"Chicagský street fotograf Chuck Jines, na jehož kanál vás již neodkáži, protože se jednoho dne přestěhoval do pouště v Novém Mexiku, začal žít motorkářsko-poustevnickým životem, takzvaně off-grid, a smazal veškerý svůj foto obsah....................................A já jsem dnes rád, že jsem před lety pár z těch videí stáhl pomocí Youtube-DL"
Muzu se zeptat proc jste se rozhodl nerespektovat zretelny projev jeho vule: "nechci aby se od ted na muj obsah uz kdokoliv dival"?
Tady bych to "co internet schvátí, to už nenavrátí" viděl ve dvou rovinách. Ta první rovina je, že co jednou plácnu na internet, už někde mimo mnou ovlivnitelný dosah s téměř 100% jistotou zůstane. Ta druhá rovina se točí kolem toho, jestli to bude veřejně dostupné, nebo si to bude Google či někdo jiný skladovat ve svém úložišti a tvářit se, že to z nějaké důvodu odstranil, a tady narážíme na to, co se popisuje v článku.
Abych to nenechal bez odpovědi: on tehdy delší dobu bojoval s tím "levičáckým cenzurním systémem Youtube", dokonce snad i hostoval videa u sebe a zakládal nové a nové YT kanály. Ale nakonec se na to vyprdl, protože to prostě nemělo smysl / životaschopnost. A hlavně po čase adorování Nikonu F2 (kinofilmová legenda, co fachčí i s pre-Ai objektivy) stejně přešel na 2nm hand 12Mpix ff Nikon D700 ... a o nějaký rok později jsem u něj zaregistroval zmínku o 36Mpix ff Nikonu D800. Teď si spíš hraje na kombinaci harleyáře a bushmana. Nic proti, jen konstatuju.
Plně souhlasím, co si člověk nezazálohuje, jako by neměl, jen to trochu leze do disků.
Mimochodem, můžu se ze zvědavosti zeptat na nějaké konkrétní video, které je opravdu potřeba snímat přes ffmpeg z obrazovky? Mě zatím vždycky youtube-dl nebo Video DownloadHelper pod FF zafungoval.
(a ten Pornhub koukám teď vypadá dost žalostně, většina obsahu, z drtivé většiny zjevně nevinného v háji, playlisty neexistují. By mě zajímalo jaký witchhunt za tím ve skutečnosti stojí)
Ještě jsem si v podobné souvislosti vzpomněl, jaké radosti se dají z pozice prodejce zažít třeba s PayPalem (sice trochu jiná situace, ale dobře to ilustruje možné problémy vzniklé jednostranným rozhodnutím ze strany PP, proti kterým se dá těžko něco dělat): https://blog.prusaprinters.org/warning-businesses-never-use-paypal-primary-payment-method_4715/
Dá se to tak říct, ačkoliv obecně si jinak myslím, že regulace by měly existovat jen v co nejmenším počtu případů. Pokud se ale jedná o monopol nebo obecně někoho, kdo z pozice své velikosti a síly zneužívá své postavení, jak ho zrovna napadne, tak se to asi jinak bohužel udělat nedá.
A tady prosím to nevztahovat (jen) na tenhle konkrétní případ, je dost možné, že v případě PornHubu se tam děly nepěkné věci. Myslím to ale obecně a je to daleko širší problém, který kromě plateb přesahuje třeba až do roviny odstraňování příspěvků na FB, Youtube a spol., nebo mazání jiného obsahu či dokonce komplet zrušení účtu včetně všech dat, a to často bez udání konkrétní příčiny a bez možnosti se proti tomu fakticky bránit. A to je problém, který se dneska velice rozmáhá - pokud by to někoho zajímalo, tak mj. jsem před časem na tohle viděl docela zajímavé video od Dana Vávry - https://www.youtube.com/watch?v=2yxbmEXEH8A
Až na to, že ten kdo o tom má rozhodnout, že dealuju koks a následně o zaražení transakcí má u nás zkratku OČTŘ a nikoli nějaká firma resp její svazácká úderka.
Jinak bychom se dostali k absurdnostem jako "Dobrý den, my jsme z ČEZu, doslechli jsme se že tu ve vaší hospodě včera dva nezletilí hulili trávu, tak vám jdeme odpojit elektriku. Jó a ani nezavírejte, támhle jedou plynaři." To už se vracíme do období divokého západu.
Možná bych to zkusil prvně podle kanadských, vzhledem k okolnostem případu.
(nicméně si nemyslím, že vzhledem k tomu, jak je jinde presentovaný boj s child abuse, o kterou údajně m.j. mělo jít, a jak dobře funguje mezinárodní spolupráce na tomto poli, tak bych neměl strach že výsledek by byl jakkoli závislý na konkrétní jurisdikci.)
Odpovědnost oligopolních poskytovatelů platebních služeb doufám nemyslíte vážně. (ostatně ten příklad s tím feťákem jak tu někde nadhodil není tak od věci. U nás má ČEZ de-facto monopol na elektřinu (pomiňme teď tu opičárnu s liberalizací) - a zákon přímo říká, že pokud splňujete technické normy a platíte, tak Vám elektřinu dodávat musí.
