Vlákno názorů k článku Xgl: Hračka nebo nástroj? od Milan Keršláger - Otázka stability X11R7.0 je hloupost, protože X11R7.0 je...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 4. 2006 2:36

    Milan Keršláger
    Otázka stability X11R7.0 je hloupost, protože X11R7.0 je to samé, co X11R6.9, ale pro kompilaci je použit autotool místo imake a modulární strukturu (není duplikován X server kvůli jiným graf. kartám, tj. něco jako moduly v jádře). Jinak je X11R7.0 i X11R6.9 naprosto totožné, viz http://x.org. Takhle plkat může jen ten, kdo nepřenese přes srdce, že jeho (TM) distribuce je (stále) 100 let za opicemi.

    Distributoři se Xgl nebrání, jen ji nemohli zatím zařadit, protože to bylo vyvinuto in-house v SUSE (tj. zveřejněn byl až výsledek). Fedora Core 5 obsahuje obdobnou implementaci, ale vyvíjenou otevřeným způsobem, viz http://fedoraproject.org/wiki/RenderingProject. Oba projekty navíc mají být sloučeny, resp. Xgl bude adoptovat věci z AIGLX, viz http://www.redhat.com/magazine/017mar06/departments/fedora_status/#XGL_To_Adopt_AIGLX_Changes

    Ty "efekty", nad kterými autor ohrnuje nos, jsou hlavně o prezentaci možností této technologie a ne o jejich cílech. Tj. nikdo se nepsal s Xgl nebo AIGLX proto, aby šlo šaškovat po ploše s gumovými okny. Důvod, proč to vzniklo (a co autorovi "jaksi" uteklo), je přinést 3D akceleraci do grafického prostředí na systémové úrovni a ne prostřednicvím speciálních ovladačů (aby se příslušný kód pro 3D neduplikoval). X Window System je historicky v podstatě bez akcelerace, v současnoti maximálně pouze s 2D akcelerací a to ještě s výjimkami a nestabilitou.

    Skutečnost, že si autor nedokáže představit použití 3D akcelerace v normálních aplikacích neznamená, že to je k ničemu (viz např. distribuce renderování Quake na 24 monitorech - http://cdr.cz/a/17039). Využít se to dá např. při velkoplošných projekcích (prezentace) nebo při zobrazování při modelování a renderování (při vysokém rozlišení).

    To že video jede "přes roh" znamená spíše to, že je celý systém dobře navrhnut a nemá zbytečná omezení. Mám pokračovat?
  • 22. 4. 2006 9:01

    sartori (neregistrovaný)
    Vyborne, diky za odkazy.
    Jako uzivatel Gentoo jsem se o AIXGL dozvedel az z Changelogu X. Kdyz jsem pak zbezne patral co to vlastne je, prislo mi ze se jedna o akci typu "hura, my to mame taky". Sice to umi zhruba polovinu toho co XGL, ale co uz.
    Spis nez popis XGL (ktere si koneckoncu diky projektu Kororoa muze vyzkouset kazdy) bych tedy uvital srovnani XGL a AIXGL a kterym smerem se vyvoj bude pohybovat.
    Kazdopadne mi osobne neprijde nutne mit dva projekty, ktere delaji zhruba totez.
  • 18. 9. 2006 9:47

    Karel Funda
    Jo jo, pripominka hezka a je videt ze autor je mimo. Ale pak me napadla otazka, proc clanek nenapises Ty, ktery tomu tak rozumi a musi se cist pak nejake plky... ?