeli i novorozenci v inkubátorech. Pouliční osvětlení bylo buď na nezbytném minimu (každá pátá lampa), nebo rovnou vypnuté. Soukromé auta měla limit 30 litrů benzínu na měsíc, a často se vyhlašovaly "dny bez aut". Často nešel ani plyn, takže jste ho měl doma zavedený, ale vařil jste na dřevěném uhlí, nebo na dřevu, pokud jste uhlí nesehnal. Obchody zavíraly v 17:30 aby se ušetřila elektřina. V roce 1985 pak z důvodu úspory energie zrušili vysílání regionální rádií, a vysílání televize omezili na 2-3 hodiny týdne. K tomu Ceausescu na plakátu na každém rohu, a každý třetí obyvatel byl informátorem Securitate.
http://en.wikipedia.org/wiki/1980s_austerity_policy_in_Romania
Zvláštní kategorií byly sirotčince. Ceausescu zakázal antikoncepci i potraty, a sirotčince byly plné dětí držené v otřesných podmínkách, bez základní hygieny, medicínské péče, často mláceny a zneužívány. V pozdějším věku končili vybraní chlapci v bezpečnostních složkách - bez rodinných vazeb na to byli ideálním materiálem.
Když se po smrti Ceausesca dostali do země novináři, natočili mimo jiné tohle. Pokud máte vlastní děti, chce to silný žaludek.
https://www.youtube.com/watch?v=bvL_DGjGuhA#t=01m16s
Rozhodně nechci bagatelizovat situaci v ČSSR, ale v Rumunsku by asi bývali byli rádi, kdyby je místo nedostatku elektřiny a chleba trápil nedostatek západní hudby.
Pokud přes předchozí téma chcete mluvit o hudbě, tak v ČSSR se západní hudba vydávala. Samozřejmě jen malý počet titulů, s velikým zpožděním, v malém nákladu atd., ale alespoň něco. Od strany 6 najdete seznam zahraničních desek vydaných v ČSSR.
http://www.popmuseum.cz/exhibit/data/2008%20Cizí%20desky%20v%20zemích%20českých.pdf
K západní hudbě za dob ČSSR je dobrý tenhle materiál, popisuje problematiku myslím celkem dobře.
https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/120079488/?lang=cs
Přiznávám, že tato situace v Rumunsku mi známa nebyla (nebo mi z paměti zmizela, ač se zajímám hodně) a je to otřesné. O současné Číně máme informace jen kusé a nahodilé. Jaké šílenosti se dějí v KLDR, to více ukáže až budoucnost a obávám se, že na to si bude třeba připravit žaludek více. Na příkladu současného výročí 25 let je vidět, že někdy je potřeba až tolik let, aby proběhla tak bezprecedentní katarze reflexí před- a polistopadových událostí, jako na konci roku 2014. Chci tím říct, že bývají potřeba dekády, aby byl historický obrázek čistější.
Nechtěl jsem vyvolávat dojem, že to nemohlo být výrazně horší. Uvědomuju si to. Základní životní potřeby byly v ČSSR zajištěny, důstojnost lidí však trpěla (namátkou doublethink, nedostatek toal. papíru či dámských hyg. potřeb). A že nejsem sám uvažující o západní hudbě u nás dokazuje ona diplomka. :-) Mám také zato, že to, kam to reálný socialismus v dané oblasti dovedl, též závisí na výchozím stavu a na místních zvycích v širším slova smyslu. Před jeho nástupem u nás byla ČSR rozvinutou zemí (přesto nám podle mého cosi chybělo a stále chybí) -- tím chci říct, že lidé znali docela dobrý životní standard.
Souhlas, situace v KLDR je děsivá, a v Číně není o moc lepší. Ono je také dobré si uvědomit, že ani výsledky WWII nebyly nic moc. Stalin zabil minimálně miliony lidí (například krymští Tataři byli "přesídleni" a v transportech jich cca polovina zahynula), provozoval lágry které si nezadaly s německými koncentráky... Jinými slovy byl Hitlerovi ohledně míry šílenosti zdatnou konkurencí. US z toho vyšly morálně nejlépe, ovšem nezapomínejme například na nucené přesídlení osob japonského původu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Internment_of_Japanese_Americans
Lidé jako já viděli US jako zemi svobody. Osobně mě *velmi* zklamalo, když George W Bush rozpoutal omylem válku s nesprávným státem (Irák neměl s 9/11 nic společného - byť Hussein byl hrozivý diktátor), a recentně odhalené mučení vězňů a špehování občanů. Pokud země svobody staví systém špehování celého světa i vlastních občanů ve stylu Velkého Bratra (byť se záměrem předcházet terorismu), a navíc mučí vězně (byť jde o teroristy), je to dost velká deziluze. Místo morální autority US zbývá jen argument "ostatní dělají ještě horší věci a v daleko větším rozsahu". Takže deziluze. A to se považuji za dost proamericky laděného člověka.
Nejlepší věcí v US je nakonec jejich politický systém, který se sám opravuje. Řada amerických prezidentů by dovedla zemi k diktatuře a nesvobodě, zvlášť pokud by vládli pár dekád (jako Robert Mugabe nebo Saddam Hussein). Ale jednak jsou omezení na dvě volební období (dvacátý druhý dodatek Ústavy), a pak demokracie případné problémy dříve či později opraví. Amíci tedy nakonec udělají správnou věc, ovšem často až poté co vyzkouší všechny ostatní možnosti :)
Souhlas ohledně situace v ČSSR. Tehdejší režim byl zrůdný, a jedinou útěchou je to, že to mohlo být ještě daleko horší. Opravdu nám hrálo do karet to že Československo bylo svého času průmyslově velmi rozvinuté, zdejší lidé byly nasáklí západními hodnotami, a proto to nakonec ohledně životní úrovně a nakonec ani lidských právev nebylo až tak drastické jako třeba v tom Rumunsku nebo dnešní KLDR. Což rozhodně není žádná obhajoba komoušů, kteří mají na svědomí politické procesy, uranové lágry, pokusy na vězních, zruinovanou ekonomiku ("podařilo" se jim dostat ČSSR až na seznam rozvojových zemí), potlačení většiny svobod a morální devastaci národa.
Vaše hodnocení Stalina shledávám slabým! Chodil jsem do ZŠ v 80ých a teprve nyní ve větší plnosti zjišťuju, že byl přímo spoluiniciátorem WWII! Pakt 1939, napadení Polska, okupace pobaltí, atp. Snyderovy Krvavé země mám koupené na papíru, ale pořád se nemůžu odhodlat... číst o bestialitách v nevídaném rozsahu, jaké se děly na polozapomenutém území mezi dvěma agresivními velmocemi. On sám zdá se plánoval napadnout Německo a Hitlerova zrada kamaráčoftu byl pro něj neskutečný šok. I přes četné zprávy o chystaném útoku. A celé dny poté měla Rudá armáda výslovný zákaz se v roce 1941 bránit.
Jsem rád, že se shodujeme v pohledu na USA. Taky až v poslední době si uvědomuju, že naprosto zásadní přednost demokracie je právě to střídání. Že je zaručeno, že k lepšímu stavu se nakonec dopracujeme právě díky tomu, že mandáty jsou konečné. I zde přes současný morální marasmus většiny špiček v ČR (elita je novináři poničené slovo) se situace dlouhodobě zlepšuje. Demokracie nezaručuje spravedlnost, pravdu, vládu práva, bohatství. Ale zjevně i jen ten malý mocenský vliv lidu, který z většiny jen nechce, aby se mu ubližovalo, má obrovský dopad. Tedy, že ty volby přijdou, nikoli jak dopadnou...
Ophire, je to inspirativní. Budu rád, když se mi ozvete e-mailem. Rád bych s vámi měl kontakt. Neurazím se když to nebude.
Stalina jsem podrobněji rozebíral o pár příspěvků dál, nechtěl jsem to psát znovu. S Hitlerem si opravdu nezadal :(
Ad naprosto zásadní přednost demokracie je právě to střídání - souhlas
Ad přes současný morální marasmus většiny špiček v ČR (elita je novináři poničené slovo) se situace dlouhodobě zlepšuje - jednoznačně. Češi se dnes mají tak dobře, jak se v historii ještě neměli. Bohužel korupce a nepotismus jsou silně zadrátované do národní povahy, toho se jen tak nezbavíme :/
Ad budu rád, když se mi ozvete e-mailem; Neurazím se když to nebude - neurazte se tedy prosím, protože diskuse mám zásadně oddělené od "skutečného světa". Když dostanu echo že mám email, zkontroluji občas mailbox jméno.příjmení na outlook.com.
Ad "Češi se dnes mají tak dobře, jak se v historii ještě neměli" - ano, ale možná právě proto nám bohužel začíná velmi chybět nějaká jednota, směřování. Například já se z obav radši moc nepouštím do úvah o tom, co vlastně mám učit svoje malé děti, tedy kromě jakýchsi charakterových a "technicistních" ("tohle určitě budeš potřebovat") věcí. Duchovní (nenáboženské) směřování, cíle... jeké máme cíle? Ale vypadá to na hlubší problém nejen český...
Souhlas, naše civilizace nemá dostatek směřování. Jenže ono na tomhle světě moc směřování není. Prostě tu nějakou dobu jsme, a je na nás, co tu budeme dělat. Osobně zastávám několik zásad:
- Lidé jsou obecně kooperativní. Když to vypadá, že se mi snaží škodit, je dobré se zkusit na situaci podívat jejich očima. Mnohdy člověk zjistí, že ti lidé ze svého pohledu prosazují zájmy, které považují za oprávněné. To pak otevírá možnost dialogu. Vysvětlit že chápete jejich zájmy, vysvětlit své zájmy, najít kompromis.
- Je to poměrně vzácné, ale lidé jednají vědomě tak aby vás poškodili. Od těch je lepší se izolovat, případně jít do konfrontace.
- Theodore Roosevelt kdysi napsal: I have always been fond of the West African proverb: 'Speak softly and carry a big stick; you will go far.' A to opravdu funguje: spolupracujte, chápejte, podporujte dialog. Pokud na vás protistrana zaútočí, použijte ten velký klacek.
Američtí konzervativci tvrdí, že sociální stát bere lidem smysl života, protože za ně přebírá odpovědnost za jejich život. Lidé byli odjakživa odpovědní za svůj blahobyt, za pomoc bližnímu, za spoření na horší časy i na podzim života. Když jim tuhle roli vezme sociální stát, nemají pak čím život naplnit. I když jsou názory tohoto typu lidí ve spoustě věcí cizí (zvlášť ohledně náboženství), tohle je myšlenka která stojí za zamyšlení.
Ano, velmi přesné. Ale není to jen těmi lepšími informacemi, kolektivní jednání tomu dává další možnosti. Ale je zvláštní, že například elektrotechnicky vzdělaný člověk může být zastáncem socialismu, když jeho profese je celá postavená na zpětných vazbách a socialismus zpětné vazby ve společnosti záměrně ruší. Ale i takoví se najdou. Je to zvláštní, ale je to tak.
Je dobře, že sis na toho Hitlera vzpomněl a použil ho jako svůj argument.
Hitler nebo Stalin, oba stejní šmejdi, masoví vrazi.
Nacismus a komunismus se opírají o všemocnou STRANU, která představuje nové zjevení pravdy, podřizuje si všechny tradiční autority i hodnoty - nacismus a komunismus stojí na novém člověku, nové morálce ...
A já dodávám: přes mrtvoly ...
Victoria Nuland, tohle sis mohl najít sám, když tvrdíš že umíš tak dobře hledat, ty prolhaný idiote: https://www.youtube.com/watch?v=eaR1_an9CnQ
Takhle špatně sloužíš svým pánům...
Ad Victoria Nuland - v linku tvrdí, že US daly Ukrajině od roku 1991 více než 5 mld dolarů rozvojové pomoci. Ta rozvojová pomoc byla ze značné části vedená přes USAID. Jedná se například o sběr dat o dětské úmrtnosti a snahy o její snížení, program prevence a léčby tuberkulózy, program výměnných pobytů studentů, učitelů a politiků, podporu nezávislým žurnalistům atd. Řada těch programů je k dohledání na usaid.gov (starší jsou archivované).
Jak se to týká Majdanu, tedy hnutí z roku 2013?
Ad ty prolhaný idiote - pokud vás rodiče špatně vychovali a nenabral jste základy slušného jednání ani vlastními silami, zkuste si před postnutím komentáře přečíst pravidla pro diskutující, která najdete pod formem do kterého příspěvek píšete.
Nemohu si pomoci, ale toto jsou podle mě stejně blbé ideologické poučky jako ty, kterými nás obšťastňovali komunisti.
Život je daleko barevnější a hodně lidí se do vašich a komunistických schémat prostě nevejde. Spousta lidí něco prostě dělá bez ohledu na okamžitý finanční zisk, motivace(a právě ta je důležitá) bývá často úplně jiná. A tak třeba vzniká vámi(nebo ještě nedávno vaším zaměstnavatelem) - v této souvislosti typicky - tolik nenáviděný otevřený software.
Zastánci otevřeného softwaru neprosazují státní monopoly. Je mezi nimi spousta libertatiánů, pravicových fanatiků vašeho střihu stejně jako levičáků... Je to velmi různorodá skupina lidí, kterou prostě spojila jednoduchá myšlenka a nějaký názor v určité specifické oblasti. Nic víc.
I dobrý pocit je zisk. To funguje úplně stejně jako peníze, na kolektivním algoritmu to nic nemění, to inteligenci hejna nezmenšuje, protože si každý určuje sám, z čeho bude mít dobrý pocit. Kdežto socialistické plánování a nebo dotace cíleně směrují hejno a tím vytvářejí poruchu, která inteligenci hejna snižuje. A je to proto, že to dělají bez znalosti skutečného a aktuálního stavu systému a bez ohledu na něj. Kdežto open source je typicky tržní produkt, taky se uplatní jen ten, který získá a udrží si komunitu jak uživatelů, tak tvůrců, funguje tedy stejně jako trh. Hejnem rozpoznané projekty jako nepotřebné zanikají, protože nemají dost uživatelů. Na open source není nic socialistického, open source netrhá tržní zpětné vazby (nabídka x poptávka), ba naopak, je na nich životně závislý.
Ehm: "a dalsi tisice strilel na hranicich"
A kolik pohraničníků na tu hranici osobně poslal? Kolika z nich rozkázal střílet? A ne že mi na to odpovíš: "Ja nekde psal, ze je posilal sam?" :-D
Tak jdi s tou protikomunistickou propagandou do prdele, protože lžeš jak Obama. Dál bych se ale konečně věnoval spíš tomuhle: http://www.root.cz/clanky/vzpominka-prvnimu-ceskoslovenskemu-hard-disku-pomohl-i-gustav-husak/nazory/527307/
http://www.totalita.cz/seznamy/seznamy1.php
http://www.dcery.cz/
http://www.postbellum.cz/cz/nase-projekty/nase-projekty.aspx
Z toho se prostě nevykecáte ...
Jako pamětník pronesu pár poznámek:
Havlova amnestie vycházela z faktu, že spostu lidí bylo odsouzeno a zavřeno na základě vykostruovaných obvinění. Proto se rozhodl pro plošnou amnestii. Ovšem měla proběhnout v několika etapách. Ovšem soudruzi se rozhodli propustit všechny najednou. Na druhou stranu je pravda, jestli by ustáli postupné propouštění vězňů.
Před rokem 1989 fungovala tvz. plánované hospodářství. T.j. ekonomika byla řízena "zhora". Řada politických rozhodnutí té doby bylo tedy přirozeně motivována ekonomikou. Takže fakt, že čelní představitelé státu byli v "obraze", mě nepřekvapuje. Byl to jejich denní chleba.
Ad amnestie - ano, V. Havel to tehdy dělal s myšlenkou že "každý má právo na nový začátek", odůvodňoval rozsah amnestie porušováním práva policejními i justičními orgány předlistopadového režimu. Odsouzeným měla amnestie nabídnout, aby se i oni zařadili do nově vznikající občanské společnosti.
Lidé měli z amnestie strach, nicméně nakonec se podle statistik v roce 1990 amnestovaní podíleli jen na 9 procentech celkové kriminality.
Těch údajných 9% je klasická ukázka zfalšované statistiky. Ve skutečnosti se do dvou let polovina amnestovaných vrátila za mříže.
http://zpravy.idnes.cz/amnestie-vaclava-klause-a-vaclava-havla-d9g-/domaci.aspx?c=A130104_153104_domaci_jav
Aha, a proto tam píšou ... "Zvýšila se po Havlově první amnestii výrazně kriminalita? Zvýšila, ale s amnestií to souviselo jen částečně."
Tady je další pohled na věc. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/76696-prvni-krok-vaclava-havla-v-uradu-rozsahla-amnestie/
Jenže tam nespecifikují, co se myslí výrazem "částečně". Těch 9% se cituje často, ale asi nikdo nikdy neviděl, jak k němu Havlovi poradci dospěli. Tipoval bych, že jde o klasické porovnání hrušek s jablky, tj. poměr trestných činů spáchaných amnestovanými na celkovém počtu trestných činů (včetně neobjasněných). Tím se dá dostat na číslo, které vypadá přijatelně a zakryje skutečný rozsah průšvihu.
Jsou dvě možnosti, jak se dobrat reality. První je, nechat si to přežvýkat a myslet si jenom to, co plká nějaký blbec, který tomu nerozumí. Druhá je ptát se na souvislosti a hledat odpovědi. Jako vzdělaný člověk preferuju tu druhou.
Takže moje otázky jsou:
1. Byla, mimo amnestie, v té době nějaká jiná událost v justici, která by mohla ovlivnit kriminalitu? Třeba jako změna trestního zákoníku (minimálně vyhodili příživnictví a rozkrádáni majetku v socialistickým vlastnictví). Tyto změny můžou vést ke změně klasifikace některých činů a promítnout se tak do statistiky (kdyby ty dva činy nezrušili, mohlo to procento být někde o něco výš).
2. Jak se promítlo otevření hranic? Na západě jsme najednou viděli věci, na který nebyly love a někteří je moc chtěli...
3. Za komunistů se říkalo, že kdo nekrade, okrádá rodinu. Všechno bylo všech a občas si brali lidi z práce věci, aniž by se o to někdo staral. S tím, jak byly výrobky nekonkurenceschopný, firmy šly do kopru a musely se starat o každou korunu. Projevil se nějak nárůst hlášení krádeží ve firmách, spáchaných zaměstnanci?
4. Za komárů byla povinná zaměstnanost, najednou se ocitlo dost lidí bez práce a bez jistot, tedy pod psychickým tlakem. Kolik lidí se pomocí hospodářské kriminality snažilo držet "příjmový standard"?
5. Jaký byl vliv přeshraniční kriminality, která se řešila ve spolupráci s cizím státem, po otevření hranic?
6. Jaký byl vliv těchto faktorů v porovnání s vlivem amnestie? Jak tyto skutečnosti motivovaly k recidivě u propuštěných?
Pokud neznáš odpovědi na tyto otázky, jdi si je zjistit, pak můžeš pokračovat v diskusi. Možná pak budeš mít nějaký rozumný argumenty. Svět není černobílý...
"Havlova amnestie vycházela z faktu, že spostu lidí bylo odsouzeno a zavřeno na základě vykostruovaných obvinění. Proto se rozhodl pro plošnou amnestii."
Ani ne tak zfalsovanych jako pokroucenych tehdejsi "justici" podle mustru:
Ukradl jste sousedovi sekacku, mohl jste dostat kradez a jako trest: nahradu skody, pokutu a pripadne podminku. Ukradl jste sekacku ze zahradnictvi, mohl jste dostat "Rozkradani majetku v socialistickem vlastnictvi" a neco jako "Diverzi" ci "Sabotaz socialistickeho hospodarstvi", se sazbou tak 2-5let. A to se oba ciny lisily jen mistem spachani.
A podobnych zverstev bylo vic a prosakly skoro do kazdeho druheho rozsudku. Prezkoumavani tak obrovskeho poctu rozsudku za 40 let zpatky nebylo myslitelne a proto se sahlo k plosne amnestii.
Něco podobného funguje i dnes. Kolik myslíte, že byste dostal za krádež majetku v hodnotě 1,7 miliónu korun? Přičmoudlo to dokáže uhrát na roční podmínku.
http://usti.idnes.cz/rozsudek-kradez-desticek-na-narodnim-hrbitove-v-terezine-pzy-/usti-zpravy.aspx?c=A130514_161246_usti-zpravy_alh
Je to rudý agitátor, vůbec ho neberte vážně. Havlova amnestie (1990) se nevztahovala na vraždy, znásilnění a zneužití pravomocí. Věznice opustili lidé odsouzení k trestům do dvou, případně tří let, u vyšších trestů byl pobyt ve vězení zkrácen o třetinu až polovinu. Bylo také zastaveno stíhání osob, kterým hrozily maximálně tři roky vězení. Většina amnestovaných se dostala z vězení jen o pár měsíců dříve, než by jim vypršel trest.
Pokud to pro něj bylo překvapivé, jakože to tak vypadá, tak bych se tomu nedivil, takový věci si pak člověk pamatuje dost přesně.