A pokud tam někdo dospěje k tomu, že mám doma pěstírnu, tak může kontaktovat s podezřením policii, a přesně tam jejich pravomoc i odpovědnost končí.)
Což je přesně to co bych očekával od zákoných mantinelů i pro ostatní poskytovatele podstatných služeb. Včetně peněžních.
@J ouda
Ale to platí pro i ostatní postkytovatele. Jenom si poslední dobou zkouší různé oligopoly vytvářet svá vlastní pravidla.
Což je přesně to co bych očekával od zákoných mantinelů i pro ostatní poskytovatele podstatných služeb. Včetně peněžních.
Kritériem tam je, že nabízíte službu veřejnosti. Pak se nesmíte jen tak chovat diskriminačně. Tedy v EU. V USA si přesně nejsem jistý. Vzhledem k prohranému sporu PragerU vs. Youtube je to otázkou.
> Což je přesně to co bych očekával od zákoných mantinelů i pro ostatní poskytovatele podstatných služeb. Včetně peněžních.
Tady je ještě větší sranda, že stát použití třeba převodů na bankovní účet často víceméně vynucuje. V Německu tohle alespoň řeší pomocí Basiskonto, které má banka povinnost otevřít komukoli (teda, asi fyzické osobě. Jak je to s právnickými nevím.)
Taky se těšíte na cashless society až vás bude moct karetní monopol jednoduše vyřadit ze života?
Proč by se měly podílet na něčem, s čím nesouhlasí?
Protože poskytují službu a nemají s čím so souhlasit nebo nesouhlasit. Podnikání karetní společnosti je poskytovat službu karetních transakcí, mio jiné, jejich podnikání se to nijak netýka. Pokud vidí něco nezákonného, mohou/mají/musí na to dotyčného upozornit, případně to ohlásit úřadům, které jako jediné mají moc rozhodovat o tom, co je přípustné a co není.
Co presne svazackeho udernickeho bylo na tom, co karetni spolecnosti po PornHubu chtely?
Ta otázka není ani tak co, jako spíš proč/jaktože vůbec. Není na nich rozhodovat co je legální, není na nich rozhodovat kdo se vůbec může ke službám dostat podle názoru nějakého jejich oddělení.
Je zajímavé, že tato "náhlá" prozření následované oligarchickými manýrami postihují společnosti až od určitého dominantního postavení na trhu vůči ostatním.
„Je zajímavé, že tato "náhlá" prozření následované oligarchickými manýrami postihují společnosti až od určitého dominantního postavení na trhu vůči ostatním.“
No to je přece proto, že když jste malá firmička a uděláte to rozhodnutí „Firmy se rozhoduji, komu poskytnou svoje sluzby...“ (například ta restaurace/hotel, co odmítla obsloužit migranty/Rusy), tak vás úřady i společnost roznesou na kopytech. Jedině velké společnosti, u kterých se spravedlnosti nedovoláte, si mohou dovolit takové věci dělat.
Protože poskytují službu a nemají s čím so souhlasit nebo nesouhlasit.
Mýlíte se, mohou s něčím souhlasit či nesouhlasit. To je svoboda podnikání.
Pokud vidí něco nezákonného, mohou/mají/musí na to dotyčného upozornit, případně to ohlásit úřadům, které jako jediné mají moc rozhodovat o tom, co je přípustné a co není.
Jasně. A vy když uvidíte na ulici někoho krást nebo někoho bít, půjdete v klidu domů sepsat trestní oznámení, protože to přece není vaše starost to řešit. Ve skutečnosti jsou úřady až ta poslední instance – pokud se nebudou chovat slušně lidé, úřady to nezachrání.
O tom, co je přípustné pro mne, nerozhodují úřady, ale já. O tom, co je přípustné pro firmu, nerozhodují úřady, ale vedení té firmy. Já ani firma nesmíme porušovat zákony, ale pokud jednám v mezích zákona, mohu se svobodně rozhodnout, s kým budu spolupracovat a a s kým ne, komu poskytnu své služby a komu ne.
Je zajímavé, že tato "náhlá" prozření následované oligarchickými manýrami postihují společnosti až od určitého dominantního postavení na trhu vůči ostatním.
Nikoli. Pouze se o tom u menších společností obvykle nedozvíte. Ale občas se dozvíte i o menších – nějaká hospoda nebo hotel nechtěli obsloužit Klause nebo Zemana, někde odmítnou vystoupení extremistické kapely apod.
@Filip Jirsák
Nechte si ty slaměné panáky. Pornhub nikoho nebil na ulici a ještě ke všemu tak, aby se to dalo vyřešit zablokováním transakcí. Nevhodný obsah na webu není žádný bezprostřední ani trvající útok a není na transakční společnosti aby určovala co je vhodný nebo nevhodný obsah a ještě ke všemu někoho za něco trestala.
Vaše teze o "každý si může dělat co chce" by platila až to té doby dokud Vám nedojde, že žijeme ve společnosti a ta potřebuje určitá pravidla chování pro všechny, nebo se tady sežereme, případně nakonec uválčíme. Mimochodem, vemte na vědomí, že Vám tyhle výroky o svobodě podnikání okamžitě předhodím až zas budete poučovat např. u sporu Apple a jeho marže. Tam už je to najednou jinak, že?
