Primitivni editor = editor s moznostmi editace textu menšími (obtížnějšími) než u vimu. To co lze u vimu vyžešit stiskem dvou kláves, v primitivním editoru představuje například stisk také dvou kláves, ale 10x za sebou, případně použitím myši.
Pokud člověk programuje, provádí různé zběsilé přesouvání textu a skákání o X znaků. Velmi často již napsaný text upravuje či přesouvá. Tomu se nikdo nevyhne, ani když má maximálně dobře navržený systém než začne implementovat.
Pokud napíšete kus textu, a pak potřebujete tentýž kus textu ale např. jen s přejmenovanou proměnnou, už jste ve stavu kdy kopírujete, přesouváte, měníte, editujete.
Programování opravdu není jen psaní jako na psacím stroji, což si autor vimu velmi dobře uvědomil.
Příklad - stojíte uprostřed textu/bloku a potřebujete vložit nový řádek, nejlépe s korektním odsazením. V běžném editoru to nelze udělat stiskem jedné klávesy.
A takových příkladů by se dalo uvést mnoho.
Například provedení určité akce, pokud ji potřebujeme udělat víckrát za sebou, ve vimu mnohdy znamená jen napsat číselně počet těchto operací. Běžné (z pohledu vimu primitivní) editory nabízí uživateli jen možnost otrocky klikat/mačkat tolikrát, kolikrát to potřebují :/
Bohužel tyto principy chápe člověk až poté, co se s vimem seznámí.
Dobře zmíněná tu byla ta integrace :) Např. pro zmiňovanou refaktorizaci výborná možnost jak jí docílit.