Ani mne to nesedi. Citat ako s na co kliknut namiesto toho aby to bolo o tom ako funguje dany kod mi nesedi. Pripada mi to horsie ako na kurzu Visual Basicu.
Nechcem to ale nijako kritizovat, pretoze mozno to niekomu takto vyhovuje a ja viem ake tazke je napisat nejaky clanok. Okrem toho, doteraz som JavaFX este nikdy neskusal a teda neviem o co ide.
Preto sa chcem iba spytat par otazok:
1) Neda sa aplikacia v JavaFX vytvorit bez pomoci GUI ako je JFXSB ?
2) Je nutne na vyvoj v JavaFX pouzivat tak (hrozne a tazkopadne) prostredie ako je IntelliJ IDEA. Skor by som myslel ze by na to stacilo Netbeans, alebo Eclipse.
1) JavaFX je veľmi kvalitný GUI framework, moc iné využitie nevidím :)
2) JavaFX aplikácie môžeš písať kľudne aj v poznámkovom bloku ak chceš, len teda to nie je také pohodlné a rýchle ako v kvalitnom IDE, ktorým IntelliJ IDEA určite je. Skoro každé IDE je veľké a nenažrané, ale v dobe SSD diskov a RAM skoro zadarmo je to v podstate jedno. Samozrejme môžeš JavaFX appky vytvárať aj v Eclipse alebo Netbeans.
1) chapem, ze to je novy GUI, ktory by mal (alebo by skor chcel) v buducnosti nahradit Swing.
Len mi nie je jasne, preco by som to mal (vo vyvukovom kurze) klikat v nejakom Scene builderi, ked sa to da napisat aj rucne. Okrem toho, ktovie ci to v kode nevygeneruje zbytocny balast.
Myslim, ze takyto tool ako JFXSB je whodny skor pre toho, kto uz vie ako to cele funguje.
2) V poznamkovom bloku asi nie, pretoze v Jave potrebuje clovek Code-Complete. Ale IntelliJ IDEA je podla mojich skusenosti asi to najzlozitejsie a najnenazranejsie IDE ako som kedy musel pouzivat. Podla mna ovela lepsi je Eclipse, co je de facto standard, alebo aj NetBeans. Myslim, ze na tento ucel by Netbeans bohato stacil.
Co se IDEA vs Eclipse týče mám přesně opačnou zkušenost. V tuto chvíli mi na netriviálním projektu IDEA používá 1GB RAM, Eclipse bral 1.5G.
IDEA je pro mě (mám dost RAM a SSD :) pocitově rychlejší a dává mnohem kvalitnější návrhy pro code-complete. A navíc se neztrácím v možnostech nastavení projektu, což se mi u Eclipsu stávalo..
Refaktoring taky fungoval o dost lépe v IDEA alespoň na projektech, kde jsem ho používal.
A co se článku týče.. tenhle způsob popisu nejsem schopen v psané formě vstřebat. Ten text je prakticky nečitelný pro lidi co už o tématu něco ví a nesnaží se jen tupě opakovat postup vyučujícího.
V JavaFX se da pohodlne programovat i rucne bez podpory kreslicich nastroju a IMHO je to lepsi, protoze z vlastni zkusenosti muzu rict, ze jakmile se neco rozbije nebo je potreba neco extra, jsou takove nastroje jen k zlosti. Vcelku rozumny kompromis predstavuje rozsireni e(fx)clipse do eclipse, podporuje zakladni veci a nesnazi se byt chytrejsi nez programator.
Na techto clancich me mrzi dve veci. JavaFX ma docela konzistentni API, takze neni tezke ucit principy a veci z toho plynouci. Takze by stacilo vysvetlit, jak se jednotlive komponenty pouzivaji, a potom, co by to clovek zvladl, by se dalo prejit k pouziti FXML a CSS, ale autor to vsechno mota do jednoho. Druha vec me teda desi mnohem vic. Mam neprijemne tuseni, ze autor podobnym zpusobem vyucuje na nejake skole, jak by vyplyvalo z jeho clanku o jazyku Ada.