<hr />
No, koncert není veřejná služba ale jednorázová akce dohodou. To je něco jiného. Víte, často někde někoho odmítnou obsloužit i kvůli barvě pleti. Vy tomu třeba zatleskáte jako svobodě podnikání, mě se to nelíbí.
Neobsloužit lidi kvůli světonázoru nebo politickému přesvědčení je dokonce nezákonné [Ombudsman], ale proč ne. Aspoň to jasně ukazuje kdo si skutečně libují v totalitních manýrách a kdo je těch libovačů nepřítel.
19. 12. 2020, 11:41 editováno autorem komentáře
@Filip Jirsák
PS: A to si ještě troufnu tvrdit, že když Pornhub podepsal smlouvu s tou společností, tak tam nebylo nikde nic o tom, že mu ta společnost má schvalovat obsah.
To, na co se ta společnost vymlouvá je to samé, čím se zaklínal Babiš a ta Baba Jaga při zavedení tzv. Zajišťováků. Nějak se nám ten nešvar usadil
19. 12. 2020, 11:44 editováno autorem komentáře
Jasně. A vy když uvidíte na ulici někoho krást nebo někoho bít, půjdete v klidu domů sepsat trestní oznámení, protože to přece není vaše starost to řešit.
Ne, (v rámci fyzických možností) zakročíte, ale hned jak to bude možné, tak ty úřady informujete. Přece zloděje nezadržíte, nezavřete do improvizovaného vězení u sebe ve sklepě, a nic dalšího se nestane. Informovaly platební společnosti úřady? Běží vyšetřování? Jaké jsou/budou jeho výsledky?
To je svoboda podnikání.
Zajímavé je, že svoboda podnikání to je, jenom když se to zrovna hodí. Stačí se podívat do historie vašich komentářů, a zjistíte, že když se například hospodský rozhodne svobodně podnikat a povolí ve své hospodě kouřit, tak je to najednou špatně. Nebo když se hypermarket rozhodne svobodně podnikat a otevře ve státní svátek. Přičemž v obou těchto případech dokonce ani nemají na svém trhu monopol -- na rozdíl od tohoto případu s karetní společností.
Úřady o tom informované jsou. Výsledky vyšetřování samozřejmě nemohou být známy za týden.
Mýlíte se, je jsem pro svobodu vždy. Akorát že svoboda neznamená, že si každý může dělat, co chce, bez ohledu na svobodu ostatních. Kouření v hospodě omezuje svobodu zaměstnanců, stejně tak hypermarket otevřený na státní svátek.
Úřady o tom informované jsou. Výsledky vyšetřování samozřejmě nemohou být známy za týden.
Tak třeba by mohli vydat předběžné opatření, což by věci prospělo víc než potenciální stav „závadná videa jsou pořád online, nedejbože je teď natruc dali zdarma když jim zakázali za ně platit“.
Kouření v hospodě omezuje svobodu zaměstnanců…
Zatímco když jako naprosto monopolní poskytovatel plateb někomu zaříznete služby, tak to ničí svobodu neomezuje…
> Který úřad rozhodl o tom, že jsou ty asociace monopolním poskytovatelem?
Žádný, dle mého názoru jsme zde v situaci, kdy příslušné antimonopolní úřady zoufale nekonají (ekvivalent k probíranému případu: úřady byly informovány o problematických videozáznamech na PH a vykašlali se na to).
Platí tedy svoboda podnikání, vč. neposkytnutí služby plně dle mého uvážení, s nějakými výhradami, nebo vždy?
@Filip Jirsák
Framing.
To není žádné podílení se. Stejně jako se např. autobusová společnost nepodílí na přepravě potenciálních kriminálníků.
Poskytují jen a pouze platební možnost, pokud vím, tak ani ne jedinnou. Poskytují službu, úplně stejně jako třeba telefonní společnost. Na ničem neocoperují, jejich systém je pouze využíván stejně jako dalšími i stamiliony uživatelů. V případě platebních společností se celá ta "spolupráce" odehrává klient <-> platební společnost <-> banka, PornHub pouze poskytuje fromulář o 3 polích a link. To je celé.
On pornhub byl už pred tým nič moc, teraz je to už úplne k ničomu... nie len že 90% obsahu tam tvoria americké potetovane opirsingovano pancierové znachtlené 2kg farbami, totálne škraty so 150kg čo sa im valaju tuky cez pol manželskej postele a sú už po 40-dke, ale aj to málo kvalitného teraz zmyzlo.
18. 12. 2020, 13:49 editováno autorem komentáře
By mě zajímalo jaký witchhunt za tím ve skutečnosti stojí
Mě taky. Zatím jsou to jen bláboly typu abuse, do toho se vždycky schová všechno.
“This means every piece of Pornhub content is from verified uploaders, a requirement that platforms like Facebook, Instagram, TikTok, YouTube, Snapchat, and Twitter have yet to institute.”
Jasně. Takže se z toho stane nezajímavá uniformní platforma pouze pro "verified". Hlavně žádné odlišnosti. Stejně jako zmíněný youtube, ten byl vlastně nejlepší ještě před převzetím ze strany Google. Amatéři tam točili co chtěli, bez vidiny zisku a nějakého "budování obsahu", jak to vidíme dnes. Naprosto nezajímavý odpad, ale hlavně že to má desítky sponzorů.