Husák třeba nebyl geniální, ale za první republiky absolvoval práva s vyznamenáním, žádnej blbec to jistě nebyl. Navíc dokázal vydržet komunistickou basu a nepřiznat se k "protistátní činnosti", nebyl to ani posera. Jeden z nejhorších nebyl ani omylem. Takovej Klement nebo Zápotonda jsou úplně jiná liga, ne-li sport.
Ja verim, ze byl chytry clovek, musel byt. I dnesni politici jsou velice chytri, at se vam to libi nebo ne, protoze jinak by se tam neudrzeli a za komunistu by je stranici odstranili do lagru, ted by skoncili jako Gross.
Ale psat o nem oslavne clanky "O tom jak Husak vymyslel HDD" jeste k tomu na odborny server. Rikat o nem, ze to byl jeden z nejlepsich prezidentu co jsme kdy meli, kdyz byl jednim z nejvyssich predstavitelu rezimu, co zaviral lidi za plot a strilel po nich 30 let. Tak to fakt ne, nevim kde se ted v poslednim roce vzala ta vlna nostalgie za komunismem.
Možná tu vlnu vyvolal fanatismus lidí jako jste vy.
Místo střízlivého zhodnocení nevábné minulosti se tady posledních 25 let vymývaly mozky skoro stejně jako za bolševika.
Vše se časem přejí a lidi už prostě strašení zlou levicí a pohádky o správňácké pravici nežerou. Že z toho profitují komunisté se dalo vcelku čekat.
Takovej Klement nebo Zápotonda jsou úplně jiná liga, ne-li sport. .... to jo, zrovna dneska jsem viděl Tondu Zápotockého v televizních novinách, v jeho slavném projevu z roku 1952 kdy se snažil lidem vnutit dědu Mráze místo Ježíška - "... I Ježíšek vyrostl a zestárl, narostly mu vousy a stává se z něho děda Mráz. Nechodí už nahý a otrhaný, je pěkně oblečený v beranici a v kožichu. Nazí a otrhaní nechodí již dnes ani naši pracující a jejich děti.
Děda Mráz přijíždí k nám od východu a na cestu mu září také hvězdy - nejen jediná betlémská. Celá řada rudých hvězd na našich šachtách, hutích, továrnách a stavbách. Tyto rudé hvězdy hlásají radostně, že vaši tatínkové a maminky splnili na svých pracovištích úkoly čtvrtého roku první Gottwaldovy pětiletky. ..."
:-)
Ak som Ti stúpil na otlak tvrdením že na schôdze majú ísť účastníci pripravení, tak to má o Tebe dosť vysokú výpovednú hodnotu. Zažil som schôdze kde sa plánovali termíny vzhľadom na náveznosti a stav sa overoval vzhľadom na kalendár. Tak isto som zažil schôdze kde plánovanie odmietali, a išlo im len o nahlásenie stavu. V tom druhom prípade sa len nahlasovalo zlyhanie delegátov ktorí sa nechceli spolupodieľať na svojej časti práce ako v procese plánovania, tak aj v procese výkonu a kontroly. A zažil som to v čase keď bol komunizmus už dávno pochovaný.
Propaganda je cenzurovat vše, co se týká minulého režimu, jen aby si náhodou někdo nemyslel, že za komoušů byl svět stejně barevný jako teď. Vytvářet iluzi černobílé neobyvatelné planety může jen tupý fanatik bez ohledu na režim, kterému se zaprodal. Já na oné citaci neshledávám nic morálně závadného, ať už je pravdivá nebo ne. Ale tak mně chybí školení, jaká slova je korektní vkládat do úst komunistovi a jaká slova v demokratickém státě bývalému komunistickému prezidentovi podstrkávat nesmíme, aby ještě nějaký mladíček nenabyl dojmu, že všechno lepší než Zeman nebo dokonce Klaus...
Svět za komoušů moc barevný nebyl. Například domy byly až na výjimky šedivé až černé, protože se omítky opravovaly naposledy někdy před druhou světovou. Okolo domů byly často po dlouhá léta nainstalované dřevěné "tunely", aby chodce nezabilo opadávající zdivo. Prakticky všeho bylo šedé, z barev byly vyjma občasné modré daleko nejrozšířenější různé odstíny rudé. Působilo to skoro jako by se ani jiná barva než rudá nevyráběla. Když si ke konci socíku kamarádka přivezla z Německa reflexní žlutou bundu, působila na ulici jako z jiného světa :)
Pokud byl panelák, ve kterém jsi bydlel, žlutobílý, tak se vsadím, že stejný vzor žlutobílé mělo celé sídliště. Zpočátku to celkem šlo:
http://foto.turistika.cz/foto/8387/24044/full_6f6959_f_normalFile1-s4300220.jpg (OV Poruba, Věžičky)
Ale třebas na stavbu ostravského sídliště Dubina stačila jedna "barva".
Samozřejmě si nejlépe pamatuji centra měst se staršími budovami. Ty byly typicky v dezolátním stavu. Když si projdete centra měst dneska, je to neskutečný rozdíl.
Nové budovy se tehdy možná u vás stavěly barevné, ale co si vzpomínám, tak paneláky v Praze na Proseku, Hájích, v Bohnicích, Ďáblicích a dalších sídlištích byly šedé. Do barev se převlékly pár let po převratu v rámci rekonstrukcí.
Protože profesionální manažer, většinou absolvent různých podnikatelských fakult, vidí pouze ekonomické souvislosti - čísla. Neekonomické souvislosti mu unikají. Jaká asi může být jejich kvalita, když se Podnikatelské fakultě VUT říká šalinovka - dodělá ji každý student, kterého mezitím nezajede šalina.
ad "Neekonomicke souvislosti": Dle meho nazoru ekonomie je nejlepsim znamym vyjadrenim uzitecnosti veci (hmotnych i nehmotnych). Pokud mi nekdo zacne vysvetlovat o necem ze se to nesmi posuzovat ekonomicky, tak vetsinou zjistim, ze jde jednoduse o blbost.
Mozna namitnete, ze umeni, nebo zdravotni ci socialni sluzby. Jenze i toto lze posuzovat ekonomii (nekdo by rekl "kupeckymi pocty").
To je přesně to, v čem se lidé vašich názorů tak skvěle shodují s komunisty. Ti uvažovali velmi podobně a podle toho to mnohdy vypadalo a vypadá to u nás i teď.
Zkuste třeba "ekonomické posouzení" aplikovat na základní výzkum a vysvětlete třeba lidem z CERNu, že by měli přestat, protože nevidíte ekonomický přínos jejich práce... Třeba T.B.-Lee, když už jsme u toho CERNu, zajisté vymýšlel World Wide Web, protože na tom chtěl vydělat děsný prachy, že ano... Podle vás to byl flákač, který se zabýval blbostmi. Komunisti by se na to dívali podobně, protože třeba netavil železo...
Jděte už konečně do háje, vy všichni pravičáci, křížení s bolševikama.
Udelejte si predne poradek v pojmech.
Zakladni vyzkum (a jine) samozrejme do trzniho hospodarstvi patri a nijak s nim nekoliduji, prave naopak. Staci se podivat na ruzne univerzity, ktere maji vysledky.
Pekne jste si vybral smysluplne projekty (temi se dobre argumentuje), co kdyz ale napisu, kolik penez treba prozraly ruzne ne uz tak uzitecne instituce? Staci si projit statni rozpocet a sam jich najdete stovky.
Už se jenom vykrucujete a stáčíte pozornost trochu stranou. Nemá cenu pak diskutovat.
Ale zkuste se zamyslet nad tím, kolik škod dokáží napáchat krátkodobě ekonomicky výhodné projekty nebo přístupy. Dlouhá desetiletí se např. ze Západu do Číny lifrovalo skoro veškeré know-how - jen proto, že to pro pár vyžírků bylo "ekonomicky výhodné". Teď bezradně zíráme na tu skořápku vyfouknutého vejce, nevíme co s tím a ve většině našich dětí žádná budoucnost také není. Bylo totiž "ekonomicky výhodné" z nich udělat tupé konzumenty zábavy a "odborníky" na genderové nauky a antropologii. Vymýšlet třeba tu naši elektroniku či náročnější software (pro jiné to je třeba poctivá strojařina atd...) - to po nich nemůžeme chtít. Oni už si totiž myslí, že tam uvnitř přehazují písmenka trpaslíci. Těch pár s pozitivní deviací, které jsme k něčemu vedli, to nevytrhne :-(
Nevim z ceho se vykrucuji, reagoval jsem jen na cast, protoze jinak z toho bude (uz je) flame. Tak zase radsi budu reagovat je na 3 myslenky:
Vy si snad myslite, ze ekonomicky se da uvazovat jen kratkodobe. To myslite, ze nekdo neinvestuje treba na 20-30-vice let? Investici nemyslim nastroje financniho trhu, ale treba firma, nemovitosti, atd.
O lifrovani know-how do CN mam trosku jiny nazor (ano, neco se tam skutecne odlifrovalo), ale vetsina je jednoduse proto, ze tady se jednoduse levne delat neda. Jenom pro predstavu, vyroba nejakych kabelu s konektory stoji v CN uplne drobky, v podstate to je levnejsi nez tady nakoupeny material. Ceske firmy zacnou pri prvnim kontaktu resit deseti az statisice "za projekt", "za pripravu", dodaci doba je v mesicich, atd. Je to jen a pouze nase blbost, ze se tu uz skoro nic nedela.
Ad "ekonomicky výhodné" z nich udělat tupé konzumenty zábavy a "odborníky" na genderové nauky a antropologii: ekonomika (volny trh) prave tyto lidi nalezite ocenuje :-). Byla to jejich volba, chteli "ulejvarnu", tak ji dostali. Kdyby premysleli dlouhodobe ...
I u toho CERNu by se o smysluplnosti spousty věcí dalo polemizovat - zvlášť když člověk dostane příležitost trochu nahlédnout pod tamější pokličku. Jinak zrovna HTML protokol bych zrovna moc nevytahoval. Vím, že CERN se rád chlubí, že to vzniklo pod jeho záštitou a dnes to používá celý svět, ale kriticky vzato je to něco podobného, jako chlubit se MS-DOSem.
Ono je to vůbec celé velmi pochybné, to státem cálované bádání, tedy pokud ekonomika daného státu momentálně není ve válečném režimu, kdy to celé funguje jinak. Je to velmi drahé a výsledky velmi nejisté. Možná by stálo za úvahu zamyslet se nad tím, kolik převratných objevů bylo učiněno pod taktovkou státu a na kolik lidé přišli ve svém volném čase nebo ve vývoji v nějaké soukromé firmě.
Jak už jsem napsal výše, sám jsem se v prostředí základního výzkumu v oblasti fyziky několik let pohyboval, ale neustále ve mne sílil pocit, jenž jsem postupně objevil i u jiných, v mých očích nejschopnějších kolegů - že je to celé takový velký zaopatřovací ústav, v němž pár lidí dře až se z nich kouří a o řád až dva více lidí na jejich práci akorát parazituje.
Zakladni vyzkum (a jine) samozrejme do trzniho hospodarstvi patri a nijak s nim nekoliduji, prave naopak. Staci se podivat na ruzne univerzity, ktere maji vysledky.
Tak prave zakladni vyzkum je dnes vsude casto systematicky likvidovan, zejmena tam, kde maji politiky inteligentni, jak ti v CR a take tam, kde do cela univerzit namisto rektora nacpali vselijake manazery, kteri z toho delaji fabriku a kouka se jen na navratnost. A ta je u zakladniho vyzkumy obvykle nulova, protoze ho lze aplikovat take treba az o desitky let pozdeji.
Takže iPad je užitečný a produktivní nástroj, že na něm Apple tolik narejžoval?
Takže auto o 5% levnější s životností pět let je užitečnější, než stroj za plnou cenu, který by sloužil 10-15 let?
Takže pro firmu je lepší vozit odpad do lesa, protože je to ekonomičtější - neplatí se poplatek za likvidaci odpadu?
Takže je lepší pro celý svět dělat nový věci v Číně, protože se na tom napakuje těžařská firma, výrobce dílů, dopravce, dodavatel dílů, dopravce, výrobce, dopravce, dovozce, velkoobchod, maloobchod, kurýrní služba, dodavatelé energií..., místo jednoho lokálního opraváře? Posuzuj to z pohledu trvalé udržitelnosti.
Takže je užitečnější ten dodavatel elektřiny, který na základě dotací má vyšší ekonomický profit, ale potřebuje ještě stejně velkou nedotovanou zálohu, aby nesestřelil rozvodnou síť?
Už by měl někdo konečně vyšlechtit křížence lepry a eboly, který se přenáší po symbolu dolaru v powerpointové prezentaci. Bez takových jako ty (a hlavně bez vaší optimalizace světa na krátkodobý profit) by na světě bylo líp.
Tak uz jste si snad mohl vsimnout, ze trvala udrzitelnost je neco, o cem se hodne kafra, predstira se, ze je dulezita, ale jinak vlastne nikoho nezajima. Zajimava bude teprve tehdy, az z ni bude koukat vetsi zisk, ne ze stavajiciho systemu, coz nevim, jak by se mohlo prihodit. A naridit shora ji take moc nelze, protoze politici vlastne nerozhoduji vubec o nicem, rozhoduji banky a tem to ted sype, takze je vsechno v poradku.
Pro západní svět je dneska lepší vyrábět v Číně. Mají levnou pracovní sílu, a na nižší ceny zboží si nikdo na západě zatím nestěžuje :). Za přesun výroby si západ může do značné míry sám. Koukněte se na náklady práce, pružnost pracovního trhu, míru zdanění... Kdo by vyráběl textil řekněme ve Švédsku, velmi rychle by zkrachoval.
Poslední dobou se ovšem výroba začíná pomalu přesouvat z Číny zase pryč, protože mzdové požadavky Číňanů rostou. Část výroby končí v Bangladéši, Vietnamu, Indii, na Srí Lance apod. Část se vrací blíž k odběratelům: Mexiko, Rumunsko atd. A část končí v továrnách s vyšším stupněm automatizace.
No, on v tom procesu dostal doživotí, ostatní pak mezi 25 - 10 lety. Měla to být obdoba procesu se Slánským, kde jeho přítel Clementis dostal trest smrti. A řekl bych, že v tomto typu procesů, jakmile se v něm někdo ocitl coby obviněný, rázem se ho všichni ostatní zřekli z obrovského strachu o sebe. Nakonec, celé to pomáhali režírovat sovětští poradci a ti měli sakra zkušenosti z podobných procesů rozpoutaných Stalinem v SSSR (tam měli dokonce zákon povolující popravovat děti tuším už od 12 let). Faktem je, že Husák narozdíl od Novomeského pří "výsleších" "nevyměknul", je ale otázka jestli právě to mu zachránilo život, protože rozsudky byly povětšinou již předem dané.
Vtip je v tom, že socialismus nefunguje a proto ho neuřídí ani génius. A je to logické, socialismus paralelní zpracování informací převádí na sériové na stejně výkonném procesoru, proto nemůže nikdy najít optimální rozložení zdrojů a proto rychle krachuje (rychle = 40-80let).
Nejsem si jisty, jak to myslis s tim procesorem, ale jestli tak, jak se bezne tvrdi, je to rozsireny omyl. Existuji vetsi centralne planovane ekonomiky nez byly nektere socialisticke (napr. Walmart) a neni s tim zadny vypocetni problem. A vubec duvodu, proc byl socialismus neefektivni je zrejme vic (ja bych rekl, ze hlavni byly absence demokracie a snaha o prilis vysokou efektivitu na ukor robustnosti).
Krome toho, ekonomika, ktera neefektivne vyuziva zdroje jeste nemusi krachovat. Takove ekonomiky jsou snad vsechny, vetsina i horsich (prakticky cely treti svet) nez na tom byly socialisticke, a drzi se to cele veky. Pokud neco, pak spis kapitalisticka ekonomika zalozena na financnich bublinach je nachylna ke krachu.
No, centrální řízení to dělá tak, že rozhoduje o řešení nějakého problému vždy jeden člověk a to de facto metodou pokus, omyl, protože řešení předem nezná. Trh funguje paralelně, o řešení daného problému se pokouší mnoho lidí současně, jejich zkušenosti jsou schovány do ceny zboží. A rozhodování podle osobního zisku zprostředkovaného cenou vede automaticky k nalezení lokálně optimálního rozdělení zdrojů, aniž by o to někdo usiloval a nebo si to jen uvědomoval. Nikdo taky ani neví, kde to optimum je a proto ho ani není schopen rozpoznat. A Walmart nedělá nic jiného, než že je součástí toho procesu a jen tu zkušenost shromažďuje a využívá ve svůj prospěch. Viz algoritmus ACO, kde feromon zaměníte cenou. Trh nepotřebuje geniálního husáka, který by vedl stádo, ale množství jedinců, kteří se starají o svůj zisk a to samo o sobě dovede systém do optimálního stavu. Svět je dokonalý takový jaký je, i když to nechápeme. A optimální stav se vám nemusí líbit, ale systém, který spěje samovolně do optimálního stavu vydrží déle, protože má menší ztráty "energie". Je to univerzální přírodní princip, neexistuje živý systém, který by zbytečně mrhal energií, dokonce i buňky ve vašem těle jsou nastaveny tak, že pokud nedostanou zvenčí pravidelný signál o tom, že systém jako celek funguje, tak se samy zahubí. (heslo pro Google - apoptóza)
V jednotlivostech mate pravdu, ale jako celek je to neskutecny blabol.
Ano, zadne optimum neexistuje, protoze, presne jak pisete, v kapitalismu spousta lidi dela totez paralelne, a tim je cely system robustnejsi (i kdyz i to jak kdy). Jenze na druhou stranu to take stoji nejake zdroje, takze to rozhodne nelze jednoduse oznacit za efektivnejsi vyuzivani zdroju. Ve skutecnosti je to pak loterie, a nikdo nevi, co se stane. V realu pak nevyhrava ten, kdo je "nejefektivnejsi", ale ten, kdo ma proste stesti a spravne si tipne mix robustnost/efektivita.
Proto take volny trh (podobne jako evoluce) k zadnemu "optimu" nesmeruje. Navic lide si hledi na svuj zisk za kazdeho rezimu (akorat za socialismu to delali nepenezne), a dost casto to znamena i bojovat proti samotne koncepci volneho trhu (napr. tvorbou monopolu).
Ani zadne celospolecensky uzitecne optimum (coz muze byt jeste neco zcela jineho) obecne volny trh neprinasi. Ostatne staci se podivat kolem sebe - vetsina statu teto planety ma volny trh v te ci one podobe, a jak to tam vypada (daleko casteji hur nez lip v porovnani se socialismem).
Optimum existuje, budu to demonstrovat na algoritmu ACO, je to model chování mravenců, jak chodí za potravou. Pokud neucítí feromonovou stopu, tak se vydají náhodným směrem, pokud ne, tak se vydají náhodným směrem, časem chodí po cestách, které mají onu feromonovou stopu nejsilnější a světe div se, jsou to topologicky nejkratší dráhy. Tedy systém nalezl optimum. A ti mravenci o tom ani neví, protože to ze své perspektivy ani nevidí. A volný trh k optimu směřuje, vždy, na stejném principu. Ovšem to optimum neznamená vaši osobní spokojenost, aniž byste se o ni zasloužil a byl úspěšný. Ba právě naopak, systém, který by vás takto zadarmo uspokojoval, by byl velmi neoptimální a brzy by zkrachoval. Což jste sám na sobě experimentálně ověřil před rokem 1989. Celospolečensky užitečné optimum, je pouze optimální rozdělení zdrojů a to trh přináší. A není to nic neobvyklého, podobné mechanismy využívají i jiné živočišné druhy, od virů, přes bakterie a mravence, až k člověku.
Oprava, u popisu algoritmu, pokud ucítí feromonovou stopu, vydají se po ní, pokud ne, tak se vydají náhodným směrem. Na YouTube najdete i vizualizace, jak to funguje, když zadáte do vyhledávání ACO, nebo Ant optimization. Je to opravdu obdivuhodné a poučné. Kolektivní jednání nás přesahuje, aniž bychom si to uvědomovali. Když toto neuvědomělé kolektivní jednání podřídíte úrovni rozhledu jednoho člověka, což dělá socialismus, rozbije se a dojde ke katastrofě.
ACO znam uz asi 15 let, ale neni to model chovani mravencu, spis optimalizacni algoritmus na jejich chovani zalozeny. V tom je zasadni rozdil. U algoritmu muzete dokazat konvergenci (u jistych problemu), u mravencu ne, a take tam casto neni. To co tvrdite vychazi z naivnich predstav o biologickych systemech, ze jsou prirozene stabilni a smeruji k nejakemu cili - ale ve skutecnosti je to nesmysl. (Krome toho porovnavat kolonii mravencu - ktera se chova jako temer jeden organismus - a lidska spolecenstvi je ponekud zavadejici.)
Co je celospolecensky uzitecne optimum je moralni problem. Neumite ani ukazat, ze trh resi vubec nejaky problem, natoz ze hleda nejake spolecensky prijatelne optimum.
