No tady by stalo za to rict nekolik zasadnich rozdilu:
* Team Concert neni urcen primarne pro bugtracking (na to je jiny nastroj z Jazzu; pro ty, kteri se s tim jeste nesetkali, RTC ma v sobe i VCS)
* Team Concert ma zasadne vyssi pozadavky na HW
Nez se do me nekdo pusti, tak bych rad rekl, ze jsem zodpovedny za nasazovani Rational Team Concertu do prostredi mezinarodni korporace.
No nejdrive to musime nasadit, pak teprve muzu neco napsat.
RTC neni spatny system, ale rekl bych, ze v Open-Source svete jsou reseni lepsi. Navic pro realnou praci musite pouzivat RTC clienta, coz je Eclipse-based software (coz opet klade docela vysoke naroky na HW, tentokrat u uzivatele).
Co se tyka serverovych naroku, trvam stale na svem … chce to hodne (ale mozna jsem zaspal dobu, moje programy se stale spokoji s MB, nepotrebuji GB).
Doporučené čtení:
A teď už můžeme diskutovat ;-)
OSI: „The license must allow modifications and derived works, and must allow them to be distributed under the same terms as the license of the original software.“
FSF: „The freedom to study how the program works, and change it to make it do what you wish (freedom 1). Access to the source code is a precondition for this.“
Ať už se přikloníme k definici FSF nebo OSI, ať budeme mluvit o otevřeném nebo o svobodném softwaru, vždy platí, že zdrojový kód můžeme upravovat.
Proto jsem se ptal na tu licenci a proto jsem psal, že to nejspíš nebude otevřený natož svobodný software. Protože pokud je tam v kódu zadrátované, že systém má povolit jen deset uživatelů, pak to není otevřený/svobodný software – a nebo je, ale já pak mám právo si ten software upravovat a tohle omezení ze zdrojáků vyhodit a používat si ten program pro libovolný počet uživatelů.
Tak jsem si ty zdrojáky tedy stáhl a licence je: „International License Agreement for Non-Warranted Programs“. (anglicky, česky).
Na seznamu licencí OSI není. Pokud si někdo myslí, že to open source je, může požádat o posouzení – já si ale myslím, že by neprošla.
Jo, Redmine (ruby) vypada dobre a je docela aktivne vyvijena, narozdil od Tracu (python), ktery je masivne rozsireny, moc se nevyviji a proste funguje.
Zajimava sluzba je http://sourcerepo.com, ktera poskytuje git/svn/hg repozitar spojeny s Redmine i Tracem. Ceny jsou podobne vstricny jako u githubu: 4$/mo ~ 1 repozitar ~ neomezene uzivatelu ~ 0.5GB, 7$/mo ~ neomezene repozitaru ~ neomezene uzivatelu ~ 1GB, ..
Redmine používáme už přes rok s naprostou spokojeností na všechny projekty, které děláme. Těch pár drobností, co jsme chtěli jinak než je běžné pro ostatní lze krásně upravit.
Určitě se najdou chybky, ale oproti tracu, který jsme občas používali dřív je to krok správným směrem, hlavně díky krásné integraci více projektů a hlavně větší přívětivosti pro zákazníky. Trac je krásná věc pro vývojáře, ale končí tam, kde potřebujete, aby s vámi komunikoval i zákazník.
Hlavním problémem zřejmě všech těchto systémů je velmi nízká míra nastavení. Společnost (či komunita) se tak musí adaptovat na to, jak daný systém funguje. Napříkad Bugzilla má předem daný workflow, který lze jen velmi málo (a nebo těžko) upravovat.
V praxi (zejména v korporátní sféře) se proto používají jiné (obvykle komerční) řešení, které se nastavují dle přání zákazníka. Dvě taková nasazení mohou být diametrálně odlišná co se týče workflow, ale také ukládanými informacemi a reportingem.
Doporučil bych se podívat také na tyto systémy:
http://www.jetbrains.com/youtrack/index.html
http://www.atlassian.com/software/jira/
Nic proti, ale Jira se da velice jednoduse vytunit (v jedne korporaci sem se na takovym tuneni podilel) a potom je to velice slusnej SW – srovnavam teda s Bugzilou, Raidem nebo jak se to menovalo (interni MS tracker), cimsi internim od Symantecu a par mensima systemama jako Trac (vse aktivni uzivatel/spravce).
a co konkretne vam tak strasne vadi na ergnomii JIRA?
co treba tip na nejaky _lepsi_ ekvivalent? (ve srovnatelne cenove hladine)
zkousel jste treba TaskPool? (http://www.taskpool.net) tomu rikam opravdu neergonomicky kus sw, vedle nej i mantisbt je 4prouda dalnice :-D
Asi je to otázka vkusu, ale nové verse JIRA opravdu nevypadají špatně a ve spojení s GreenHopper-em (nadstavba pro agile) je to skutečně velmi efektivní. Drag&drop tabule pro kanban fakt funguje.