„Firma má ale ještě jednu tvář: je to internetová stránka zahlcená záznamy znásilnění. Vydělává na znásilňování dětí, pornografii z pomsty, skrytém natáčení žen ve sprchách, rasistickém a mizogynním obsahu, záběrech žen dušených v igelitových sáčcích. Když zadáte ‚girls under18‘ a ‚14yo‘, objeví se přes sto tisíc videí.“
Hlavně žádné odlišnosti.
Lidská práva jsou krapet důležitější, než „odlišnosti“.
Ten článek si nepřečtu. Pokud je to tak důležité, proč to skrývají za paywall? Ale třeba z toho udělají podcast.
Upřímně řečeno, na podobný obsah jsem tam nikdy nenarazil. Dost pochybuju o tom, že to tvořilo těch smazaných 10M videí. Co jsem si všiml, klidně tak rok zpět, tak jednak zmizel obsah, který byl consent, ale pro někoho možná trochu na hraně (on i český zákon je v tomto dost gumový a lze jej napasovat na kde co - Zákon č. 40/2009 Sb. § 191 odst. 1), každopádně kompletně dobrovolné jednání. Od letošního roku vyhledávání stojí za starou bačkoru a nalezená videa to generuje v podstatě náhodně, bez vazby na zadaný řetězec (některá videa lze najít pouze pomocí jejich ID, ani přesný název to nevyhledá). Tj. PH jde do kopru už minimálně rok. Možná to jen chtěli spektakulárně ukončit.
Ani nečtěte, nemá to smysl. Pokud by to bylo tak jak je psáno v článku, v zásadě by se člověk podivoval tomu, jaktože tam sakra už dávno nenaběhl místní SWAT, servery neodnesl na zkoumání atd. jak už se to stalo mnohokrát i při mnohem nevinějších věcech.
99% toho co zmizelo byl naprosto konsensuální obsah, obvykle se známými tvářemi, které se danou kategorií živí už dlouho.
(tim neříkám, že tam něco špatného vůbec nebylo - v tom objemu by bylo velmi kupodivu i při dobrém moderování kdyby občas něco neproklouzlo. A i ty "young asians" která z pohledu evropana vypadají mladě všechny až do 40+ měly bez vyjímky velmi dobře vyvinuté druhotné pohlavní znaky, což je poněkud v rozporu s "child".)
Za paywall to skrývají pro to, aby měli z čeho platit redaktory a provoz novin, aby ty důležité zprávy mohly přinášet také za týden a za rok. Vy si necháváte platit jenom za nedůležitou práci a tu důležitou děláte zdarma?
Pokud vás ten článek zajímá, tady jsem ho odemkl: https://denikn.cz/517666/americky-tydenik-jak-clanek-jednoho-novinare-dokazal-smazat-miliony-pornografickych-videi/?cst=3c39ce303736d23f894ef7a949fb888d951ad11f
To, že jste na podobný obsah nikdy nenarazil, neznamená, že tam není. A také to neznamená, že byste ho musel poznat.
Pokud vím, PornHub smazal veškerý obsah od neověřených uživatelů. Protože jednou z podmínek, aby se zmenšilo utrpení obětí, je to, že obsah nebudou moci nahrávat neověření uživatelé.
No já jsem si mezitím přečetl originál a v podstatě je to správa o stavu světa. Ano, není to hezké, ale PH s tím fakt vůbec nic neudělá. Jen se to přesune na tor, kde se odehrávají další věci, které lidé chtějí sdílet. Navíc ten novinář bude pěkné prase. Pokud by tohle udělal normální člověk, tj na PC si prošel všechna ta uvedená klíčová slova a podíval se na obsah, tak už jen na základě obsahu cache prohlížeče půjde sedět (nebo se o to někdo alespoň pokusí).
To, že jste na podobný obsah nikdy nenarazil, neznamená, že tam není.
To je pravda, ale současně to snižuje podíl na celkovém obsahu. Tj rozhodně to nebude těch smazaných 9M videí. V podstatě je to obsah jen pro ty, kteří znají příslušná klíčová slova (jako pan novinář) a funguje jim vyhledávání.
A také to neznamená, že byste ho musel poznat.
To mi opět připomíná jeden český soud s jedním českým výrobcem porna, kde byl odsouzen za něco, kde nebyl žádný poškozený a svědci (ostatní herci) u soudu vypovídali, že to bylo všechno se souhlasem a všechno dobrovolné. Prostě se soudci nelíbil žánr, tak někoho poslal sedět i bez poškozených.
Protože jednou z podmínek, aby se zmenšilo utrpení obětí, je to, že obsah nebudou moci nahrávat neověření uživatelé.
Jenže tohle smete i další obsah a navíc to nic nevyřeší. Evidentně se ta dotčená videa nahrávají na další služby v dalších zemích (jak je zmíněno i v článku).
Ono hlavně kecy o "zmenšení utrpení" je totální bullshit. Jako příklad z historicky významnějších videí zmizelo pár stovek od Devonshire Production, což rozhodně žádná oběť není ;-) a dalo by se pokračovat donekonečna - drtivá většina demovideí z jiných portálů byla non-verified.
