dekuji za clanek ale co me nemile prekvapilo, je neexistence srovnani vykonu, tedy jak ktera hra bezi pod Windows, jak pod cedegou a jak pod crossover. Protoze to ze se mi hra spusti je fajn, ale pokud bude propad vykonu dramaticky, tak je to stejne nehratelne a kdyby se to nepustilo vubec tak to vyjde v dusledku nastejno.
Neplatnujete podobne srovnani? Alespon Windows X Wine X CrossOver? Stacilo by par titulu – radove 20 TOP kousku (WoW, CS, CSS, CoD4, CoD6, Warcraft 3,…)
Udelal jsem pro tebe takove male srovnani vykonosti.
Testovaci sestava:
Notebook Intel Core 2 Duo 2,4GHz
Grafika nVIDIA GeForce 8600GT
RAM 2GB
Testovano pod systemy:
Windows 7 [64b]
FreeBSD 8.0-STABLE [64b] pod Wine 1.1.32 [kompilovano jako 32b]
Testovana aplikace:
World of Warcraft verze 3.3.3 lokace Dalaran (znamy jako lag city:)) bez lidi
Rozliseni 1680×1080, detaily Ultra, bez FAA
Vysledky:
Windows 7: cca 21FPS
FreeBSD, wine OPENGL: cca 22 FPS
FreeBSD, wine D3D: cca 32 FPS (ale nektere effekty nebyly uplne koser)
Samotnyho me to docela prekvapilo – plichta. Zitra muzu zkusit jeste stejny test s low detailama, tam uz myslim rozdil bude.
Mam dualboot s widlema = nejlepsi herni konzole :-P .. na nic jineho je nepouzivam, takze jen parkrat do roka.
Jednou jsem jen tak z nudy pod linuxem klikal na hry nainstalovane na win disku a prekvapilo mne kolik jich fungovalo i bez informaci v „registrech“.
A uplne nejvic mne uchvatilo COD2, ktere jelo rychleji a stabilneji nez pod XP :-)
Nemusel … :], ještě je možnost nainstalovat ty win do vmwaru a pouštět hry přes unity … (funkce, při které se aplikace tváří, že běží nativně v hostitelském systému). Jediné omezení je podpora maximálně DX9, což prozatím nevidím jako vážný problém a člověk má zaručený, že spustí vše co pod win normálně běhá … (už jenom proto, že to prakticky bude pouštět na win …).
Urcite. Ja jsem si dokonce postavil dedikovany Windows pocitac na StarCraft2 (bohuzel uz stihl zastarat, hra jeste stale neni a bezel vseho vsudy nekolik hodin). Na druhou stranu, pokud mam vsechno na Linuxu, tak je trosku pritazeny za vlasy mit dual-boot, nebo dokonce druhy pocitac (jako ja) kvuli jedne hre.
Ja som nemal problem rozbehat hry ani pod klasickym wine.
Takze ked ide o peniaze :)) A myslim ze ked je rozbehana 3d akceleracia tak tie hry bezia slusne a to som skusal na Athlone 3200+
Vsetko mi tam vzdy islo okrem jednej hry – Stracraft BroodWare :)
Hra samozrejme isla spustit po vseliakym krkolomnych postupoch aj s Bnetom
ale nikdy to nebolo hratelne :) lagovala tam strasne mys a nikdy som nezistil preco. To napriklad take w3 tam slo v pohode.
Zajímavé, zrovna StarCraft mi jede bezvadně, včetně datadisku BroodWar i pod čistým Wine. Bohužel se mi nepodařilo rozběhat hru po BattleNetu – ta mi funguje jen pod Cedegou (CrossOver jsem nezkoušel, ale mám licenci, tak se k tomu snad časem dostanu), kde ale zase nechodí čísla, takže nemohu označovat a vyvolávat jednotky zkratkovými klávesami.
Jinak obecně nejde říct, jestli je lepší Wine, CrossOver, nebo Cedega. Většinou mám zkušenost, že pokud vám něco nechodí třeba pod Wine, tak pod Cedegou se to rozběhne a opačně.
