Ja teda nevim, ale wine mi neprijde moc spolehlivy, plno veci nespusti a je s tim akorat plno prace...Jo jasne mam radsi linux ale kdyz potrebuju spoustet stabilne programy ktere jsou jen pro win, tak je lepsi si drzet dualboot. I neaktualizovany a neudrzovany win je stabilnejsi nez wine....
samozrejme jak na co. kdysi jsem potreboval mobigen od adobe pro jednu specialni ctecku, ktera jine mobi soubory nebrala. stacilo si drzet jednu verzi wine a pouzival jsem to bez problemu nekolik let v kuse.
proste nektere programy v tom funguji dobre a kvuli tomu restartovat cely kompl by bylo zbytecne
Dualboot me prijde na nic, max na hry, nebo nejaky graficky SW.
Ale uz mnoho let mam proste virtual s Windows, co potrebuji, tak spustim tam, neni zadny problem.
Od doby, co se virtualizace stala beznou, pro me Wine prestal mit naprosto smysl.
Kdyby to fungovalo out of the box, tak ano, ale je to nespolehlive a nestoji mi to za to se s tim drbat.
A jeste jedna vec - postupem casu mi nutnost poustet Windows kvuli nejake aplikaci klesa a klesa.
.NET aplikace vyvijim v VS Code + .NET Core (bezi nativne na Linuxu)
Microsoft SQL Server mi bezi v dockeru jako nativni binarka , pro jednoduchou praci s nim pouzivam SQLOps (coz sice ma od Management Studia daleko, ale stejne vse delam T-SQL prikazy).
Tak si obcas rikam, kvuili jakym aplikacim se vlastne to Wine vyplati vyvijet... Samozrejme je spoustu specializovaneho SW, ktery nepouzivam (a ani neznam), ale mam urcite pochybnosti o tom, ze takovy SW ve Wine pojede dobre, kdyz to je vetsinou okrajova zalezitost.
Office? Pokud je potrebuji tak moc, tak bych si je radsi pustil v Windows VM, nebo rovnou mel Windows nativne, pokud moje primarni app by byla Office.
Hry? Mozna, nevim, na PC nehraji...
Tak levné koupit neumím, ale W7pro za 500 nebo W10pro za 1000 se dají třeba tady:
https://windows-levne.cz/
neblazni, po jcku nemuzes chtit odkaz na dukaz ze nekeca ;-)
nezapomenu, jak tu pred casem nekdo prodaval ASUS EEE Notebook, zachovalej, plne funkcni, s adapterem a baterkou vydrz par hodin, asi za 2500Kc, prisel jcko a ze je to drahe, protoze na ebay jich je hromada za 1500, nakonec z te hromady se ukazalo ze slo o ASUS EEE PC, BEZ HDD, bez ZDROJE, prodejce NEvedel zda to je funkcni a s postovnym to bylo za asi 2300Kc :-D
To jiste, od vylizanyho kretena kterej lidem co jim blbuntu zbuchne kazdych par minut vyklada, ze si za to muzou sami, nemuze clovek ocekavat nic jinyho zejo.
Trebas https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/nux/+bug/1311503 to je moc krasny ze to tam je uz 4 roky a nikdo s tim nic neudelal co?
to ze ses zamindrakovanej chlapec vsichni vime, nadavkama se toho nezbavis chlapce ;-)
ani to ze ses lhar se nezmeni, kdyz sve lzi a vkladani toho co nekdo (ne)rekl budes stale opakovat ;-)
chces snad tvrdit ze jsi neargumentoval (podle tebe) drahou cenu asus notebooku, tim ze je levnejsi asus pc ktere nebylo funkcni, bylo nekompletni, nebyl to notebok a s postovnym to vyslo skoro stejne draho? ;-)
Tak to me prijde vyrazne lepsi si prave koupit tu licenci na Windows (za predpokladu, ze uz ji nemate - v EU je legalni pouzit OEM licenci s pocitacem pro virtual na tom danem pocitaci).
A pak tam bezi vse, ne jen ty aplikace, ktere oficialne podporuje Wine / CrossOver.
Je pravda, ze pak to samozrejme bezi ve Windows prostredi - ale Wine aplikace stejne na Linuxu vypadaji jako pest na oko, takze me to moc netrapi, jsem radsi, ze to funguje spolehlive :)
Mam docela podobnou zkusenost. Nebo to nebylo stabilni.
