Pokud "benchmark" vypadá takhle, tak je opravdu lépe to odpískat.
Jenze takhle to bylo vzdycky, pred deseti rokama graficke karty, ted prohlizece. A google je firma jako kazda jina. Prisli s tim, ze jejich prohlizec je rychlejsi a ukazovali to na nejakem benchmarku, ktery si upravili tak, aby ten jejich prohlizec vypadal co nejlepe (to ze to pro uzivatele bylo na hovno je uz jedno). Takze to ostatni udelali stejne a optimalizovali svuj prohlizec, aby v tom benchmarku vypadal taky dobre. A ted, Google, ktery postavil komercni uspech sveho prohlizece na rychlosti najednou rekne, ze jsou dulezitejsi "skutecne a prave, tracni (a podobne sracky)" vlastnosti, ktere to jsou ale uz nerika a necha si to pro sebe. S tim, ze zasveceni uz urcite vedi, ktere to jsou... PR jak prase, jen jim to zerte.
Presne tak, jejich JS engine je porad nejlepší a nejrychlejsi, ale krom benchmarku je to na co? Nejvic to zdrzuje internetove pripojeni, jak rychlost tak odezvy, at jsem kde jsem. Ja stridam naprosto bezne podle nalady Edge (driv IE), Firefox a Chrome a vite jaky jako BFU pozoruji rozdil? Zadny.
Tak tu Vistu bych vás přerazil... Prej nic nepřinesla nového.... ;-)
Vista vyšla jen ve špatnou dobu... nic víc... A pád visty je zapříčeněn lidma, kteří chtěli na keplu kde jeli 95 zprovoznit...
Těch změn oproti XP je dost... Jinak nástupce W7 je vlastně patchnutá Vista a dotažená 6-bit instrukce... ;)
Pokud domrvis dobre predelanej kernel naprosto neprehlednou administraci a buzeraci v user space, buzeraci co se tyce driveru, tak se nediv ze byla znacne nepopularni.
Vistu jsem mel dodanou uz tenkrat s novym HW, ale nastesti jsem vyuzil firemniho downgrade programu. Stejne jsem ten firemni notas pouzival jen jako loader na hry.
Ano, Vista vyšla ve špatnou dobu. Takový zmetek neměl vyjít nikdy. Fakt je zábavé kolik má i po tolika letech Vistiscké náboženství věřících hlásajících lži, že prý jela špatně jen na starých počítačích. Houby s octem, a to jsem ještě slušný. Já ji měl na Thinkpadu T61 s 3GB RAM. Rozhodně žádné ořezávátko, XPčka by na tom jely jako z praku. Ale Vista se tam ploužila naprosto neskutečně.
Ja som z Vistou robil 3 roky denno denne na stroji co mal 2GB ram, a to som tam valil hry vacsinu casu, pritom ta Vista bezala uplne v pohode. Ono to je aj o tom ako sa ludia staraju o svoje pocitace, ked si tam nejaky m.ental nainstaluje kazde mozne rozsirenie do OS a prehliadaca, tak neni divu ze by to kapalo aj na 8GB ram. Visty sa inak nejak nezastavam, mam omnoho radsej W7, ktory pouzivam odkedy vysiel, je to v podstate upgradnuta Vista, ale je uz konecne doladeni a neotravuje ma tak debilne s bezpecnostou ako Vista, u ktorej ma to nesmierne stvalo.
Vista opravdu potřebovala slušný HW a T61 není dostatečně "slušný". Vázlo to hlavně na integrované grafice a vysoké latency disků, s SAS disky v HW raidu a NV8800 to jelo už velice slušně. XP začínaly podobně, tehdy na PIII@600 Mhz nešlo plynule ani jezdit myší :).
Jen Vista přišla v době, kdy se začala cpát takhle neoptimalizovaná do notebooků, na které neměla. W7 už byl mnohem lepší. Interně Vista ale znamenala dobrý pokrok, oddělení driverů na úrovni kernelu, GPU akcelerace UI, vhodnější návrh TCP stacku, UAC atd. Bohužel MS nějak neumí UX a doteď je pro mě Win peklo, to ale neznamená, že neumím ocenit některé jeho vlastnosti a když mně něco nevyhovuje, nenadávám, jen nepoužívám.
A snad nejelo? Proč jsi hned agresivní, něco jsem ti udělal?
Visty byly průser, neřikám, že se to dalo používat, velké firmy je nenasadily snad nikdy. Pracovních stanic s SAS disky bylo poměrně hodně u firem, domů si je samozřejmě nikdo nekoupil. U notebooků ale jejich výkon a odezva dost výrazně stál na disku a integrované grafice pro UI, tohle vyřešili až s 7.
Je možné, že na lepším desktop HW také jeli svižně, nevím, neměl jsem tu čest odzkoušet, nepoužívám aktivně Windows již pěkně dlouho.
a proč na to reaguješ, když o tom nic nevíš? SAS disky nejsou v tomhle výkonnější než (S)ATA, důležitější je spíše použití raid nebo třeba i disků s 7200 otáčkami, v té době u notebooků byly zpravidla pouze 5000 otáčkové s vysokou latencí kvůli úspoře energie a místa.
Pro pracovní stanice na 24/7 zatížení se v té době jiné než SAS disky nedělaly, jinou zkušenost s Vistou nemám a jinde jsem jí v provozu neviděl. Proč se tak čepýříš?
Na použití SAS disků v raidu nezáleží (to je to tvoje překrucování) tolik jako na jejich nízké latency a dedikované grafice. Pouze jsem popisoval konfiguraci, na které vím, že to běželo svižně.
U Vist byl obrovský problém s naprosto neúčinným cachování některých komponent, třeba těch vizuálních a přetěžovaly neúměrně právě využívání disků s náhodným přístupem. Řada spuštěných služeb ve výchozím nastavení tomu vůbec nepomáhala, prototyp nového indexování, který se nerad zastavoval, když uživatel začal s počítačem pracovat, byla jen perlička na dortu.
Nezastávám se Vist, ani MS, nemám ale rád jednostranné informace.
Není vyšší třída jako vyšší třída. Na herním notebooku střední třídy jely Visty dobře. Na kancelářském notebooku vyšší třídy (dražším než ten herní) to bylo za trest. Pes byl zakopaný v grafické kartě. Pomocí utilitek a návodů se dala povypínat většina těch "efektů" a pak to šlo používat i s integrovanou grafickou kartou se sdílenou pamětí. Což byl tehdy mor kancelářských notebooků - silný procesor, rychlý disk, moře paměti, ale k tomu nejpomalejší integrovaná grafika na trhu, navíc bez vlastní paměti tak, aby pořádně zdržovala všechno ostatní.
Osobně se domnívám, že napsat OS tak, že jeho výkon silně záleží na grafické kartě, je dost průšvih.