Spíš z toho mám pocit že jde o evidentní záminku, buď v rámci konkurenčního boje (ale to si nemyslím, válka by v pornoprůmyslu nepomohla vůbec nikomu), nebo spíš svatý boj "vyvolených aktivistů za lepší svět".
Z pohledu případných obětí je velmi špatná správa, pokud se ve výsledku přesune distribuce na deepnet/darknet - nejlepší šance na potlačování opravdu toxického obsahu je když se vše děje veřejně a ne potají, kde se na jakékoli moderování fakt každej vykašle.
ad. pan novinář který přesně věděl co má hledat - to máte pravdu, taky mě to překvapilo, jak je šikovný.
Jouda 16:21
Spíš z toho mám pocit že jde o evidentní záminku
Může jít o to z toho vytřískat prachy na soudech. Prostě někdo se chytil příležitosti, využil třaskavého tématu, zatím se mu povedlo udělat velký rozruch a uvidíme, co dál.
Z pohledu případných obětí je velmi špatná správa, pokud se ve výsledku přesune distribuce na deepnet/darknet - nejlepší šance na potlačování opravdu toxického obsahu je když se vše děje veřejně a ne potají, kde se na jakékoli moderování fakt každej vykašle.
Tak ono to na darknetu už samozřejmě je, to si nemusíme vykládat. Toxický obsah nezmizí, dokud bude někdo ochotný jej vyrábět a někdo kupovat. Ono je taky otázka, kolik těch obětí vlastně je. To, co je v tom článku popsáno je samozřejmě špatné, ale za nic z toho nemůže PH. To, že někdo někoho natočil a to video zveřejnil je jaksi problém toho pachatele. A celá ta snaha, aby to PH smazal, ukazuje na dost zásadní nepochopení toho, jak internet funguje. Vůbec nejlepší je poznámka, že PH na rozdíl od Youtube, dovoluje videa stahovat a že toto je příčinou toho, proč se to objevuje pořád znovu i po smazání. Jednak ti lidi často uploadujou i snímání monitoru, tj o nějakém stahování někteří ani neví a přesto jim to nebrání to reuploadovat, a druhak, jako bavíme se pod článkem, který ukazuje, jak stahovat cokoliv. A technicky zdatnější jedinci to pochopitelně dávno vědí. Takže stěžovat si na to, že existuje download, no opět nepochopení internetu.
Tomáš Crhonek: Že to bude dělat někdo jiný přece není důvod, proč by v tom PH měl pokračovat. Navíc pokud se to dostane pryč z normálního světa, jedině dobře.
Jenže tohle smete i další obsah
Co je to za argument? Jsou důležitější věci, než nějaký váš obsah.
navíc to nic nevyřeší. Evidentně se ta dotčená videa nahrávají na další služby v dalších zemích (jak je zmíněno i v článku)
Za prvé to neznamená, že to nic neřeší – ty další služby nemusí být tak dostupné. A i kdyby byly dostupné stejně, nemůžete ten problém vyřešit celý najednou, což ale neznamená, že máme řešení vzdát.
Nemyslím, že by tentokrát šlo o nějaký witchhunt
, všichni tito různí zpovykaní pisálkové, mstivé neúspěšné modelky
, jejichž kariéra
se nevyvíjela kýženým směrem dle naivních představ, závistivé šeredné-jak-noc feministky a idealističtí novodobí svazáci, kteří naprosto neomylně ví, co je pro druhé dobré, jsou v tomto případě pouhými užitečnými idioty, figurkami ve hře, kterou si buď neuvědomují, uvědomovat nechtějí, nebo dokonce hloupě věří, že dokáží vrtěti psem.
Pravou podstatou problému je obyčejná konkurenční válka. Mindgeek byl ve svém konání úspěšnější než druzí a tak zaplavil celou planetu svou produkcí. Jenže pornografické materiály jsou relativně trvanlivou hodnotou (jak ukazuje již odkazovaný článek) a videa zůstávají pro diváka stále zajímavá i po řadě let. Mindgeek tedy jednoduše způsobil inflaci na trhu pornovideí, jenž by mohla být pro jeho rivaly likvidační. V normálním světě by se obdobná situace řešila přes ochranu hospodářské soutěže u soudů, jenže v polosvětě se zkrátka preferují odlišné způsoby boje :)
Celou dobu tady totiž existovali zákony, právní mechanizmy a další nástroje, kterými bylo možné proti PornHubu legálně zakročit, jenže nic z toho nebylo využito. Proč?
Dále, točit porno je stále ziskové a tedy není smysluplný důvod, proč herečky nebo herce nutit proti jejich vůli nebo jim za práci nezaplatit. Ano, skutečně se na podobných stránkách může objevit závadný obsah, třeba různí fetišisté rádi vystavují na obdiv své trofeje
, ale rozhodně takový materiál nebude zastoupen v řádech miliónů kusů, to je přece naprosto absurdní číslo.