Na autory Wine se clovek za to zlobit nemuze, reimplementovat neco tak komplexniho, jako je Windows API, je proste silene.
Spis si fakt rikam, jakou to ma cenu, kdyz pro spoustu programu existuje Linuxova alternativa (a vice a vice aplikacich je multiplatformnich - osobne pouzivam Linux, MacOS a obcas Windows, vetsinu dulezitych aplikaci mam na vsech platformach) , nebo je mozne Windows aplikace snadno spustit ve VM.
Popravde, neni. Podivej se, jak vypada architektura MacOS (neber to jako pruzeni, ale FYI OSX uz se to delsi dobu nejmenuje):
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/39/MacOS_Architecture_v2.svg
V podstate to BSD API tvori jen velmi malou casto ekosystemu MacOS.
Core Services, Cocoa, Quartz, Metal - to jsou vsechno obrovske, komplikovane API, jejichz reimplementace je samozrejme extremne slozita.
Existuje btw projekt Darling - https://www.darlinghq.org/project-status/ - ale ten ma k pouzitelnosti mile daleko, v podstate se jedna spise o takovy experiment a jen tezko ocekavat, ze to nekdy bude pouzitelne.
A i kdyby ano, tak se to rozpadne s dalsim updatem MacOS - nezapomen, ze Apple (narozdil od jinych) opravdu dusledne zarizeni aktualizuje, tudiz nutnost podporovat starsi verze MacOS vyvojari je pomerne mala.
A hlavne, co z toho. Pochybuji, ze by to nektery uzivatel MacOS chtel pouzivat, ze by presel na Linux. A pro Linuxove uzivatele me moc nenapada, jake programy z Macu by tak mohli chtit pouzit (resp. napada - Xcode, ale cokoliv od Applu by stejne takto nemohlo fungovat, protoze Apple licence).
Tak ja si predstavujem ze cokolvek NAD kernel su nejake kniznice a programy (sluzby) nad tym beziace. Proste ich zobrat a skopirovat, POSIX + nejake BSD API pod tym by malo postacovat. Myslim ze moznost bezat Full MS Office pripadne rozne graficke programy pre MacOS su zaujimave.
Hele, chapu tvoje nadseni, ale tohle si muzes fakt jen predstavovat.
1. BSD API tvori velmi malou cast API cele platformy
2. Kernel neni BSD, ale XNU, spousta programu (a zejmena systemovych knihoven) vyzaduje jeho zcela specificke (non-BSD) vlastnosti, ovladace, kext apod.
3. Apple OS (i v userspace) je extremne provazany, programy bezne pouzivaji bezici userspace sluzby a programy pro svoji normalni cinnost. Tzn. by se musel spustit plnohodnoty MacOS na jinem kernelu (coz je temer nemozne, resp. extremne komplikovane, diky provazanosti userspace a kernel space napr. systemovymi frameworky, ktere zase vyzaduji aplikace).
4. Apple knihovny / komponenty jsou pomerne hodne svazane s HW - on je docela problem i (neoficialne) MacOS rozjet na virtualu (jde to samozrejme, ale neni to uplne jednoduche). Apple ma v svych pocitacich i vlastni, proprietni HW.
5. I kdyby to vsechno nakresne slo, tak stejne budes potrebovat licenci na ty vsechny Apple komponenty (coz nejde)
Ono s tou licenci nejde ani tak o tebe, jako o to, ze nikdo nebude moc investovat do vyvoje produktu, kde jedinou jedinou potencionalni odmenou autora muze byt rande s pravniky Applu :-)
Kdyby to bylo takhle jednoduche, tak navic stejna situace je s PS4 (je postavene na FreeBSD) a mame vyreseny problem gamingu na Linuxu :))
[trn]
"Spis si fakt rikam, jakou to ma cenu, kdyz pro spoustu programu existuje Linuxova alternativa (a vice a vice aplikacich je multiplatformnich - osobne pouzivam Linux, MacOS a obcas Windows, vetsinu dulezitych aplikaci mam na vsech platformach) , nebo je mozne Windows aplikace snadno spustit ve VM."
Porad jsou uzivatele, kteri z nejruznejsich duvodu nechteji jit do dual bootu, nebo WM. A nejcastejsi aplikace budou podle meho hry, nebo specializovane.