[...] Pomocí levého tlačítka myši a klávesy Ctrl si vybereme obě spodní tlačítka a otevřeme si záložku vlastností Properties a zaměříme se na položku Content display. [...]
a kdyz si ted uvedomime, ze 1/2 mladych lidi ma vysokou skolu, tak se jednomu musi udelat mdlo. No nic.
Tim nechci kritizovat clanek ani autora. Je to poplatne dnesni dobe, ktere uz proste nerozumim. Takze jenom takovy povzdech.
Minule jsem tu kafral nad tim, ze takovy zpusob vyuky programovani bude pravdepodobne generovat cargo-cult programatory a v dnesnim clanku to vyhrezlo v te nejkrystalictejsi podobe.
Pokud bychom chvíli pátrali po nějakých příkladech a doporučeních, tak se zde nejčastěji objeví varianta, která jako kořenový widget používá AnchorPane. Proto ho také použijeme a přesuneme na příslušnou plochu.
Autor vubec nepopisuje, co to AnchorPane je a jak funguje, ale protoze to ostatni pouzivaji, tak to pouziva taky. Absolutne mi chybi treba porovnani s BorderPane, ktery by na takovou vec sel pouzit taky. Hodilo by se, kdyby autor nejdriv popsal jednotlive typy layoutu, jake maji vlastnosti a proc je vubec pouzivame a pak na praktickych prikladech ukazal, jak se daji pouzit. Takto clanek pusobi, ze si autor voli layouty arbitrarne. Celkove by clanku sluselo, kdyby autor zminoval motivaci, proc jednotlive veci dela. Takto se ctenar opravdu nauci tak akorat klikat v IDE.
A přeci říká, že se nejedná články jak funguje JavaFX. Nemá čtenáře naučit programovat v JavaFX. Máš přehnané očekávání.
Vnímej to jenom jako povrchní jednoduchý tutorial jak vyrobit desktop GUI aplikaci v JavaFX s využítím FXML, která se přípojí nejspíš přes JDBC k databázi.
( otázka cca max. 4 - 12 hodin čisté práce )
Ja som javista zaciatocnik a serial o praci s JavaFX ma potesil. Ale popravde radsej si najdem ine clanky o JavaFX... Chcem vediet preco pouzivam to a to a nie to pouzivat pretoze to pouziva niekto iny...
Skusenost ma uz naucila, ze je nutne vediet preco to a to pouzivam, pretoze hranica medzi bad practice a good practice je velmi tenka a snehova gula sa nabaluje velmi lahko.
Nejsem tu pro to abych s tebou vedl diskuzi jaký způsob učení je pro tebe vhodný. Neznám tě( a ani nechci) takže to nevím a je mi to ukradené. Sám sis na to přišel, tak se toho drž, když ti to funguje.
Já neobhajuji ten článek, není můj ale pouze čtu pozorně a tudíž mě nepřekvapuje jeho způsob a obsah, to je celé.
Řeknu to jinak pokud někdo se chce naučit pořádně JavaFX, pak tyto články na root.cz pro to nejsou. Zde se naučí používat trochu FXML s tím gui editorem. Chyba je taky trochu I na autorovi neboť názvy článku zvolil poněkud neštastně a vytvořil dojem že články budou o JavaFX a nikoliv pouze o využití FXML v JavaFX.
Ale posunula. JavaFX od verze 2 podporuje dotykové gesta, což swing,awt a swt nedokáže. Dále v základu podporuje i media (např. hudební mp3, video kontejnery *.mp4 vč. kodeku H.264 )
-https://docs.oracle.com/javafx/2/api/javafx/scene/media/package-summary.html
Úplně marné to GUI není. např. v kombinaci JNLP(jistá podobnost s apletem je na místě) a aplikačních serverů se s tím dají dělat skvělé internetové programy. Těd je jenom otázka jestli ten trh to k nečemu využije.