Já se jako linuxák bojím že se podobné tendence dostanou i do Linuxu. Ostatně už se děje. https://brmlab.cz/user/jenda/et
Toto už dávno není linuxový server. Od té doby, co tady protáčeli reklamy Microsoftu se zaměření poněkud rozostřuje. Článek s tím může souviset...
Na druhou stranu, přečetl jsem to znovu a pozorně a musím říci, že autor provedl test o poznání seriózněji než ti před ním. To je pravda..., ale až příliš tam je patrná snaha "vyvrátit pověsti", což vyvolává pochybnosti o nestrannosti.
Kdybych chtěl skrýt špehováni, první, co udělám, bude kontrola certifikátů, zda tam někde není nějaký MiM a budu se zajímat o IP adresy. MS blbce určitě nezaměstnává.
"Data, která zadám do vyhledávacího pole " ... ", jsou samozřejmě odeslána" ...
Sorry, ale tohle rozhodne neni samozrejme a minimalne by to melo byt nastaveno jako opt-in = chci, aby se prohledavalo na internetu. Ne default, a rozhodne to neni samozrejme, protoze predchozi verze to nedelaji.
Navic, a to autor zjevne nezkousel vubec, se podobne dotazovani dela i pri prehravani medii - a ziskavani meta informaci. Coz zcela pochopitelne vede k tomu, ze se dotazovany srv dozvi velmi podrobne co ma dotycny na disku.
>Navic, a to autor zjevne nezkousel vubec, se podobne dotazovani dela i pri >prehravani medii - a ziskavani meta informaci. Coz zcela pochopitelne vede k >tomu, ze se dotazovany srv dozvi velmi podrobne co ma dotycny na disku.
jestli máte nastaveno, aby si aplikace pro přehrávání médií stahovala metadata, tak to udělá (třeba winamp). ve W10 je "hudba grove" a tam je ta volba také: "Informace o médiu".
Jde o to, že to má buďto být opt-in, nebo se mě systém má při instalaci alespoň zeptat, jestli to chci. Dát něco co odesílá moje soukromá data jako "opt-out", a tvrdit, že je to v pořádku, protože "se to přece dá vypnout" je naprosto nepřijatelné.
Proč?
Při opt-out musí člověk trávit týdny hledáním toho, které všechny programy kde co sbírají a odesílají, a jak jim v tom zabránit, a stejně nenajde všechno. Koho by třeba napadlo, že nějaký program má tu drzost odesílat šifrovací klíče, nebo heslo k wifi, že?
Navíc hrozí, že nějaký program odešle data do internetu ještě předtím, než stihnu ten správný přepínač najít a odesílání vypnout.
Že to dělají i jiní? To je možné, a co má být? I u ostatních je opt-out špatně z přesně těch stejných důvodů jaké zde popisuji.
V tom nejsme ve sporu. Také jsem jednoznačně pro opt-in, a to nejen v tomto případě. Já si článkem chtěl hlavně sám interně prověřit, co ta mrška dělá a i v tom komentáři se k tomu snažím stavět "z venku" - to co komu vyhovuje a s čím se smíří je osobní volbou každého soudruha.
stavět "z venku"
No pokud byste byl najatý microsoftem či někým jiným s ním úzce spolupracujícím a ten článek byl PR na objednávku, asi byste se snažil také budit dojem, že jste ten "z venku".
Jste zaměstnanec firmy, která pracuje pro vládu ČR, ministerstvo vnitra (a také např. CEVRO), tak aby ta mozaika byla trošku kompletní.
Cituji:
"Při opt-out musí člověk trávit týdny hledáním toho, které všechny programy kde co sbírají a odesílají, a jak jim v tom zabránit, a stejně nenajde všechno."
Pokud vy výrobce programu nebo OS byl slušný, tak na jedné kartě "Soukromí" by byly veškerá citlivá nastavení a odklikáno by to bylo během chvilky.