Nekdy sice alternativa existuje (nebo dokonce nativni), ale neni kopatibilni s tou co je pro widloidni platformu. Napr. takovy unrar. Pokud pracuji s baliky RAR jen na Linuxu, je vsechno v pohode. Ty ktere vsak byli zabaleny na Windows dost casto rozbalit nejdou a je potreba pouzit WinRAR. (a uprime kvuli WinRARu si nebudu kupovat licenci na Widle)
atd... duvodu proc ma Wine porad smysl, muze byt urcite vic.
> A nejcastejsi aplikace budou podle meho hry, nebo specializovane.
No a kolik toho specializovaneho SW ve wine spolehlive funguje, aby se dal pouzivat ? Ja jsem s tim mel obecne zkusenosti spatne.
U her moc zkusenost nemam
> Napr. takovy unrar. Pokud pracuji s baliky RAR jen na Linuxu, je vsechno v pohode. Ty ktere vsak byli zabaleny na Windows dost casto rozbalit nejdou a je potreba pouzit WinRAR. (a uprime kvuli WinRARu si nebudu kupovat licenci na Widle)
No, kvuli rar pouzivat wine mi prijde silene. Ale s unrar jsem par problemu mel taky - ale vetsinou nic co by nevyresilo pouziti bud oficialniho rar z https://www.rarlab.com/, nebo prip. 7z ma podporu raru taky docela dobrou.
Ja nerikam ale obecne, ze to nema zadny use case, spis jsem se zamyslel, jestli to ohromne usili venovane wine ma smysl, kdyz se jedna o celkem okrajove use case. Ale zase na druhou stranu, pokud se to CodeWeavers vyplati, tak proc ne.
napr. sveho casu Photoshop7(+Ilustrator a InDesign stejne generace), Adobe Suite CS2 (Photoshop, Ilustrator, InDesign)... vzal si original instalacku, pustil setup.exe, dalsi, dalsi, dalsi, na plose a v programech si mel ikony, pustil a nabehlo to a slo v tom pracovat i s dost velkejma posterama rychlostne stejne jako kdyz na totoznem HW se to pustilo v nativnich Windows...
nebo nekdo prejde z Windows na Linux a nemuze se zbavit zavyslosti na IrfanView, tak si ho pres Wine nainstaluje totozne (klik na exe, dalsi, dalsi, dalsi) a pusti si ho bez problemu... dokonce je rychlejsi nez kdejakej Linux nativni prohlizec obrazku ;-)
proste pouzivat DualBoot je kravina pro nekoho kdo chce primarne pouzivat GNU/Linux a tech par aplikaci ktere by chtel by mu ve Wine behali, Win ve Virtualu je sice mensi opruz nez DualBoot, ale porad to znamena odsouhlasit EULA a pouzivat uzavrenej nesvobodnej OS...
> napr. sveho casu Photoshop7(+Ilustrator a InDesign stejne generace), Adobe Suite CS2 (Photoshop, Ilustrator, InDesign)... vzal si original instalacku, pustil setup.exe, dalsi, dalsi, dalsi, na plose a v programech si mel ikony, pustil a nabehlo to a slo v tom pracovat i s dost velkejma posterama rychlostne stejne jako kdyz na totoznem HW se to pustilo v nativnich Windows...
No, zrovna Adobe CC bych moc nevytahoval - ty vyrazne starsi verze mozna funguji, nezkousel jsem. Ale kdyz jsem si do wine nahodil CC, tak ta stabilita nebyla nic extra (ani teda na druhou stranu nic hrozneho). Takze si to radsi pustim v VM, kdyz uz to potrebuji.
> nebo nekdo prejde z Windows na Linux a nemuze se zbavit zavyslosti na IrfanView, tak si ho pres Wine nainstaluje totozne (klik na exe, dalsi, dalsi, dalsi) a pusti si ho bez problemu... dokonce je rychlejsi nez kdejakej Linux nativni prohlizec obrazku ;-)
Co za format to proboha pouzivas,ze to neotevre neco nativniho v linuxu?
> proste pouzivat DualBoot je kravina pro nekoho kdo chce primarne pouzivat GNU/Linux
Souhlas, dual boot je totalni opruz.