Blokace bankovních účtů nebo transakcí napříč různými poskytovateli a bez jediného slova varování zkrátka musela být předem domluvená a někým koordinováná akce, kdyby začala blokovat transakce jenom jedna jediná banka, tak by pouze ztratila část svých zákazníků, takto byl ale zahnán do kouta Mindgeek a musel vyhovět vyděračům. Navíc, vyděrači udeřili pouhé dva dny poté, co Mindgeek oznámil zavedení nových most far-reaching safeguards in user-generated platform history
, téměř jako by měli strach, aby zakleknutí ještě měli příležitost realizovat.
Je mi líto skutečně nevinných obětí pisálkova krátkozrakého a nepromyšleného počinu. Ale možná pan pisálek věděl, že jeho akce způsobí odkazované kolaterální škody ale herečky a herci pro něj prostě byli podřadný a postradatelný odpad společnosti.
To je hezké, ale má to jednu drobnou chybku: i když zajistíte, aby se tam "nepřimixovalo" něco dalšího, nemáte kontrolu nad kvalitou. I kdyby ty "kousky" byly stejně kvalitní není nikde zajištěno, že je do zvukovky posíláte úplně "realtime" a vznikají tak rozdíly proti originálu. Trošku jako v "analogových dobách" při kopírování "z kazety na kazetu",
Obdobně to dopadlo s nabídkou mluveného slova ve službách typu Spotify, Apple Music apod. Kde se prostě vydavatel jednoho dne rozhodl, že zde už nadále nebude dostupné mluvené slovo. Takže kdo se domníval, že mu stačí mít předplaceno a bude moct využívat celý katalog "navždy", tak se dost divil, že jednoho dne byla najednou nabídka o dost chudší. Platí se ale pořád stejně. Prostě stále platí, co je doma, to se počítá. :-)
Už léta platím v okolí za blázna, který si zajímavé články stahuje a ukládá videa z YouTube. Potěší vědět, že nejsem sám :-). Ono úplně stačí zakládat si seznam co mě zajímá, obvykle naprosto nevinné kutilské návody kolem stavby a řemesel... a po týdnu člověk zjistí že 3 z 10 jsou smazané, nebo stažené autorem. O hudebních klipech už ani nemluvím, stačí když si nějaký kravaťák vzpomene, že tento klip z 80' nemá zaplacené nějaké výpalné a zas nenávratně zmizí (ten klip ;-) ).
Pamatuju ještě na dobu, kdy autoři publikovali svůj obsah na svých stránkách a konzumenti používali vyhledávání a otvírali svoje oblíbené záložky. Jako amatérský web-developer samozřejmě chápu neudržitelnost takového řešení, ale i tak globální přechod na cloud a sociální sítě považuju za špatný nápad. A z hlediska obsahu je na druhou stranu pochopitelné, že provozovatel si dnes může libovolně určovat pravidla co bude mít na svých stránkách, nebo co smaže.
Podobu internetu už dávno nevytváří komunita nadšenců, ale korporace se zástupy právníků.
18. 12. 2020, 11:41 editováno autorem komentáře
Cenu to urcitě má. Mám zálohovaných par videi z www.videacesky.cz a s ohledem na krach MF se to hodí.
Podobně zálohuji i nekteré weby. oblivion/morrowind a bonusweb - starší již vědí. :)
Pokud něco svého dávám k dispozici, mám právo si stanovit podmínky za kterých tak činím. Například, že mohu obsah kdykoliv znepřístupnit. Třeba už jen tím, že nechci dál nějaký server provozovat. Podle mého se nejedná o žádnou novotu, spíše naopak, neboť minulých dobách byl web více decentralizovaný a logicky se muselo stávat mnohem častěji, že se nějaký server odmlčel nadobro. Dneska obsah hostují velké korporace, často zadarmo, a tak mnohokrát obsah autora přežije.
Když mám právo postavit si dům, mám mít taky právo si ho zbořit, ať je sebevíc architektonicky/umělecky/historicky hodnotný.
Myšlenka, že co je jednou zveřejněno patří všem, bude spíše demotivovat autory zveřejňovat obsah. Možná, že kdyby autoři obsahu, který dnes z webu mizí, tušili, že bude tak těžké ho z webu odstranit kvůli nerespektování základních pravidel slušnosti, o copyrightu a licencích nemluvě, nikdy by ten obsah na web nedali. Nikdy by možná nevznikl a nikdo by se z něj nemohl těšit ani po omezenou dobu.
Ale nehrajte si na něco co není a nikdy nebylo. Jak je jednou něco zveřejněné, tak musí být každému jasné že už to zveřejněné zůstane, když je to (úspěšná) písnička, lidi si jí budou zpívat, když nějaká hra tak lidi z ní citovat etc., prostě akt zveřejnění je o tom že se něco dostane na veřejnost.
Ostatně bylo to vždycky i před digitální érou. Znáte ten starý vtip:
"Podívejte se na támhletu krásnou košatou lípu, kterou jsem zasadil. A myslíte že mi někdo řekne Pepa co zasadil strom? A vidíte támhleten krásnej barák? Ten jsem postavil těmahle rukama. A myslíte že mi někdo řekne Pepa co postavil barák? Ale jednou jedinkrát se člověk v opilosti spustí s kozou..."
Říká se „Jednou na internetu, navždy na internetu“. To ale není pravda.