Kdyz porovname "kapitalisticke" Zapadni Nemecko se "socialistickym" Vychodnim Nemeckem, dostaneme jeden obrazek. Pokud ovsem porovname "kapitalisticke" Haiti se "socialistickou" Kubou, dostaneme obrazek uplne opacny. Soudy o uspesnosti volneho trhu jsou vetsinou zalozene na tom, ze se ignoruji neuspechy.
Co je celospolečenské optimum není žádný morální problém, ale objektivní fakt, který se můžete pokoušet hledat, ale v žádném případě ho nemůžete libovolně určit, čím by mělo být, navíc na úrovni jednotlivce je nepoznatelné. Je to něco jako problém zastavení Turingova stroje. Navíc kategorie morálky je silně kulturně podmíněna a v různých kulturách mohou být nemorální věci morální a naopak. Žádná absolutní morálka neexistuje. Ale nepřímé důkazy, že nějaké optimální rozdělení zdrojů existuje, ale jsou. Je jím například experiment se socialismem, který se prováděl v Československu v letech 1948-1949. To celospolečenské optimum bylo stanoveno zevnitř a dopadlo to neoptimálním rozdělením zdrojů. Například koncem 80. let běžný podnik měl akumulováno v nevyužitých zásobách (neprodejném nebo pro sebe nepoužitelném zboží) cca roční mzdové náklady, takže hlavním problémem podniků v těch letech bylo získat prostředky na mzdy. Tedy i na naši úrovní bylo možné pozorovat odchýlení od nějakého optimálního rozdělení zdrojů. A důvod toho všeho? Rozbití přirozených optimalizačních algoritmů společnosti a jejich nahrazení svévolně určeným společenským optimem (prý mravnějším). Řídit můžete něco, když znáte cíl cesty, což v případě optimálního rozdělení zdrojů v lidské společnosti odpovídající dané situaci prostě neznáme a ani nemůžeme poznat (analogie problému zastavení). Ale lze to najít pomocí kolektivní inteligence hejna, v případě lidí, trhu.
Ad Haiti, granularita rozdělení zdrojů nemá být homogenní, aby se společnost rozvíjela, je potřeba aby bylo dost (ve smyslu optimálně) chudých, ale i bohatých. Tedy aby bylo Západní Německo, ale i Haiti. Svět je dokonalý takový jaký je. A jak poznáme, že Východní Německo byla porucha? No protože bylo eliminováno. Došly mu zdroje a neumělo svou kulturu transformovat tak, aby vystačilo s těmi zdroji co má, jako je tomu na Haiti. Optimální neznamená bohatý, ale dostatečný vzhledem ke svým kulturně podmíněným potřebám.
Zrovna srovnání Kuby a Haiti mi přijde dost nešťastné. Haiti je stát potomků černých otroků, průměrné IQ je tam 67. Kuba je stát potomků Evropanů a místních obyvatel, průměrné IQ je tam 85.
Zdroj: Richard Lynn and Tatu Vanhanen (2006). IQ and Global Inequality. Washington Summit Publishers: Augusta, GA. ISBN 1-59368-025-2
Tak zrovna na Kubě nezůstal z místních obyvatel ani jediný, Evropané ty nemakačenky do posledního vyvraždili a místo nich přivezli negry z Afriky, kteří na plantážích dovedli makat vedro nevedro.
Mimochodem, jako dlouholetý člen Mensy dobře vím, že IQ je číslo vyjadřující schopnost řešit testy IQ. Kromě toho bývalý americký porezident Bush udělal o bod méně než šimpanz...
A ta čísla z amerického "zdroje" jsou poněkud nerelevantní, protože v USA mají jinou stupnici než v Evropě.
Ad "inteligence" má řadu složek, ale testy "měří" jenom některé - souhlas, ale přesto mají IQ testy poměrně vysokou vypovídací hodnotu. Svěřit management továrny, vypracování plánu zdravotní péče pro danou populaci nebo řízení centrální banky jedinci s IQ 67 je špatný nápad.
Ad občas bývají klíčové jiné věci než jenom navyšování zisku - pokud vás v menze testovali jak umíte navyšovat zisk, tak vás možná někdo podvedl. Pokud měli lidé okolo tácy s jídlem, je to další hint ;)
Predevsim "normalizace" je normalni termin ;-), viz treba matematika. Tedy spise byl, nez jej havloidi zprofanovali.
No a k te ucte a pokore - neni problem kvalifikovane pohovorit o cemkoliv, pripadne odsoudit zaostavani minuleho rezimu ci natocit serial o "zaslapanych" projektech. Jenomze pak je tady otazka realizace - to uz je horsi, tam se vysmivat komunistum nestaci.
Zatimco drive jsme byli schopni vlastniho vyvoje a vyroby asi 80 % svetoveho sortimentu zbozi, dneska mame akorat sklady nebo montovny, oboji cizi.
:-) :-)
Další z ultrafans českého p(r)asydenta?
1. "normalizaci" jako termín nezprofanovali havloidi, ale bolševici samotní.
2. "zašlapané projekty" hovoří přesně o tom, co naznačuje ten název. Na nějaké blábolení o skvělých komunistech tam jaksi není důvod.
3. A taky jsme každý rok vyrobili stovky tun oceli, postavili kilometry dálnic a tisíce ... . Jen je divné, že všechny ty skvělé výrobky buď pořád nebyly (pokud byly náhodou dobré), anebo každý radši sháněl potřebné zboží z dovozu ...
Vy jste nadherny priklad onoho rozhodovani bez znalosti veci natoz detailniho prostudovani.
Abych byl konkretni v materii pribuzne zamereni serveru, na kterem sva moudra vytrubujete ( tady byste mel mit alespon zbeznou znalost, kdyz fakta studovat nechcete): kolik je ceskoslovenskych firem v prvni desitce v oblasti antivirove ochrany? Nepochybne jsou tam proto, ze podle vas jde o montovny cizich soucastek, ze?
Nepochybně je u nás ještě hodně konkurence schopných firem, které něco vyrábějí. Bohužel jich není dost na to, aby se dalo říct, že ČR je něco jiného než montovna a sklad. Nějaká firma s antivirovou ochranou to nevytrhne. Vždy jsme byli především průmyslovou zemí, a toho jsme se měli držet. Bohužel v 90-tých letech byl průmysl zdecimován, a teď, když by mohl zase trochu růst, budeme podporovat sankce proti Rusku, které je pro spoustu firem klíčovým odběratelem. Takhle ničit průmysl a zašlapávat projekty - kam se hrabou komunisti...
Do Ruska jde cca 3% našeho exportu, když jsme u těch faktů. Počítám že pod sankcemi je toho jenom zlomek. Tolik k tomu strašlivému dopadu sakcí. Možná je ruský trh pro nějaké dobrodruhy klíčový, ale je to primárně jejich starost a hloupost.
Laciná ropa to myslím v makroekonomickém pohledu hravě vyváží.
3% jsou to teď, před tím to bylo víc, a začínalo se to rozbíhat. A kolik vyváží do Ruska firmy z Německa a dalších zemí, kam exportujeme subdodávky. To už bude asi víc než 3%? Zatímco my budeme bojovat za pravdolásku, číňani a korejci se budou smát. Ruský trh už spátky nedobudeme. A nakonec Evropě připadne Ukrajina jako bonus. To bude radosti.
Před. Hospodářství Ruska je cca velikosti Itálie, akorát zaostalejší a podstatně méně vypočitatelné a průhledné (čti korupce a vymahatelnost smluv). Tenhle pláč o co prý strašlivě a kriticky přicházíme je hlavně hrou o vládní záruky financování, tj. aby riziko nesl stát (my co platíme daně), a zisky - budou-li - shrábli politicky dobře napojení "byznysmeni".
Přímý vývoz do Ruska je 3%, ale nikdo neví, kolik vyvážíme do Ruska nepřímo přes další země - to bude překvapení. A proč tyto problémy? Aby se Krym znovu připojil k Ukrajině, ke které ani pořádně nepatřil? To se nikdy nestane. Zbytek Ukrajiny už nebude dotovaný z Ruska, a bude jej muset dotovat EU. Takže jen ztráty, ztráty, ztráty... Vlastně ne, USA by z toho něco získat mohly. Tuším už prodali Polákům nějaké nové super rakety (no, možná jen potřebovali vyklidit sklad, aby mohli naskladnit novější).
Já to říkal !!!!
Nepraští tě to do frňáku. Dokonce ani když ti v tom vymáčím čumáček jak štěňátku. A ne a ne a ne.
Je to nad tvé síly. Jak říká kolega, je nutno umět s "fakty" (už to je pitomost, z kontextu by bylo správně "čísly") pracovat.
Ale komu není dáno.... musí se živit jako ... novinář.
Bohužel to s tou nevypočitatelností je pravda. Dá se říci, že vlastně kvůli nezaplacení poslední dodávky lokomotiv ČME 3 do Ruska, bylo pohřbeno na velmi dlouhou dobu klasické strojírenské odvětví u nás. Jelikož ČKD nemělo peníze z toho, nebylo na nájem a nakonec ani na platy, čímž zde po 90ti letech skončila výroba.
Otázka je, jestli by ty peníze nastartovaly zpět Lokomotivku nebo by jen prodloužily posmrtné cukání. Co se ale asi dá říct určitě, tak by asi výroba už nikdy nebyla tak velkolepá, jako bylo těch 7,5 tisíce čmeláků do SSSR.
Ad jestli by ty peníze nastartovaly zpět Lokomotivku nebo by jen prodloužily posmrtné cukání - asi spíš to druhé. Východní trhy se rozpadly, a s tím padnul odbyt. Západní trhy byly zase zabrané západní konkurencí. Navíc nemyslím že by české produkty byly pro západ dostatečně technologicky vyspělé.
No, pokud by to dokázalo prodloužit život tak dlouho, aby došlo k výrobě pendolin pro ČD, která měla vlastně měla vzniknout jako společný projekt Alstomu, ČKD, Siemensu a Moravskoslezské vagónky, k čemuž kvůli krachu nedošlo.
A co se týče západních trhů, tak i tato možnost byla. Však se ve letech 94 a 96 dostaly lokomotivy ČKD i do USA a Švýcarska, ovšem je otázkou, co vedlo k tomu, že to nebyla nějaká významnější objednávka, jestli ekonomické důvody nebo "technická nevyspělost".
Ako v akych oblastiach.
Prtiemyselna spionaz a kopirovanie frcia na svete uz tisicrocia. Nie je to len domena komunistickych krajin. Kde to bolo casto vyprovokovane roznymi obmedzeniamy jednej ci druhej strany. Predsalen casto vyde kopirovanie drahsie ako vlastny vyvoj ci nedajboze nakup hotovych veci.
"Zatimco drive jsme byli schopni vlastniho vyvoje a vyroby asi 80 % svetoveho sortimentu zbozi," - jj, tak do roku 1950, potom se stala ta silenost, ze se zacala vyroba merit poctem tun oceli vyrobene za rok a podobnyma nesmyslama. Takze republika s necelymi 12-15 miliony lidi, ktera mela velke a dlouhodobe zkusenosti s lehkym prumyslem (+ obory s velkou pridanou hodnotou, napriklad letectvi), se zacala zamerovat prave na tezke strojirenstvi a tam zase tolik vyvoje nebylo.
Silenosti v mereni jsou i ted, to neni nejaka vysada byvaleho rezimu. A Skoda Plzen nebo Vitkovice nejsou tradice tezkeho prumyslu? Jinak ta letadla jsme vyrabeli i potom.
Ono vubec mam pocit, ze moderni ekonomie postavila na piedestal "komparativni vyhodu" a "konkurenceschopnost" a to se hodne precenuje, coz je chyba. Pochybuji, ze nekdo muze postavit vykonnou moderni ekonomiku, aniz by byla vyvazena, a produkovala od vseho aspon trochu. Protoze prave to michani oboru vede k nejlepsim inovacim. Skutecne vyspele zeme to tak maji (napr. Svycarsko ma nejvetsi prumysl nikoli bankovni, ale chemicky), a podle vseho je to i hospodarska cesta nahoru (hezky je treba priklad LG, coz byla puvodne textilka, ktere vlada naridila, ze bude vyrabet kabely - a dnes vidite, kde skoncili).
Trosku to kali jen to, ze vetsina toho vyvoje byla prave obdobna jako u tohohle "hard-disku", proste okopirovat/ukrast. Uplne stejny clanek se da napsat o "vyvoji" CPU 8080, podpurnych obvodu atd.
Presne to, co ted kazdy vycita Cine, se tu delalo uplne stejne.
Ale jinak ano, byl tu i skutecny vyvoj (a je samosebou i dnes), jenom v ramci pocitacove techniky to nebylo uplne koser.
Jen blbec vymýšlí vymyšlené. Je naprosto normální po celém světě po celou historii, že se pokouším co nejlevněji dostat k know-how, jež už někdo má. Teprve v okamžiku, kdy jsem na špici a chci jít dál, něco vylepšovat nebo se domnívám, že konkurence jde méně vhodným směrem, tak má smysl pouštět se do vlastního "opravdového" výzkumu/vývoje. Ale do té doby jsou to vyhozené peníze a čas.
Takže v okamžiku, kdy jsme na Západ v elektronice ztráceli 10-15 let, by naopak bylo hloupé dělat nějaký vlastní inovativní vývoj. Nejdřív je třeba dohnat ztrátu - a to jde nejrychleji a nejefektivněji kopírováním.
Kopírovali Řekové Peršany, Římané Řeky, Germáni Římany, Češi Germány... Firma Commodore v 50. letech kopírovala psací stroje ze Zbrojovky Brno, Sověti kopírovali Američany při konstrukci atomové bomby, Američani kopírovali Sověty při výrobě vodíkové bomby, Japonci kopírovali celý Západ včetně Československa, aby dohnali jejich technologickou úroveň... Chceš-li se vyškrábat na MtEverest, tak se snad taky chceš s co nejmenším úsilím dostat co nejvýš a teprve potom lézt s cepíny závějemi sněhu. Takové to odsuzování kopírování mi připadá stejně směšné, jako by ses posmíval horolezci, že na ten Everest neleze po svejch od mořského pobřeží a nevyhýbá se cestám.
Jestli je něco hodno výsměchu a kritiky, tak to byl samotný fakt technologického zaostání. Ale vysmívat se, že se někdo rozhodne tento svůj handicap postupně odstranit, mi připadá velmi hloupé.
SAPI 86 / IT30. Kompatibilní s PC/XT, ale nebyl tam 16b procesor s vyvedenou 8b sběrnicí jak u té sr... od IBM. Konstrukce modulární, nasekaná na eurokarty a nacpaná do roštu, bylo to i v provedení do racku pro řízení technologie, možnost přidat interface pro ISA karty...
Při pohledu z pozice člověka ročníku 79 zpátky na dobu osmibitů si říkám, že největší sviňárna byla, že z politických důvodů musel být skoro všude výkal typu MHB8080. Protože RVHP rozhodlo, že Z80 se naklonuje v NDR a I8080 v ČSSR. Takže všude tři brouci místo jednoho (a že v přepočtu na dnešní ceny byl integráč astronomicky drahý), dvoufázový hodiny s amplitudou 9V, tři napájecí napětí procesoru (s nutností korektního pořadí zapínání) a jako bonus nutnost hardwarově řešit refresh DRAM, třetinová rychlost při stejných hodinách, chybějící index registry a bitový operace,...
Nemusel a taky ve spoustě našich počítačů nebyl - namátkou Ondra, PPčka, Didaktik Gama a vejš... tam byla Z80 (resp. U880).
Ale prd, RVHP nic takového nerozhodlo, to je jen český zvyk vidět za svými neúspěchy vždycky někoho jiného. Bylo to rozhodnutí našich odborníků, protože byli toho názoru, že Intel je leaderem oboru a budoucnost patří jeho produktům, proto se rozhodli orientovat se na jeho sortiment. A jak ukázal následující vývoj, tak byl tento jejich odhad velmi kvalifikovaný.
Jinak indexregistry na Z80 byly totální parodie na indexaci, snad v životě jsem je k indexaci nepoužil kvůli jejich neuvěřitelné pomalosti (člověk obvykle indexuje nějaké pole v nějaké smyčce a je tedy záhodno, aby operace s tím spojené byly pokud možno rychlé). Místo toho se používala nepřímá adresace přes HL pokud šlo o libovolný registr; při nějaké dvouoperandové operaci se stejně jeden z operandů vyžadoval v akumulátoru a u něho se dala využívat nepřímá adresace jakýmkoli registrovým párem.
A ty instrukce rodiny BIT/RES/SET byly taky vcelku zbytečné - dlouhé a pomalé. Žádný významný přínos rozhodně nepředstavovaly.
Jedinými opravdu průlomovými inovacemi z programátorského hlediska byly relativní skoky a přepracovaný přerušovací systém. Ale indexregistry a bitové operace nestojej za řeč, podle mě to tam šoupli snad jen z marketingových důvodů.
Poněkud přeháníte.
BIT/SET/RES opravdu nebyly nezbytné, ale ten zbytek, co měla Z80 navíc byl velmi užitečný a ne vždy byla rychlost zpracování nejdůležitějším kritériem. Často šlo třeba i o to, aby se to vešlo do pár kB EEPROM nebo ROM/PROM.
Strávil jsem se Z80 taky spoustu času a byl jsem často rád za 2 sady registrů(včetně druhého flag registru a akumulátoru) nebo, dejme tomu, za instrukce LDIR, LDI, LDDR, LDD, OUTI, OUTD, .........
Přitom jsem tenkrát na Z80 přecházel právě z procesorů I8080 a I8085, zpočátku používal jen to, co bylo společné a považoval rozšíření Z80 za blbosti... Postupem času jsem ale pomalu přicházel na to, že autoří Z80 opravdu blbci nebyli.
Po I8080 dnes neštěkne pes, Z80 mohu dodnes bez problémů koupit - třeba u Farnella nebo je mají dokonce i u nás v GME.
I podle mě bylo klonování I8080 víceméně chyba. Kdybychom tady vyráběli daleko lepší a kompatibilní I8085(na trhu od roku 1977), bylo to daleko lepší - většinu nevýhod I8080 už neměl. Byla v něm i užitečná vychytávka pro serializaci dat - viz. instrukce SIM, RIM. Takové PMD85 nebo třeba i to opovrhované IQ151 by s ním byly o dost levnější a spolehlivější....
"Po I8080 dnes neštěkne pes, Z80 mohu dodnes bez problémů koupit - třeba u Farnella nebo je mají dokonce i u nás v GME."
No jasne, ale to neni puvodni Z80 a i kdyby jo, tak vlastne soucasne kupujes i I8080 - minimalne z pohledu binarni kompatibility, takze I8080 prezila (i kdyz jak 8080 tak i Z80 jsou dost outdated, pro pouziti osmibitovych CPU jsou tady lepsi a mnohem rozsirenejsi architektury).
SAPI 86 mělo na rozdíl od IBM PC/XT 16-bitový CPU a 16-bitovou sběrnici, ale také svoje problémy: přehřívající se paměti, desky nespolehlivé díky špatné pájecí technologii atd. Kousky s asijskými CPU a RAM fungovaly celkem dobře. Trochu překvapila spotřeba (byl tam tuším 1kW zdroj) a velikost (cca 3x-4x objem IBM PC/XT).
BTW 16-bit CPU s 8-bit sběrnicí měla PP06.
Jj, já byl se SAPI 86 velmi spokojený. Měl jsem rackovou verzi a desku RAM s dovozovými čipy, takže nebyly žádné problémy.
Ad neměl dost času na to, aby se dál vyvíjel - počítače jako PMD 85 a SAPI 86 vznikaly v příšerných podmínkách, a vznikly jen díky obrovskému nasazení několika lidí. S dalším vývojem bych to viděl bledě. Byla tam spousta technických překážek, a k tomu závislost na dovozu součástek i technologií. Jak jsme tehdy říkali: 1. dohnat a předehnat, 2. neztratit krok, 3. neztratit stopu :)
Naopak pouziti 8088 v IBM PC je dnes povazovano za genialni tah, ktery umoznil, aby se PC skutecne rozsirilo a bylo modularni. Ono je sice pekny mit vse 16bitove, i externi sbernice, ale okolni cipy a karty jsou potom o to drazsi, ovsem diky 8088 (coz je z hlediska programatora skutecne shit, stejne jako cela rada i86 :) se mohla pouzivat rodina cipu dostupna uz od intelu 8080 (8251,8253, 8255, 8258? - tim poslednim si nejsem jisty).
Proste klasicka akce typu "worse is better", ta v IT zabrala vzdy ;-)
Nejsem expert, abych si dovolil prezentovat svůj názor na PC IBM (vlastně taky žádný nemám). Co jsem kolem toho četl, spíš to byla taková splácanina narychlo, aby Velká Modrá taky kus trhu s mikropočítači urvala, tehdy byly na trhu lepší počítače. A bylo to nedodělané, tak se museli obrátit na Malou Měkkou, aby pro ten počítač splácala aspon nějaký operační systém než budou schopni dodávat svůj.
Vsak to nerozporuju :-) Ono se to zpetne povazuje za genialni tah, nabidnout svetu skladacku ze shit komponent (nekdy i vic nez 5 let stara technologie) a ne se hnat na spicku. Cetl jsem o tom par clanku a Intel 8088 (tj. vlastne zkriplena 8086) je tam zminovana jako jeden z nejdulezitejsich cipu vubec, alespon co se tyce ovlivneni dalsiho smeru vyvoje.
