>nedokáže zaručit přesnost informací, které obsahuje
Nikdo nedokáže zaručit přesnost informací. Jedno jestli papírová nebo jakákoliv jiná encyklopedie. A obviňovat celou Wikipedii z nějakých pomluv nebo něčeho podobného je nesmyslné. Kdo to dělá, neví o co jde.
Ve Wikipedii jsou chyby jako v čemkoliv jiném. Jenže na rozdíl od jiných zdrojů můžete tyto chyby neuvěřitelně lehce odstranit a doplnit další informace, se kterými se chcete podělit. Avšak za jednoho předpokladu: že dokážete svoje úpravy před ostatními uživateli obhájit skutečnými argumenty a důkazy (k tomu je u každého článku diskusní stránka). To se mnohým nelíbí, protože zde neplatí "bude to tak, protože to říkám", "protože na to mám vzdělání", "protože můj názor je nejsprávnější", "protože můj bůh je nejlepší" a podobně. V tom je velká síla Wikipedie.
Velmi často využívám anglickou i českou verzi. Ta má teď už 21 tisíc článků, což je v našich malých podmínkách úžasné. (Mimochodem Slováci jsou na tom opět vzhledem k velikosti země také výborně.) Samozřejmě, že klíčové informace si ověřuji, tak jako u jakéhokoliv jiného zdroje. Když přijdu na chybu, nepřesnost nebo mi něco chybí, opravím, doplním, založím nový článek s informacemi, které jsem našel.
Díky všem, kteří se na její tvorbě podílejí!
Jenže na rozdíl od jiných zdrojů můžete tyto chyby neuvěřitelně lehce odstranit a doplnit další informace, se kterými se chcete podělit.
Ne, to tedy nemůžeme, zejména ne tehdy, když je omyl oblíbený a pravda málo známá. Resp. můžeme, ale dlouho to tam nevydrží.
Avšak za jednoho předpokladu: že dokážete svoje úpravy před ostatními uživateli obhájit skutečnými argumenty a důkazy (k tomu je u každého článku diskusní stránka).
Jinými slovy za předpokladu, že máme dost času pětsetkrát vysvětlovat, že 1+1=2, pětsetkrát to přepisovat z 1+1=3 zpět na 1+1=2 a být smířen s tím, že to za chvíli budeme muset ,obhajovat` proti náhodnému trollovi po pětsetprvé, po pětsetdruhé atd., až do smrti -- nebo prozření, že tudy cesta nevede (podle toho, co nastane dřív).
Na rozdíl např. od software, u kterého lze objektivně poznat, zda funguje, či ne, a měnit ho může jen ten, kdo mu porozuměl, tak ve Wikipedii žádné objektivní kriterium neexistuje, všechny verze textu jsou si rovny, všichni jsou ke všemu stejně kompetentí a vítězí ten, kdo nejdéle vydrží prosazovat si svou. O skutečné argumenty nejde.
To se mnohým nelíbí, protože zde neplatí "bude to tak, protože to říkám", "protože na to mám vzdělání", "protože můj názor je nejsprávnější", "protože můj bůh je nejlepší" a podobně.
To je samozřejmě omyl, platí to úplně stejně. Ve wikipedii naopak jde pouze o to, kdo tohle vydrží tvrdi déle.