Mne isiel aj Bnet v SC1 – pod cad pod cistym wine tam bolo rozhasene menu. Klavsesnica fungovala Hra bezala rychlo ale mys klikala o pol sekundy neskor co sa mi nedalo hrat nikdy som neprisiel na to preco to robi. Robilo mi to aj cez wine aj cez virtualne pc, Pritom taky w3 tam slapal svizne bez problemov aj CS :)) Aj vsetky tieto 3d hry len jedine co som chcel bol starcraft :)) musel som mat multiboot skrz to
Dovolim si nesouhlasit. Windows pouzivam uz leta letouci bez firewalu (a s vypnutym vestavenym firewallem) a bez antiviru (vsechny akorat desne zpomalujou). Vzdycky jsem jenom dusledne aktualizoval a hlavne DAVAL BACHA NA CO KLIKAM. To je myslim jadro pudla. Virus jsem mel jen jedinkrat, kdyz jsem si sam spustil nejakej crack co nebyl crack :)
Pro BFU je FW/AV urcite dobry napad, ale mistni uzivatelska obec se bez nich urcite bez problemu obejde. Jak uz nekdo zminil, MSSE je zdarma a funguje dost dobre.
To jen takova poznamka v ramci zachovani objektivity :)
Piit, velky fanousek Debian GNU/Linux :)
No, pokud jste za NATem, na PC pracujete sám a nezapojujete ho do cizích sítí, tak možná… Ale běda, jak se dostanete s takovým PC do sítě, kde je nějaký nakažený systém (praktická zkušenost, byť ne přímo na mém PC). A mimochodem, předpokládám, že nemáte v prohlížeči flash plugin a používáte něco jiného, než IE. Ony jsou breberky, které se dovedou dostat do systému bez toho, že by jste je vůbec vědomě pouštěl.
Tak neviem, ja mam pc zapojeny do siete asi 3000 pocitacov bez fw, a problem s virusmi nemam. Pes je zakopany hlavne v deravej implementacii SMB/CIFS serveru, takze na WAN interfejsi (robi mi NAT pre moje ostatne pocitace) pekne staci odkliknut Files and printer sharing do haja a je po 99.9% problemov. A samozrejme neklikat na kazdu viagru na nete :)
Kupuji hru, až když si ověřím, že skutečně pod Wine funguje, klidně si i pár let počkám, stejně nemám čas ani železo na novinky. Mám štěstí, že z toho co hraji (Sid Meier's Civilization, Fallout, StarCraft, Warcraft, Diablo2 atd.) funguje všechno bezvadně.
Co se týká peněz, tak MS bych raději kopl do koulí, než jim cpal svoje prachy, ať už z jakéhokoliv důvodu. Ostatně mám na svém ThinkPadu Visty, protože se nedal koupit bez a podpora her (které hraji) je tam pěkně mizerná, zlatý Wine, tam jde s trochou snahy rozjet skoro všechno.
Ne – není lepší investovat do Widlí. Windows mám na jednom počítači, ale pokud to jde tak raději hraji na Linuxu. Duvody?:
* Na Linuxu spustím i to co už na Windows nespustím (zejména starší hry).
* Každá hra (a program obecně) má vlastní prostředí (C: apod). Na Windows pokud nainstalujete 10 her současně ta po instalaci té desáte vám už bude blbnout ta první, protože si vzájemně lezou do knihoven.
* na Linuxu si mnohem jednodušeji přimountuji obraz CD než ve Windows, kde holt musím tahat CD z šuplíku nebo shánět nocd crack. Na Linuxu mám za pár minut hotovou instalaci, a nepotřebuji se starat o ty stříbrné placičky.
* a pak jsou tu ty politické důvody…
Ahoj Mirku,
ad 1 – ok
ad 2 – ale no tak
ad 3 – ale no tak!
ad 4 – ok
Chapu bod 4, ale podrizovat mu objektivni fakta, to prece je pak bod pro konkurenci, kdyz se kazdy muze presvedcit o tom, ze tomu tak neni. Nejsem zadny fanda MS, ale body 2 a 3 nejsou pravdive.
Jinak kdyz hraju na windows, tak prevazne starsi hry – pres dosbox a funguje to hezky. Nedavno jsem rozbehal Crusader no remorse a srdce nostalgika zaplesa ;)
Zdravim
M.
2) změna WINEPREFIX, ať už ručně, nebo automaticky pomocí cedega/crossover. S tím, že když si pár programů vleze do knihoven, tak vznikne maglajz souhlasím, už se mi to stalo.