Dtto Macintosh, to byl taky vlastne mnohem horsi stroj nez Apple Lisa, ale ujal se, protoze worse is better ;)
Jaké počítače byly na trhu tehdy lepší? Apple produkoval AppleII a začínal vyvíjet Lisu, po Macintoshi ani památky a i po uvedení v roce 1984 to byla vlastně jen hračka. Amiga ještě v nedohlednu, taktéž Atari ST... Napadá mě, že se objevil Xerox Star, ale ten byl tehdy šíleně drahý a tak trochu příliš předběhl dobu.
Když se na koncepci IBM PC podívám jako technik, nemohu si pomoci, podle mě byla geniální v tom, jak byla vlastně prostá a jak snadno se mohla stát průmyslovým standardem. Proč vymýšlet zbytečnosti, když řada komponent na trhu již existovala? Proč dělat uzavřený systém, když stavebnice umožní uživatelům a firmám přizpůsobit IBM PC přesně jejich potřebám? Podle mě prostě geniální.
Jediná věc mě štve: že Gary Kildall tehdy propásl svoji životní šanci. Byl to pravý počítačový vědec, technik s obrovským rozhledem v oboru, který uměl napsat operační systém pro mikroprocesor stejně jako překladač programovacího jazyka... Místo něj zakázku na OS získal typický vychcánek, nedouk a kšeftař. Kdyby to Gary tenkrát neprošvihl, mohl být možná dnes ještě mezi námi a svět PC by vypadal trochu lépe :-(
Myslím, že svět PC by vypadal podobně. Všechny základní neduhy PC by to mělo kvůli návrhu IBM, kterej nepočítal s tím, jak se to rozšíří a že to někdy bude muset mít kompatibilní nástupce. Takže 640 kB limit, nablbý adresování segment:offset. extended memory, expanded memory, HMA, A20, nedostatek DMA kanálů, málo úrovní přerušení, kolize I/O adres... Problém byl, že IBM tímhle návrhem právě zakonzervovalo a protáhlo 8-bitovej CP/M svět na dalších pár let, místo aby se výrobci SW přinutili pořádně změnit architekturu svýho SW, tak se to odložilo až na dobu přechodu 16 vs 32 bit.
Spoustu věcí mimochodem bylo podmíněný BIOSem, kterej taky může za spoustu neduhů...
Kdyby IBM vybralo Motorolu 68000 nebo vlastní CPU s flat memory modelem, napsalo lepší BIOS např. s nějakou základní podporou autokonfigurujících zařízení, tak pak by to vypadalo o něco líp. S architekturou 8088/8086 a tehdejším BIOS modelem by to vypadalo velice podobně Kildall neKildall.
Ad nablbý adresování segment:offset - to je feature tehdejších procesů Intel. Tehdy to bylo považováno za výhodu, protože se daly snáze portovat programy z 8-bitového CP/M.
Ad všechny základní neduhy - ten HW měl být levný. Když se v jiné třídě podíváte na ZX Spectrum, tak to mělo také spoustu HW kompromisů.
Ad kdyby IBM vybralo Motorolu 68000 - co jsem četl, v IBM uvažovali nad Intelem 8086, Motorolou 68000 a IBM 801. Motorola nebyla schopná zajistit dostatečné dodávky. Proč odpadl CPU od IBM nevím. Nakonec došlo na Intel 8088, protože měl dostatečný výkon, a "chipset" i 8-bitová sběrnice byly kompatibilní s tehdy populárním 8085 (verze 8080 s 5V napájením).
BTW víte že v IBM dělali rozšiřující desky pro PC XT, které umožňovaly běžet SW pro mainframy S/370? Mazec :)
http://en.wikipedia.org/wiki/PC-based_IBM-compatible_mainframes#System.2F370
No, chápu proč se stalo to co se stalo. Jenom jsem chtěl vysvětlit, že za spoustu neduhů PC platformy z dřevních dob nemůže MS a jeho DOS, ale omezení 8088 a architektury PC. Takže viníci jsou převážně IBM a zprostředkovaně Intel.
Na jednu stranu chápu, proč šli do CPU s 8 bitovou datovou sběrnicí a šetřili náklady na druhou stranu ten počítač levnej fakt v tý době nebyl, někde vyloženě mrhali (viz třeba ta klávesnice s 8048 byla zbytečně luxusní, atd.)
Ale jasný, měli na to málo času, asi na spoustě míst použili už hotový řešení - možná zrovna i tu klávesnici.
Postesknul bych si spíš nad tím, že je škoda, že se standard neutvořil vo třeba rok až dva později. Mohli mít víc zkušeností, zvolit jinej CPU, napsat lepší BIOS, ... Mohlo to bejt třeba něco jako tohle: http://en.wikipedia.org/wiki/IBM_System_9000 - nicméně to bohužel pohřbili.
MS-DOS byla snad ta nejhorší možnost. Rychlobastl, který vznikl v malé firmičce jako do značné míry klon CP/M podle dokumentace k rozhraní, později Gatesem odkoupený. Originální CP/M86 byla už z principu lepší volba, později se z toho vyvinul Concurrent CP/M86 ... mohlo to být daleko zajímavější. MS-DOS zazdil vývoj softwaru pro PC na hezkou řádku let.
Kromě toho byla Digital Research trochu jiná firma, s jinými hodnotami a vizí než jen nadělat velké prachy.
Já netvrdím, že MS DOS byl bůhvíco. Ostatně ve verzi 1.0 neuměl ani adresáře. Na druhou stranu si nemyslím, že by zazdil vývoj SW na dlouhou dobu. To že programovat pro PC bylo peklo bylo tím, že IBM vybrala CPU s blbou architekturou, kterej neuměl adresovat víc než 1 MB. To, že bylo peklo instalovat novej HW, aby se nepopral s nějakým stávajícím byla zase chyba IBM a ne MS. Bejt tam CPM/86, tak má PC stejný problémy jenom možná trošku propracovanější systém. Stejně by to byl 16bitovej OS se segmentací bez rozumný podpory grafiky a problémem se 640 kB limitem.
Nesouhlasím. CP/M byl dost slabý systém. Shell měl prakticky všechny příkazy externí (tedy jako samostatné utility), velikost souborů se určovala v násobcích 128 bytů, neuměl adresáře, a API bylo doslova příšerné. Nějak mi není jasné, v čem byla výhoda CP/M. DO se většiny dědictví CP/M zbavil hned v druhé verzi.
Ad byla Digital Research trochu jiná firma, s jinými hodnotami a vizí než jen nadělat velké prachy - proč tedy dodávali CP/M-86 výrazně dráž než MS svůj DOS?
Souhlas. CP/M by byl jenom jinej OS bez ochrany paměti, se segmentačním modelem, s 640 kB limitem, bez podpory ovladačů zařízení, 8.3 názvama souborů, totálně primitivním API (vždyť MS DOS ho měl obšlehlej z CP/M), atd. Nevím v čem by byl vývoj IT mohl bejt lepší, kdyby tam bylo CP/M místo MS DOSu. Bohužel ale na 8086/8088, kterej měl konkurovat spíš Z80 než bejt plnohodnotným next gen CPU (tím měl bejt iAPX 432) nešlo v tý době udělat vo moc víc než se udělalo. Takže takovej trochu lepší osmibit. OK, kecám... šlo udělat něco jako Minix :-)
Ano, 32-bitová verze pro 80386 byla hotová "až" v roce 1987, a byl to první komerční 32-bitový OS pro Intel x86.
Ad Xinu - 32-bitová verze byla někdy v letech 1988-1990. Navíc šlo o OS pro výuku a research, tedy nedodělek.
http://www.xinu.cs.purdue.edu/
Ad MINIX - v roce 1987 vyšla verze 1.0, která byla 16-bitová, vyžadovala Intel 8086/8088 a 256kB RAM. 32-bitový byl až MINIX 2.0 v roce 1997, případně nějaké neoficiální porty verze 1.5 (cca rok 1991).
http://minix1.woodhull.com/osdi2/faq.html
http://en.wikipedia.org/wiki/MINIX#MINIX_1.0
Ad v kterémže roce maloměkcí tenhle licenční nedodělek, jako neperspektivní, darovali SCO výměnou za balík akcií? - nedodělky jsou Xinu a MINIX; Xenix byl na rozdíl od nich prověřený praxí. Jinak Xenix byl samozřejmě technicky i obchodně neperspektivní, jako ostatně každý jiný Unix :). MS se ho zbavil okolo roku 1987, v době kdy uvedl první verzi OS/2.
Spíš než praxí prověřený tajnou službou, aby náhodou někdo neměl systém bez jejich backdoorů. Osvědčená metoda, jako bych to dneska viděl ;-)
Takže ta dvaatřicetibitová verze byla neperspektivní už v okamžiku jejího uvedení? Aby ne, při té ceně. Uvlášť když se totéž dalo pořídit zadarmo, a s možností snadné portace na mnohem víc procesorů i počítačů...
Jen pro zajímavost, dnes večer pravoseci a ostatní ukrajinští náckové pořádají v Kyjevě pochodňový průvod na počest válečného zločince Bandery, tak si nezapomeň navléct hnědou košili a zahajlovat, když je tak vychvaluješ.
Ad aby náhodou někdo neměl systém bez jejich backdoorů - no jasně :)
Ad ta dvaatřicetibitová verze byla neperspektivní už v okamžiku jejího uvedení? - z hlediska MS ano, protože MS měl jiný produkt. Nakonec NT převálcovaly trh a po Xenixu se slehla země.
Ad když se totéž dalo pořídit zadarmo - kde? Uváděl jste Xinu a MINIX, oba jen výukové systémy, které v době uvedení 32-bitového Xenixu nebyly k dispozici ve 32-bitové verzi (na x86). Navíc není OS jako OS. Xenix měl také podporu SCSI a TCP/IP.
Ad při té ceně - konkrétně?
Ad pravoseci a ostatní ukrajinští náckové pořádají v Kyjevě pochodňový průvod na počest válečného zločince Bandery - pokud jsem si všiml, tak Bandera byl ukrajinský nacionalista, který po nějakou dobu spolupracoval s Němci. Nebyl sám. Poté co Stalin na Ukrajině rozpoutal hladomor, který zabil miliony, a rozdělil si s Hitlerem pomocí smlouvy Východní Evropu, situace na Ukrajině byla mizerná. Když tam vtrhli Němci, řada místních je naivně vítala jako osvoboditele, s tím že hůř než za Stalina být přece nemůže.
Bandera měl s Němci velmi rozpolcené vztahy, mimo jiného ho uvěznili a poslali do koncentračního tábora. Putin ho nálepkuje jako prvoplánového fašistu z úplně jiného důvodu: zasazoval se za samostatnou Ukrajinu, a to proti Stalinovi. A Putin jako fašistu s chutí označí kohokoliv, pokud se mu to zrovna hodí. Žádný symbol samostatnosti Ukrajiny se mu do krámu samozřejmě nehodí.
BTW Stalin měl na rukou krev 800k popravených, 1.7M mrtvých v koncentračních táborech (gulagy), 390k mrtvých při rozkulačování, miliony mrtvých v ukrajinském hladomoru atd. Celkový počet obětí se odhaduje od 3M do 60M. V Moskvě mu stavějí sochy, a při průzkumech se 30% Rusů nad 30% vyjádřilo, že by Stalina volilo, kdyby dnes kandidoval na prezidenta. Co řeknete k tomu, že veliká část ruské populace podporuje diktátora, který má na rukou krev milionů? Nejspíš odvedete řeč na to že Bandera je fašista, protože to říká Vladimir Vladimirovič, a ten to jako bývalý agent KGB přece musí vědět :D
http://www.foreignaffairs.com/articles/61367/sarah-e-mendelson-and-theodore-p-gerber/failing-the-stalin-test
Byl Xenix za cenu knihy s disketou? Pokud vím, tak Linux ho chtěl a prostě na něj neměl, takže nebýt chamtivosti Micro$oftu, nebyl by ani Linux. Vlastně je Linux tak trochu dítě M$ :-D
Rusové mají v některých otázkách celkem jasno:
"Stalin vyhrál válku. Tečka."
Bez něj by dnes neexistovali, stejně jako Češi.
Nacizmus je (německý) fašizmus, a extrémní ukrajinský nacionalizmus s "památkami" jako Babí jar nebo Chatyň také. Vítali je nejen naivně, ale také velmi aktivně. Tečka.
Stejně tak u nás byli fašisté, například Gajda nebo Schwarzenberg. Tečka.
Putina také jako fašistu označí každý komu se to zrovna hodí, ono je vůbec mezi určitými skupinami velmi oblíbené obviňovat protivníka ze svých vlastních zločinů, zvlášť pravicový a katolický tisk se v podobných věcech odjakživa vyznamenával: http://www.novinky.cz/zena/styl/356892-capkuv-skandal-na-silvestra.html
Jen pro pochopení situace, těch údajných 30% (zdroj?) Rusů co by dnes volilo gruzínského samovládce Stalina, má aspoň na vybranou a může dát hlas Putinovi, který je třeba proti ukrajinskému politrukovi Brežněvovi dost umírněný. A tohle číslo bude růst tím víc, čím víc se do Ruska bude Západ srát.
Takže až/jestli se Američanům podaří Putina svrhnout, může se snadno stát že na jeho místo přijde mnohem větší jestřáb, nějaký ruský McCain, který netouží po ničem jiném než se krvavě pomstít za všechna skutečná i údajná příkoří, kterých se mu od Západu dostalo. A neodbude se to jenom utažením kohoutků.
Fakt tohle chceš, ty krátkozraký pravičáku? Já tedy ne!
Ad byl Xenix za cenu knihy s disketou - nebyl. Byl totiž určený pro produkční nasazení, a měl ochranu paměti realizovanou dodatečným HW (jak jsem už linkoval). Koupil jste ho jen s HW od IBM, Intelu, Tandy. Altos, SCO, Siemensu apod. Pozdější 386 verze možná fungovala i na běžném PC, ale v té době se MS s Xenixem právě loučil.
Ad [Linus] ho chtěl a prostě na něj neměl - jistě by měl na 386BSD (později FreeBSD), které bylo od roku 1992 volně dostupné. První verzi mohl mít už v roce 1991.
To že "rus vyhrál válku" neznamená, že se mu bude do nekonečna lézt do (_!_) a že mu projde každá prasárna.
Not to mention, že si za tu válku docela zavinili sami a o metodách, kterými bylo to (ano, nezpochybnitelné vítězství) je za bolševika radši moc nemluvilo.
To "Nacizmus je (německý) fašizmus," je klasická levácká zkratka.
Je to samozřejmě blbost, už by se papoušci, opakující ad nauseam propagandu "jediných pravdivých a objektivních" zdrojů (= většinou v rusku), měli trochu dovzdělat a zjistit si přesně, jakými pojmy pořád pohazují.
Dovolím si ještě jednou ocitovat asi nejkratší popis:
Fašismus a nacismus jsou dvě výrazně rozdílné ideologie. Rovnítko fašismus = nacismus vymysleli komunisté, aby odvedli pozornost od rovnítka nacismus = komunismus.
Pro fašismus je typický konzervatismus,
pro komunismus a nacismus je typická víra v ideální budoucnost, popření starých pořádků, vytvoření dokonalé společnosti.
Fašismus se opírá o tradiční pilíře společnosti 19. století (církev, armáda, velkokapitalisté, zbytky šlechty) a vytváří korporativní stát, autoritářský stát se zdůrazňovanou kontinuitou hodnot.
Nacismus a komunismus se opírají o všemocnou STRANU, která představuje nové zjevení pravdy, podřizuje si všechny tradiční autority i hodnoty - nacismus a komunismus stojí na novém člověku, nové morálce (krásně je to ukázáno třeba ve filmu L. Viscontiho Soumrak bohů). Já osobně jsem antifašista, ale komunismus a nacismus jsou mi mnohem odpornější.
http://blisty.cz/art/31642.html (kupodivu)
Že rusák každého, kdo "není s nima" automaticky označí za fašistu je známý fakt, ono je to pak s těmi tupými ovcemi jednodušší.
http://zpravy.idnes.cz/kdo-je-fasista-rusko-ukrajina-djy-/zahranicni.aspx?c=A140819_161834_zahranicni_jw
http://bez-cenzury.com/node/7405 (!!!)
A dodatek:
že se na Rusi začíná nebezpečně rozmáhat krajní nacionalismus a že to všemocný báťuška Putin přiživuje a podporuje, je také docela známý fakt ...
"Nacismus vznikl spojením koncepce fašistického státu (zahrnující vůdcovský princip) a rasistických teorií o nadřazenosti árijské rasy..."
Takže podle Wikipedie je nacizmus dokonce vyšší forma fašizmu. I na Wikině se sice najde dost blábolů, ale dávám jí přednost před blisty, přezdívanými blitky, stejně jako před idnes, známými pod názvy lžidnes nebo ihnus.
Mě spíš připadá že Putin ruské nacionalisty využívá a sjednocuje, aby je měl bezpečné pod dohledem. Jako bývalý vysoký kádr KGB na to má znalosti i schopnosti, nejspíš je jeden z mála kdo je dokáže udržet na uzdě.
Ale ve srovnání s americkým krajním nacionalizmem kvalitně namixovaným s křesťanským fanatizmem mi i ruští fašisté s černým sluncem ve znaku přijdou méně nebezpeční.
Ještě k tomu idnes, proč sis nepřečetl třeba tohle?
http://kultura.idnes.cz/za-krizi-na-ukrajine-muze-cia-tvrdi-oscarovy-reziser-stone-pop-/show_aktual.aspx?c=A141231_191600_show_aktual_jav
Režisér filmů jako Četa, Wall Street, JFK nebo Divoši dále tvrdí, že západní média neříkají pravdu o Ukrajině. Západ podle něj trvá na dominantním příběhu o „Rusku na Krymu“, zatímco skutečným příběhem je „USA na Ukrajině“.
Nebo jednoduše přehlížíš věci které prostě nechceš vědět? A nebo je dokonce podporuješ? ;-)
Ad Stalin vyhrál válku - jinými slovy říkáte že ho Rusové neoslavují kvůli tomu že se paktoval s Hitlerem a zabil nejspíš desítky milionů lidí (včetně spousty Rusů), ale protože je symbolem záchrany Ruska. Ale když Ukrajinci vidí Banderu jako člověka který se zasazoval o samostatnost Ukrajiny, byl mimo jiné zavřený v koncentráku, a zabil do agent KGB, tak jsou Ukrajinci banda fašistů, protože se Bandera paktoval s Němci. Měřit stejným metrem by zřejmě byla nuda, že?
Ad těch údajných 30% (zdroj?) - linkoval jsem ho
Ad až/jestli se Američanům podaří Putina svrhnout, může se snadno stát že na jeho místo přijde mnohem větší jestřáb; neodbude se to jenom utažením kohoutků; Fakt tohle chceš? - samozřejmě nechci. Ale jaké jsou možnosti? Putin se zcela zjevně snaží znovu vybudovat Sovětský Svaz, jehož zánik považuje za velikou katastrofu. Do nového Svazu chce jeho dřívější členy, a bez ohledu na to jestli chtějí nebo nechtějí je klidně připojí násilím, protože je to jeho "sféra vlivu". Koukněte se na konflikty v Gruzii, Moldavsku, Ukrajině. Vždyť na Ukrajině je to totéž co udělal Hitler s Československem: vojensky si kus ukousnout, s tím že jsou tam krajané, a proto mu to území patří.
Takže jaké jsou ty možnosti?
A. Nechat Putina ať buduje znovu Sovětský svaz, klidně násilím. Podobně jsme nechali Hitlera zabrat Rakousko a Československo, zjevně to není dobrý nápad.
B. Jít do války s Ruskem. Je to jaderná mocnost, a nejspíš by to vyhladilo minimálně většinu Evropy. Za mě také špatný nápad.
C. Použít ekonomickou diplomacii, tj. uvalit saknce, které budou Putina tak bolet, až ho přejde chuť zabítat území. Samozřejmě to nese rizika, ale proti předchozím možnostem mi to přijde jako lepší řešení.
D. Něco jiného - ale co?
Ad s "památkami" jako Babí jar nebo Chatyň také - máte na mysli Katyň, kde Rusové zmasakrovali desítky tisíc Poláků? Babí jar je primárně masakr spáchaný Němci, byť se na něm podíleli i Ukrajinci. To že se někteří Ukrajinci přidávali k Němcům bylo primárně důsledkem hladomoru, který na Ukrajině rozpoutal Stalin, a který stál životy milionů lidí. To ovšem elegantně přehlížíte.
Ne, mám na mysli Chatyň, vesnici vyhlazenou ukrajinskými "hrdiny" pod velením Němců. V Bělorusku takových vesnic bylo 628... A to že někdo má vrah německou uniformu ještě neznamená že je Němec, nosili je kromě Ukrajinců i Estonci, Lotyši...
Ad bod B, takže díky za Putina, protože být na jeho místě ukrajinský politruk Brežněv, tak by ty rakety už nejspíš létaly!
