Vlákno názorů k článku Základní základy editoru Vim od anonym - Velmi me prekvapuje, ze se ozyva tolik protivimovskych...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 4. 2007 20:23

    bez přezdívky
    Velmi me prekvapuje, ze se ozyva tolik protivimovskych hlasu. Jiste, Vim se clovek nenauci za tyden, a ja ho napoprvy taky killoval, ale dnes s nim umim (v ramci moznosti, uplne se ve Vimu snad ani umet neda, je neuveritelne komplexni a genialni) a kdyby me nekdo nutil psat treba v Geditu, tak bud bych neprezil ja nebo on. Kritikum velmi vrele doporucuji se jej naucit, ostatne neznam nikoho kdo s Vimem umi a stezuje si na to ;)
  • 10. 4. 2007 18:15

    Shadow (neregistrovaný)

    Také jsem překvapen, jak tu někteří neustále opakují "já se Vim učit nebudu, nechtějte po mně, abych se to učil", i když jim nikdo nic nenutí. Je to prostá záležitost volby - buď věnuji teď pár hodin času studiu Vimu a ušetřím nespočetně více při budoucí editaci textu, nebo zůstanu u user-friendly expert-hostile editorů, kde sice nemusím trávit čas učením, ale kde mi každá operace bude trvat o něco déle. Stejně jako programátor stráví odpoledne tvorbou programu, která mu v delším časovém horizontu ušetří mnohem více času, než kolik vložil do jeho tvorby.

    neznam nikoho kdo s Vimem umi a stezuje si na to ;)

    A o tom to je. Podle mého si ti lidé musí hodit špínu na Vim, aby si nějak zdůvodnili, že ho neumí. Říkají někomu něco kyslé hrozny? Někdo umí něco, co oni ne, což je žere, tak na to žehrají. Velmi rozšířené. Já s tím problém nemám. Používám, co považuji za optimální pro svoje potřeby, i když třeba vím, že existují efektivnější nástroje. A nemám problém efektivnější nástroje respektovat, stejně jako jejich uživatele. A teď konec diskusí, jdu se učit Vim:-D.

  • 10. 4. 2007 18:38

    max (neregistrovaný)
    No mne zase prekvapuje, jak tu nekteri jini neustale opakuji "vim je nejlepsi na svete na cokoliv a kdo ho nepouziva je lama, mene inteligentni nouma s pilou zubatkou, kolobezkou a podobne".

    Kdyz reknu vim ma pro mne a pro novacky divne a slozite ovladani, sesype se hejno vran co krici: nema, nema, ma jednoduche a hrozne efektivni ovladani a ty ses lama co si neumi precist navod a tudiz bys nemel na pocitac vubec sahat.

    Nemam zadny duvod hazet spinu na jakykoliv kus softwaru (mimochodem kdo a kde to tu konkretne dela?). Muzu maximalne vyjadrit proc ten ktery software osobne nepouzivam a jak se mi zda vhodny pro ruzne ukoly. Nevim proc by mne melo stvat, ze "muj editor toho umi vic nez tvuj". To je naprosto nesmyslne az detinske uvazovani.

    Stejne tak ale nemam zadny duvod s vim pracovat. Nevyhovuje mi. Nezapada do koncepce aplikaci ktere pouzivam a prijmout jeho koncepci mi nic neprinese.
    Az budu potrebovat nahodne promazavat odstavce, hromadne odkomentovavat pet radku za druhou podminkou, tak si na nej mozna vzpomenu a pokud uznam, ze to s nim provedu rychleji nez s necim jinym tak proc ne.
  • 11. 4. 2007 2:53

    Shadow (neregistrovaný)
    "vim je nejlepsi na svete na cokoliv a kdo ho nepouziva je lama, mene inteligentni nouma s pilou zubatkou, kolobezkou a podobne"

    Kdo tohle říká? Jmenujte někoho. A pokud se podíváte na celou diskusi, zjistíte, že celou tu obsáhlou flame začal příspěvek člověka, který Vim jednoznačně odsoudil:

    kazdej editor ke kterymu potrebujete manual je podle me spatnej editor [...] nejaky stupidni editacni a prikazovy mod

    Což je odpověď i na vaši otázku:

    Nemam zadny duvod hazet spinu na jakykoliv kus softwaru (mimochodem kdo a kde to tu konkretne dela?).