Zkoušeli jsme řadu nástrojů, ale JIRA vyhrála. Filozofie pokud se ti něco nelíbí, tak to přenastav, v extrému klidně i přepiš, odpovídá OSS (zdrojáky jsou v ceně), ale support Atlassian je na úrovni a zvedá aplikaci na vyšší úroveň. Pokud je to pro tebe zajímavé, tak info v češtině je na http://myjira.cz
S Flysprayem mám několikaletou dobrou zkušenost i přes to, že jsem si spolu s jeho vývojáři „užil“ pár dětských nemocí. Vyzdvihl bych jeho přehlednost a uživatelskou přívětivost, která přispívá k vyšší produktivitě. Na své současné pozici jsem ale zvolil Atlassian JIRA kvůli napojení na další nástroje (Eclipse) a systémy (wiki, continuous integration server).
Jdi si tam sam. Ja se rad dozvim o ruznych alternativach k tomu, co uz znam.
A clanek postaveny na tom, proc je nova alternativa lepsi a v cem oproti stavajicimu reseni vynika je presne to, co se mi hodi. Nepotrebuju dlouhy uvod do problematiky, pokud clanek zacina necim jako „je to v podstate stejne jako bugzilla, ale lepsi“ nebo „Resi stejne problemy jako Subversion, ale umi to i mnohem vic“ … protoze Bugzillu i Subversion znam, tak si usetrim spoustu odstavcu o dulezitosti a metodach hlaseni chyb pripadne verzovani.
Ze je to v necem lepsi/jine nez stavajici rozsirene reseni je jasne, protoze proc by to jinak nekdo delal, dulezite je v cem se to od nej lisi a zda jde o vlastnosti, ktere ja potrebuju a ktere mi pomuzou v necem, co mi zatim delalo problemy, nebo jsem ani netusil, ze to jde, natoz tak snadno. Zaroven se ovsem slusi i dodat, v cem pripadne nove reseni zaostava, nebo co vubec neresi – nekdy i toto muze byt duvodem k prechodu, protoze casto jde o mene dulezite zalezitosti, ktere naopak v originale praci pridelavaji ci prekazi … a nebo naopak duvod k zustani, pokud jde o neco pro me klicoveho. Tak ci tak je mnohem rychlejsi ukazat v cem se to LISI, nez popisovat vsechno co to umi, protoze v tom mnozstvi se prave ty dulezite odlisnosti ztrati.
Git me napriklad zaujal prave tim, co uvedli jako prednosti proti SVN, protoze jsem zjistil, ze to jde delat „az takhle snadno“ a ze me uz dlouhou dobu prave tyto veci v SVN vadily, aniz bych o tom vedel a umel to pojmenovat. Takze ted mam Git nainstalovany a vyvijim prevazne v nem, zatimco Subversion pouzivam pro spolupraci s okolim a vsemi na ni navazanymi procesy – misto spousty commitu s ruznou hodnotou tak commituju pouze uz „hotove a odladene“ veci, cimz se historie SVN pekne procisti, procesy vsechno zprocesujou jak je zvykem a doma si pod Gitem muzu delat divociny podle sve chuti (a pomalu uz se mi vratil cas venovany uceni Gitu).
Naopak tady jsem se o Flyspray dozvedel jen malo a z toho spoustu veci, ktere me neoslovuji – AJAX sam o sobe se mi nezda prinosem, s konfiguraci nasi Bugzilly jsem v ramci moznosti spokojeny (mozna kdyby tu nekdo rozvedl, v cem je Flyspray konfigurace lepsi, tak bych nazor zmenil, ale kdyz me nenapada kde me bugzilla omezuje zbytecne, tak nevidim duvod zkouset FS jen protoze je jiny).
Pokud te takove clanky nebavi, tak je proste bud necti, nebo napis sam lepsi a nabidni ho redakci. Pokud bude vazne lepsi, tak se vynasnazim abych byl prvni, kdo te za nej bude chvalit. Jestli znas zpusob jak predstavit moznosti noveho projektu bez „navazeni se“ do stareho, tak sem s tim, budu ti drzet palce a rad se priucim.
(To ze ja neco neznam, nebo si neumim ted predstavit vubec neznamena, ze to neexistuje – viz muj nedavny objev Gitu, ktery mi ukazal, co me v Subverzi vlastne vadilo a prekazelo a ze neni nezbytne nutne aby to tak bylo, protoze to jde i jinak a lip – dokud jsem o Gitu nevedel, tak byla Subverze muj nejoblibenejsi verzovaci system).
Pripadne zkus napsat, v cem jsou stavajici systemy lepsi nez ty, ktere se do nich „navazeji“ – to ze tu byly driv nikdo nezpochybnuje, ale to samo o sobe neni jeste kvalita a zaruka jedine spravne cesty jak jednou provzdy dany problem resit.
velmi dobra skusenost s: http://trac.edgewall.org/
integruje wiki, issue tracker, repository browser… je mozne prepojit s eclipse mylyn
Ja znam trac jen z pohledu bug-reportujiciho uzivatele u OSS projektu, ale bugzilla podle me ma vyrazne navrch. Trac mi prijde neintuitivni a tezko se v nem hleda to co chci. Jeste ze dneska vetsina projektu se kterymi prijdu do styku pouziva bugzillu.