Ad to že někdo má vrah německou uniformu ještě neznamená že je Němec, nosili je kromě Ukrajinců i Estonci, Lotyši... a samozřejmě i Češi. To víte, Češi jsou známá banda fašistů :)
http://www.cs-magazin.com/index.php?a=a2006121060
Ad díky za Putina, protože být na jeho místě... - pokud je vašim jediným argumentem pro Putina to že by mohl Rusko vést ještě větší idiot, tak mi to připadá dost slabé. On by se i místo Hitlera našel větší idiot. Například velký ničitel Čingischán údajně prohlásil: The reаl greаtest рleаsure оf men is tо reрress rebels аnd defeаt enemies, tо exterminаte them аnd grаb everything they hаve; tо see their mаrried wоmen crying, tо ride оn their steeds with smооth bаcks, tо treаt their beаutiful queens аnd cоncubines аs раjаmаs аnd рillоws, tо stаre аnd kiss their rоse-cоlоred fаces аnd tо suck their sweet liрs оf niррle-cоlоred.
Jenže hlučínští nešli do Wehrmachtu dobrovolně, na rozdíl od Ukrajinců, dodnes pyšných na svoje "zásluhy" v SS.
Však také čeští fašisté už na jaře zvali "experty" z pravého sektoru, aby je naučili jak se dělá správná demonstrace. Takže až uvidíš hořet policajty, nezapomeň vztyčit pravici.
Také Čingischána v Mongolsku dodnes uctívají podobně jako my Karla IV, mají ho i na bankovkách. Možná že za pár století budou v Rusku stát sochy Putina, a budou se o něm točit filmy jako o Alexandru Něvském...
Takže se zamysli - vykopneš Hindenburga, aby mohl přijít Hitler?
Ad nešli do Wehrmachtu dobrovolně, na rozdíl od Ukrajinců - četl jste co jsem linkoval? ...nutno dodat, že existovalo mnoho Čechů, kteří se k německému úsilí o „ovládnutí“ světa připojili dobrovolně a aktivně se podíleli na fašistické perzekuci i na vraždách civilistů. To že na straně Němců nebojovalo víc Čechů je způsobené tím že je Hitler v armádě nechtěl (ani dobrovolně se přihlásivší fašisty), plus ČSSR na rozdíl od Ukrajiny neztratila miliony lidí díky hladomoru rozpoutaného Stalinem.
Ad Čingischána v Mongolsku dodnes uctívají; možná že za pár století budou v Rusku stát sochy Putina - pokud se od něj necháme převálcovat stylem o který se pokoušel Hitler, tak to nelze vyloučit. Moje doporučení je nenechat se Ruskem převálcovat.
Navíc když se trochu podíváte na ruské dějiny, tak tamní lídři jsou populární, někdy i velmi populární, a pak to najednou vezme prudký obrat. Klidné předání moci v té zemi nemá moc velkou tradici.
OK. Ještě v devadesátých letech mít v firmě server znamenalo mít Unix. Společnosti jako DEC, Sun, IBM, SGI a HP prodávaly stroje s výkonem lepšího PC za cenu vozového parku luxusních limuzín. Dostat z nich jen ceník znamenalo nevím kolik schůzek s obchodníky, hodně se u toho uplácelo, a výsledná částka vám pak vyrazila dech. Trh pak přeoral Microsoft s Windows NT, které nahradily obrovskou spoustu unixových systémů. Někteří zákazníci zůstali u Unixů, a tam se začal prosazoval Linux se svou nulovou cenou. Výsledkem je praktický zánik trhů s Unixy. DEC s ULTRIXem skončil v roce 1998, Compaq s Tru64 v roce 2002, SGI s IRIXem v roce 2005, Sun se Solarisem v roce 2010, HP se potácí v křečích a hledá nový business (možná The Machine), IBM se transformuje a sází všechno na Watson atd.
Unixy jsou technologicky dost pravěké systémy, a dneska je zachraňuje primárně Linux díky své nulové ceně. Například velká část internetové infrastruktury jede na Linuxu právě z tohoto důvodu. Náklady musejí být co nejnižší: OS zdarma, co nejlevnější lidé, nulové zálohování atd. Následující link může působit jako vtip, ale v hostingových centrech takových strojů na Linuxu najdete hromady.
http://www.root.cz/clanky/stavime-domaci-server-ze-supliku-zdroje-a-disky/
Android není Unix. Unix vyžaduje kompatibilitu se specifikací POSIX (aka Single UNIX). Android nemá ani standardní knihovnu libc, natož utilities. Mezi certifikované Unixy patří Solaris, HP-UX, AIX, OS X Yosemite, QNX a pár dalších.
BTW Android není ani distro Linuxu. S ním má společný jen silně patchovaný kernel. Liší se implementace libc, syscalls, drivery, jeho primární API je postavené na Javě, nemá X11, utility atd.
BTW2 Linux je sice do značné míry POSIX kompatibilní, ale v některých věcech se odlišuje, a certifikaci nemá. Naopak Windows řady NT byly POSIX kompatibilní (jde o separátní subsystém, nikoliv emulaci), do verze 2000 měly certifikaci podle FIPS 151-2. Paradoxně tak Windows NT 3.51/4/2000 byly víc Unixem než Linux :)
Aha, takže spíše terminologické míjení. Klasické vámi zminované UNIXy souhlas -- zmenšení diverzity mě trochu mrzí, ale chce se říct, že si za to můžou sami... jak tím, co prováděli obchodně v 70-90tých, tak tím, jak se nevyrovnali s konkurencí později.
Nicméně osobně poněkud volněji mezi UNIX zahrnuju Linux, Android i Mac.
Linux nemá nulovou cenu, vědí to jistě i manažeři, kteří za něco stojí -- a kteří nestaví ze šuplíku.
Díky za info, které jsem nevěděl. Android poněkud přehodnocuju, i když jeho shell mi Linux připomíná. :-) Linux nehodnotím tak striktně jako vy. Nevím, jestli je certifikace dnes tak důležitá. Podle mě je řada jiných bolestí, které Linux má, třeba bobtnající monolitické jádro.
"Technologicky pravěké" chápu pejorativně a neberu. Spíše "tradiční a prověřené", ne? Je tu spolehlivý a přátelský design, který vydržel desítky let a v turbulentním oboru poskytuje něco jako žulový základ. Mně to přijde úžasné. Windows se nemůže měřit, už z principu proto, že motivace MS je inovovat, aby přežil, tradice se děsí. A sám potvrzujete, že se k UNIXu "lísal".
Díky.
Souhlas, za propad prodejů Unixů si jejich výrobci mohou sami. Nakonec Unix wars jsou také zvláštní kapitola.
http://en.wikipedia.org/wiki/Unix_wars
MacOS X je od roku 2007 oficiálně certifikovaný Unix. Linux se dnes ve většině věcí od POSIXu výrazně neliší, takže s tím není až takový problém. Průšvih je ale v tom, že POSIX popisuje dost minimální sadu funkcí. Je to snaha o standardizaci metodou nejmenšího společného násobku, která má sjednotit základ Unixů po výše zmíněných Unix wars. V důsledku nenajdete v POSIXu X11, /proc, podporu tisku a skenerů, GUI, komponentový model, API pro deamony/services, API pro management swapu, API pro přidání uživatele... Naopak tam najdete prehistorii typu vi, ed apod.
Ad Linux... bobtnající monolitické jádro - to je důsledek "designu", který (ne)provedl Linus na začátku projektu. Monolitický kernel, Big Kernel Lock, absence threadingu atd. Řada těch problémů se odstraňovala dekádu až dvě, další odstraněny nebyly.
Ad "Technologicky pravěké" vs "tradiční a prověřené" - to je věc náhledu. Osobně si od systému dnes představuji přístup "všechno je objekt" a nikoliv "všechno je soubor", očekávám API pro věci jako je grafika a tisk, správa deamonů/services, konfigurace síťového interface, konfigurace swapu, funkční komponentový model atd. Unixy byly svého času skvělé, a za mě jim patří čestné místo v muzeu počítačové historie, hned vedle VMS nebo OS/400.
Ad spolehlivý a přátelský design - spolehlivý možná. Přátelský mi moc nepřijde.
Ad Windows se nemůže měřit, už z principu proto, že motivace MS je inovovat, aby přežil, tradice se děsí - Windows NT mají od první verze dost pokrokový design: modifikovaný mikrokernel, reentrantní preemptivní kernel, multithreading, pokročilý FS (který do jisté míry dohnal až Sun se ZFS), auditing trail, ACL na všechno, systém privileges (nikoliv model "root může všechno, ostatní ať si spustí utilitu s nastaveným setuid"), podporu více subsystémů (včetně POSIXu a OS/2), a samozřejmě objektový design. Koncept WinNT se za ta léta moc nemění, jde o evoluci a nikoliv revoluci. Je vidět, že na designu pracoval tým vedený geniálním Davem Cutlerem. Plus má obrovskou výhodu v šíři záběru API, množství komponent dostupných na trhu, kvalitní dokumentaci, kvalitních vývojových nástrojích, dostupnosti a ceně školení atd.
Už byli prostě "ti druzí" a tak se pokusili prosadit jako kvalitní a dražší alternativa. Pochopitelně neúspěšně.
Na začátku 90. let byl v nových PC standardem procesor minimálně 80286. Procesor s ochranou paměti, schopný adresovat 16 MB. Mohl na něm klidně běžet třeba jednoduchý Unix nebo jiný plnohodnotný multitaskový OS.
Díky Microsoftu a některým páprdům v IBM zůstal tento potenciál nevyužit a v podstatě znehodnocen byl i pokus o jistý pokrok v podobě OS/2. Ještě dlouho se uživatelé trápili s primitivním MS-DOSem nebo jeho nadstavbami.... Na počítačích, schopných obsluhovat řadu procesů i uživatelů zároveň...
No, oproti Motorolám i u 80286 pořád mohl mít segment jenom 64kB. A to byl hlavní vopruz tehdejšího programování.
Jinak jednoduchej Unix by byl stejně nekopatibilní s CP/M-86, IMHO by dopadli podobně jako MS. Ty systémy byly fakt podobný jako bratři. To by tam muselo bejt už od začátku něco jako Minix.
U 80286 protected mode bylo také poměrně drsné to, že z protected mode šlo odejít jen resetem. U PC AT se to řešilo externím obvodem, který provedl reset, a BIOS pak zajistil pokračování v real mode na předdefinované adrese. Mělo to takový overhead, že to bylo prakticky nepoužitelné.
No a koho to trápilo? To byl jen a pouze problém DOS extenderů, které musely přepínat mezi reálným a chráněným režimem, kdežto jiné OS to prostě neřešily - přešlo se do chráněného režimu napořád. Že 286 byl takový polovičatý nedodělek je ale pravda, v tomto ohledu se situace mega zlepšila az s 386 (včetně flat memory režimu).
Já například vůbec netuším, jak se dneska procesory přepínají do reálného režimu (naopak je to pořád stejné), možná je to A20 line nebo něco jiného, ale kolikrát se to stane při běhu počítače? Jen při resetu vid?
x86 a x86_64 procesory maji prece rezim 16bitove kompatibility porad ne? Kvuliva BIOS a loaderum: http://www.intel.com/support/processors/sb/CS-030169.htm
Ale já vím. Nicméně celý to je jenom proto, že Intel narychlo spíchnul 8086 jako odpověď na Z80. Ve skutečnosti next gen CPU měl bejt iAPX 432. Ten se sakra nepoved, Intel málem zkrachoval, naštěstí pro něj dostal zakázku od IBM.
No a pak na procesor, se kterým to nemyslel do budoucna vážně musel roubovat různý další režimy.
Moje narážka byla na to, že ostatní CPU jako ARM, MIPS, Itanium, 680x0, Power, blabla cokoliv žádnej 16bit reálnej režim nemají a nepotřebujou.
Nicméně úplně nechápu, proč i dnešní x86-64 procesory startujou do 16bit režimu. Resp. proč tam vůbec je? Přepsat těch pár bytů v biosu by asi nebyl problém, stejně se musí BIOS přepisovat pro každej novej chipset a CPU a spustit 16ti bitovou aplikaci ve stávajících OS stejně většinou neprojde kvůli tomu, že dřív nebo později ta aplikace šáhne kam nemá. Logičtější je tyhle aplikace spouštět nad něčím jako DosBox.
jj jasne, vsak kdybych chtel byt hodne zlej, tak bych rekl, ze Intelu se ciste nahodou krome rady 8086 (nahodou proto, ze zrovna IBM PC vyhralo) vlastne nic dalsiho nepovedlo - zadna dalsi architektura se jim neujala. S vyjimkou rady 48 a 51, ale tu vyrabi vsichni okolo, jen ne Intel :)
Ad přešlo se do chráněného režimu napořád - jenže 80286 neměl Virtual 8086 Mode. Pokud jste chtěl pustit aplikaci psanou pro 8086, nebyla prakticky jiná možnost, než ji běžet v Real Mode.
Ad vůbec netuším, jak se dneska procesory přepínají do reálného režimu - vynuluje se PE bit v registru CR0. V praxi se OS do Real Mode dávno nepřepínají. Případný 16-bitový kód se běží ve Virtual 8086 Mode, který 80286 ale neměla.
Zase, kdyby ty počítače šly sdílet, tak by nevznikla kategorie personálních počítačů, což bylo určující pro další směr vývoje. V 90. letech bychom měli počítačové kavárny a ceny těch 286 by byly někde jinde, protože by se počítalo s jejich pronájmem v kavárnách. A to trápení mělo své kouzlo, dalo se snadněji proniknout do jejich střev, což budovalo potřebnou komunitu, která zajistila jejich šíření. A úplně jinde bychom byli, kdyby místo DOSu v IBM koupili Smalltalk :-)))
Microsoft dodával pro IBM PC XT Xenix, což byl tehdy zřejmě nejrozšířenější Unix co do počtu instalací. Na trhu ale moc neuspěl. Jedním z problémů Xenixu byly vysoké HW nároky v porovnání s DOSem, chtělo to minimálně 256kB RAM. Dalším problémem chybějící ochrana paměti na 8086/68000/Z8000, která se řešila dodatečným HW. To ovšem velmi komplikovalo uvádění Xenixu pro jakýkoliv nový HW. Vznikla sice i verze pro 80286, ale když v AT&T začali systém sami prodávat a rozvíjet (dříve ho jen licencovali třetím stranám), MS přesedlal na OS/2.
http://maben.homeip.net/static/S100/software/microsoft/XENIX/Microsoft%20Xenix%20OEM%20Directory.pdf
http://en.wikipedia.org/wiki/Xenix
OS/2 byl samozřejmě jistý pokrok. Nicméně spolupráce s IBM byla obtížná, a například vynucená implementace 80286 protected mode byla (už v principu) dost mizerná.
Od roku 1993 byly k dispozici Windows NT, které měly proti OS/2 řadu výhod. Nicméně trh dál chtěl DOS, případně s Windows 3.x a 9x jako nadstavbou. Převést prakticky všechny uživatele na Windows řady NT se podařilo až v roce 2002 s WinXP. Trh má nesmírnou setrvačnost, což je způsobené hlavně aplikační základnou.
Ta klavesnice (model F) byla opravdu dobra. Buckle spring princip s kapacitnim snimanim stlaceni klavesy, neomezeny rollover (pozdejsi model M uz ho ma omezeny na tusim 2). Jedine to nezvykle rozlozeni klaves je z dnesniho pohledu nevyhoda.
A mate pravdu, pozdejsi klavesnice byly uz optimalizovany na cenu, takze si chybu uvedomili.
V IBM stavěli jiné systémy na Intelu 8085, i ta klávesnice (která byla údajně klíčem k úspěchu produktu) byla původně určená pro System/23 Datamaster postavený na 8085. Původní IBM PC (ne-XT) byl poměrně slabý stroj s 16-64kB RAM (upgradovatelná až na 256kB), ROM BASICem a ukládáním dat na kazetové pásky. V době XT jsem jedno originální IBM PC viděl, a fakt jsem si myslel, že je to 8-bitový předchůdce PC. Tenhle "levný" domácí počítač byl příliš drahý domů, ale chytil se ve firmách (díky geniálnímu VisiCalcu). To že z toho vzniknou "klony" a později dnešní PC byl poněkud neočekávaný vývoj.
http://en.wikipedia.org/wiki/IBM_Personal_Computer#Keyboard
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/85/IBM_5150_Keyboard.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/IBM_Personal_Computer#PC
IBM System 9000 byl pěkný, ale prodávali ho jako lab computer pro NMR, chromatografii atp. Když se neprodával, zkusili ho naládovat Xenixem (od MS) a dodávat do kanceláří, což také nevyšlo. Navíc tu byla cena: základní verze vyšla na $5695, kdežto IBM PC vyšlo na $1565.
http://archive.org/stream/byte-magazine-1983-01/1983_01_BYTE_08-01_Looking_Ahead#page/n111/mode/2up
klobouch dolu chlape!
consul ve variante pro skoly jsem zazil v 8. tride na zs. a musim rict, ze coool stroj (sice jsem uz tehdy valil na didaktic gama rv.88) ale i tak jsem byl nekterym jeho chovanim docela uchvacen.
potom prislo pp06 :) na ktere velmi rad vzpominam. kdyz jsi ho zapl, zacal hucet jak vysavac a nedalo se pri tom ani spaat. na nem jsem zazil 1. viry, backup 20MB HDD :-D aj. a potom uz sama pozitiva a socialni jistoty.
nic, pekny vanoce, valim na vlak, cuus.
Ono když se chtělo, tak šlo leccos. Třeba v podniku, kde jsem měl to potěšení být tehdy zaměstnán se vyvinulo a vyrábělo (mimo jiné i) tohle:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=58088&highlight=
já jsem se dostal do situace, že mne napadlo zmermomocit to, aby to umělo psát česky. Monitor CM7202 se nechal přemluvit, i tehdy dostupné tiskárny to po určitých úpravách zvládly, třeba tady:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=65497&highlight=
a pak zbývalo se jen "trochu" pošťourat v SW.
A povedlo se, dost se to tam rozšířilo.
A nebyl jsem jediný komu se to povedlo.
Jardo, dej si lepanec za ten kus nábytku Consul 211, mluvíš o věci mě nejdražší. Mno a druhý za to, že sis podal zlepšovák na to, co bysme ti tam dali, kdyby sis řekl a né se bastlit s deskou. Jo kdyby tam byl generátor znaků z kapitalistické ciziny co tam býval, tak to bych pochopil, ale u řady MHB 25xx je to nesmysl. V této podobě se sekalo dle nějakýho ISO či kýho šlaka univerzálně pro RVHP. Jo líná huba holý neštěstí a zbytečná práce navíc. Mohls mít desku se sokly a tam si narvat co ti libo, kdybysme ti nebyli dost recht s češtinou. To je to samý, jako když si servisáci z kancl strojů drátovali štafle, místo toho aby si je nechali udělat u nás za krabičku Start. :roll eye:
Víš to bylo jako dnes, žes nemohl ukázat těm nahoře, že jsi chytřejší než oni a víc umíš. Proto takové akce šly neoficiální cestou a nebyl problém si zavolat a dát si někoho z výroby k telefonu a říct mu co potřebuješ a patřičný kontakt bys dostal. Já jsem třeba vyhověl neoficiální cestou Calexu s repasí= postavil novou mašinu Consul 254 na počkání a ta lednička za to dodneška mi jede :-) Pořád platí: "voják se stará, voják má!"
K tomu deskovi pro češtinu na C2111 na ebastlírně...
Podobná se dodávala k tiskárně ve školní sestavě C271 (zřejmě cestou Incotexu).
V rámci této sestavy mám tiskárnu s oběma deskami - původní bez češtiny a pak s češtinou. Ovšem jestli je stejná nebo jiná, než ta na ebastlírně, těžko říct (teď se na ni podívat nemůžu).
Kdyby byl zájem, můžu ji zkusit vyfotit.
C2111 teď chci s Consuly rozchodit - schází mi prakticky jen dostatečně velký stůl :o)
Consul 2715 mám téměř funkční (včetně disket se software) - bohužel nějaký inteligent přestřihl kabel od klávesnice a ještě se mi nepodařilo přesně zjistit, jak má být připojena, tak to visí na tomhle detailu (doufám, že mi s tím pomůže jiný majitel C2715).
(Jako na vztek - míval jsem k C2715 dokumentaci, ale daroval jsem ji pryč dříve, než jsem se k funkčnímu stroji dostal.)
Udělali jste mi radost! Díky autorovi i redakci.
Osmdesátá léta jsem si prožil jako kluk, pořád jsem ležel v Amatérském rádiu a katalogách elektronických součástek jako byl tento a s trafopáječkou v ruce. Měl jsem od táty tuhle, ta dostala kapky!
Vzpomínky si vracejí, vůně kalafuny mi chybí, kondíky, tranzistory, logický IO, krásný LEDky, ...
Bylo by skvělé číst více článků pamětníků.
Pěkné Vánoce všem, úspěšný nový rok. (A prosímvás, netahejte politiku do každé diskuse.)
Ten katalog, to byly takové ty knížky, že? Polovodiče, ale i rezistory, spínače, ... to byla velká vzácnost!
Mi se v té době podařilo s veeeeeeeeeelkým štěstím sehnat takovou tu zelenou, brožovanou knihu (formát o něco větší A4). Už jen s polovodičema. A třeba u tranzistorů už moch charekteriskik (grafy) nebylo.