    A pokračujeme dále.

    nemam zadny duvod s vim pracovat. Nevyhovuje mi.

    Fajn. Ale co tedy potom děláte v diskusi pod článkem o Vimu, když vám nevyhovuje a nemáte žádný důvod s ním pracovat? Proč musí do každé diskuse o probíraném SW *xyz* dorazit individum, které začne prohlašovat, jak on danou záležitost nepoužívá, jak je daná záležitost k ničemu, špatná, apod.? A o těchto lidech je můj předchozí příspěvek.

    Paradoxně, ten čas, který tu někteří ztrácí flamováním a kritizováním Vimu, by jim možná stačil k tomu, aby se v něm naučili pracovat. Zejména u pana Franty Kučery mám dojem, že kdyby jeho snaha Vim za každou cenu shodit byla využita k výuce Vimu, mohl by o něm přednášet.

    A co je také velmi typické, mnozí tu kritizují Vim, i když o něm skoro nic nevědí. Zpravidla si pak stěžují na nepřítomnost něčeho, co Vim má. K tomu jen ocituji to, co už bylo řečeno:

    Kolik z těch odpůrců VIMu co tu píší dokončilo aspoň polovinu vimtutoru?

    Opravdu mi to připadá, že místní anti-Vim flameři si potřebují něco dokázat tím, že Vim shodí. Místo plodné diskuse zaměřené na to, jak co ve Vimu udělat, tu máme flame jak řemen. A to zřejmě jen proto, že si ti, kdo Vim neumí, léčí svoje komplexy. Jinak si to opravdu nedokážu vysvětlit.

    Pokud já někde uvidím článek o programu, který nepoužívám a používat nechci, tak ho nečtu a do diskuse pod ním se nemíchám. Prostě daný SW nepoužívám a nemám s tím problém. Nemám potřebu uživatelům daného SW povídat, jací jsou [censored], že používají takový [censored] SW, který mně nevyhovuje, a tudíž je špatný.

  • 11. 4. 2007 7:58

    max (neregistrovaný)
    Kdo tohle říká?
    1, Biktop, Ash, ...

    To je jednoznacne odsouzeni?? Vidite tam to 'podle mne'? To je hazeni spiny?

    Je snad diskuse od toho, aby se v ni pouze poplacavali lide stejneho nazoru po zadech?? Mam diskutovat pouze tam, kde mam s diskutujicimi stejny pohled? Tohle je clanek Zakladni zaklady vimu cili se jiste predpoklada zacatecnik pripadne ten, komu vim jako zacatecnikovi z nejakeho duvodu nevyhovoval. Vase argumentace by mela mozna smysl pouze pokud bych tvrdil, ze jsem vim nikdy nevidel. Ale nepis o tom, co nepouzivas je pochybne? :) To by vimaci nesmeli psat o tech jinych editorech, nikdo z linuxu o windows a wordu...

    Nevidim tu nikde to hazeni spiny. Jedine co tu nekdo mozna z vimu kritizuje je ovladani, ktere i pri vsi ucte k jeho uzivatelum je obecne povazovano za velmi velmi neobvykle a kontroverzni.

    zbytek uz jsou jenom emotivni prohlaseni na ktera nema smysl reagovat.
  • 11. 4. 2007 10:56

    Ash (neregistrovaný)
    Neříkám že uživatelé jiných editorů jsou lamy :) Pouze pokud mi tvrdí nějaké nesmysly o vimu, tak pak lamy jsou. Lama je ten, kdo by SICE chtěl používat efektivní editor, ale protože je líný se vim naučit, tak říká že je špatný, případně že jiné méně efektivní editory jsou lepší (má jiný pohled na pojem efektivita a o vimu toho moc neví, takže mu takovýto závěr vychází). Pokud někomu pro editaci stačí jenoduchý editor a používá třeba mcedit a nic víc, nechť tak činí. O vimu nechť řekne, že mu nevyhovuje, protože má -pro něj- příliš složitý a hlavně nestandardní koncept ovládání. Bude mít pravdu. Bohužel kdejaká lama začne laborovat se slovíčky jako neefektivní či nevhodný až nepoužitelný, ale to už mluví o svých schopnostech jak pracovat s vimem, nikoliv o vimu samotném :)

    Asi nikdo, kdo umí vim dobře ovládat, by o něm neřekl, že je neefektivní, neintuitivní, nevhodný k editaci delších textů a podobné hlášky co se tu objevují. Pokud někdo něco takového řekne, tak je to opravdu lama. Ale ne proto, že používá mcedit, ale proto, že svou neznalost prezentuje jako nedokonalost vimu.

