Názor k článku Z praxe amatérského fotografa: jak probíhá focení gymnastických závodů? od L. - Pár technických doplnění: - Battery grip slouží často i...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 12. 2022 7:37

    L.
    Stříbrný podporovatel

    Pár technických doplnění:

    - Battery grip slouží často i jako tzv. vertikální grip, tedy usnadňuje držení fotoaparátu při focení na výšku.

    - Pokud je vyvážení bílé jakkoli problematické (není to normální den venku), o focení do JPEG bych vůbec neuvažoval a fotil do RAWu, kde si to vyvážení nastavím v klidu doma. V JPEG se s ním dá také trochu hýbat, ale jen jako lehké doladění, větší změny vedou k dost neuspokojivým výsledkům. Výhradně do RAWu fotím už spooooustu let a vyvážení bílé díky tomu při focení prakticky neřeším. Nicméně když jsem točil videa (*), tak pokud jsem vyvážení bílé při natáčení netrefil, tak to byl dost problém pak doladit, aby to nějak vypadalo :-/

    - Ad "Fotoaparát to zvládá, jen s každým posunem musíte přidat světlo, kterého se nedostává.": Světlo přidáte tím, že scénu nasvítíte, což jste psal, že nemůžete. Pak by se pod tím dalo chápat otevření clony, které dostane víc světla na čip, ale vy už na plně otevřenou clonu fotíte. Takže jen zvednete ISO :-)

    - Protisvětlo je blbé, nicméně nás opravdu nezajímá, co je venku. Takže klidně můžeme exponovat na vnitřek a že vnějšek bude přepálený až tak nevadí. Nebo se dynamika dá poladit v postprocesu, ale to zase prakticky vyžaduje RAW.

    - Zrovna třeba první fotka v galerii se mi líbí, možná asi nejvíc z celého setu. Rozmazání a naklonění (byť to je asi nechtěné?) jí dodávají dynamiku. Co vadí jsou lidé za cvičenkou, kteří narušují její siluetu a ty barvy jsou takové divné.

    *) Ve videu také existuje RAW, ale to tam je přeci jen víc profizáležitost, než u focení