Ale pistolové pájedlo jsem měl 100 VA, heč!
:-)
Přemýšlím, co bylo na tom zeleném katalogu tak vzácného, když jsem jej někdy v roce 1984, ještě coby student gymnázia, koupil u nás ve městě v Knize na náměstí...
Nejvíc mě tam zaujaly procesorové "řezy", které tehdy Tesla už snad vyráběla. Internet k dispozici nebyl, tak se další informace o těch "podivných" integráčích sháněly fakt docela těžko :-)
To byla zajímavá stavebnice, daly se z toho poskládat počítače mnohem výkonnější než z tehdejších mikroprocesorů, třeba šestnáctibitový Metra M3T: http://archiv.aukro.cz/historicky-pc-metra-m3t-320-0--i3444002667
No jéje :-)
Na té Metře jsem strávil spoustu času. Říkalo se tomu inteligentní terminál a přitom jsem to často používal jako plnohodnotný počítač...
Stejně je to paradox. Uměli jsme tady tehdy vyrobit na svou dobu alespoň takové relativně pokročilé věci a dnes nám tu už nepatří vlastně ani voda. Tehdy bylo mnoho věcí špatně a bohužel něco sakra špatně je i teď.
Pokud jde o spojení Metry a vody, tak na to mám taky jednu vzpomínku.
Nějaký vodárny používaly SAPI-86 jako řídící systém. Ono toho tehdy moc výkonnýho k dispozici nebylo, do tohohle se dobře dělaly periferky (velká eurokarta 20x32cm se dvěma konektory DIN41612 64pinů), mechanicky se dala bedna od M3T320 nebo M3T330 hodit naležato do racku... Prostě šikovná to věc.
Na střední škole jsem měl jednoho učitele, který dělal vývoj téhle obludy a jednoho krásnýho dne ze školy zdrhl. A nechal tam asi 20 kilo dokumentace, tesotvací přípravek, testovací programy, výtisk zdrojáků BIOSu okomentovaný obyč tužkou,... Jenomže se vědělo, že na škole tenhle člověk působil a zkoušeli, jestli by tu příšeru nebyl někdo schopný opravit... Dokumentace tam zbyla, takže jsem si trochu vyhrál, tuším sedm různých desek opravil... I nějaká ta korunka z toho byla a poznával jsem nepoznaný (řízení oscilátoru u řadiče FDD pomocí 74LS125 a modulace na desce POR,...).
Třeba u jedné JPR-II stačilo vyšplíchat patici pro BIOS kontoxem, u jiné byl studeňák na CPU, další měla vadný paritní generátor u DRAM...
Bylo to MH 3000, kopie řezů Intel 3000.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_microprocessors#3000_Family
Spousta lidí výkon pájky nevědomky snižovala, z Cu kabelu si nadělali do zásoby pájecí smyčky a hodili je na několik měsíců oxidovat do šuplíku. Pak 100 VA pájka dala nižší výkon, než 75 VA pájka s nezoxidovanými pájecími smyčkami, na což stačilo pár tahů pilníkem přes správná místa.
Článek vynikající, ale nemůžu si odpustit pár technických. V článku je popsaný v principu páskový taky náš dálnopis Dalibor, který už pamatovali jen vetší kmeti. Dělal se stránkový dálnopis v licenci Siemens T 100. A opravdu dálnopis rozhodně není kombinace telefonu a psacího stroje. Dálnopisy měly své dálnopisné ústředny na naprosto jiném principu než telefonní a T 100 bych tak v principu psacího mechanizmu mohl hodit do jednoho pytle přinejhorším s Consul 254.
Pracoviště Consul 2713 je podle psačky také starší model. Tiskový výstup je tam podle vzhledu nápovědy elektricky řízený psací stoj Consul 256.
A žádný inteligentní terminál Consul 2717. Byl to ořezaný Consul 2515 a něco k tomu, tudíž samostatný mikropočítač do sítě, KEKSem pojmenovaný Zbrojováček. Hlavně nikoliv klon PMD-85 jak zločinci tvrdí na Wiki, tam mnou opraveno. Spíš je otázkou co Tesláci obšlehli cestou po Dlouhé chodbě.
A tož viděl, co bych neviděl. Když to osazuji v ověřovací sérii a pak servisuji co zůstalo pro účely výroby, tak to se tenkrát nedalo dělat se zavřenýma očima.
Z osazeného procesoru poznat co je klon čeho, tak to musíte být počítačový mág.
Večer du na kafe ke kamošovi z konstrukce, tak mu vyřídím, aby to na té Wiki opravil zpátky, protože on to neví jak to tenkrát bylo, že?
Myslím, že root.cz není vhodný web na poměřování, kdo ho má většího.
Vubec by me nenapadlo pomerovat si ho (jiste bych prohral), nicmene musite uznat, ze by clovek nemel mlcet kdyz se tu siri zjevne nepravdy. Kazdopadne argumentu proti vasemu puvodnimu tvrzeni tady myslim zaznelo uz dost od jinych, takze bych se rad zeptal na predchudce 2715, protoze ty jsem uz jen zahledl. Neplanujete o nich napsat treba clanek?
C2717 má stejný procesor stejně taktovaný jako PMD-85, stejný videoprocesor (jen upravený pro přidaný režim bez atributů s možností přeadresování VRAM), hardware na stejných portech, kompatibilní monitor (i když oproti PMD-85 rozšířený) a stejný Basic.
Těžko potom tvrdit, že to nejsou klony.
PMD-85 se prodával od roku 1985, první C2717 se distribuoval někdy po roce 1987.
Škoda, že jsem tohle nečetl ještě před návštěvou Romana Kišše v Praze. Byl bych se ho na jeho údajné návštěvy ve Zbrojovce zeptal.
Neříkám, že tam byl Kišš osobně, ale slídilů z Tesly sem chodilo požehnaně.
Consul 2717 byl rozhodnutím strany zastaven, protože by si PMD-85 ani neškrtl a Teslu bychom položili, což je politicky nežádoucí.
Co se týká procesoru: opět nařízením strany jsme museli brát Teslácké MHB 8080, protože to nikdo nechtěl. Proč asi jsme v ničem neměli Z80? Hm? Hardware na stejných portech....kompatibilita a hlavně dnes naprosto neznámý pojem unifikace. Monitor kompatibilní, proč bysme měli dělat nekompatibilní? Zase jsme museli brát od Tesly a pokud máš danou součástkovou základnu, tak dycky ti z toho musí vylízt jenom něco kompatibilního.
Stejný Basic. Na jedné škole takový Basic na druhé makový...proč asi si nedělal každý co chtěl?
Když trváš na klonech, tak PMD-85 je klon C2717 a borci z KEKS by ti řekli do poslední cesty na tišťáku co je Zbrojovky.
Asi moc nevíš o té době jak to chodilo podle argumentace věcné i technické, že?
Tak to se můžem hádat.
IQ 151 má stejnou součástkovou základnu a stejně není kompatibilní s PMD.
"Hardware na stejných portech....kompatibilita a hlavně dnes naprosto neznámý pojem unifikace. Monitor kompatibilní, proč bysme měli dělat nekompatibilní?" - toto potvrzuje, že šlo o klony (dokonce naznačuje, že PMD muselo být při tvorbě monitoru C2717 již známo).
Zakopaný pes je v tom, že vše nasvědčuje tomu, že PMD-85 bylo dřív než C2717.
Tisíckrát může někdo tvrdit, že C2717 vznikl o roky dříve, než PMD-85. Nicméně dostupný byl až roky potom. Důkaz o opaku neznám - pokud existuje, uvítám ho (vždycky jsem fandil víc Zbrojovce nežý Tesle).
Dělat si něco do šuplíčku pro sebe a pak dělat chytrého, že jsme to měl dřív, než Tesla nebo dřív než Američani, umí každý.
Takových géniů, co si pro sebe udělali proof-of-concept a pak prudí, že je to jednoduché a proč to ostatní nemají (aniž by se podělili), jsem za socialismu i po něm viděl dost (ať jde o geniální kompresní algoritmy, klony zahraničních diskových řadičů nebo videodigitizérů, ...).
Disassembling Basicu G odpovídá disassemblingu NASCOM Basicu.
Dokonce existují místa, kde ten, kdo Basic pro PMD převáděl, nepochopil originální konstrukci a "opravil" ho tak, že zavlekl chybu (např. funkce FNC ve verzi 2.A na adrese 0C6Dh, nebo PRINT 0.2^(-1) nevypíše 5 - protože na adrese 1364h je namísto instrukce JZ chybně použita instrukce JP).
Zřejmě problém s porozuměním psaného textu.
Ten někdo co tvrdí, že Consul 2717 vznikl dříve, protože vychází z řady Consul 27xx a co je v PMD-85 obšlehnuté seděl v Konstrukci elektroniky kancelářských strojů, kde jsem byl pečený vařený a bydlí ode mě 4 vchody. Kromě jiného jsem dělal i elektroniku ve výrobě mj. i do Consul 27xx a nemám potřebu se s každým neználkem o jeho jalových úvahách hádat, tím méně dokazovat. Tečka z mé strany.
Proč nechcete dokazovat?
Já můžu argumentovat například tím, že ROM Zbrojováčka vychází z PMD 85-2.
Ne z prototypu PMD 85-0 (jak se někdy nazývá PMD z roku 1984), ne z PMD 85-1, ale až z PMD 85-2 z roku 1986, se kterým je kompatibilní.
Opravdu stojím o vysvětlení.
"Nebudu se s vámi bavit" ale nemůžu brát jako argument, a "tesláci to od nás obšlehli" zatím není ničím podpořeno.
Ostatně Vaše tvrzení není v souladu ani s tím, co v dokumentaci školní sítě 271 uváděl Incotex.
Tak jo. Za prvé nemám potřebu cokoliv někomu vysvětlovat, tím méně dokazovat. Za druhé jsem si to ještě ověřil u jiného kolegy co byl u toho. A za třetí jste evidentně typ, kterému stačí tvrzení oficiální propagandy. Předpokládám, že vaše zdroje informací jsou z Aktualit a to se myslím vysílalo před rokem 1989. Nemyslím, že by ing. Hrdlička v tu dobu na plnou hubu řekl, jak to bylo ve skutečnosti a další nesmyslné informace co máte zprostředkovaně od bůhví koho opravdu není podklad k diskuzi, pro mě, co byl u toho a ví jak to bylo, s řadou lidí z konstrukce spolupracoval.
Ještě mrknu tady na místní specialisty přes naše klávesnice a fakt nemám tolik času, abych s ním mohl neúčelně plýtvat.
A není celá diskuze jenom o významu slova "klon"? Musel bych se podívat na schemata PMD 85-2 a Consulu 2717, ale deska Consulu se minimálně rozmístěním součástek na první pohled liší od PMD všech verzí. Takže není možný se shodnout na tom, že 2717 vznikla přepracováním nějakýho staršího designu 27xx tak, aby byl kompatibilní s PMD 85-2 plus se přidalo nějaký vylepšení jako třeba přerušení nebo nový videomódy? A že Consul 2717 nejspíš nebyl pouhým klonem, ale počítačem hardwarově kompatibilním s PMD 85, kterej ale měl nejspíš v mnoha ohledech jinej HW design i když samozřejmě za použití stejnejch / obdobnejch součástek?
Souhlas s linkem. Já si to nějak tak zhruba představoval. Tj. že soused nicku Braqela vo 4 vchody vedle se ohrazoval proti tomu, že Consul 2717 je klon (resp. kopie 1:1) PMD-85, proto bych tipoval stejně jako v linku, že finální podoba 2717 vznikla asi úpravou něčeho staršího (i když ne nutně tedy 2715), tak aby to bylo HW kompatibilní s PMD.
Tady: http://www.cnews.cz/clanky/historie-ceskoslovenskych-mikropocitacu-prvni-krucky-v-dobe-totality je podobná diskuze, nick šarik tam má hodně podobnej slovník jako nick Braqela. Šarik tam tvrdí i nesmysly o tom, že klávesnice 2717 je uvnitř PC klávesnice. Což už si vysvětluju tím, že si soused nepamatuje přesně detaily. I když Zbrojovka dělala spoustu PC-like klávesnic, tak zrovna klávesnice od 2717 byla uvnitř jiná, zapojená přesně jako klávesnice PMD, tudíž totálně PC nekompatibilní.
Šarik a braqela jedno jsou :-P. Mě dycky prozradí slovník. Už mě tu obeslali kolegové abych se marně neschovával za nicky, že si za ta léta nedám pokoj a nemám na mysli 1. zákon diskuze. Nejsem závislý na sousedovi, protože mám své odmakané ve výrobě a servisu. Že klávesnice je jinak zapojená neznamená, že není vevnitř převlečená PC klávesnice. Měl jsem k Didaktiku připojenou PC klávesnici (když a ten měl klávesnici úplně nekompatibilní. Takže i klávesnici od Zbrojováčka připojíš k PC, když znáš mapu.
Jinak 2715 je řada PPPD 27xx, akorát je tak nějak menší.
Nejvíc mě děsí, že takoví týpci čím míň ví, tím víc rozdávají moudra o věcech, o kterých nic neví a ti co na tom dělali jsou blbci. To by až tak nevadilo, máte je větší. Ale katastrofa je, že rozhodují o mém životě.
Úplně nechápu co má kdo větší a kdo říkám vo kom, kdo na čem dělal že je blbec. Každopádně doporučuju prohlédnout si schéma klávesnice PMD 85 např. zde: http://www.sapi.cz/pmd-85/pdf/klavesnice_v2.pdf - matice kláves a jedinej šváb co tam je 74154 (dekodér 4:16). Pak se prosím podívejte sem: https://sites.google.com/site/consul2717/download - do příloh servisního manuálu C2717 na straně 2 je schéma klávesnice Consulu, překvapivě to samé jako u PMD, jeden šváb 74154.
Kdežto PC klávesnice má podstatně složitější kódování, třeba i vícebajtové, sériovej přenos a vobsahovala jednočip. Nejčastěji 8048 nebo 8051. Schéma například zde: http://www.minuszerodegrees.net/manuals/IBM_5155_5160_Technical_Reference_6280089_MAR86.pdf - strana 4-21. Někde bych asi našel i disassembly tý ROMky. S primitivní klávesnicí PMD 85 nebo Consulu 2717 se to fakt srovnávat nedá.
Kdybyste aspoň tušil jak se s těma klávesnicema komunikuje, na PMD nebo Consulu prostě OUT F4h (vybrání sloupce), IN F5h scan sloupce, kdežto v PC je to podstatně složitější včetně vyvolání přerušení podívejte se třeba sem: http://download2.polytechnic.edu.na/pub4/sourceforge/o/op/opensoc86/bios/pcxtbios25/PCXTBIOS.ASM.
Ale předpokládám, že posílat sem scany manuálů, schémata, atd. je zbytečný, vy prostě víte, jak to bylo. BTW PMD i C2717 mám doma, dovnitř jsem se samozřejmě díval...
Ať dělám co dělám, vidím že v klávesnici Zbrojováčka sedí PŘEKVAPIVĚ MH 74 150 šestnáctikanálový multiplexer pro funkci výběru dat a nikoliv MH 74 154 převodník kódu BCD na kód 1 se 16 a demodulátor. Jinak MH 74 154 ve výrobě mizela pod rukama na melodické zvonky, jakož i 2kB EPROMY pro Ataristy :-)))
Tak se dovnitř podívejte ještě jednou a pak mi řekněte co tam je 150 nebo 154.
O PC klávesnici mě také poučte to opravdu nevím jak funguje. Při zkouškách musela být komise snad ožralá, když toto dodneška nevím a přesto mi vystavili glét vyžadovaný zákonem a vyhláškou, že jsem osvědčil znalosti a dovednosti a ještě mi přiznali o stupeň vyšší kvalifikační třídu, než mi běžně měla náležet.
My jsme tam strkali zákaznický obvod MH 113, 2x PROM a sériovou komunikaci obstaral UART, tak to nemám šajnu o kódování, ani co leze z klávesnice, tak jak já blbec dovedl postavit udělátko na připojení klávesnice PC k Didaktiku, když ten zas čte matici? Prozradím vám tajemství nás železářů: naše PC klávesnice také četly řádek-sloupec a pak záleželo co se tam dalo za elektroniku. Takže i z klávesnice Consul 2717 snadno udělám PC klávesnici a proto směle tvrdím, že vevnitř je PC klávesnice.
Až fóliovka měla MHB 8051. Tak kdo ho má většího, ha?
Vy budete asi extra natvrdlý nebo programátor. Když něco vyrábím, oživuji a servisuji, tak asi o tom musím vědět vše jak to funguje z hlediska železa i softu a líp než nějaký teoretik, co má sice servisní manuál a železo na stole, ale nemá praxi a znalosti.
Scanovat nemusíte. Loni si ode mě bral nějaký nadšenec veškerou výrobní origoš dokumentaci Consulu 27xx, 211, 212 a klávesnic, s tabulkami programování PROM, schéma oživovacích a měřících přípravků pro výrobu, připojení PC klávesnic k Didaktiku i dokonce část schémat Amistaru i s ručními poznámkami, časovými diagramy atd. Sice tomu vůbec nerozuměl, ale chtěl to, včetně tehdy používaných polovodičů. Asi měl čuch, že to jednou bude mít nějakou cenu.
Co tam máte dál, až zas budu mít chvilku se nechat doškolit o výrobě našeho sortimentu?
Jste trochu technicky konkrétnější, takže se dá diskutovat, dobře. Kdybyste opět neplýtval místem na podivné (homo)sexuální narážky o měření čehosi a také na osobní urážky bylo by lépe, ale dobrá, asi máte nějaké nutkání. Teď k věci:
Omlouvám se v Consulu je 74150, musím si pořídit silnější brejle. Ale to je snad jedno ne? V PMD je 74154 dekodér, kterej danej sloupec kláves přes diodu stáhne na nulu a při čtení pěti řádků a stisknuté klávese je daný bit v daném řádku nulový.
Klávesnice Zbrojováčku dělá totéž trochu jinak. Schéma není téměř k přečtení, nicméně tipuju, že sloupce i řádky jsou tažený k přes odpory k nule. Při stisku klávesy jde jednička jednak přímo z danýho řádku a jednak z multiplexoru z vybranýho sloupce do NAND hradla a pak přes ten plochej konektor ven, takže když z řádku a vybranýho sloupce (vybíral ROM monitor přes 8255) šly jedničky, tak se to přečetlo jako nula.
A teď pozor - kde je tam UART? Kde je tam PROM? Na rozdíl od PC klávesnice tahle nemá sériovej přenos, dekódování se dělá přímo v ROM monitoru. Stejně jako PMD to má oddělený čtení shiftu, EOLu a RST. Nemluvě o repráčku à la PMD.
Už v původním IBM PC 5150 (ani ne XT) byla 8048, která převáděla z matice na keyboard scan kódy viz zde: http://www.minuszerodegrees.net/manuals/IBM_5150_Technical_Reference_6322507_APR84.pdf
V PMD a Zbrojováčku tohle řešila vnitřní i8080 v ROM monitoru.
Takže když se klávesnice Zbrojováčku podobá klávesnici PMD jak jen to jde (neřeším gumová tlačítka vs hallovy sondy), jde mi o princip fungování - matice, paralelní přenos, dekódování až v počítači, stejné rozložení kláves v matici, vs. PC klávesnice - sériovej přenos, dekódování na scan kódy u uvnitř pomocí 8048 - tak proč furt tady cpete něco o PC klávesnici? Stejně tak málo jako PC klávesnici se klávesnice Zbrojováčka podobá třeba co já vím Mac klávesnici, Commodore Amiga klávesnici, klávesnici z palubního počítače Apolla 13 nebo klávesnici z hudebního syntetizátoru Casio.
Chápu, že zbrojovka vyráběla i PC klávesnice, ale ty měly jinej vnitřek asi měly i ten UART a PROMky, ale tahle konkrétní pro Zbrojováčka prostě ne. Ta byla zapojená obdobně jako PMD klávesnice. Nebyl to 100% klon, bylo to řešeno trochu jinak, ale PC klávesnice to nebyla ani náhodou.
Opět problém s pochopením textu: Psal jsem o UART a PROM v PC klávesnicí nikoliv u 2717.
....Omlouvám se v Consulu je 74150, musím si pořídit silnější brejle. Ale to je snad jedno ne?....jedno je jenom kolečko u trakaře. Nezdá se mi, že MH 74 150 a 154 mají stejnou funkci.
....Chápu, že zbrojovka vyráběla i PC klávesnice, ale ty měly jinej vnitřek asi měly i ten UART a PROMky....nepsal jsem náhodou, že matice je stejná a jen se liší co tam dáme za elektroniku?
.... asi měly i ten UART a PROMky....měly a asi ne, ale určitě.
......Schéma není téměř k přečtení, nicméně tipuju, že sloupce i řádky jsou tažený k přes odpory k nule......na co schéma? Vždyť tvrdíte, že jste to měl rozdělaný, tak jakýpak omyl? Schéma je k přečtení, jenom ten, kdo to neumí přečíst a nezná funkci může tipovat funkci. Zkuste vzít logickou sondu, když máte klávesnici k dispozici a zjistěte logický stav na vstupech MH 74 150 před stisknutím klávesy a po stisknutí, když to nevyčtete ze schéma a pak mi řekněte co jste vybádal, ano?