Asi tak. A těch použitelných technik je samozřejmě více - dokonce i při vzniku tohoto článku mohla data putovat z pc ven, aniž by si toho pan expert všimnul - např. načasováním požadavků na servery. To špehování se samozřejmě může také spustit až na základě konkrétních dat v PC, NSA opravdu nebudou asi zajímat hovory o fotbale nebo o tom, co dělala babička o víkendu. A to ani nemluvíme o hw nakaženém přímo z výroby, který může podobná měření pacifikovat. Takže uklidnění pouze pro velmi naivní lidičky, ale oni to chtějí slyšet a aby to bylo důvěryhodnější, tak ze serveru "konkurence", tedy od linuxáků. No není to báječné.
Takže uklidnění pouze pro velmi naivní lidičky
Nikoli, uklidnění pro lidi, kteří jsou schopni kriticky myslet.
To haló na českém internetu vzbudil článek Aeronetu plný očividných nesmyslů, kde chybí takové "detaily", jako jakýkoli výpis zachycené komunikace. Bez toho článku byli konspirátoři v klidu - oni vždy potřebují nějaký silný impuls, který je nastartuje. Tenhle článek docela přesvědčivě ukazuje, že autor nic z toho popisovaného na Aeronetu nezaznamenal. Vy argumentujete, že to může být schované lépe, než autor dokázal odhalit. Konspirátor v tuto chvíli označí všechny ostatní za naivy a má pocit, že vyhrál. Kriticky uvažující člověk se ale musí ptát dál - pokud je to tak dovedně skryto, jak je možné, že to dokázal odhalit i někdo, kdo netuší, že by svá tvrzení měl dokládat třeba záznamem komunikace? Jak dokázal rozlousknout protokol používající načasování požadavků - aby přenesl několigamegabajtové soubory, o kterých je na Aeronetu řeč, musí ten protokol být zatraceně komplikovaný, když během krátké doby dokáže vedle běžných dat přenést ještě takový objem skrytých dat. Jak autor z Aeronetu věděl, jak to špehování spustit?
To, že byl původní velmi chabý článek vyvrácen, zkrátka konspirátorům vůbec nevadí. Oni mají své bezdůvodné podezření, a to jim nikdo nevyvrátí. Stačí je nastartovat libovolným výmyslem, a oni už pak jedou a žádná fakta je nezajímají. Ale prosímvás, hlavně se konspirátorů neptejte, proč ty špehovací funkce nejsou už ve Windows 8. Na ty totiž žádný startovací článek nevyšel, takže ty je nezajímají.
Oni mohli mat pravdu. Trochu si zakonspirujem:
Co ked kamera posiela fotku iba od vytipovanych uzivatelov, ktori su podozrivi z terorizmu? Od Snowdena vieme, ze su to aj citatelia Linux Journal alebo ludia so zaujmom o Tor.
Co ked si nezavisle overuju serverovy certifikat a ked nie je podpisany MS CA, tak sa posielaju aj tajne data? Co ked sa tie data prenasaju iba pocas inych citlivych prenosov? Co ak tajne data dostava von steganograficky cez usporiadanie hlaviiek
Aj tak vdaka za clanok.
mezi komunistama a kapitalistama není žádný rozdíl. ten komu nevadí šmírování si nezaslouží být občanem. šmírování je trestný čin. možná že šmírovací nástroje ve windows 10 jsou implementovány na rozkaz vlády, a microsoft o tom jen informuje v eula. obezřetnost je vždy na místě.
Co su tie rozumne a jasne stanovene pravidla?
V USA sa vyzadoval prikaz sudu - tak sa vyziadal prikaz na viac ludi.
Na Slovensku sa vyzaduje prikaz sudu, ale sudy ziadosti v istej forme takmer automaticky schvaluju (lebo co maju robit? Podozrenie z korupcie alebo kratenia dane ide nasit na kazdeho a na podozrenie netreba svedkov).
Zaujimave je aj to, ze policia moze poziadat o odposluch lubovolneho telefonneho cisla s tym, ze udaje o majitelovi este nezistila - to sa robi, ked ide o verejne znamu osobnost.
Neexistuje kontrola - sudcovia su nepostihnutelni a aj keby mali byt postihnutelni, tak za co? Vyssie som pisal dovody odpocuvat hocikoho.