To není myšleno tak, že když něco na internet dáte, tak to tam bude navždy k nalezení, ale tak, že když tam něco dáte, tak nebudete mít možnost to zrušit a nikdy ani nebudete mít jistotu, že to zmizelo. Hříchy (nejen) mládí, které se dostanou na internet, vás mohou dohnat kdykoliv.
Asi není úplně na místě vyjmenovávat některé důvody pro mizení obsahu a ještě k nim psát politický komentář. Obsah prostě může zmizet z mnoha různých příčin a upřímně řečeno, blázen je spíš ten, kdo spoléhá, že to na internetu bude i po 10letech, než ten, kdo si to raději okamžitě uloží k sobě.
Osobně "zálohuju" YT mnoho let, protože spousta kanálů se rozhodne zavřít krám (třeba i čeští kutilové, mám tu unikátní sbírku videí o opravě televizních kamer a techniky ze 60lety (AMPEX), autor jednoho dne prostě smazal svůj účet), hromadu přednášek z českých univerzit atd.
Youtube-dl umí stahovat spoustu obsahu, je celkem dobrá rada jej prostě zkusit na libovolnou stránku s obsahem, který chcete, je velká šance, že to půjde (zná mnoho konkrétních stránek včetně českých televizí a dále zná mnoho typů přehrávačů a i z neznámé stránky dokáže vytáhnout video).
Díky za příkaz k ffmpeg
ke snímání obrazovky, já jsem si to vždy (když nebyla jiná možnost stažení), naklikal v OBS Studio.
Někomu může pomoct moje dokumentace k ffmpeg (osobně teda nedoporučuju konvertovat audio do jiného formátu, audio zabírá velmi málo a je zbytečné mu ještě zhoršovat kvalitu) nebo trochu lepší nastavení youtube-dl.
Když už jsme u snímání obrazovky, tak já používám toto:
r=`xrandr |grep -oE "current [0-9]+ x [0-9]+," | cut -d " " -f 2-4 | tr -d ", "`
echo Resolution: "$r"
#r=1024x600 nebo natvrdo nastavit když chci snímat menší region
ffmpeg -threads 2 -video_size "$r" -framerate 15 -thread_queue_size 32 -f x11grab -i :0.0+0,0 -f pulse -thread_queue_size 32 -i default -ac 1 -preset faster -acodec pcm_s16le -r 15 -crf 19 -async 1 -vsync 1 -pix_fmt yuv420p -y desktop-`date +%F-%H-%M-%S`.mkv
Důležité byly ty různé thread_queue_size a async a tak, jinak se mi rozbíjí AV synchronizace.
Pro „počítačový“ obsah, zejména barevný text na černém pozadí, je důležité použít pix_fmt co nepodsampluje barevné složky, jinak to pak není vidět.
Pokud chceš nahrávat z audiovýstupu a ne z mikrofonu, tak si to po spuštění můžeš snadno přepnout v pavucontrol.
Já nejsem až takovej netopejr, ale po letech používání Opusu si dovolím tvrdit, že pro většinu lidí na většině jejich zvukových aparatur (včetně některých velmi slušných) není rozdílu mezi původním AC3 či původním 256kbit AAC a reencodingem do 112kbit Opusu. Mě prostě ten zvuk Opusu připadá ok, žádné stopy po výrazných kompresních artefaktech v předzvucích jako u MP3.
Nejde o netopejra, jde o to, že kvalita zvuku už tak dost často pokulhává. Jednak ti lidi nejsou zvukaři, potom první kompresi udělá už to záznamové zařízení, načež to ti lidi ještě proženou nějakýma efektama při stříhání, tj druhá rekomprese, potom se na tom ještě vyřádí YT, tj třetí rekomprese. Takže není důvod tam přidávat ještě další k tomu.
Navíc je teda otázka, co má být účelem. Já komprimuju videa, u kterých to má smysl, typicky jsou to přednášky. H265 dovede být VELMI úsporný u statických scén. Tam lze bez problémů dosáhnout snížení velikosti na 20% bez ztráty informace. Rekord bylo jedno video, kde byla snímána jen tabule a třikrát tam vlezl přednášející a něco napsal. Tj stačily 4 snímky na celé video. "Pochopitelně" to bylo 4K 60fps, jak jinak. 8GB. Převod na h265 z toho udělal cca 100MB soubor, kde cca 80MB byl jen zvuk. V takovém případě mi fakt nedává smysl řešit ještě rekomprimaci audia.
osobně teda nedoporučuju konvertovat audio do jiného formátu, audio zabírá velmi málo a je zbytečné mu ještě zhoršovat kvalitu
Jak kdy, na youtube to tak možná bývá, ale jinak se běžně setkávám se soubory, kde má audio stream (5.1) 640 Kb/s a to už není tak málo, zvlášť když konverzí do HEVC stáhnete video na 1-1.5 Mb/s (a to není problém ani u 1080p s CRF 24-26, natož s hodnotou 32 doporučovanou v článku).
A jak už je zmíněno v článku, občas může být důvodem pro konverzi zvuku i chybějící podpora v konkrétním přehrávači (teď jsem zrovna narazil na jeden, který odmítá EAC3.
