Používám ho zcela běžně k práci (statistická analýza dat ve velké telekomunikační firmě), na rozdíl od S-Plus ovšem nemá v gui "meníčka", což může začínajícího uživatele odradit, ale vůbec není na škodu (navíc se dají dodělat). Grafika je naprosto skvělá, tabulky lze exportovat do LaTeXu, HTML,... Velkou výhodou jsou balíčky dodané jednotlivými uživateli/programátory (contributed packages), ty pokrývají obrovskou plochu pokročilé statistiky (i když samotné R-base umí hodně).
V nové verzi (1.5.[01]) mi připadá práce s pamětí lepší než dříve.
Kdyz uz jsme u te matematiky, nevite nekdo nahodou o najakem jednoduchem programku pro Linux na "vypocet" derivaci (analyticky - jde mi o zpetnou kontrolu toho, zda-li jsem spravne spocital neurcite integraly). Napr. neco na zpusob DOSovského "derive.exe". Vim ze toto umi napr. Mathematica od Wolfram Research ale dal bych radeji prednost nejakemu jednoucelovemu programku, ktery nebude vyzadovat X-Windows, Motif, apod ... (nejlepe pro prikazovy radek, muze byt i knihovna)
Tohle by myslim mel umet napr. ginac. To je sbirka C++ knihoven pro derivace, praci s maticemi apod, ale je u toho i commandlinovy "shell". (ten shell nepuzivam, ale myslim, ze ty derivace umi)
A pak je tu take command-line verze Maplu (na Matfyzu kdysy pro Linux byla, nevim, jestli jeste existuje a v jakem je stavu - pamatuju si, ze vyzadovala dost stary libc)
Urcite bych se primluvil za ten MuPAD, prijde mi fakt dobrej a par omezeni v licenci se bezneho uzivatele ani nedotkne. Navic ma pekne GUI a dost huste zvlada nejenom symbolicke "vypocty", ale i algebraicke (zajimalo by nekoho, kolik presne je treba 123456^123456 ? Fakt hodne...)
Nazev tohoto prispevku je mirne mimo misu, protoze mit v nazvu to, o cem clanek neni, je trochu bulvarni. Gnuplot je program pro zobrazeni dat, nikoliv pro statistickou analyzu. Cilem clanku je vsak zrejme tutorial k R.
Pokud by autor chtel provest srovnani statistickych moznosti v ruznych GNU programech, mel by srovnat R, Octave, Scilab (a dalsi). Takovouto recenzi by urcite uvitala spousta lidi, zvlaste pokud by se k tomu dodalo srovnani s komercni Statistikou, ktera je pouze pro Windows, a kterou maji napr. nektere univerzity licencovanou.
Zdravim,
Suhlasim s Vami, gnuplot je naozaj program pre zobrazovanie dat a nie pre statisticku analyzu. Nechem ho vsak ani zatracovat, ved som ho doteraz dost pouzival, ani by som nechcel aby sa rozprudila diskusia na obranu gnuplotu. Gnuplot (pre ucel pre ktory bol napisany) je dobry a este dlho bude, ten nazov je taky aky je, len preto aby trochu zaujal a ukazal aj ine alternativy pre tvorbu grafiky. Nic viac a nic menej. Dakujem za pochopenie.
R jsem zkousel je dost podobny S, tak mozna to S zminit by se hodilo:-) no abych pravdu rekl moc nadseny jsem nebyl, sice ma dobry tutorial, takze jsem byl schopen zahy rychle neco udelat, ale ma opravdu silenou objektove orientovanou syntax, tj rychle se v tom ztratite a vic nez nad resenym problemem se snazite obejit syntakticke problemy, zkrata a dobre, kdyz porovnavam rychlost meho reseni problemu ve Fortranu, Octave a R tak fortran me 2x trva nez octave (zase je kompilovanej) ale je to aspon 3x rychjsi nez R. Bavim se komplikovanejsich problemech ne o necem trivialnim.
No on GNUPLOT neni jen na vykreslovani dat, ale pravda je, ze clovek by to mel hodnotit spise komplexne a tak musi pocitat z GNUFITem a ten uz toho umi podstatne vic. Ja s tim prosel na vejsce vsechny protokoly k praktikum a stacilo :) Pravda pak se zacal vseobecne sirit Origin pod winama coz je na ovladani nekde jinde.