    Myslím že jsem se dost snažil vysvětlit výhody vimu a jsem ochoten je objasnit každému, kdo má zájem používat efektivní editor. Samozř. když někdo ve zkratce řekne, že vim je špatný editor, protože on ho neumí používat, případně řekne že příkazový mód je něco špatného (omg), protože to je jiné než "v jeho oblíbených intuitivních editorech", tak to je dost problém. Pro takového člověka vim není. Takový člověk musí nejdřív změnit svůj přístup a pochopit, že to, co v tuto chvíli nechápe (opravdu vůbec nechápe), může být a také je geniální.

    Žádný jiný editor na světě, který znám, takto dobrý koncept ovládání nemá. (Měřítko kvality zde samozř. není schopnost člověka NEpoučeného o tom, co to je příkazový mód, editor zavřít. Když někdo neví, co je příkazový mód, a hledá nějaká tlačítka, která ve vimu vůbec nejsou, těžko někdy v životě dá editoru nějaký příkaz.) Mají jen různé klávesové zkratky, menátka a podobně, ale tím nikdy už z principu věci a navrženého konceptu nelze dosáhnout toho, čím lze dosáhnout vimem. Proto jsou ostatní editory jiné než vim. Samozř. kdejaká lama označí to, co je jiné než ostatní, jako nevhodné k editaci textu.
  • 11. 4. 2007 11:45

    anonymní
    opet lokalni vs globalni optimalizace

    co je samo o sobe genialne efektivni nemusi byt efektivni pokud rozsirime sve vnimani kus dale - treba na praci s ostatnimi aplikacemi
    pokud travite pres 80% casu editaci textu proc ne, ale ja to nedelam

    vim jiste neni jediny efektivni editor na svete (byt z vaseho pohledu mozna ano)
    ne kazdy si pod efektivnim editorem predstavuje vsechno to, ceho je schopen dosahnout vim
    efektivni je pro mne takovy editor, ktery mi maximalne usnadnuje moji praci, ne ten, ktery maximalne usnadnuje praci nekomu jinemu, ktery dela neco jineho

    "nikdo, kdo umi vim dobre ovladat..." - to je ale vzhledem k tomu, co to ve skutecnosti znamena, pomerne specificka skupina. Ten kdo vim nepouziva se ho nenauci dobre ovladat. Ten, koho vim odradi svym ovladanim se ho nenauci dobre ovladat. Ten, kdo povazuje jiny editor za pro nej efektivni se nemauci dobre ovladat vim. Cili je to podobne, jako ptat se v kostele, jestli existuje Buh.


    mimochodem efektvnost a univerzalnost nemusi nutne znamenat slozitost ovladani - takovy excel (haha :)) je vlastne velmi univerzalni a efektivni
  • 11. 4. 2007 12:13

    Franta Kučera
    VIM je v první řadě neintuitivní. Za tím jsi stojím a už jsem to tady i dokazoval. VIM je také většinou neefektivní a to v případě, kdy se při hodnocení neomezujeme jen na těch pár okamžiků, kdy bušíme text, ale do hodnocení započítáme všechny přínosy a újmy používání tohoto editoru.
  • 11. 4. 2007 14:08

    Biktop (neregistrovaný)
    Nemáte pravdu. Neintuitivní je jen pro lidi, kteří nepochopili jeho logiku. Ať už ten důvod byl jakýkoliv - nikdy se ji pochopit nesnažili, nebo snažili, ale marně.
    Neefektivní je pouze pro lidi, kteří s ním neumějí pracovat. Když si sednete vedle člověka, který ve vimu umí, budete s největší pravděpodobností vedle něho silně neefektivně vypadat vy s vaším editorem.
    Uveďte tedy nějaké ty přínosy a újmy. Osobně se domnívám, že výhody vimu naplno vyvstávají právě v situacích, kdy pouze nebušíte text. K pouhému nabušení textu nepotřebuji vim, to udělám efektivně i v notepadu.
  • 11. 4. 2007 14:52

    Franta Kučera
    Stálo by za to rozlišovat mezi intuitivností (souvisí s intuicí) a s efektivností (která se ale může objevit až po tom, co se člověk naučí příkazy).