> a tech par aplikaci ktere by chtel by mu ve Wine behali, Win ve Virtualu je sice mensi opruz nez DualBoot, ale porad to znamena odsouhlasit EULA a pouzivat uzavrenej nesvobodnej OS...
Tak tohle nechapu - chces pouzivat propriertni, nesvobodne aplikace a je ti milejsi je poustet primo v Linuxu? Me je z pohledu bezpecnosti stokrat milejsi, ze bezi ve VM, nevidi nic z Linuxu krom jedne slozky na presun dat... A EULA stejne odsouhlasis u daneho produktu (jen to mozna neni od MS), navic i se spoustou MS knihoven bundlovanych s aplikacemi :-)
Takhle, ja Wine nikomu neberu, pro me osobne to ale uz davno nema zadny smysl, protoze s tim bylo vzdy dost otravovani s nastavenim / resenim problemu a pustit veci ve VM je pro me proste mnohem jednodussi a funguje to 100%.
> No, zrovna Adobe CC bych moc nevytahoval
ja ale vytahoval Adobe CS2 ;-)
>Co za format to proboha pouzivas,ze to neotevre neco nativniho v linuxu?
neslo o neotevreni formatu, ale o to ze NEKDO (ne ja) muze chtit pouzivat IrfanView, to ze je rychlejsi nez kdejakej nativni prohlizec(mysleno (HODNE)rychle prechazeni/prolitavani na dalsi fota) sem teda pred casem zkousel, je to dane tim ze ma prednacitani do cache... konkurovat tomu muze nativni Linux prohlizec feh, pokud se doplni o parametry a 3rd scripty...
Tak tohle nechapu - chces pouzivat propriertni, nesvobodne aplikace
opet sem nepsal o sobe ;-) ale kdyz nekdo nechce odsouhlasit MS/Windows EULA, klidne muze chtit odsouhlasit EULA neceho jineho, resp. muze jit treba o sice closedsource, ale freeware, PD apod... kde nemusi byt soucasti (pripadne) EULA souhlas s predavanim dat ;-)
btw: osobne nepouzivam win ani ve virtualu, ani aplikace pod Wine, ale obcas (v minulosti) sem pod tim neco poustel a radeji chvilku ladil (pres winetrick) nez abych si instaloval/poustel Windows ;-)
> ja ale vytahoval Adobe CS2 ;-)
Ja vim, ale predpokladam, ze vis, ze to je 12 let stara verze :-D Netvrdim, ze to nepouziva vubec nikdo (par uzivatelu se asi najde), ale trochu jsem se snazil dobrat k nejake realne situaci, kdy ma wine skutecne vyznam pro nejakou vetsi skupinu uzivatelu.
A prunik uzivatelu 12 let stareho CS a uzivatelu Linuxu+Wine, kteri navic nechteji VM, mi prislo jako ponekud mala skupina :-)
> neslo o neotevreni formatu, ale o to ze NEKDO (ne ja)
Aha, takze se bavime o hypotetickych situacich. Tak to pak jo.
> kde nemusi byt soucasti (pripadne) EULA souhlas s predavanim dat ;-)
A zustane ti potencialne EULA MS redistrbutable knihoven, ktera casto obsahuje pasaz ala, ze je to free to use, pokud ma legalni licenci na jakykoliv MS OS.
Takze pak takovy SW je v dusledku upirateny a v podstate na stejne urovni jako kdyz si upiratis Widle :-)
Samozrejme, ze to nikdo neresi, ale kdyz uz se bavime o EULA...
ptal ses co funguje, napsal sem zkusenost ze SVEHO casu Adobe CS2, ty ze nemam vytahovat Adobe CC, napsal sem ze nevytahuju CC, ty jestli vim ze je CS2 je stare... jako vazne? ;-)
psal sem ze nekdo treba pouzije IrfanView, protoze je na nej zvyklej z Windows a i to ze je oproti vetsine nativnich linux prohlizecu rychlej, ze sem si to overil v praxi, ty jakej format neotevru[??] a ze kdyz to nepouzivam jde o hypoteticke situace?... jako vazne? ;-)
a EULA MS redistributable knihoven... oni snad predavaji data Microsoftu?... jako vazne? ;-)
No dobře, ale co ty win10 ? tam nic jako "lifetime" není
Další věc proč by to MS dělal? A kde se berou takové licence? To je nějaký přeprodej pro firmy?