Diskutovat není o čem a ani s kým. Jen se mi vybavuje slovo meméč.
Rozdělaný jsem to měl asi před rokem, když jsem se na to díval. Teď mám PMD i Consul schovaný u rodičů, partnerka to nepokládá za vhodnej doplněk do bytu. Až tam pojedu, rozdělám si to znovu.
Jinak se mi líbí, jak jste se opět elegantně vyhnul podstatě věci. Takže ještě jednou:
PMD a Consul klávesnice: stejná matice 15x5, shift, STOP a RST zvlášť. Přenos paralelní, dekódování probíhá až v samotném počítači. Logika jednoduchá, použití dekodéru nebo multiplexoru + pár hradel navíc. Jestl je klávesa právě stisklá se zjišťuje právě v danej moment přečtením příslušnýho portu.
PC klávesnice - mnohem víc kláves, úplně jiná matice, přenos sériovej, dekódování na scan kódy probíhá už v klávesnici. Při stisku klávesy se vyšle scan code, při uvolnění klávesy se vyšle scan code + 128. Jestli je klávesa právě stisklá pozná OS podle interní tabulky, protože si zapamatovává stav jednotlivejch kláves při stisku a uvolnění. Vnitřně je to řešeno jednočipem 8041, ale věřím, že pomocí PROM se scan kódama, UARTu a nějaký vnitřní logiky lze dosáhnout téhož.
Závěr: Klávesnice Consulu 2717 NENÍ PC klávesnice.
Ehm, ten CPU je samozřejmě 8048 než mě začnete chytat za slovo, abyste se opět mohl vyhnout podstatě věci. Víte, za život jsem potkal několik lidí jako vy, v diskuzi nikdy neuznají chybu, místo toho používají různé osobní útoky na diskutující, chytají se různejch nepřesností, nikdy neřeknou nic konkrétního (např. popsal jsem princip fungování klávesnice Consulu špatně?).
Tahle diskuze nemá smysl, já tvrdím, že Consul 2717 má klávesnici z mimozemské kosmické lodi, ale důkazy (které samozřejmě mám) vám Braqelo nikdy nedám, protože byste je nepochopil, nemáte totiž žádnou praxi s mimozemskými loděmi :-)
nemáte totiž žádnou praxi s mimozemskými loděmi
No počkej, tohle nemůžeš nikdy vědět jistě. Co když je to emzák, který sem byl vyslán KSG (Komunistická strana Galaxie) aby pozvedl úroveň československé výpočetní techniky, a po hadráku tu prostě zůstal a čeká na další příležitost? :-P
Na PC klávesnici není nic světoborného. Tenkrát byste to zvládli levou zadní. Uvnitř se samozřejmě rozpoznávají klávesy v matici, je tam jednočip(dnes se vznešeně říká mikrokontrolér) I8048, který rozpoznané klávesy převádí na tzv. scan kódy(stisk a puštění klávesy má svůj scan kód - liší se nejvyšším bitem). Scan kódy jsou sériově posílány po kabelu do I8042, který je v PC. Firmware I8042 v PC lze ovlivňovat pomocí speciálních příkazů. Sériový přenos je synchronní - v kabelu jsou vedle dat i hodiny. Pochopitelně jsem napsal hrubé zjednodušení, vše lze dohledat během pár minut na Internetu...
Dnešní klávesnice fungují v principu pořád stejně(i když těžko tam teď hledat klasické I8048/I8042), jen ještě přibylo propojení přes USB, ale klasika pořád přetrvává v podobě klávesnic s PS/2 konektorem(já ale tento příspěvek teď píšu na 20 let staré klávesnici, připojené do PC přes redukci DIN/miniDIN). Nedovedu si představit, že mně moje stará klávesnice na "hlavním" pracovním PC jednou odejde - to co se dnes běžně prodává je po mechanické stránce naprostá katastrofa - budu muset sáhnout hlouběji do kapsy, abych sehnal něco poctivého - viz třeba http://www.daskeyboard.com nebo něco od Cherry...
My jsme dělali klávesnice dle zadaných specifikací zákazníka podle X norem. Pokud požadoval plnou kompatibilitu s PC, tak dostal 100% kompatibilní klávesnici s PC.
Nebo si myslíš, že se dělala klávesnice pro každý jazyk, kódování a konektor extra celá??
To je velice blbá otázka. Co leze z výstupu je otázka softu klávesnice pane zimistone2 a není třeba kvůli tomu dělat extra železo.
Zimiston2 :-)
Ta diskuze začíná bejt čím dál tím zajímavější. Nemáte prosím někde výpis toho programu pro multiplexor 74150, kterej byl v tý PC klávesnici pro C2717? Rád bych ho viděl. Sám nemám s programováním multiplexorů moc zkušeností, ale slyšel jsem, že se s tím dají udělat lecjaký kouzla...
Šariku, nekousej pořád :-D
Nebyl ten nadšenec náhodou Suchánek? Toho znám osobně a nestíhám se divit co všechno dokázal někde vyhrabat!
Takže mi to prostě nedalo, prošmejdil jsem skříně a začal šroubovat, protože mít v ruce kus železa je víc, než všechny dokumenty na netu dohromady:
Klávesnice pro Consul 2717 "Zbrojováček", podle desky typ 271.7-616.132, výrobní číslo 02510, s podpisem Škarouchová. Obsahuje 1x MH74150 a 3x MH7438.
K té bych měl dva dotazy. Ten potenciometr zespodu reguluje hlasitost sluchátka? A co je to za kníratého dědka v klobouku, který má portrét v místě upevnění přívodního kabelu?
Klávesnice pro PC (předpokládám AT, má F11 a F12) s azbukou, typ 262.9-864.940, výrobní číslo 936988, podpis Kly? - nečitelný. Obsahuje 1x MHB8048/06 v patici, 1x MH74151, 1x UCY 7407, a tři volné pozice pro další IO.
I u té by mě zajímaly dvě věci. Na desce je kromě Zbrojovky označení 72078 RFT G jiným fontem, to byla nějaká kooperace s Dederony? A z doslechu vím že v počátcích výroby 8080 se outsourcovalo snad do Maďarska, čipy se liší použitým písmem a prolisy na pouzdře, takže mám podezření že ten 8048 je také cizí. Ná mělký zářez a malý kroužek, a popis TESLA A8. Nevíš odkud k vám chodily dodávky?
A navrch upřesnění ohledně unifikace výroby, obě klávesnice jsou si velmi podobné a mají maximum shodných dílů včetně spodního víka (však reflektory ze Škody 120LS také pasovaly na Tatru 613), ale jinak jde o dva úplně různé přístroje určené pro naprosto odlišné počítače. Společnou mají jen matici kláves, a navrch jinak zapojenou.
Samozřejmě že písíčková klávesnice jde ke Spectru nebo jinému osmibitu připojit, přes odpovídající převodník a bez jakýchkoliv úprav, dnešní retromaniaci už skoro nic jiného nepoužívají, a třeba na Bytefestu se dají vidět i jiné úžasné periferie pro počítače z té doby, místo kazeťáků a disket paměťové karty, všemožná rozšíření včetně připojení k Internetu a WiFi, do C=64 zabudovaný barevný LCD displej místo televize... O softwaru nemluvě. Doporučuji návštěvu příštího ročníku, ručníky povinně sebou, protože budete slintat nadšením: http://www.bytefest.org/
Na ten Bytefest jsem si taky vzpomněl,ale to spíš je akce nadšenců pro domácí počítače. Nevím o něčem podobném co by se týkalo průmyslových počítačů a elektroniky vyrobené v tuzemsku ke kterým (pokud někdo nebyl zaměstnancem dané instituce) obyčejný člověk neměl přístup a většinou ani nevěděl, že něco takového existuje. Bylo by asi dobré, kdyby se toho někdo ujal a zřídil nějaké muzeum dokud ještě existují pamětníci.
V listopadu byla slezina absolventů FEL ČVUT, údajně je na katedře počítačů nějaká výstava historické výpočetní techniky. Nevíte někdo, co tam bylo k vidění?
Před třemi lety jsem tam obdivoval SAPI-1 v luxusní výbavě, jeden monitor textový, druhý grafický, navrch plotter, všechny pracující nezávisle a ovládané jedním programem v BASICu. Ale je fakt že takové věci se tam nevidí, teď je spíš trend replik těch nejprimitivnějších aparátů z úplných počátků, jako Apple 1, KIM nebo PMI-80. Někteří to stavějí i z historických součástek posháněných kdovíkde, takže nový je na tom třeba jen ten tišťák!
Ale zahrát si Wolfa na Acornu Archimedes, kde se něco takového člověku podaří? ;-)
Nějaká výstavka je v Brně, snad by to poslední dobou mělo být přístupné i veřejnosti: http://www.fit.vutbr.cz/FIT/museum/index.php.cs
Úžasná sbírka je v Technodromu, jenže ten už asi rok nějak nefunguje, a nemůžu se dočkat až konečně otevře Talíř: http://www.computermuzeum.cz/
Jinak určitě doporučuji putovní výstavu Retrogaming, sice je to něco trochu jiného, ale natáhlo to spoustu lidí. Premiéra byla loni v Litomyšli, příští štace bude únor/březen v Ústí nad Orlicí: http://www.rml.cz/cs/informace/pro-muzea/retrogaming.html
To nevím jak se jmenoval. Vyklízel jsem všechno, protože tu nebylo k hnutí a třeba švábi noví, ale s tehdejší spotřebou kdo by je chtěl, tak jsem se zmínil, jestli někdo nechce, zavolal, vyklidil komplet všechno, že to pak přebere.
Ano RFT pro nás dělala všechny desky. Někdy tam byla jenom ta jejich značka 1 co byla na všech DDR výrobcích.
Co se týká kancl strojů tak u nás se začala používat MHB 8080 až velice pozdě druhá půlka 80. let, když se začínal dělat Consul 212, takže my to máme echt Tesla. Jestli třeba záznamka měla něco dřív nevím.
Ten zářez je klíč a na těch DIL 2*40 tomu moc nedávali, kroužek tak 4?mm od konce je technologický zbytek po zapouzdření, je-li to hluboké nula nula nic, A8 je kód roku a měsíce výroby, pravda tabulku jsem též daroval. První písmeno je poslední číslice letopočtu, číslo 0-9 je měsíc toho roku a ty dva poslední měsíce už nevím jaký měly písmena.
Jasně, všímáš si dobře-unifikace. Všecko je to do mrtě u nás dělaný na unifikaci, takže se měnily jen drobnosti, bo už tenkrát se katovaly kosty.
Potenciometr je k regulaci hlasitosti. Je použité běžní telefonní sluchátko. Když se dělala do auta zvuková signalizace couvání, tak se dala na jiný tón ze sluchátka vytřískat velice solidní hlasitost. Jestli taky Tesla nekatovala kosty, tak neleň a odšroubuj sluchátko. Naspodu je umělohmotný špuntík, pod ním šroubek a tím se šteloval rozkmit membrány "omezovač výkonu :-)" no tak s tím se nešlo drbat ve výrobě, tak se to řešilo takto, protože Tesla to měla nastavený +/- autobus.
Ten dědek nevím. Ale tenkrát už byla velmi silně uvolněná socialistická morálka, tak to bude beztak pičovina návrháře tišťáku.
Já jsem si k Didaktiku místo předchozích postavil pak fóliovku .12 plně programovatelnou. Což v mém provedení není uznané jako PC klávesnice místním expertem. Potřeboval jsem PC klávesnici, odpojil jsem svoji elektroniku od fólie a dal naši PC a k Didaktiku zase elektroniku paralelní kód poslaný na sběrnici. Ale co já vím o klávesnicích a vůbec našich výrobcích, že zimistone?
Klávesnice .9 napiš jestli je 8048 s okýnkem (pokud je v soklu tak asi jo) nebo sokl a bez okýnka-zákaznický. Této kombinace moc nebude. Až to bylo v zákaznickém provedení, tak se to pájelo přímo do desky, bo sokl byl draný i pro nás.
:-)))
Tak určitěéééé.
Vo PC klávesnicích toho víte dost. Je to daný taky tím, že jste osobně ve Zbrojovce v roce 1974 navrhnul IBM PC zjednodušením exportní řady psacích strojů 26xx. Bohužel vás při tom sledovali z chodby zloduši z Tesly a aby předešli zákonitýmu a nevodvratnýmu krachu vlastní společnosti tak za jídašskej dolar a za pomocí imperialistickýho agenta Kišše vyvezli veškerou dokumentaci do USA, kde to pár let po tom vobšlehla IBM. Ale každej kdo v tý době makal ve Zbrojovce ví, že IBM PC je originální zbrojováckej design. A taky každej ví, že v IBM mají malý tykadla, takže sami nic navrhnout nemohli.
Sorry za zlehčování vážnýho tématu a přeju šťastnej Novej rok :-)
To je pravda, že to IBM agenty Tesla ukradla. Totiž i Tesla je jointventure s IBM. Tady v tu dobu ukradli i programovací jazyk:
Chceme Vas teraz zoznámiť so špicou pokroku a evolúcie v spracovaní informácií. Z problémovo orientovamým vedecko-technickým programovacím jazykom Šaral. Už od prvých pokusov šarišsko-americkej firmy IBM tu bola potreba spraviť taký jazyk, ktorému by rozumel ako počítač tak človek. Ľudia vymýšlali a vymyšlali ale myslíte že nieco rozumné vymysleli. Frasa starého. Vymysleli len také všelijaké kvázi jazyky a polojazyky ako napríklad Algol, Fortran, Basic a iný brak.
Jasný důkaz zločinného spolčení šarišské Tesly a IBM na vykrádání nápadů Zbrojovky. To je ten důkaz po kterém voláš! A podívej se, kde je IBM dnes bez nápadů Zbrojovky? Nechali ji zlikvidovat tímto zločinným režimem jako svoji naprosto zničující konkurenci a to se jim stalo osudným. Nikdy neměli dost peněz aby nás zaplatili a kde jsou dnes? Kontrolní otázka...v gébišu jejich divize pevných disků, divize počítačů, divize serverů, a není to tak náhodou čirou náhodou zrovna bývalý výrobní sortiment Zbrojovky? Jo, není co tesláckými agenty ve Zbrojovce co obšlehnout, tak jde IBM v železe do krachu a vyprodává číňanům, protože nemá naše nápady a lidi. A skončí bez Zbrojovky jako garážová firma na čínském venkově.
A stejnak ho mám větší, protože víc pamatuji, vím a umím. :-P
Jo, unifikace byla "heslo dne", tím se dalo ušetřit obrovské množství peněz. Ono i těch škodováckých dílů na T613 pasovalo mnohem víc, a podobné věci se daly najít všude možně. Ale i u západních výrobků se dá najít, a třeba Japonci se o ní snaží usilovně dodnes.
Kdo hledá najde, teda aspoň občas, asi v půlce je poznámka "OEM obvody Tesla": http://www.nostalcomp.cz/rarity.php
Takže jsem si to pamatoval trochu blbě a ten 8048 bude z Tesly, zmátl mě ten malý kroužek, na těch českých 8080 je velký podobně jako na těch menších čipech.
8048 je černý plastový, bez okýnka, a v zelené patici, možná že s tou azbukou je to nějaké exportní provedení a plácli se přes kapsu. Já mám na ty patice vůbec nějaké štěstí, i v Didaktiku jich mám nadstandardní hafo :-D
Špuntík na sluchátku je, ale dloubat bych ho teda nechtěl, na to by snad byla potřeba nějaká minivývrtka!
262.12? Tu bych tu snad měl také někde mít, ale nevím kde je zahrabaná, takže se do ní nepodívám. Nebyla určená pro SAPI-86?
Ale pro srandu a pro srovnání jsem vytáhnul z krabice ještě 262-864.550, ta by měla být na zabudování do operátorské konzole EC, má 2x MH1KK1, 2x MH7410, 4x MH7400 a dva další šestnáctinohé brouky polepené papírkem s čísly 164 264 a 164 265, mají jiný tvar pouzdra než ty Tesly, to bude nějaká ROM jako dekodér, ne?
Jinak samozřejmě zase úplně stejné hallovy snímače, akorát má černé klávesy a bílý jenom numerický blok. A podpis razítkem, ne obyčejnou tužkou jako v těch předchozích :)
Jinak vlastním také jednu záhadu, ale netuším jestli ze Zbrojovky. Je to úzká malá deska, menší než 20x15 cm, má 8080, ale teď z hlavy nevím jestli tam chybí 8228 nebo 8224, a jsou tam dvě ROMky s popisy ETA1 a ETA2, a na jedné straně konektor na zasunutí, možná dokonce třířadý eurokonektor jako v Robotronech. Víc podrobností k tomu z paměti neřeknu, pár let jsem to neměl v ruce a hledal bych to hodně dlouho. Nezahlédl jsi to někdy, nebo něco do čeho by to pasovalo?
Neplácli se přes kapsu. To je přechod mezi pro nás drahým okýnkem a zákaznickým, kde jich ještě nebylo dost, tak ještě s tím běžely okýnkový a ty nešly nikdy do soklu. Tak to máš něco mezi a toho si važ. Jo Didaktika jsem měl taky plně soklovýho. To se laborovalo. Aspoň tu 8255 měli nechat v soklu kvůli výměně.
Špintíl lehce vydloubneš jehlou.
Ti papírci jsou PROM a v nich je uložena tabulka kódů co poslat do počítače. Právě tam před nimi je dycky MH1KK1 nebo zákaznický MH 103 nebo nejčastěji zákaznický MH113...Jo, to pouzdro je takové....výrobce CCCP....předpokládám taková hnědá jako epoxidová pryskyřice, ne? Už nevím (zimiston se zaraduje), ale byly to naše MH 74S187 nebo 287? Ale naprostá spolehlivost a odolnost proti blesku. Jo jeden čas se nechaly dělat razítka, bo ženský od vařečky nechápaly přes neustálý řev oživovačů, že tužkou se opravdu přes tišťák nepíše! Zvlášť špatně z toho bylo MHB25xx v generátoru znaků pro Consul 211:-)
Tak jestli je to od nás, konektor byl zpravidla FRB..., rozměry můžou být.... tak to bych směroval na Záznamovou techniku podle rozměru.
PROM jsou černé, trochu lesklejší než teslácké a mají víc zkosené boky. Loupat se mi to z toho nechce abych zjistil výrobce, klávesnice je v perfektním stavu, nikdy nepoužitá, ale možná se jednou odhodlám.
Jo, že grafit mohl způsobit spoustu radosti, to si dovedu představit :-D
Asi jako přepínač MAGIC / MORE MAGIC http://www.catb.org/jargon/html/magic-story.html
A díky za informace.
Neloupej. Pokud to není nastříhaný samolepící štítek, ale je to obyčejný papír, možná s prvním číslem natištěným a druhým ručně dopsaným, případně obé ručně psané na papíru, tak je to lepené Resolvanem.
I to by mohlo být CCCP, protože poslední 2 roky byly náhrady řady MH 74xx a to bylo už v civilizovaném černém plastu, tak jestli PROM dodávali posledních pár roků v tomto pouzdře...toto provedení pouzdra jsem měl v Didaktiku model 1987 jako RAM.
No jo Resolvan. Lepící kvalita z dob, kdy ještě bylo dobře a svět v pořádku. Nalepils na věčné časy, pofetoval si při tom..:-) Totiž nějaký zlepšovatel došel se samolepícíma štítkama, ale to je ten případ, že neměl praxi z výroby a nevěděl, že to chodí v různých pouzdrech. Tak odzkoušel na tom co zrovna bylo, drželo to, tak se to zavedlo do výroby. Došly jiný pouzdra a drželo to než se vypálily a odeslaly do výroby. Tam se to odlepilo, pomíchalo a nikdo nevěděl co je co. Jeden čas byly natištěné štítky, ale většinou se to psalo ručně a Resolvanovalo. Toto byla jedna z věcí co se flákala a nebyl v tom zavedený ustálený technologický postup.
Cituji z Aktualit Consul 2717:
"Consul 2717
Ing. Josef Hrdlička, Zbrojovka
Základní koncepce C2717 vychází z počítače PMD 85/2
...
Při návrhu C 2717 byly odstraněny některé chyby PMD-85 (ošetření přerušení, čtení obsahu čítače), a naopak byly doplněny některé funkce, které
...
Základní rozšíření C 2717 oproti PMD-85 lze shrnout takto
...
Základní monitor byl ve spolupráci s jeho původními autory pro PMD 85/2 upraven a rozšířen
...
Výroba základního modelu C2717 (modul monitoru, modul klávesnice) byla zahájena v říjnu 1988, v polovině roku 1989 začala výroba přídavných modulů
...
V polovině roku 1989 byl implementován operační systém 8-bitových počítačů CP/M, využívající souvislé paměti RAM 52 kB
..."
Podle Aktualit C2717 patřil ing, Hrdlička spolu s ing. Opršalem mezi autory C2717, periferie vyvíjel ing. Ráb a připojením tiskáren se zabýval ing. Weidinger.
