Dobrý den, pochopil jsem jen velmi málo z toho o čem tady píšete. Mám ale velmi podobný problém. Mám 2 ks disků ze starého PC který pracoval pod Windows 7. Oba disky lehli skoro současně z mě neznámích důvodů. Bohužel se nemohu žádným běžným způsobem dostat k datům. Nejde mi ani tak o zálohy programů apod. Na discích jsem měl velké množství rodinných fotografií a videi. A ty mě velmi mrzí, že jsem o ně "přišel". Poptával jsem některé firmy, které se zabývají problematikou obnovy dat ale jejich nabídková cena mě přímo šokovala. jeden disk 250 GB a druhý 500 GB a nabídkové ceny se pohybovali od 200 000,- Kč!! No kde by na to obyčejný důchodce sebral? Našel by se někdo, kdo by mi mohl data za rozumnou cenu obnovit nebo alespoň vytáhnout fotky a filmy? Moc děkuji.
Když pán píše, že je důchodce a že nerozuměl tomu, co je v článku, tak jak myslíte, že mu pomůže Vaše rada? :)
Já měl před cca půlrokem podobný problém. Před přechodem z Win7 na Linux se mi pokazil disk. Bohužel jsem udělal tu chybu, že jsem se jej prvně pokusil opravit přes CHKDSK ze záchranného režimu, což skočilo "zaseknutím se" v průběhu opravy a bylo to v háji. Disku se začala sekat hlavička, takže jsem jen musel každou chvíli rozebírat atd. atd. Pánovi doporučuji tedy rozhodně se o opravu nepokoušet sám a pokud mu zde nikdo nevyhoví, najít seriózní společnost, která mu to udělá. Ceny by měly být opravdu tak 10-20t max.
Pro příště také velmi doporučuji zálohovat! Nejlevnější (a nejspolehlivější cesta) jsou DVD 4,7 GB disky, kupujte kvalitní (Sony, Verbatim). Ty větší nekupovat. Vypalovat na nejnižší možnou rychlost, uchovávat ve skříňce (světlo snižuje životnost). Co se týče vypalovačky, nepořizovat slimky, nepoužívat ty notebookové apod. Opravdu kvalitní jsou ty velké (jednoduše řečeno, musí být vysoké přes 3 cm a vysouvají disk elektronicky, ne že se to jen vycvakne). Mají totiž kvalitnější techniku a žerou víc energie (a to je dobře...). Jo a taky dobré, když mají vlastní paměťový buffer (a to ty malé nikdy nemají). Ty potom totiž i dokážou pomocí různých soft. obnovit i jinak "nečitelná" data či otevřít jinak "nečitelné" disky. Mám na to doma jeden program, který nutí mechaniku číst poškozené clustery několikrát a opravu tak lze obnovit většinu dat. Mě takto funguje přes už cca 15 let (CD i DVD) - myslím tím to zálohování, opravovat data jsem takto musel minimálně (dejme tomu na max 10 discích z tak 500).
No, disk po mechanické havárii s obnovením dat stál 30 tisíc, záchrana dat začíná tak na 10 tisících. Těch 200 tisíc je nějak divně vysoká cena.
Pokud se disky točí a jsou čitelné, záleží na tom, jak jsou data poškozena. Aplikace tesdisk dokáže najít fotky i na disku, kterému chybí značná část systému souborů (typicky přepsaný začátek).
Těžko radit takto na dálku - ale, viz výše, je dobré provádět pokusy o záchranu na kopii dat. Což znamená, že pokud jste to nikdy nedělal, je lépe to někomu přenechat.
A poměrně drahé to bude už jen proto, že jsou to časově náročné operace.
"Našel by se někdo, kdo by mi mohl data za rozumnou cenu obnovit nebo alespoň vytáhnout fotky a filmy? Moc děkuji."
Osoba dala dotaz ohľadne opravy HDD odpovedal som. Ak narážate na jeden "sajt", kde som robil dizajn a preklady. V tej dobe som mal na to čas ale žiaľbohu teraz už nie. Nevedel som, že na roote sa "takhle" nálepkuje a pritom aj jednookému musí byť jasné, že moj zdroj príjmu, nie je písanie;)
Nesmyslnost volání syncu po zápisu do souboru už byla rozebrána výše, ale já bych chtěl upozornit na jinou vlastnost dd (minimálně toho GNU), o které se moc neví: když nastavíte bs, tak to říká, jak velký bude buffer pro read(2), a count říká, kolik readů se provede. Ale vůbec nikdo negarantuje, že read dostane buffer naplněný! Jádro úplně v pohodě může vrátit třeba i jenom jeden bajt. To se může stát třeba při signálu nebo při čtení z pomalého zařízení. A vyřešit se to dá třeba pomocí iflag=fullblock.
Díky za tip.
Pro zrychlení dd používám iflag=direct
také čtení a zápis pouštím v samostatných procesech, což má smysl, pokud jsou disky na samostatných řadičích.
Pak to vypadá třeba:
dd if=/dev/sdc bs=8M iflag=direct | dd of=/dev/sdb bs=8M oflag=direct
Direct a fullblock se dají kombinovat?
Velikost bs dávám s ohledem na cache řadiče.
Zjistitelné třeba přes hdparm -i /dev/sdx hodnota BuffSize.
Ne každý disk se o ten údaj podělí.
Když se rychlost blíží parametrům max rychlosti čtení z disku tak fajn.
A ta se dá zjistit přes: hdparm -t /dev/sdx
A pro ty co to netuší: stav dd, tedy kolik už se zkopírovalo, se dá vypsat zasláním signálu USR1.
Tak pv je na trubky. Mimochodem ještě existuje příkaz progress, který zobrazí aktuální progress již běžícího procesu, a funguje asi na 30 různých programů (cp, mv, gzip…). Funguje tak, že se koukne do /proc/pid/fd na symlinky a pak si z /proc/pid/fdinfo/číslo přečte pozici v souboru. A to je současně návod jak to emulovat ručně pro programy, které v progressu explicitní podporu nemají (třeba ffmpeg, nebo něco co jste napsali sami).
(2) za názvem značí, že to je syscall. (3) by byla funkce z libc, (1) by byl uživatelský příkaz, (8) administrátorský příkaz (viz man man). Zde je to celkem bez kolize (resp. man read bez čísla na mém systému zobrazí nějakou funkci z Tcl), ale vyzkoušej si rozdíl mezi man 2 mount a man 8 mount.