Na druhou stranu pokud s tím klíčem nainstaluji win10 tak mi je MS na dálku nesmaže (doufám) ?
Přemýšlím nad tím jen jako nad launcherem pro hry
Tady takové licence prodávají a mají to vysvětlené, že to je zcela legální:
https://windows-levne.cz/obchodni-podminky/
V jedné menší firmě jsem takto vyřešil přechod z XP, když už na nich přestávalo všechno fungovat a nebyl s tím problém. Tehdy (asi před 3 léty) to bylo trochu dražší, W7pro asi za 1600.
Zase meles hovadiny? Zadbny OEM NEEXISTUJE, jsou na to desitky soudnich rozhodnuti.
OEM samozřejmě existuje, pokud koupíte hardware a jeho součástí je licence, nelze licenci odtrhnout od hardware. V takovém případě totiž nekupujete lincenci za konkrétně stanovený poplatek a jako nezávislou položku. Obdobně nelze rozdělit balíček např. 5 licencí na pět nezávisle prodaných licencí.
Neexistuje však OEM ve smyslu, že si v Alze koupíte OEM verzi, tu nainstalujete a ona se dodatečně stane součástí hardwaru. To se nestane, a Vy ji dál můžete prodat, pokud ji prokazatelně nepoužíváte.
Chtěl bych ještě upozornit, že na nabyvateli zůstává povinnost prokázat legálnost používaného software. Německá firma UsedSoft, která s tím začala, dodávala zákazníkům notářský zápis o převodu licence z původního uživatele a kopii původních nabývacích dokladů (smlouvy). Tím byl nový kupující chráněn, mohl si ověřit legálnost licence.
Dnes se spousta firem odvolává na rozhodnutí unijního soudu, ale nedodržují stejné podmínky, za jakých byl rozsudek vynesen. Často se jedná o instalační klíče, které opíší z hardwaru a vydávají je za elektronickou licenci. O tom, že by doložili kupujícímu řetězec nabývacích dokladů, o tom si také můžete nechat snít.
No a nakonec je tu jedna záludnost. V obchodních podmínkách a všude píší, že se jedná o použitý software, dokocne odkazují na evropský rozsudek. Ono to na první pohled vypadá vstřícně pro zákazníka, ale pravým účelem je, že zákazník nemůže posléze argumentovat tvz. dobrou vírou. Zákazník byl plně informován o situaci a v dobré víře už není. Pokud nepodnikl kroky ke zjištění oprávněnosti licence, může to jít už k jeho tíži.
Na okraj je ale potřeba poznamenat, že Microsoft nijak moc nejde po šíření Windows, protože se přeorientoval hlavně na příjmy z online služeb. A i nelegální instalace mu dělají platformu pro další nákupy. Takže, minimálně v případě jednotlivce, bych považoval riziko problémů blížící se k nule.
to zni rozumne nicmene pred koupi bych poslal pro jistotu prodavajicimu zadost o "kryci dopis" necht mi potvrdi ze to mohu legalne pouzivat na mnou zamyslenem stroji .. pokud budu mit takovou kvitanci uz bych se o to dal nezajimal, pripadne prokazani subjektivni stranky cehokoliv (tr. cinu, nahrady skody) u koncaka ktery to nepouziva k podnikani za ucelem dosazeni zisku jako jsem ja (ne mironet apod) je utopie a ani nejaky dopis bsa by mne nezajimal ...
jinak by mne docela zajimalo na co je vlastne vazana OEM licence u desktopu vazana kdyz mohu casem upgradnout vsechno (mb, grafika, cpu, ram, zdroj atd... v jakem okamziku de iure prichazim o oem licenci na win - zmena MB a jak je to vubec mozne vzdyt stale chci jen vyuzivat sve pravo na jedinem stroji ktery mam a ke kteremu oem patri byt se mezitim zcela zmenil ?) (ne u laptopu tam se nepredpoklada krome opravy vymena vseho)
OEM Microsoft dříve vysvětloval, že jej považuje vázaný na základní desku, ovšem s připuštěním výměny v rámci zákonné reklamační lhůty. V takovém případě bylo připuštěno i povýšení základní desky na model, který dá dodavatel náhradou. On jaksi nikdo moc nepředpokládá, že hardware uživatel bastlí a skládá. Ty licenční podmínky jsou psány na to, že koupíte krabici od dodavatele - a tu krabici necháváte v servisu opravovat, případně rozšiřovat.
