Názor k článku Z „leden“ je „ledna“ – glibc mění názvy měsíců od Biolog - Nevím, co je pro tebe exotická biologie. Pokud...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 1. 2019 11:25

    Biolog (neregistrovaný)

    Nevím, co je pro tebe exotická biologie. Pokud ti jde o vycházku do Krčského lesa tak ano, to čeština zvládá celkem dobře (v rámci bodu 1 zmíněného výše, ne body 2,3,4 - což je problém, pokud tu češtinu budeš chtít používat k vědecké práci, ne jen výkladu dětem ze školky). V ČR jsou mnohé exotické organismy, především ryby, poměrně významnými hospodářskými zvířaty. Komerční vývoz tropických ryb z ČR může konkurovat třeba i Brazilii. Přesto je české názvosloví naprostý chaos i v rámci toho bodu 1. Ovšem většinu biologů nějaký hospodářský význam moc nezajímá, protože dělají základní výzkum.

    S wheat žádný problém není. https://en.wikipedia.org/wiki/Spelt

    Přístup k dosud neviditelným informacím, jejichž hodnota zatím není zcela jasná = zmatek.

    ale ta hodnota je jasná :)

    "Vypadá to jako kachna, kváká to jako kachna, chodí to jako kachna ..." A je úplně šumafu, že jedna z těch kachen má v sobě trvale vypnuté geny slona.

    Jak komu je to šumafuk. Kreacionistům zřejmě ano. Biologům nikoliv (ne, kreacionismus neni biologie, nýbrž pavěda). To bychom se mohli vrátit k tomu, že netopýr je pták a delfín ryba.

    Např. zubního lékaře zajímá, zda bakterie v pacientových ústech tvoří nebo netvoří kyseliny, schopné naleptat sklovinu a vyvolat zubní kaz. Nezajímá ho, zda má geny pro tuhle činnost, které jsou trvale vypnuté. Proto musí testovat fenotyp těch bakterií a výsledky analýzy DNA mu jsou k ničemu.

    A traktoristu zajímá kvalita nafty. Problém zubaře ani traktoristy nesouvisí s biologickým pojmenováním druhů. Bakterie exprimují patogenní, rezistenční a další prakticky zajímavé geny téměř nezávisle na druhové příslušnosti. A dokonce si je v některých případech umí navzájem předávat (a to i mezidruhově).