Pěkné doplnění. Já samozřejmě do článku nedal vše do detailu. Ale právě ta (ne)podpora v různých rodinných zařízeních je ještě dnes oříšek - občas v rámci rodiny ještě dnes páchám věci do Xvidu 640×něco se 192kbit CBR MP3, protože to je prostě jediná spolehlivě fungující varianta. Ale je to už opravdu jen výjimečně.
natož s hodnotou 32 doporučovanou v článku
Což je teda dost nízko. Já za minimální kvalitu považuju 28 a to ještě jen u videí, na které se nebudu koukat ale jen poslouchat (proto taky nedělám rekompresi audia). Pokud video nechci vůbec, tak ffmpeg -vn -c:a copy
A jak už je zmíněno v článku, občas může být důvodem pro konverzi zvuku i chybějící podpora v konkrétním přehrávači (teď jsem zrovna narazil na jeden, který odmítá EAC3.
Jasně, tak důvodů může být víc, takhle jsem dropoval hafo audio stop pro cizí jazyky. Jedno video s audiostopami pro "všechny jazyky světa", audio mělo víc než video.
Děkuji za článek, podobný problém už jsem několikrát řešil a to z mnoha důvodů:
První byl, že děti se pořád dívaly na ty samé pohádky a lokální cache vyšla řádově lépe, než denně protočit mnoho GB data, mnohdy přes 3/4G, když se jím náhodou povedlo vypnout na tabletu WiFi...
Další byl co zmiňuje autor, dnes nemáte jistotu co kde zítra zůstane, a proto si už některý obsah stahuji, často i s odkazem na originál. Už několikrát se mi stalo, že jsem po několika měsících hledal nějaké video a už nebylo. A stejně to platí i s články a nebo software. Např. "umírající" flash. Bohužel zde jsem přišel pozdě a Adobe už aktivně zablokoval archiv verzí flash playeru a dá se stáhnou jen ta poslední, která má hardcoded deaktivaci příští rok..ale to už zabíhám bokem, ale myslím, že to je dobrý příklad toho, co se může změnit..
Tak vlastní knihovna software je snad ještě větší masakr než video. S příchodem všech možných online tržišť a samoaktuizací obzvlášť. Poznámky k vydání mizerné až žádné, verzování jedna velká divočina a hlavně aby to bylo co nejdřív venku, že je plné chyb nevadí, příští týden vydáme další verzi. Případně hlavní program je, ale doplňky už nejsou, nebo závisí na něčem co už zmizelo, nejlépe na nějakém serveru který už někdo vypnul. Nedej bože aby pak někde zůstaly data, jak to nemá použitelný export nebrat.
Ono nejde jen o videa, ale i o software. Typicky třeba hry. I dnes si můžete bez problémů zahrát retro hry pro NES a není důvod proč by se to měnilo. Ale dnes? Je tu někdo kdo hraje Genshin Impact? To je hra která je sice primárně singleplayer, ale vyžaduje trvalé připojení na herní servery. A až to vývojáři jednoho dne zabalí, protože už to nebude dostatečně vydělávat, tak už si nezahraje nikdo. A takových her je spousta, ne-li snad většina. Takže zatímco naše děti a vnoučata si budou most zahrát v té době stoleté hry pro staré konzole, to co je dnes aktuální si nejspíš nikdy nezahrají.
Z tohoto hlediska se mi líbili nadšenci, kteří psali své vlastní forky herních serverů. Ale samozřejmě nejde to u všeho.
Ale kdoví, co bude za dvě generace, třeba si půjde celá infrastruktura na tyhle staré hry deploynout v vloudí on demand v rámci nějakého "modern wayback machine" (ale spíše tohle beru jako scifi)
Hry vem čert. Nedávno tu na fóru někdo řešil, že si koupil „perpetual“ licenci nějakého CADu a výrobce po 4 letech vypnul licenční servery, které byly potřeba. Totéž s Adobe a jeho Photoshopem a Creative Cloud. V kombinaci s čím dál tím komplikovanějšími uzavřenými souborovými formáty a SaaSS (kdy software, a někdy ani samotná data, nemáte u sebe) míříme k zářné budoucnosti.
Taky si trochu přihřeju svojí polívčičku. Já třeba roky zálohuji abclinuxové blogy:
Rozhodně to ale není jediné, mám takhle zálohovaných víc webů. Z poslední doby je hezký příklad třeba blog Petra Kubáče, který zmizel poté co byl ukončen blog.cz. Ale je to teda jen wget dump, takže nad tím není možné provádět strukturované dotazy a vyhledávání.
Jinak na youtube mám v cronu mimo jiné tohle:
youtube-dl --playlist-reverse --ignore-errors --download-archive 'Liked videos/archive.txt' --write-info-json -o '%(playlist)s/%(playlist_index)s - %(title)s.%(ext)s' 'YOUR_YOUTUBE_LIKED_URL'
Což stáhne všechny videa kterým jsem dal like jednou za den, s tím že to má cache a tahá to i metadata. Takže když se mi nějaké video líbí do té míry, že mu dám like, vím že ho vždycky najdu u sebe na domácím serveru.
Tak to si jeden mohl zálohovat i video o pomíjivosti SW :)
https://www.youtube.com/watch?v=BxV14h0kFs0