Názor k článku Základní základy editoru Vim od Biktop - Já bych řekl, že docela chápu, na co...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 4. 2007 23:48

    Biktop (neregistrovaný)
    Já bych řekl, že docela chápu, na co narážíš. Pouze s tím nesouhlasím :-)
    Neříkám, že KAŽDÝ si musí psát vlastní makra, že každý by si měl sestavovat vlastní auto, že každý by si měl dělat vlastní potraviny. Říkám, že jsou případy, kdy to nezbytné je. Kdy je nutné sestrojit si vlastní auto, kdy je nutné vyrobit si vlastní potraviny, když mi ty "standardní" z nějakého důvodu nevyhovují. Ostatně - já si kupř. peču chleba sám, protože mám rád a mému žaludku dělá dobře tmavý chleba, který není zas tak rozšířený, a když už je, tak není čerstvý. Ale to jen tak na okraj :-)
    Já jen říkám, že MÁ BÝT MOŽNOST. Viz můj příklad s protokoly na fyzikální praktika. V LaTeXu bych se s tím býval strašně nadřel. V TeXu jsem sice musel obětovat nějaký čas naučení se a zvládnutí základů, ale pak jsem si mohl celkem snadno udělat PŘESNĚ to, co jsem chtěl. Žádné kompromisy, žádné úlitby a obezličky, jak oklamat LaTeX. LaTeX mi umožnil rychle se dostat ke kvalitní počítačové typografii, TeX mi umožnil ji takřka plně "ovládnout" :-) LaTeX je tak rozsáhlý a komplikovaný právě proto, že jeho autor se snažil pomyslet na co největší množství případů. Jenže zákony schválnosti říkají, že na potvoru zrovna to co sám potřebuješ tam není :-) V TeXu jsem nemyslel na nikoho jiného, nedělal jsem univerzální věc, nepřemýšlel jsem nad tím, co všechno by si někdo mohl chtít měnit. Dělal jsem to pro konkrétní činnost, tudíž napsání těch příkazů mi zabralo i s odladěním pár hodin a výsledek byl přesně dle mých očekávání. A shodou okolností si to ode mě nahrálo i pár dalších lidí, kteří přišli na to, že se jim to asi taky může hodit. Těch pár investovaných hodin se mi několikanásobně vrátilo zpět, rozhodně to nebylo žádné plýtvání časem!
    Samozřejmě, že dělat znova a znova totéž je plýtvání. Ale to se akorát dostáváme oklikou k úplnému začátku - nač teda mít u každého IDE k editování zdrojového textu jakýsi editor, když existují universální editory, jejichž autoři se plně soustředili na napsání kvalitního editoru, jehož jediným cílem je snadná a efektivní editace textu (čert vem pro tentokrát vim, ať si sem každý dosadí svého favorita)?
    V životě jsem přišel na to, že méně je často více.
    1) Je chybou si odřezávat možné cesty rozšíření,
    2) je zbytečné implementovat něco, co by hypoteticky mohl někdo používat
    3) je plýtvání prostředky skombinovat předchozí dva body, tj. vymyslet si nějaké hypotetické úkoly a k nim implementovat řešení a zároveň aplikaci uzavřít před možným rozšiřováním faktorisací toho, co už umí (což je případ GUI). Pak máte monstrum, které toho umí velmi mnoho, ale spoustu věcí ani nikdo nikdy nepoužije, ale neumí věci, které by člověk třeba potřeboval (neříkám že každý), ale ty to umět nebude, nebo velmi neohrabaně.

    Nikdo neví lépe než ty, co chceš vlastně dělat. Samozřejmě že u BFU toto asi neplatí, ale o těch se tu už od začátku celé téhle obsáhlé debaty nebavíme.

    Linux používám, ale jádro vlastního operačního systému jsem si skutečně také zkusil kdysi napsat :-) A jelikož se pohybuji ve světě embedded aplikací, tak to vlastně dělám stále, jen ne na platformě PC/Intel :-) Nicméně s Unixem je to podobné jako s tím vimem - já neříkám, že je to to nejlepší, co může být, ale dle mých zkušeností je to to nejlepší, co je k disposici. A proč? Protože Unix je ve své podstatě velmi jednoduchý systém, který specifikuje elementární věci a dává k disposici aparát, jak je kombinovat s sebou a integrovat do vyšších celků. Jak říká jeden starý vtip o různých OS - Unix je prostě jedna veliká stavebnice. DOS je ještě mnohem jednodušší, ale téměř zcela postrádá unixovou flexibilitu. Windows je zcela jasně mnohem složitější než Unix, ale trpí stejným neduhem, jako DOS - autoři nás de facto postavili na jeviště, které oni vybudovali, a my se v něm musíme pohybovat. Pokusili se všechno vymyslet za nás a stejně se v tom, teda nevím jak ty, necítíme dobře. Z mé strany to není nějaký princip, z mé strany je to objektivní fakt - flexibilita Windows je na můj vkus strašně nízká, spousta věcí je mi nepohodlná a nemohu s tím nic udělat. Ve Windows nemůžu svůj počítač efektivně využívat dle mých představ, navíc režie toho OS kopíruje jeho komplexnost, dostal jsem náročné nepřizpůsobivé monstrum, jehož většinu funkcí nepotřebuji, a doplnění těch, které potřebuji, je nepřímočaré či nemožné. Skutečně - mám pocit, že počítač s Windows ovládá mě a ne já jeho, myslí za mě místo aby mi pomáhal realizovat mé myšlenky, vnucuje mi "svá" řešení místo toho, aby přijal moje představy, skoro mi nadává do blbců, když se nechovám tak, jak by si "on", resp. jeho tvůrci, představoval.
    Takže to píšu spíš proto, abych ukázal, že moje myšlenkové pochody fakt absurdní nejsou :-)

    A k tomu "bonusu" -
    ad a) ono třeba ani jiné, "systémovější" řešení neexistuje
    ad b) účel světí prostředky - když by to vyžadovalo překopat celý návrh a jediným výsledkem této operace by bylo, že jedna procedura by mohla být řešena systémově, nepovažuji to za nejlepší cestu

    ad "pokud neplatí a) ani b)" - ano, ale musíte mít tu možnost provést to :-) Taky existuje jiná osvědčená cesta - říká se tomu knihovna :-) Jazyk jako takový by měl být jednoduchý, ale flexibilní - z těch prakticky používaných to splňuje C, z těch co to dotáhly až do extrému bych jmenoval Forth. Jakmile začneme oplácávat překladač vším, co kdy kdo kde potřeboval, dostáváme se zase tam, kam bychom neměli... monstrum, které umí všechno možné, je komplikované, a stejně neumí to, co zrovna potřebujeme.