Proč naříkat nad koncem podpory 7?
Mám desktop výkonný HW Fujitsu/Siemens s Vista. Dožívá, zakázal jsem všechny zbytešné služby (telnet, ftp, netBIOS, ...), přidal Avira (antimalware). Lezu na doví-jaké stránky a zatím žádné záplaty mi nechybí.
Nemínil jsem řešit problémy s nadstavbami pro periférie (nadstavbový SW - rozlišení písma OCR a podobné).
Dále laptop od Acer, také výkonný HW, se sedmičkami (byly v ceně HW) a ani mne nenapadne jít na desítky. Uživatelsky nic nepřináší.
Pokud koupím nový HW a budou přibaleny desítky, tak v dual boot-u budu mít stejně nějaké distro Linuxu. 10 budu užívat, jen co Linux-distro neumožní.
Jako co se tyce vzhledu a pouzitelnosti, byly 3.11 z meho pohledu nejlepsimi Windows vubec. A - ted mozna uz trochu senilnim, ale mam ten dojem, ze taky nejstabilnejsimi :-D Kazdopadne, vubec bych se nezlobil za WM se stejnym spusobem ovladani a vzhledem jako mel Win 3.11 Workstation :)
Co se tyce funkci a sluzeb, z dnesniho pohledu zadna hytparada. Ale odpovidalo to tehdejsi dobe a OS na kterym to jelo.
No, to je tím odstupem čtvrt století. Nostalgické vzpomínky starého zbrojnoše. Zkrátka holky byly stejně hezký, jako dnes, jenže dnes jsou více méně ve věku našich dcer, jestli pamatujete WfW jako zaměstnaný člověk.
Ale jinak ne: žádná bezpečnost (když pomineme to diskless řešení), žádné PnP (pro nepamětníky: přehodit kartu ze slotu do slotu znamenalo novou instalaci ovladače) a pro UI jména souborů 8.3, síťové protokoly se instalovaly v MS-DOSu.
Tohle všechno změnily až Win2000 (sloučení W9x a NT), možná dokonce až XP SP2 (firewall zapnutý hned na začátku instalace).
Ale k tématu konce W7: nevidím v tom žádný zvláštní problém. W10 mají některé věci jinak (ale to měly postupně XP, Vista, W7 taky). A přeinstalovat W10 je velmi rychlé, málokdy potřebujete vůbec řešit nějaký ovladač - na rozdíl od W7, kde ovladače řešit musíte a aktualizace do aktuálního stavu jsou otázkou i několika hodin.
Pro uživatele se změnily ikony (hranatější), ale to je tak asi všechno.
Pro administrátora se něco změnilo, ale to snad není ani problém, ani novinka, to se děje všude (i v Linuxu: ifconfig, systemd, ...).
Já jsem taky ze sedmiček přešel na Linux. Ransomware mi sežral rozepsanou bakalářku pár dní před odevzdáním. Povolená SMBv1 je fakt supr věc.
Přes Wine normálně provozuju programy i hry, tak mi ty okna ani nescházej. Sice se občas objeví nějakej bug, na druhou stranu se zase v některých programech neprojevují bugy, které byly na oknech...
Myslim, M$ Widows neni konkurentem Gnome jako takoveho, ale Linuxovym DE obecne. Asi nejvyznamejsim konkurentem Gnome je na Linuxu KDE - a to se taky hodne zmenilo, to by bylo dobre pripomenout take. Mam takovou obavu, ze dokud tu KDE bude, nema Gnome na splneni sveho cile moc dobre vyhlidky. A to ani s podporou nekterych firem.
[k3dAR]
Jo, jo, ja vim a souhlasim a je to v poradku. Je to o svobodne volbe kazdeho a mnoho lidi se uz rozhodlo (Ja sam pouzivam prevazne bud Awesome, nebo KDE. ).
A o to mi prave jde. V soucsne dobe je mnozina uzivatelu, kteri by mohly byt potencionalnimi uzivately Gnome pomerne mala a existence konkurentu je jeste rozdrobi. A nejsilnejsim "ujidacem" pripadnych uzivatelu je prave KDE.. (Widle tam nepocitam - ty skodi vsem :-D a navic ti uzivatele co by potencionalne mohli Gnome pouzivat jsou stejne vetsinou uprchlici z velke naruce M$ ) A myslim ze tahle situace jeste hodnou chvili vydrzi. Muj skromny naprosto laicky (o prognostice vim tak leda prd) odhad je, ze by Linux musely dosahnout min 40% uzivatelu v celkovym trhu. A to jeste Gnome nadrzuji...
Jinymi slovy, divim se dvema vecem: proc Gnome srovnavaly praves Widlemi, prijde mi to nelogicke a za druhe to v Gnome teamech jsou az takovy megalomani, nebo radi pohadky?