Vlákno názorů k článku Z praxe amatérského fotografa: jak probíhá focení gymnastických závodů? od Černín - Focení za špatných světelných podmínek narazí velmi rychle...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 12. 2022 14:03

    Černín

    Focení za špatných světelných podmínek narazí velmi rychle na limity fotovýbavy. Jelikož podle Murphyho zákonů světla na focení není nikdy dost, doporučil bych kolegovi Sváťovi určitě přechod na full frame. Ačkoli je použitý Pentax K-1 u nás velmi vzácné zboří, sehnat se dá. Za poměrně rozumnou cenu (~25 tisíc). Osobně se k APS-C kvůli šumu, který u menšího snímače už nad ISO800 velmi rychle a nepříjemně roste, vracet nechci.
    Současného těla se nemusí kolega zbavovat, může ho použít při focení skupinových fotek nebo "klidnějších" námětů v průběhu soutěže, kdy nemusí být poměrně špatná světelnost objektivu 18-135/3,5-5,6 na závadu. Ale výrazně lépe na tom budou i pro takovéto fotky objektivy typu 24-70/2,8. Pokud je zacloním na f/5,6, je kresba o parník jinde, než setový objektiv "na plnou díru" (třeba má kolega štěstí na ostrý kousek, ale zrovna 18-135 není po kresebné stránce žádná velká sláva).
    Pentax má bohužel trochu handicap, co se týká rozumně sehnatelného nového i použitého vybavení. Největší nabídka objektivů z druhé ruky je v Japonsku, ale tam je třeba počítat s tím, že cena naroste o clo, DPH a dopravné. Sigma 24-70/2,8 EX DG mi slouží velmi dobře i na K-1 (kupoval jsem ji ovšem v Čechách, je to už více, než deset let).
    Pokud má být člověk pohotový a nechce se zdržovat výměnou objektivů, tak bych viděl na takovéto focení 2 těla , každé s jiným objektivem, také jako dobré řešení.

  • 25. 12. 2022 19:48

    pdm

    Co se týká šumu, to máte na mysli která APS-C těla? Když se podívám např. na obvyklý test na DPReview, tak APS-C těla od K-70 dál jsou při polovičním ISO oproti K-1 (tzn. podobná hloubka ostrosti a stejná rychlost závěrky) s K-1 po stránce šumu přibližně srovnatelná. Takže z hlediska šumu by měl přechod na K-1 smysl pouze v případě focení clonou 2,8 i na full frame, pokud to hloubka ostrosti dovolí a je možné fotit z menší vzdálenosti. Full frame má samozřejmě i jiné výhody (a nevýhody), ale prostá výměna K-S2 za novější APS-C tělo přidá minimálně 1 EV k dobru, přičemž zcela nový přístroj této kategorie lze pořídit levněji než za výše uvedenou cenu použitého K-1.