3) mount hra.iso /mnt/ -o loop mi přijde mnohem důvěryhodnější a elegantnější, než instalovat pofidérní daemon tools(či něco jiného), který stejně žere systémové prostředky.
„* na Linuxu si mnohem jednodušeji přimountuji obraz CD než ve Windows, kde holt musím tahat CD z šuplíku nebo shánět nocd crack. Na Linuxu mám za pár minut hotovou instalaci, a nepotřebuji se starat o ty stříbrné placičky.“
Tomu nerozumím. Chcete tím říct, že image hry s ochranou po vás v linuxu nechce medium, ale ve win ano? To mi přijde jako nesmysl. NOCD je potřeba na hraní bez media tak jako tak.
Stejně si myslím, že snaha rozcházet win hry pod linuxem je směšná. Je to jako tůnit Š120 na závody – jde to, ale ztracený čas a peníze rozhodně nevyváží výsledek. Navíc za celkem nevysoký peníz máte winxp, na kterých si zahrajete všechno s aktuálními ovladači na grafiku (historické dos hry nepočítám). Že nechcete restartovat? Smůla. Buď hry nebo práce. Já mám taky dualboot. A politické důvody? To snad ne… Když něco funguje (=ty hry jedou fakt nejlíp pod win), tak proč to zatracovat.
Jinak pěkný článek, stručně shrnuje praktické zkušenosti.
Tomu nerozumím. Chcete tím říct, že image hry s ochranou po vás v linuxu nechce medium, ale ve win ano? To mi přijde jako nesmysl. NOCD je potřeba na hraní bez media tak jako tak.
Ano. Chci říct že to funguje. Je pravda že na hry které vyžadují hry jenom kvuli té ochraně řádně aplikuji nocd crack, protože to je šetrnější k místu na disku. Virtuální disk řeším pro hry které mají instalační CD a hrací CD. Pak pomocí „dd“ a „mount -o loop“ si připojím obraz hracího disku a krabička putuje do šuplíku. Na to samé existuje sice nějaká utilita do Windows, ale rozhodně mi to nepřišlo nějak jednoduché.
ty hry jedou fakt nejlíp pod win
Muha ha. Tak mi prosím přijďte rozjet například Pathologic na mým počítači s WindowsXP, které má všechny aktualizace.
– Vzpomínám si, že hry se staršími verzemi Securom a Safedisc šly zkopírovat do image i s ochranou, když se zadařilo. Ale určitě to nejde říct všeobecně. A pokud to jde u konkrétního titulu přes dd v linuxu, tak nevidím důvod, proč by to nezvládnul alcohol nebo daemon tools ve win. Váš původní argument prostě neberu.
– Pathologic, 2005, Buka Entertainment, platform Microsoft Windows. Pokud byla myšlena tahle hra, tak k tomu není co říct. Oficiální platforma je win, ať už to někomu jede nebo ne. A když vám to funguje pod „emulátorem“ v linuxu, tak jen líp.
Pokud myslíte multiplatformní Pathologic od John-Paul Gignac, tak u takového projektu si nelze stěžovat na win.
Nemá cenu se hádat. Článek to byl užitečný, to srovnání zkušeností s programy se hodí.
Nevím zda je to pravda, ale tady http://www.uesp.net/wiki/Oblivion:Linux#Oblivion_Game_of_the_Year_Edition jsem se dočetl, že wine má od nějaké verze podporu Securom…
Dual boot se dá možná aplikovat na desktopu s dostatkem diskového místa, ale ne v notebooku, kde nejde připojit druhý disk. Problémy s místem na disku, kdy v jednom systému je spousta prostoru nevyužitého a v druhém se nedostává, aby to o týden později bylo opačně jsou značně iritující.
Některé hry běží pod wine lépe, než nativně ve windows.
Windows XP si už koupíte leda OEM s netbookem a i to je už hodně těžké sehnat. Visty a 7 znamenají nutnost silnějšího HW (viz doporučené konfigurace u her: např. 1 GB RAM pro XP a 2 GB RAM pro Vista/7).
A na konec nechápu to vaše „Že nechcete restartovat? Smůla. Buď hry nebo práce.“ Ta možnost použít wine tu je a lidé o to mají zájem, takže bude i dál. Pokud máte pocit, že by se mělo více věnovat vývoji něčeho jiného, můžete na tom začít pracovat sám. Nám ostatním, kteří jsou líní restartovat, nechte wine.