Obdobou otázku řeší i účetní. Protože ve firmách musí účetní rozlišovat náklady na opravu od nákladů na zhodnocení. Náklady na opravu se daňově uplatňují rovnou, zhodnocení se přičítá k pořizovací ceně, a pokud to překročí 40 tis. Kč, musí se začít počítač odpisovat.
Podobně to máte u automobilů, kde je karoserie, motor a další balast. Co z toho je "autem"? Podle evidence vozidel je to číslo karoserie, ale ve výjimečných případech lze vyměnit i karoserii, a považuje se to za stejné auto.
Ani v případě OEM, ani v případě daňovém není jasná pevná hranice, kde se to láme. Takže bych uplatňoval nějakou zásadu přiměřenosti (těžko budete tvrdit, že nákladem 30 tis. Kč opravujete 8 let staré PC apod.), a samozřejmě bych přidal nějakou opatrnost - kvůli pár korunám nestojí za to riskovat byť i jen ztrátu času s řešením problémů.
Krycí dopis přenese následnou odpovědnost na dodavatele. Bohužel, v případě problémů, nejprve to odnesete Vy. Nejprve se dozvíte, že Vaše licence není platná. Pak budete (patrně) muset dokoupit novou, a k tomu možná ještě jednat o náhradě škody za dobu nelegálního užívání (většinou se autoři domlouvají na nějakém procentu částky původní licence + dokoupení nové licence). A krycí dopis Vám pomůže jedině v tom, že budete moci nárokovat náhradu Vám vzniklé škody na dodavateli. Zde je ještě potřeba upozornit, že za vzniklou škodu se nebude považovat ta nová licence, ale jen pokuty, úroky a výdaje na právní zastoupení. Tedy příklad: koupíte windows za 300 Kč. Microsoft Vás vyzve, abyste řešil nelegální situaci tím, že si dokoupíte novou licenci za 2500 Kč + zaplatíte 1000 Kč za nelegální užívání. Vy to uděláte. Pak vyzvete dodavatele. Ten Vám vrátí 300 Kč (kupní cena) a bude muset uhradit 1000 Kč výdaj za nelegální užívání. Tím se vlastně vše vrátí zpět do stavu před koupí. Ale 2500 Kč za novou licenci, ty už zaplatíte Vy. A to ještě hovoříme o situaci, kdy dodavatel existuje, je kontaktní a solventní - bude i za 2-3 roky?
No a konečně je tu i trestní odpovědnost. Pokud se jedná o průšvih ve velkých číslech (5000 Kč a více), pak můžete být i trestně stíhán. V této souvislosti jsem právě psal o té dobré víře, protože pokud byste byl v dobré víře, trestní odpovědnost padá. Ale díky obchodním podmínkám nikdo nemůže v dobré víře být. Ale v rovině trestní samozřejmě pomůže ten krycí dopis, protože z něj bude jasné, že jste byl podveden - a jste tedy oběť, ne pachatel.
Rozdíl mezi civilní odpovědností a tou trestní je potřeba si uvědomovat. Je zcela běžné, že civilní odpovědnost nesete, ale trestní ne - a to si lidé dost často pletou, zaměňují si, že když nejsou trestně odpovědní, nehrozí jim ani finanční rizika. Ale tak to bohužel není.
ad obchodni podminky - netusim co tim myslite (jestli vztah MS - uzivatel nebo neco jineho), jako laik vychazim z textu inzeratu prodavajiciho a selskym rozumem predpokladam ze predmetem uplatne smlouvy je prevod licence na uziti sw za prodejcem deklarovanych podminek s tim ze samozrejme mohu licenci kdykoliv prodat nekomu dalsimu kdyz nebudu nadale vyuzivat
ad trestni odpovednost - podle mne s krycim dopisem nehrozi
ad civilni odpovednost (za skodu)
pokud je zalovany nepravnik mel by s krycim dopisem docela sanci se vyvinit (exculpovat) i z presumovane nevedome nedbalosti dle NOZ ... nevedel ... ale vedet mel A ZAROVEN mohl...
ad obchodni podminky
Měl jsem na mysli obchodní podmínky e-shopů prodávajících použitý software. Tam je to viditelně napsáno i s popisem situace, i s odkazem na evropské rozhodnutí. Osobně bych to viděl v nejlepším případě na vědomou nedbalost.