Je pravda ze treba Red Hat a Fedora ma bugzillu dost upravenou proti jinym projektum (nezkoumal jsem jestli je to jen nastavenim nebo jestli tam neco doprogramovavali). Ale i „normalni“ bugzilla jako ji ma GNOME nebo fd.o je o tridu lepsi nez Trac nebo ta vec co ma SourceForge.
Mozna je pohled ze strany vyvojare nebo spravce bug-tracking systemu jiny, tezko rict.
-Yenya, http://www.fi.muni.cz/~kas/blog/
To sme sa toho ale dozvedeli, hned mi je jasne, v com je ta BugZilla tak zla a nepouzitelna a com tento Flyspray tak vynika (sorry, ake argument „ma menej features a je v php takze dobre vyzera“ ma moc neberie). Naozaj by sa hodilo nejake hlbsie porovnanie, v com presne zvysuje produktivitu, ako sa da vsimnut ta prehladnost a prinos UI v php, dalsie klady, zapory, moznost rozsiritelnosti, porovnanie s inymi systemamy (aspon s tymi najznamejsimi ako napr. JIRA).
Toto mohla byt kludne spravicka v style „vysiel novy Flyspray, ktory som si osobne oblubil pre jeho pekne GUI a jednoduchost, dovi dopo.“
… prestal jsem cist u zminky ze tahle vec je napsana v PHP. (A nadavam si, ze jsem vubec klikal na clanek s takto jedovatym titulkem).
-Yenya, http://www.fi.muni.cz/~kas/blog/
+1
Velmi trefne vystihnute. Mam pocit, ze ked clovek chce nejako monitorovat bugy, to uz aby rozbehol giganticky projekt, lebo inak nasadenie Bugzilly alebo Fylspray-u nestoji za tie nervy. Naco pouzivat flatfile ked to mozeme robit cez databazu? Zacarovany kruh.
Aj ked Trac pouziva (standardne) SQLite, som s nim spokojny. Je ho mozne pekne integrovat cez fcgi interface s webserverom alebo spustit stand alone. Jedine co mi vadi a co brani nasadeniu na hostingoch je, ze je to Python.
Zkuste se podívat na www.assembla.com, lepší systém jsem ještě neviděl.
Asi 14 dnů jsem testoval různé all-in-one systémy jako Assembla (včetně). Cvičně jsem tam nakonfiguroval projekt, přidal něco do Subversion a vše fungovalo dobře. Potom jsem se rozhodl, že v Admin sekci Workspace změním jejich Ticket systém na Trac a ouha, Subversion bylo prázdné a revize měla číslo 0. Děkuji, ale bez varování mazat Subversion. Tím jsem ukončil trial …
Jinak jako programátor jsem velmi spokojen s unfuddle.com (mají to postavené na S3 a AWS od Amazonu). Jenom je potřeba si zvyknout na to, že Wiki je Notebook a nemá WYSIWYG editor, což nechci a vyhovuje mi to. Pro malé týmy a closed source vývoj ideální. Nejlepší co jsem zatím testoval (myšleno balíček all-in-one za rozumnou cenu).
Je moc od veci spomenúť opensource aplikáciu pre Win na priraďovanie úloh? Dáta to ukladá do XML súboru, takže nič pre veľké tímy, ale pre jednotlivcov a menšie tímy to môže byť dostatočné, mne to úplne stačí :)
http://www.codeproject.com/KB/applications/todolist2.aspx
jj flyspray je narozdil od bugzilly velmi prehledny. bugzilla je kolikrat k placi. ale imho by mohl mit flyspray podporu openid. prece jen u kazde aplikace co pouzivam driv nebo pozdeji chci nahlasit bug, nebo podat feature request, takze mam aspon 50 uctu na ruznych bugtracich. treba na google code je system podobny jako flyspray (i kdyz trochu jednodussi) a na vsechny projekty tam se dostanu s jedinym uctem, coz mi pripada jako neprekonatelna vyhoda…
PHP může být výhoda, pokud to člověk chce rozjet na nějakém „běžném hostingu“. Ale s tím věkem souhlasím – stáří aplikace by obecně nemělo být překážkou, možná tak pro vývojáře, kteří musí rozvíjet kód, který zprasil někdo před nimi, ale tenhle článek je pro uživatele, takže těm by to mělo být jedno. Linux snad taky nepřestaneme používat, protože je moc starý, ne? :-)
Chvilku jsme pouzivali Flyspray, ale pak jsme presli na Redmine. Duvody? Redmine toho nabizi vic, je konfigurovatelnejsi, aktivnejsi komunita, je na to rada rozsirujicich pluginu a byl pristupnejsi pro ne-programatory v tymu. Na druhou stranu je Redmine uz pomerne velka aplikace napsane v Ruby On Rails, rozchodit na to serveru byla proti Flyspray mnohem vetsi prace.