    Jak jsem psal do hodnocení efektivity je potřeba počítat i čas strávený učením, instalací všemožných doplňků, konfigurace programu...

    Druhá věc je ta, že nějaký projekt mi zabere $T$ času. $T = a + b$. $a$ je čas strávený vlastním psaním textu (mačkání kláves při otevřeném editoru) a $b$ je všechno ostatní (analýza, přemýšlení, zjišťování informací...)

    I když bude editor sebelepší, dokáže pouze zkrátit ten čas $a$. Pro moji práci je ale $a << b$ a tudíž mi to za to nestojí (i kdyby ten VIM efektivnější byl). IMHO to tak má většina lidí, a proto většina lidí VIM nepoužívá (kromě toho i ta efektivita je pochybná).
  • 11. 4. 2007 15:38

    Luke (neregistrovaný)
    mozna vas to prekvapi, ale ja jsem k vimu nenainstaloval jedine rozsireni, pouzivam zakladni instalaci.

    navic, pustim si vim. Chtel bych zapnout syntax highliting. Napisu :h syntax, dostanu napovedu, jak to udelat. Chci zalamovat radky, napisu :h wrap, dostanu napovedu, ze spravne slovo je textwidth. Oblibene nastaveni si napisu do ~/.vimrc. Podle me docela intuitivni. Pokud nekomu takovat intuice chybi, jeho problem.
  • 12. 4. 2007 8:24

    anonymní
    Srovnavat vstup do menu s prikazovym modem nelze.
    Nanejvys muzete srovnavat vstup do menu a vstup do prikazovaho modu.
    Kdyz se dostanu do menu, vidim, co mohu delat a jak.
    Kdyz se dostanu do prikazoveho modu nevidim nic.
  • 12. 4. 2007 9:34

    Jakub Hegenbart
    No tak třeba zrovna Emacs má tab completion+historii v příkazovém řádku skoro na všechno. Na příkazy i na jejich jednotlivé parametry, pro každý zvlášť. ;-)
  • 12. 4. 2007 10:17

    anonymní
    Emacs tu ted neprobirame, mozna priste :)

    Ale tab completion podle mne neni stejne intuitivni a efektivni (rozumej pri volbe funkce u ktere neznam jmeno) nez strukturovana nabidka.

    Ale zase emacs aspon nema mody takze uzivatelska privetivost je preci jen o poznani vetsi :) (a proto ho dost vimaku bude povazovat za hroozne neefektivni :))

    Samozrejme, ze v dobe sveho vzniku to byl standard az spicka. Ale precijen dnes uz jsme nekde jinde, mame grafiku, uzivatele delaji na pocitaci jine veci a hlavne uzivatele uz jsou i jini nez geekove a vedci u terminalu.
  • 11. 4. 2007 19:18

    bez přezdívky
    Stejně tak je naučený postup klikat myší na ikonky, psát text ťukáním do kláves, psát text čímkoliv, mluvit, chodit, oblékat se, platit v obchodě, dokonce i snaha o finanční zisk není intuitivní, ale naučené chování. Intuitivní je pouze snaha ulehčit si práci.
  • 11. 4. 2007 21:38

    anonymní
    to uz je ale zoufala argumentace, ze?

    jde o to, ze menu a ikony jsou standardni.
    stejny princip funguje pro drtivou vetsinu aplikaci
    zapojuje se navic vizualni vjem

    to psani prikazu neni
    je to podobne jako konzole vs X, konzole je velmi efektivni, ale musi se to umet protoze neni intuitivni
    prace v X neni na konkretni vec tak efektivni, ale je efektivni obecne na nove veci - nemusite se celou aplikaci ucit znovu.