Cedega i CrossOver jsou sice hezke, ale co se treba zminit o PlayOnLinux ? Nic za to neplatis, ale taky mnozina podporovanych her je retivane mala (ve srovnani vyse uvedenyma). Nicmene pod cistym wine vetsina her jede a i ta konfigurace je vetsinou docela bezbolestna, takze staci mit jen oddeleny wine prefixy, popr. starsi wine verze pro specificke aplikace a ses vysmatej. Presne tohle umi PlayOnLinux a uz to docela dlouho spokojene pouzivam.
pekny den prajem,
skusal som aj Cedegu a CrossOver, ale ani jeden nefungoval tak ako ma.
O co ide: uz niekolko rokov sa pokusam nainstalovat World of Warcraft do linuxu.
cital som navod ako na to, bohuzial nemal som to stastie ako vsetci co sa im to bezproblemu podarilo. Ja som asi jediny co to nevie. Preto som po 15 tokoch vymazal linux a nainstaloval kupene Win 7. Konecne mam po probleme. A viac casu, venovat sa praci.
Komu co sadne viac. Ja som napriklad dlho prechadzal v rezime dualboot na linux. Asi 4 roky som castejsie pouzil widli, ako linux. Potom som raz v ramci prvej chvilky volneho casu vyskusal namiesto gentoo kubuntu. To bolo next, next, next a islo to. Instalacny cas ma prekvapil. Necakal som, ze sa daco da nainstalovat skor, ako win xp za 40 minut (nezalezi na zeleze, to sa instaluje vzdy 40 minut).
Nasledne som ostal na kubuntu (hanbim sa, ano) a som spokojny. Je tu pohodlnost prveho pouzitia vsetkeho a mam poruke i veci, ktore mi na windows strasne chybaju (lsof, iotop, top, ps aux | grep, kill, netcat, locate, …) a neviem ich nahradit ziadnou aplikaciou rychlejsie, ako pouzivat linux.
Zalezi na tom, kto sa na co naucil, ale mna omrzelo reinstalovat widli (i ked z image to je rychle) kazdy polrok a zasadne vtedy, ked to pride najmenej vhod…
WoW jsem kdysi na Linuxu provozoval (v době kdy jsem si ještě myslel, že tohle MMO je zábavné). A fungovalo mi daleko líp než ve Windows, hlavně když jsem měl rozlišení přes dva monitory. Windows se mi nepodařilo přinutit aby bral oba monitory jako jednu velkou plochu.
Jedinej drawback byl charakter uprostřed obrazu, přesně v místě, kde se dotýkal jeden monitor druhého. Takže jsem viděl akorát ruce a boty :D
Chvili jsem pouzival upiratenou verzi cedegy, byl jsem s ni pomerne spokojen a tak jsem si ji chtel koupit. Bohuzel spolecnost transgaming ma cenu v dolarech pro americky trh a cenu v librach pro trh evropsky. Tyto ceny jsou bez ohledu na kurz stejne (tzn transgaming bere 1 libra = 1 dolar), toto jsem nehodlal akceptovat a jelikoz ani po emailove komunikaci mi nedokazali nabidnout ferovejsi reseni tak o muj nakup prisli.
Ted toho uz nelituju, nainstaloval jsem si wine frontend playonlinux, wine v posledni dobe hodne zapracovalo na kompatibilite a rychlosti a jede mi pod nim vetsina her, ktere chci.
Já jsem zkoušel jak Cedegu, tak CrossOver. Všiml jsem si, že na Cedeze bylo možno alespoň nějak rozchodit některé hry, které si na Wine neškrtly (a nemusely být ani oficiálně podporovány). Zas na druhou stranu hry, které pod ním byly zprovozněny o dost pomalejší a některé měli docela problémy se stabilitou, nebo HW (hlavně zvuk). Upřímně jejich přístup mě taktéž dojal až k slzám.
