Názor k článku Windows 10: analýza probíhající komunikace od Lael Ophir - Legislativa prakticky každé země, včetně ČR, umožňuje přikázat...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 9. 2015 17:38

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Legislativa prakticky každé země, včetně ČR, umožňuje přikázat provozovateli datové služby nebo sítě vydání dat, zřízení připojení pro odposlech a záznam zpráv atd. To samozřejmě dopadá na společnosti jako Google, Microsoft, Amazon, Yahoo atd. Nicméně nevím o žádné legislativě v ČR ani USA, která by umožňovala přikázat autorovi programu zabudování backdooru. Pokud o takovém zákonu víte vy, dejte prosím referenci.

    Ohledně povinnosti zřídit odposlech a vydat data v ČR: znáte český zákon 127/2005 Sb. o elektronických komunikacích?
    § 97 odstavec 1
    Právnická nebo fyzická osoba zajišťující veřejnou komunikační síť nebo poskytující veřejně dostupnou službu elektronických komunikací je povinna na náklady žadatele zřídit a zabezpečit v určených bodech své sítě rozhraní pro připojení koncového telekomunikačního zařízení pro odposlech a záznam zpráv
    a) Policii České republiky pro účely stanovené zvláštním právním předpisem^36),
    b) Bezpečnostní informační službě pro účely stanovené zvláštním právním předpisem^37),
    c) Vojenskému zpravodajství pro účely stanovené zvláštním právním předpisem^37a).
    odstavec 3:
    Právnická nebo fyzická osoba zajišťující veřejnou komunikační síť nebo poskytující veřejně dostupnou službu elektronických komunikací je povinna uchovávat po dobu 6 měsíců provozní a lokalizační údaje, které jsou vytvářeny nebo zpracovávány při zajišťování jejích veřejných komunikačních sítí a při poskytovávání jejích veřejně dostupných služeb elektronických komunikací^37b).
    http://portal.gov.cz/app/zakony/zakon.jsp?page=0&nr=127~2F2005&rpp=15#seznam

    Dále se v odstavci 3 dozvíte, že provozovatel musí data za daných podmínek vydat orgánům činným v trestním řízení, Policii České republiky, BIS, Vojenskému zpravodajství a ČNB.