Dalej je casto uplne regulerne odpocuvat znamych odpocuvaneho. A casto aj ich znamych, ktovie ake kamaratksefty dohaduju ohladne podozriveho. V telefone mam 200 ludi, takze pri podobnom pokryti to moze byt 40k ludi na jedno odpocuvanie.
NSA by urcite tvrdila, ze masove sledovanie pomohlo odhalit uz stovky alebo tisice teroristov.
Asi vsetko odpocuvanie, vratane toho prevaleneho v USA, ma aj nejaky prinos a vsetko ma nejake nevyhody.
Co s tym?
To je jednoduche, staci pouzivat vzory storocia stare a storocia overene. Zabranuju koncentracii moci a zaroven umoznuju chytat zlocincov. Napriklad taka domova sloboda sa vyvinula v Anglicku, bolo to napisane nejako tak ze vietor a dazd moze cez strechu do domu, ale kral nie. Ked ma policia podozrenie dostane povolenie od sudu a prehlada dom podozriveho. Ale uz neprehladava domy jeho priatelov. To iste treba vyzadovat aj od policie v odpocuvani, mozu odpocuvat len podozriveho na zaklade sudneho rozhodnutia, odpocuvat jeho priatelov nesmie. A kedze po prehliadke domu budete vediet ze Vas policia podozrieva treba aj policajne odposluchy dotknutej osobe oznamit. To ze sa to dnes takto nerobi je chyba a ked pride k moci najblizsi Orban, Meciar, Zeman ... a pouzije tuto moc na zastrasenie opozicie tak dlhe roky budeme kruto trpiet aby nakoniec nase deti odhalili ze policajne odposluchy (alebo sledovanie internetu) treba zverejnovat a prisne kontrolovat ich zneuzivanie.
Sak po nich v US chteli (senat) aby dolozili aspon jeden priklad, kdy masivni odposlechy po 11. vedli k zabraneni cehokoli. Nedolozili nic, protoze to knicemu nebylo a neni. Pokud pudu vyhodit neco do vzduchu, nebudu o tom psat na FB ...
Zato maji hromadu dat na tema "chceme abys pro nas neco udelal, a kdyz ne, tak tohle zverejnime".
"Šmírování" je dobré tak pro amatéry (civilisty). Praví terroristi nepouživají ani mobil.
Teda vlasně ho používaji, ale ne k telefonovaní.
Víte kolik je na světě lidí? 5 miliard.
Používaných systému win? 10 miliard
Používaných OS? 25 miliard (plno lidí ma nejen 2 pc, ale i 3 aktivní telefony, pak jsou tu ještě prodejny, bazary, školy)
A prohledejte si všechno tohle denně, abyste zachránili pár děcek na škole.
Win Vista až 10 je takový OS a backdoor v jednom balení.
Bohužel OS s funkčním instalatorem bez backdoor ještě nikdo nevytvořil. A kdyby se mu to už mělo podařit, M$ by spustil kampaň, nebo tu firmu rovnou koupil.
Na napsani pořádného OS potřebujete desetitisíce člověkoroků. No a jediní kdo by to mohli zaplatit je čínská či ruská vláda. A pochybuju, že by bezpečný OS byl v jejich zájmu.
Nevidím důvod někoho z něčeho vinit. A pokud bych měl, pak jedině autora příspěvku na nějž reaguji. Proč? Kvůli naivitě! V tuto chvíli neplatí TTIP, ale kupř. v ČR Autorský zákon. Důvod proč to připomínám je, zvláště pro ty co trpí ztrátou paměti, že Redmond v minulosti stál hned několikrát před evropským soudem za chování neslučitelné s evropským právem! Pokud se tedy někdo domnívá ve své naivitě, že bude jednat čistě v souladu s právem USA, pak je jeho naivita bezbřehá a nemá smysl ji vůbec komentovat.
Co je podstatné a co m.j. ukázal i tento článek je to, že vše je připraveno na schválení TTIP a TEPRVE PAK si budeme moci seriózně zodpovědět otázku jaká data putují směrem do USA! To je autore článku TA CHYBA! Právní výklad k smlouvě k "Win One" je k dispozici a hovoří jasně!