V článku je to trochu vysvětleno. Do velké trubky se dá zafukovat přímo, ale vejde se tam výrazně méně kabelů, protože jsou tam potřeba větší vůle. Dají se tam nejdřív zafouknout trubičky a pak do nich kabely nebo se dá položit trubka už rovnou vyrobená s mirkotrubičkami uvnitř – to je nejúspornější varianta, protože mikrotrubičky tam jsou namačkané a využije se plná kapacita té velké trubky. Pak platí, že do mikrotrubičky přijde jeden kabel, který musí mít kolem sebe dost místa pro vzduch.
Dá se přifuňet i dodatečně, ale je to velmi omezené. Do jedné HDPE40mm (32mm nemáme odzkoušené) se dá přidat jeden, někdy i další kabel. Musí jít o profi tlusté a pevné kabely. Vzdálenost reálně jen stovky metrů. Pokud se u toho špatně modlíte, pak se kabely do sebe zamotají musíte stáhnout velký kus z5. Optimisti zkoušejí několikrát znovu, pesimista jde navrhnout jiné řeśení (stáhnout původní kabel a zafouknout najednou multiduct (tj mikrotrubičky, viz info v článku)
Po zkušenostech jako snad 4tý největší ISP v ČR jsme zjistili, že "nejlevnější" je pokládat multiduct rovnou. Miktortubičky jsou dnes oprávněně koněm který táhne veškeré (profi) optické kabelování. A to bych se ještě před léty článku smál.
dovolím si trošku nesouhlasit, pokud foukáš jen krátké trasy takto jde (foukat trubičky - my používáme nejčastěji klasickou kombinaci 4+3), ale když máš hodně štěstí a krásně rovnou trasu tak foukneš max 800m, kdežto na kabelu foukneš bez problémů 2km (pokud není kopnuté HDPE). Hlavně záleží CO nebo KDO je na koncích kabelu ("Ustředna" nebo koncový zákazník)
Podobným způsobem jsem před lety protahoval UTP kabely po baráku. Při rekonstrukci jsem zazdil jenom prázdné husí krky (už ani nevím proč jsem to nenatáhnul zrovna) a potom z jedné strany manželka s vysavačem, z druhé strany já s kusem molitanu jakožto špuntem přidělaným na kabel a pomáhal jsem tomu stlačeným vzduchem :)
Jo to byly časy... ;)
Na takhle dlouhých trasách se ještě někdy před zafouknutím kabelu nejdříve posílá trubičkou sonda/náboj který trasu prověří, že není skřípnutá apod. Pak se pošle měkká houbička, která rozetře nalitý lubrikant uvnitř trubičky a až následně se zafukuje kabel.
To počitadlo na délku je hezká věc, ale jsou i levnější zafukovačky "domácí výroby". Délka zafouknutého kabelu se dá v případě potřeby odečíst z metrů uvedených na kabelu.
Zalezi, co potrebujes. Gigabit po optice je pohoda, poridis ho dneska velmi levne. V routerech jsou SFP klece dost caste, moduly stoji par stovek. Kabel nestoji nic.
Slozitejsi je to s 10G, tam uz musis jit do vyssich tisicu az nizkych desetitisicu, ale taky je to dostupne. Vetsina lidi to ale nepotrebuje, staci jim gigabit po metalice po baraku.
Zhruba pro predstavu 100G
https://www.fs.com/c/qsfp28-100g-transceivers-1159
Ten stometr, to je proste k smichu ... (samo, trosku jiny prachy stoji ta druha cast - switch ;D )
Dneska stoji optickej rozvod totez co libovolnej jinej, spis je ve vysledku mnohem levnejsi, protoze 48 vlaken je uzkej pidikablik, kdezto odpovidajici pocet metalickych kablu je obrovskej svazek. A narozdil od metaliky se da ta optika natahat na desitky km bez dalsiho.
Dělá se to kvůli flexibilitě. Například u složitých komplexů budov není předem jasné, co bude potřeba propojovat. Potřeba vznikne až dodatečně, když si zákazník (nájemce) objedná spoj z patra N budovy A do patra M budovy B. V budově je připravená soustava mikrotrubiček, které se dají napojovat a odbočovat. Do připravené cesty se pak zafoukne nepřerušený kabel/vlákno.
Je to de facto jen o druhém odstavci, tj. logistice stavby. Nejlevnější by bylo dát kabely všude po mnoha vláknech rovnou a životnost se neřeší. Takhle ale může instalovat trubičky postupně parta zedníků tempem jak se staví (NN jsou na stavbě až ti poslední a nikdo se jim nepřizpůsobuje). Když je pak uklizíno, přivezou se racky a parta profíků to celé bez přerušení zafuní a vyvaří. Ostatní výhody jsou pak nice to have. Ani ceny nejsou žádnou raketou, trubičky od 3,-Kč, kabely od 5,-, což je skoro levnější než normální kabel.
Podle me je hlavni duvod moznost upgradu. Kdyz se pred 50 lety stavela budova, tak se natahaly draty pro telefony. K cemu jsem dneska draty pro telefony? Ale i tak se pouzivaji pro ADSL, protoze je levnejsi vymyslet priserve slozity mnohapasmovy modem, nez to vsude rozkopavat.
Takze az za par let prijdou nejaka lepsi vlakna, ktera budou mit lepsi propustnost, nebo vlakna vhodna na kvantovou komunikaci, nebo janevimco, tak se jenom vytahnou stara vlakna a zafouknou nova. A vyrobci tech novych se budou hodne snazit, aby to slo.
Jasne, ze muzeme mit smulu a nejlepsi komunikacni prostredek bude stribrena kanalizacni trubka o prumeru 150mm a ta uz nikam zafouknout nepujde. Ale zatim se ty "kabely" spise zmensovaly, nez zvetsovaly.
Myslíte, že se vrátíme k tomuto: https://www.youtube.com/watch?v=jAjcCLqw0-s&feature=youtu.be&t=60 ? :)
Problem zcela libovolnyho systemu pokladky rozvodu je ten, ze AZ to budes chtit vymenit, tak to UZ davno nepude.
Protoze i kdyz mas trebas porad zcela funkcni rozvod, tak behem let se v jeho ose Xkrat kopalo, Nkrat ti nekdo s tema trubkama hejbal, semo tamo je mas nakoply atd atd. Tudiz v okamziku, kdy si vzpomenes ze by bylo fajn tam neco pridat nebo vymenit, tak zjistis, ze to stejne musis cely vykopat. A to je presne to, co stoji penize.
Dovolím si doplnit to co v článku není – tj. JIM, zákon č. 194/2017 Sb. – viz zde:
https://gdpr-dpo.webnode.cz/l/zafukovani-optiky-do-mikrotrubicek-kilometry-kabelu-v-proudu-vzduchu/