Pokud nevznikl C2717 (1988) z PMD 85 (1984, resp. PMD 85-2 1986), ale vzniklo PMD 85 (1984) z C2727 (1988), pak bych měl rád něco, co tuto hypotézu podpoří.
Konečně zajímavá debata.
Chlapi, říká Vám něco "síť pro školní třídy FELNET"? (nebo tak nějak)
Zažil jsem ADT, IQ, PMD, nějaký ten Robotron a pak nám právě nainstalovali někdy v 88/89 tuhle "síť". Co se týče rozhraní, tak mi to přišlo jako výstup z PMD, ale byly to, tuším, nějaké Konsuly (srry, bylo to fakt dávno. NAŠTĚSTÍ.)
FELNET pro IQ-151 a pro C2717 se různily.
Na IQ-151 využívala síť FELNET modul SERI a existovala verze OS AMOS, která FELNET používala místo lokální disketovky (ukládání souborů na síťový fileserver).
Síť Variel na IQ-151 používala modul SESTYK a pracovala s prostředím Basicu - http://iq151.net/download/Variel.pdf .
Na C2717 je hardware obou existujících sítí totožný - zde jde o sítě BASNET (kde server běžící pod CP/M poskytuje prostředí pro Basic na klientských počítačích, s ukládáním souborů na centální diskové jednotce a s tiskem na centrální tiskárně) a FELNET (což je vlastně síťová CP/M).
(Trochu trpím tím, že BASNET pro C2717 mám, zatímco FELNET zatím ne - i když znám člověka, který příslušnou 8" disketu vlastní.)
Díky za pěkný článek.
Mám obdiv k lidem, kteří tehdy tady u nás, v daných podmínkách, dokázali to, co dokázali.... Já byl tenkrát student a na články a zmínky (tuším, hlavně v časopise Elektronika) o pevném disku, vyráběném v Brně, si pamatuju velmi dobře...
Zajímá mě, jestli se dochovaly nějaké exempláře těch disků - samozřejmě nejraději funkční :-).
K takovému MFM disku ale také musíte mít řadič - i ten vyráběli ve Zbrojovce? Šlo o reverzní inženýring nebo o vlastní konstrukci? Upřímně rád bych ten disk konečně, po létech, viděl na vlastní oči.
Co vůbec dnes dělají lidé, kteří na tom pracovali?
Komunistická blbost byla nebetyčná, ale když člověk dnes vidí, co se děje ve velkých korporacích, a jaká individua to často vedou, říká si, že komunistům vyrostla velmi zdatná konkurence.
Tehdy jsme se tady u nás alespoň pokoušeli něco sami dělat. Dnes tu spíš každý přemýšlí, jak okrást toho druhého.... Západ tehdy produkoval pokrok, dnes je téměř závislý na dovozu šrotu z komunistické(!!!), kulturně nekompatibilní, Číny, které ve jménu přiblblého rychlého zisku hloupě poskytl téměř veškeré know-how.
Jak je vidět, vývoj není lineární směrem ke stále lepšímu, jak jsme se tehdy naivně domnívali :-(
Po hadráku se chytli, ale myslím, že v dnešní době už to taky není nic moc, když máš pravdu, že pokud dneska něco umíš, tak je to těžká vada.
Řadič MFM je stranda, to byli běžní švábi v DIL pouzdru (teda pro fabriku, kde jsme měli ledasco ze západu)). Tam byl hlavní problém č/z hlavy (někteří by rádi řekli R/W head), které se musely dovážet z nepřátelské ciziny a ti naši nyní ochránci dělali krky.
Právě čtecí/záznamové hlavy se ve Zbrojovce vyvíjely také a v některých posledních prototypech už byly. Když tam po "převratu" přišli pánové z IBM, tak šokovaně prohlásili, že pokud Zbrojovka rozjede výrobu tak to bude jediná fabrika na světě co bude mít v ruce všechny klíčové komponenty.
Já bych řekl, že už neexistují. Bylo tak do cca pěti kusů prototypů v různém stádiu použitelnosti a rozbitosti. Do stádia ověřovací malosérie se to už nedostalo. A ta fabrika co to měla chrlit ve velkém se v Bystrci nad přehradou taky už stavět nezačala. Ale projekt na ni už byl.
Jo vyvíjeli. Ale kolikrát myslím Koza psal ve Zbrojováku, že zrovna výroba visí na nedodaných č/z hlavičkách od našich nynějších spojenců a ochránců.
Pánové z IBM šokovaně prohlásili, u nás pánové z HP šokovaně prohlásili a proto sme všeci čučeli na bílý obálky, že máme padáka a fabrika se zavírá. Taková konkurence s trhem 1/6 světa se buď koupí nebo v Banánistánu zavře. Zvlášť když je to zbrojařská fabrika aspoň v názvu a západ nejen dohnala, ale předehnala.
Tak se to v 90. létech tady dělalo. Přišli pánové z velké západní firmy, uznale pokyvovali hlavami a my blbci viděli před sebou skvělou budoucnost lidí, kteří něco umí... jenže to byl ten problém. To bylo přesně to nežádoucí - potenciální konkurence na východních trzích. A tak bylo třeba to rozprášit.
Škola života :-)
Východní trhy se v devadesátých letech zhroutily díky rozpadu SSSR. V nastalém chaosu nebylo možné prodat prakticky nic, natož za to pak dostat zaplaceno :). Smlouvy měly sotva hodnotu papíru na kterém byly napsané.
BTW dodávky spotřebního zboží se ještě v půlce devadesátých let realizovaly v hotovosti, pomocí kamionu s odvážným řidičem, který měl ke kostře kamionu přivařený sejf na hotovost. Ztráty mezi řidiči byly dost velké, a o příhody typu "zastavil mě policajt se samopalem, mířil na mě a chtěl bezdůvodně 'pokutu' padesát dolarů" nebyla nouze.
No s tím předbíháním... Vybavil se mi článek o Zbrojovce v tehdy oblíbeném časopise Elektronika. Nedalo mi to, zapátral jsem a kupodivu jsem ho i našel, takže si dovolím citovat pár vět.
Autor tam nejdřív lamentuje nad tím, jak zastaralý je výrobní program a pak píše: "Navrhnete: proč prostě nejít znovu stejnou cestou, jakou v roce 1970 u dálnopisu T100? Proč nekoupit licenci ... by postavil výrobu znovu na čelné místo alespoň v rámci zemí RVHP? ... Problém je však stejný jako u ostatních licencí na moderní elektronické výrobky. Vlak nám ujel už tak daleko, že neexistuje řešení v součástkové základně ... " atd atp (je to Elektronika 5/88 pokud by to někoho zajímalo).
Já vim, je to už přes 25 let, byli sme tehdá mladší, bavilo nás to a teď na nás leze nostalgie, ale řekněme si to otevřeně - podniky jako Zbrojovka byly koncem 80. let tak v ***, že ani komunisti si už netroufali tvrdit, že to tak neni. Jasně, pracovala tam hromada chytrejch lidí, který svojí práci rozuměli líp, než kde kdo na západě, jenže režim jejich potenciál vyplejtval na řešení neexistujících problému a vedení neexistjících válek. No a pak tam taky byla (asi ještě větší) hromada těch, co to takhle vedli nebo jim to aspoň vyhovovalo. Pak se ovšem nejde divit, jak to s tou fabrikou po revoluci dopadlo - ti co něco uměli a chtělo se jim, odešli pracovat jinam a ti ostatní pak nakonec taky...
Je ale směšný si nalhávat, že IBM položilo Zbrojovku, protože se bálo, že svět zaplaví užasný zbrojovácký HDD na úrovni výrobků těch z horších západních firem tak někdy kolem roku 1981.
Proč prvnímu 5,5" MFM HD říkáte "první československý hard disk" ??
Zbrojovka vyráběla hard disky k sálovým počítačúm určitě už někdy v roce 1980, kdy PC teprve začaly existovat. :)
V roce 1985 jsme v ZPA měli jednoplotnové zbrojovácké 5MB hard disky [2.5MW, ADT mělo šíři sběrnice word - 16 bitů a v tom se vše počítalo (nemluvě o octal místo hex interpretace)]. Byly o trochu větší než LP - 14" .. teda samotné výměnné médium, které se zasouvalo do vrchní části stojanu. Druhá stejná plotna byla ve spodní části napevno.
Byly tam i podobné jiné maďarské, které se vkládaly do vysouvacích šuplíků shora. http://www.hardware.najd.cz/foto/media/cartridge/3a.jpg
Měly větší odstup hlaviček od média, takže se nezadíraly tolik jako zbrojovácké, ale zase nebyly čitelné v jiném stojanu. :)
Cituji : „Husák je génius, sedmdesátiletý chlap, kouří jednu cigaretu za druhou, ale udržel pozornost a byl dokonale připraven. Když jsem mu chtěl vysvětlit, co je to hard disk, přerušil mě: Máš čistý prostor? Máš napařovačku? Máš laser? Prostě nejenže věděl, co to hard disk je, ale i jak se vyrábí a co je k tomu potřeba. Celý vykulený jsem vykoktal, co ještě chybí, on si to zapsal, slíbil, že pro to udělá maximum, a obrátil se na zástupce další fabriky a také o jejich trablech věděl skoro všechno.“
Upozornuji autora, že článek a úseky v něm jsou ve zřetelném konfliktu s propagandou posledních 25 let. Takto jej rozhodně nepopisují polistopadový odborníci,vůdcové a geniové ( Havel, Klasu, Zeman, Kocáb, Schwarz .., Kalousek, Sobotka, Kalvoda, Bém, Bakala, Mrázek, Pitr, Kelner, apod.. ) co tuto zemi ovládaly( oprava odborně směřovaly).
Je vhodné upravit článek tak jak jej popisuje oficiální propaganda a vykreslit Husáka jako slintajícího,blekotajícího a senilního dědka.
Ako politicku propagandu to vnimas asi len ty. Je to spomienka cloveka po rokoch, ktory sa zaoberal technikou a nie politikou. Ak to vnimas ako propagandu, potom je to priznak tvojho "mantinelového" myslenia, svojim myslenim si zamrzol v dobe minulej - cize ako ked v rokoch po revolucii mnohi ludia iba zamenili spojencov za nepriateľov, prelepili napisy, ale ich myslenie sa nezmenilo. Iba sa cudujem, ze sa toto vyskytuje aj dnes, 25 rokov po revolucii.
Mně to přijde naprosto v pořádku. Dokresluje to dobu, ve které šlo o to, aby to vypadalo, že ti nahoře chtějí to co chtějí ti dole (nebyly svobodné volby, takže se toto zdání muselo udržovat). Ostatně už to, že do takové fabriky jede prezident - v dnešní době by se to nestalo - všichni by to považovali za zbytečné.
A je to naprosto konzistentní s tím jak si Husáka pamatují vámi zmínění lidé. Při jednání s nimi Husák prakticky neměl možnost zahrát roli vůdce který myslí na každého jednotlivého člověka.
V podstatě srandovní*, ale poučný článek. Podává přehled o tom, čemu v tehdejší době lid věřil. No, kdejakému nesmyslu...
* Hlavní postava neví co se dělo, neví proč se tak dělo, ale "byl u toho". Asi jako kdybyste vytáhli z džungle na Nové Guinei domorodce na úrovni doby kamenné, a poslali ho do fabriky, a on doma vyprávěl, co viděl.
Svého druhu je to sranda.
A to přirovnání není prosím přehnané, on ten člověk je přesně na té úrovni. Novo Guineiští domorodci také stavěli z trávy a dřeva imitace letadel, co za 2. světové války viděli. Což samozřejmě neplatí pro ty konstruktéry, pouze pro hlavní postavu člábku.
No konečně nějaký rozumný názor.
Takže co kdybysme se místo hádání se o rozdílných politických propagandách bavili k věci, a starali se spíš o lovení podobných dědků, a snažili se z nich vyždímat podobné vzpomínky dokud ještě nějaké mají?
Pár pamětníků se tady v diskuzích objevilo, co kdybyste chlapi také něco podobného sepsali? Ona za toho totáče vznikla obrovská spousta zajímavých věcí, a moc těžko se o nich něco dohledává, třeba mě osobně by zajímaly nějaké technické podrobnosti o RPP-16. Zatím jsem objevil jen tabulku s parametry v jedné knížce, pár fotek a reklamní leták, jenže podle toho emulátor neudělám!
Tak bych čekal, že tady si nebudou honit svoje oc.... ega zastánci jakéhokoliv politického názoru, ale bude se tady debatovat o technických faktech. Autor to navíc píše tak jak to zažil a vnímal a to je subjektivní názor, na který má nárok každý, Já si taky spoustu věcí pamatuji jinak než nám to teď prezentuje ulhaná ČT jako jediné pravdivé a oficiální, prostě dějiny píšou vítězové.
Ale na to máte bulvár jako je idnes a aha a podobně, tak proboha už s těma politickejma kecama jděte do p.. , víte kam :-)
Jinak velice zajímavý článek od někoho kdo netvoří jen pomocí CtrlC CtrlV :) Více takových.
Vám se stýská po době, kdy každý prd vám musela schválit strana? Dnes můžete vyvíjet podle libosti, cokoliv si můžete jednoduše objednat, ničím nejste omezen. Jen svou fantazií a znalostmi. Dokonce i investora si můžete najít, jde-li o zajímavý nápad. Jenže mezitím se těžiště technologického pokroku z IT posunulo k nanotechnologii a genetice.
Pana Malovce si pamatuji ještě z doby, kdy jsme se spolužákem z průmyslovky chodili do toho obchodu na Dvořákově ul. Dnes ho též občas vídám, když jdu do prodejny na Vranovskou. Jinak ještě k těm diskům - někdy v půlce 90. let jsem dělal technika v jedné brněnské síťařské firmě. Měl jsem tak kolegu, bývalého zbrojováka, který dělal v tom týmu, který vyvíjel disk. Vyprávěl mi, že měli jeden velký problém a sice s nahráním servoplochy. Ve zdejších podmínkách to nešlo udělat. Měli ale naštěstí jakousi "družbu" s firmou BASF, takže se to nějak vyřešilo u nich. Kolečko se propašovalo do Německa, tam ho nahráli a zase se propašovalo nazpět.
mel jsem nemeckeho kolegu, co byl po matce Nemec a po otci Alziran. Otce skoro neznal a v dospelosti ho jel do Alzirska navstivit. Rikal, ze Alzirsko je takovy opravarensky narod - z duvodu nedostatku cehokoliv se lide naucili si pomoct - vse se nejak vyuzije a znovu a znovu opravi - improvizace je nezbytna. Podobne na Kube, tam take jeste jezdi Chevrolety z padesatych let.
Na trochu lepsi urovni to bylo u nas. Zlate ceske rucicky a improvizacni schopnosti nechaly vzniknout tu a zde vyrobky, ktere zapad vyrabel v serii. A nakonec v Sovetskem Svazu letali dokonce do kosmu - ty schopne nahnali do hvezdnych mestecek, dali jim vyhody a prostredky a ejhle, ono to 'jednotlive' slo.
V NDR meli take takoveho Husaka. Jmenoval se Honecker a taky vsemu rozumnel a byl vzdycky na jednani pripraven. A tak jednoho dne politbyro rozhodlo, ze NDR vyrobi prvni Mbit Chip ve vychodnim bloku. A skutecne, na lipskem veletrhu ho pod sklem ukazovali - jak korunovacni klenoty - 260 gramu tezky a 7 cm vysoky cip - 'prvni pochozi mikroprocesor sveta'.
Nejsem porazenecky ladeny clovek, ale tyhle clanky jsou takove masirovani ega a hlazeni po dusi. Nejak si tak chceme dokazat, ze neco prece jen umime.Ale fungujici ekonomika neni o technickych fandech, kteri si hraji v nejake zapadle laboratori. Fungujici ekomomika je o tom, ze kdyz neco nemam, tak zvednu telefon a objednam to u dodavatele, nejlepe ze sousedniho mesta. A tohle ten zazracny Husak a vsichni ti soudruzi nepochopili do smrti a dodnes,
Myslím, že jsi to nepochopil ty.
Fungující ekonomika znamená, že investorovi se vrací jeho vklad a je jedno jak. Když do "své" akciovky dosadí manažery, manažeři dělají všechno proto, aby v dalším kvartále byly čísla o 6% lepší, protože slíbili růst o 5% a to procento navíc je zabetonuje u koryt. A chci vidět, když se obrátíte na dodavatele - velkou korporaci, jak pro vás zařídí malou změnu. Zkuste si navymrčovat nějakou úpravu Windows nebo něco podobnýho a uvidíte. Majitel ani manager tomu nerozumí. Když se na ně obrátí někdo s požadavkem, nepoznají potenciál pro ostatní zákaníky. Zákaznk by zaplatil $5000, nás by implementace stála $10 000, uzavřeno...
Moc pekny vzpominkovy clanek ;-) Je to presne 20 let, co jsem opustil zakladni skolu, ve ktere jsme na Consulech jeste fungovali. Naprosto me fascinovala rychlost cteni z disketove mechaniky oproti memu C64 a taky uletove klavesnice s hallovkama ;) Ten stejny rok jsem navic nastoupil na stredni, kousek od zminovaneho obchudku na Vranovske ulici. Chodil jsem si tam casto pro soucastky a plosnaky z Amara, a vzdy jsem si bezvadne pokecal s brylatym panem za pultem. Po precteni clanku jsem zjistil, ze to byl pan Malovec ;-)
se těžko sháněly, ale dělaly se i dřív - KDP720 a později KDP723 (kazetová disková paměť). Na rozdíl od Winchesterů se doopravdy vyráběly a používaly u minipočítačů (pro později narozené, minipočítač měl velikost menší šatní skříně). Kapacita byla, pokud si po čtvrt století pamatuju, 1,2MB (KDP720) a 2,5MB (KDP723).
Z pokusů o výrobu klonu IBM PC na konci 80. let si pamatuju jednu perličku, analýzou prvků nutných pro stavbu se zjistilo, že z přibližně 25 druhů konektorů použitých v originálu se v RVHP vyrábí 5. To znamenalo, že lze vyrobit jen funkční vzorky (na které lze součástky získat z dovozu), ale vyrábět to nepůjde.
....Consul 2715 " vpravo místo knoflíků "DVĚ" škvíry pro diskety" ....
Omyl pánové - i z obrázku je patrné , že v šachtách byly "TŘI" plnohodnotné 8" disketové mechaniky . Tenhle stroj jsem měl chvíli doma , ale vzhledem k tomu , že až na několik databázových aplikací, které se mi podařilo z původních disket zachránit , na něm fungoval spolehlivě pouze šachový program "KRTEČEK" a v České spořitelně kde dlouho po 95 ještě jeden provozovali , nebyli zrovna sdílní, tak po čase byl nahrazen méně unikátním PC ....
Ale robustnost konstrukce a bezkontaktní klávesnice na principu solenoidu to prostě ke Zbrojovce a zbrojováčkům již bude patřit napořád ...
Tady
http://www.amapro.cz/datove_zdroje/katalogy/katalog_tesla/katalog_tesla_160.php
ale pisou ze MH3ST2 byl Schmittuv klopny obvod.....
Do klavesnice by se hodil spis MH1ST1, nebo kombinace MH3ST2 a MAF100, ktera by ale urcite vysla draz.
MH3SS2 jsem se překlepl. Staré modely MH1SS1.
Až jich do tlačítek za trest nalisuješ pár stovek tisíc, tak si to budeš pamatovat celý život. To už radši zacvakávat ručně vysoký SS.
Proč bysme tam dávali takové hovadské kombinace, když to Tesla vyráběla v jednom???? Halova sonda + tvarovací obvody v jednom pouzdru s výběrem jestli "1" držet úroveň nebo poslat pulz "1" u SD, ale těch se dělalo velice málo.
MAF 100 se používal v přípravku na vyměřování zalisovaných magnetů v táhlu.
co bylo dřív, jestli vejce nebo slepice, jestli si v diskusích tykat, vykat nebo onikat a kdo byl nejlepší prezident, ale snažit se zpracovat, co z výpočetní techniky v té době u nás vzniklo, za jakých okolností, kde a k čemu se to tehdy používalo dokud jsou nějací pamětníci co by k tomu chtěli a mohli něco říci.
Mohlo by se začít třeba u toho:
http://files.tarzan.cz/kniha-detail/1418138202.jpg
Berlin, 1943, porada zbrojniho prumyslu. Vudce se obraci na von Brauna a ten mu chce vysvetlovat, co je V2, jak vubec funguje raketova technika a co je vsechno k tomu potreba. Vudce ho prerusuje: 'mate dostatek osob na nucene prace?'. Von Braun odpovida, ze nikoliv.
'Promluvim s Himmlerem', rika Vudce, poznamenava si problem a obraci se k dalsimu zastupci zbrojniho prumyslu....
Nahodou na mne pri uklidu vypadl stary casopis tak jsem se trochu zacetl a narazil
na zminku o tomto disku. Pro zajimavost jsem to nascanoval:
Zde je obalka casopis, jak vidno brezen roku 1988:
http://atrey.karlin.mff.cuni.cz/~klusacek/hdd_ze_zbrojovky_cover.jpg
A zde je ten clanek:
http://atrey.karlin.mff.cuni.cz/~klusacek/hdd_ze_zbrojovky.jpg