CrossOver měl podle mě o dost propracovanější (ale také složitější) GUI, a rychlost her byla většinou stejná jak ve wine. Bohužel naopak od Cedegy, z her které nebyly podporovány (v té době a z těch co jsem zkoušel) jsem nerozjel ani jednu. :-(
No po blbých zkušenostech s PlayOnLinux jsem se rozhodl prozatím pracovat jen s čistým wine, napsal jsem si malý jednoduchý skript, který za mě provede vytvoření a konfiguraci bottle, spouští nejrůznější operace v jejím kontextu, a funguje jako finální runer. To prozatím, časem snad napíšu verzi v C++ s GUI, ale to je hudba budoucnosti…
K te Cedeze – Nechapu jednu vec, ktera se nestala poprve. Nejdrive priznivci Linuxu propaguji vse free, GPL licenci a jak je uzasne, ze si kazdy muze v ramci licence delat s programem/zdrojakem cokoli.
a kdyz se najde nekdo, kdo to udela, a zacne na tom i vydelavat (cemuz licence nebrani), tak se najednou vzedme vlna nevole, ze vlastne vydelavaji na praci jinych ..
Tak jak to je? Neni to vlastne vsechno pokrytectvi?
Pokrytecké? A zamyslel jsi se nad tím vlastně trochu? Takže svoboda podle tebe znamená, že si můžeš brát co se ti zlíbí a jak se ti zlíbí, bez ohledu na to co do toho druzí vrazili? A co svoboda druhých? A co sliby, které se neplní? To patří taky k svobodě? Sorry, ale jestli takhle uvažuje zbytek našeho národa, pak se nedivým, že to v tom našem státě vypadá tak jak to vypadá…
Jj, můžeš namítnout, že nesplnění slibu, který tvůrci Cedegy kdysi dávno dali vývojářům / komunitě kolem Wine, bylo čistě jejich svobodné rozhodnutí. Stejně tak jako prostě na projektu rejžovat a nic do něho nevracet. Ale bohužel s takovým přístupem by brzo celý Open Source svět skončil. Mimo to podporovat snahu komunity na jejichž práci staví své živobytí je více než rozumné a navíc i autoři Wine mají právo změnit licenci svého projektu tak, aby na něm nebylo možné parazitovat…
To si pletete. Licence zajišťující že si můžete s programem/zdrojákem následně dělat cokoliv se jmenuje BSD.
Myšlenka (L)GPL směřuje spíše k tomu, že program můžete svobodně modifikovat (což rozhodně neznamená dělat cokoliv).
Obecně tendence svobodného sw, směřuje k tomu aby případné změny v kódu šli zpět do původního projektu. Když to hodně zjednoduším tak veškeré spektrum svobodných licencí se liší jenom v tom, jak moc na tom vracení zpět trvá a jak to případně vynucuje.
Obecně se nikdo nebrání tomu, když někdo vydělává na svobodném software (Red Hat, Codeweavers, Novell…), ale je pokládáno přinejmenším za neslušné na něm vydělávat a přitom změny neposkytnout ostatním (Canonical, Transgaming).
Nejde o to ze neuzavira, ale neposila sve zmeny do upstreamu.
A posledni aferka je:
http://www.fi.muni.cz/~kas/blog/index.cgi/computers/dont-like-ubuntu.html
Ale jelikoz jinak Canonical udelalo velkou sluzbu popularizaci Linuxu, tak to vetsina lidi nechava byt
Pročítám si diskuzi a nevěřím vlastním očím. Jako hlavní systém mam win7, ale na dual bootu si občas pouštím Linux Mint. Spíš jen tak ze zvědavosti jak daleko distribuce pokročila. Přiznávám, že je to použitelný systém pro uživatelsky nenáročného člověka (nainstalova jsem ho rodičům místo jejich obstarožních XP, mic, webová kamera, instant messaging, mail, chrome, MS office 2007 přes wine).
Nicméně co se týče her, nikdy se mi nestalo, že by mi něco pod linuxem (většinou jen wine, playonlinux) běželo lépe než nativně pod oknama.
Zmíněný world of warcraft byl vždy cca o 20–30 % nižší frame rate + výrazně horší kvalita obrazu (vyhlazování atd.).
Čas od času si zahraju nějaké FPS (ted jsem měsíc hrál Bad Company 2, bohužel to nemůžu pod linuxem testnou… nevím jak to rozjet). Neočekávám však, že by FPS + kvalita obrazu byla lepší než na nativním systému.
Možná je to mým hardware (C2D3000,8GB RAM, 8800GTS), ale myslím, že už to také žádná extra mašina na hry není…
Pokud by jste mi někdo poradil kde najít nastavení pro worldofwarcraft a wine tak, abych nezaznamenal zhoršení obrazu a FPS rád to zkusím.