Vlákno názorů k článku Windows 10: analýza probíhající komunikace od martinkl - Je nutné si především uvědomit, že tato data...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 9. 2015 20:59

    martinkl (neregistrovaný)

    Je nutné si především uvědomit, že tato data systém posílá i když je nastaven tak, že žádná data odesílat nemá. Dále pak je asi zřejmé, že bežný uživatel tato nastavení nebude řešit a nechá tyto funkce zapnuté. Jednou z těchto funkcí je i odesílání dat z klávesnice(viz screenshoty na začátku článku). Takže ačkoliv je tento test provedený dobře, nereprezentuje chování systému u běžného uživatele, jenž většinou nechá tato nastavení na výchozích hodnotách, tudíž funkce pro sběr dat budou zapnuté(autor článku neuvedl, jestli byla tato nastavení původně v poloze Zapnuto nebo Vypnuto, avšak vzhledem k tomu, že následně uvedl, že některá nastavení NECHAL zapnutá, chápu to tak, že původně byla zapnutá všecha, pokud to tak není, tak se omlouvám) a dat bude podstatně více. A to včetně těch přímo z klávesnice - položka "Bude do Microsoftu posílat informace o tom, jak píšu, s cílem vylepšit do budoucna psaní pomocí klávesnice i rukou" viditelná na screenshotu. Další důležitá skutečnost je, že funkce jsou přímo vestavěny do systému, a to tak, že je lze pouze vypnout, nikoliv úplně odstranit, což je dle mého názoru nepřípustné.

  • 13. 9. 2015 21:25

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Já si pod „odesílání dat z klávesnice“ představuju, že by se odesílalo, co píšu. Na screenshotu ale vidím napsáno „jak píšu“. Nemyslíte, že je v tom rozdíl?

  • 13. 9. 2015 22:06

    martinkl (neregistrovaný)

    V tomto případě to může být velmi podobné. Už samotný pojem "jak píšu" je velmi nejasný. Mylí se tím, kolika píšu prsty, jak rychle píšu, nebo snad jakým jazykem píšu, či jestli píšu pravopisně správně? Každopádně vzhledem k současným technologickým možnostem lze vzdáleně zjistit to, "jak" člověk píše(na klávesnici), pouze na základě vstupu z klávesnice, který bude buďto odesílán přímo, nebo se z něj sestaví data, která se budou následně odesílat. V obou případech však budou odcházet data založená na tom, "co" píšete - tedy na vstupu z klávesnice, protože jinak informace o tom, "jak" píšete prostě vzdáleně získat nelze. A zde je právě důležité, co to "jak" píšete znamená. Když budu vycházet z příkladů, které jsem uvedl na začátku příspěvku, tak v prvních dvou stačí, když se bude například měřit čas mezi stisky a ten odesílat, avšak v druhých dvou již bude informace o tom, "jak" píšete založená přímo na informaci "co" píšete. A zde je již větší možnost, že se bude odesílat celý vstup, ikdyž by šla anlýza provést lokálně a odeslat pouze výsledek. Avšak i tak již informace o tom, "jak" píšete úzce souvisí s tím, "co" píšete.

  • 13. 9. 2015 22:26

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Stačí si přečíst tu jednu větu, která je na screenshotu. Jde o vylepšování rozpoznávání psaného písma, tedy vůbec nejde o nějaké osobní údaje a texty, co píšete, ale jde o vylepšení těch algoritmů pro rozpoznávání. Klávesnice je tam pak zahrnutá buď kvůli vylepšení chování dotykové klávesnice, nebo pro zahrnutí oprav ručně psaného písma prováděných na klávesnici.

  • 13. 9. 2015 22:58

    martinkl (neregistrovaný)

    Avšak stále platí to, že když chcete sbírat data pro vylepšování funkce rozpoznávající vstup, musí sbíraná data zahrnovat právě onen vstup.
    A systém nemá ve výchozím nastavení co odesílat jakákoliv data, ať je již účel jakýkoliv, dokud mu to uživatel explicitně nepovolí, nebo si to nevyžádá. Pokud se sbírají jakákoliv data o uživateli nebo od uživatele k nějakému zlepšování služeb, tak by měl být uživatel dotázán, jestli se na tomto sběru dat a zlepšování služeb chce podílet.

  • 14. 9. 2015 7:05

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Avšak stále platí to, že když chcete sbírat data pro vylepšování funkce rozpoznávající vstup, musí sbíraná data zahrnovat právě onen vstup.
    Neplatí.

    A systém nemá ve výchozím nastavení co odesílat jakákoliv data, ať je již účel jakýkoliv
    To je možné, že máte takový názor, ale musel byste o tom přesvědčit také ostatní a uzákonit to. Odesílání různých statistik používání má ve výchozím nastavení zapnutý kdejaký program.

    Pokud se sbírají jakákoliv data o uživateli nebo od uživatele k nějakému zlepšování služeb, tak by měl být uživatel dotázán, jestli se na tomto sběru dat a zlepšování služeb chce podílet.
    To se ale děje, jak v případě Windows, tak v případě spousty dalších aplikací.

  • 13. 9. 2015 23:05

    strepty (neregistrovaný)

    Ked citam vas clanok napadlo ma ci nedokazu podla rychlosti pisania na klavesnici identifikovat kto sedi za pocitacom, podla rucneho pisma to ide tak preco nie podla podrobnej statistiky pisania na klavesnici. Videl som uz vela ludi pisat na klavesnici a myslim ze kazdy pise ulpne inak :-). Buduca reklama sa moze zamerat na to ze spozna ze za pocitacom nesedi otecko, ale jeho dcerka a bude ponukat babiky. Ked zisti ze za compom je otecko prepne na fotaky.