Pokud se nemýlím, tak na povinnost nahradit škodu stačí protiprávní jednání, příčinná souvislost a zavinění. A pokud se opět nemýlím, tak zavinění zahrnuje i jakoukoliv nedbalost, včetně nevědomé.
ja jako spotrebitel vychazim ciste z textu inzeratu a pripadnych odkazujicich linku v nem a pripadneho kryciho dopisu
a ano s NOZ k NS staci nevedoma nedbalost ktera se navic presumuje (dukazni bremeno ze neni je na zalovanem)
jinak zustavaji ostatni komponenty NS
protipravni jednani
skoda
pricinna souvislost
vysi skody (skutecna skoda, usly zisk) imho dokazuje zalobce (dukazni bremeno) nejspis v pripade sporu znalecakem
ja jako spotrebitel vychazim ciste z textu inzeratu a pripadnych odkazujicich linku v nem a pripadneho kryciho dopisu
Nejsem si vůbec jistý, jak by se soud díval na vůbec otázku nedbalosti, pokud byste měl v ruce krycí dopis na vlastní žádost vystavednou prodejcem. Už jen to, že si necháte takový list vystavit, vyjadřuje Váš subjektivní postoj k předmětu sporu.
Jinak samozřejmě, veškerá břebema, tedy tvrzení i důkazní, jsou na žalobci. Domnívám se, že u bagatelního sporu by soud nemusel vyžadovat znalecký posudek, ale mohl by se řídit vlastní úvahou, pokud bude vznesený nárok rozumný - např. 20 % z koncové ceny softwaru za každý rok prokázaného nelegálního užívání.
To jsou, narozdil od tebe si tu EULu vetsina z nich i precte.
Poněkud odvážné tvrzení. Já si naopak myslím, že většina lidí nečetla ani Microsoft EULA, ani GPL, Apache či BSD licenční ujednání. Pokud trochu znám lidi, tak většinou se spoléhají na výtahy z podmínek, které bývají pravidelně probírány na více, či méně odborných serverech (a to běžně dostačuje).
Jinou otázkou ještě je porozumět EULA (nebo obecně jakémukoliv licenčnímu ujednání) v kontextu českého a evropského práva. Zejména je potřeba, kromě doslovného textu, umět zjistit, co chce oferent smluvit, a z toho případně odmyslet ujednání, která nejsou vykonatelná, nebo nejsou v souladu s naším právem a jeho aktuálním uplatňováním.
Myslím, že je úplně lhostejné, jestli se jedná o pravověrného linuxáka, windouzáka, nebo kohokoliv jiného.
ano, jsou to inteligentni lide, proto NEchteji odsouhlasit EULA a NEchteji pouzivat NEsvobodny, NEotevreny OS...
koneckoncu, jetli na to stacis, srovnej si zastoupeni GNU/Linux na desktopu se zastoupenim nadrprumerne inteligentnich a genialnich lidi v populaci, souhlasi to ;-)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Inteligenční_kvocient
Jojo, ale pusti si to na otevrenem CPU Intel s svobodnym ME :-D
Tady ty kydy o inteligenci fakt miluju. Linux pouzivam vic jak 17 let, ale nenapadlo by me nikdy spojovat preferenci oblibeneho OS s IQ.
Aby jsi nekdy nebyl neprijemne prekvapeny, kolik vyrazne inteligentnejsich lidi nez ty (napr. spickovi vedci) pouziva nejaky ten nesvobodny, neotevreny OS (napr. MacOS ci Windows).
Mno, pane kolego, i minimální mzda v ČR je 12200 Kč hrubého, což odpovídá asi 62 Kč / 1 hod. práce čistého. I kdybyste šel dělat nejpodřadnější brigádu za tuto částku, a věnoval té brigádě 2 hodiny denně, vyděláte na Windows za necelý měsíc. A vydží vám určitě 5 let. Proti tomu, ladit se s Wine, dovolím si tvrdit, Vám zabere víc času a na jeho konci nebudete nic mít koupeného.
Krabičkové verze jsou legální, už to nejsou OEM, pokud nejsou opravdu koupené jako součást hotového počítače, kde nejde odlišit cena Windows od zbytku.