    Kdyby lide davali vzdy prednost absolutni efektivite, graficke prostredi by se tak nerozvinulo. Dnes je ale grafika na desktopu naprostym standardem.
  • 12. 4. 2007 8:15

    anonymní
    Jenže intuivní práce s počítačem power-userům moc dlouho nevystačí. Pak přejdou v oblasti editace textu na vim a konečně pracují i efektivně.
  • 12. 4. 2007 9:53

    anonymní
    A proto se power users po case vraci zase zpatky ke konzoli, ze? :)
    Ovsem to muze platit pouze pokud neustale opakuji stejnou cinnost (treba editace textu) a to v nastroji, ktery krome intuitivniho grafickeho ovladani nenabizi nic jineho pokrocilejsiho (a pokud mate zkusenosti jenom s nekterymi opravdu spatne zbastlenymi GUI, ktere se take na linuxu vyskytuji, tak se vam ani nedivim, ze muzete mit ten pocit).

    Pokud pouzivaji pocitac univerzalne, jiste i pri praci s jinymi novymi aplikacemi, nebo kdyz chteji jednorazove neco udelat, tak velmi oceni intuitivnost. Navic pokud si zvoli dobre navrzeny nastroj, mohou byt soucasne dostatecne efektivni (ovsem uznavam, ze mozna ne tak efektivni v obskurnich transformacich jako s vim, ale pokud je neprovadeji casto tak to vubec nevadi).

    I proto je na webech linuxovych X aplikaci na velmi viditelnem miste krome zakladniho popisu funkcionality take screenshot, ktery muze napovedet (ale take zmast).

    A opakuji, intuitivnost neznamena nutne neefektivnost. Prace v pokrocilych grafickych IDE je velmi efektivni prestoze nemaji prikazovy mod. Ano nejsou tak univerzalni. V NetBeans nejspis tezko napisu neco v TeXu - na to pouziju zase neco jineho treba i LyX. Ale presto je jejich ovladani (menu, nabidky, okna, rozlozeni, zakladni funkcionalita i ty hlavni klavesove zkratky) vzajemne velmi podobne a nebrani mi to pracovat efektivne a pritom intuitivne.
  • 12. 4. 2007 12:01

    Petr Mach (neregistrovaný)
    Nikdo snad netvrdi, ze Vim je pro kazdeho. Vim neni pro masy, Vim je profesionalni editor pro ty, jejichz dennim chlebem je editace textu.

    Stejne tak jako u fotaku je pro masy vhodny automaticky (intuitivni) kompakt, kdezto profesional preferuje zrcadlovku, kde si toho muze hodne nastavit, ale taky se to musi nejprve naucit a musi tomu rozumet.
  • 12. 4. 2007 12:55

    anonymní
    ano editace (tj. ruzne obskurni konverze) nikoliv nutne jeho tvorba :)

    ovsem je fakt, ze i drtiva vetsina zrcadlovek ma velmi podobne ovladani a jejich uzivatele nemusi nekolik tydnu cisteho casu zkoumat, jak nastavit pro fotografovani tak zakladni veci jako clona nebo cas a neustale s sebou nosit manual pro pripad, ze by nahodou v terenu neco potreboval
    ale jiste je to i tim, ze zrcadlovka neni ani zdaleka tak univerzalni a efektivni jako vim, ale sice spickovy ale vicemene jednoucelovy nastroj.

    A nesmichavejte funkcionalitu a snadnost ovladani. Ty nejhloupejsi point&shoot kompakty by odpovidali naprosto hloupemu editoru ktery ani neumi syntaxi, ale o tom se tu nikdo nebavi.
    I lecktere kompakty (digitalni, klasicke se uz temer nedelaji) maji slusne moznosti nastaveni a jsou schopne delat velmi slusne a uspokojive snimky a to pri zachovani dobre uzivatelske privetivosti (napr. pomoci ruznych rezimu ale nikoli tech jako vim). U takoveho kompaktu klidne muzu z automatickeho rezimu prejit na poloautomaticky, (kdyz to budu pozadovat) manualni a nasledne bez problemu na zrcadlovku.

    Prosim doporucte mi nejaky editor, na kterem muzu zacit a bude velmi privetivy a nasledne z neho budu moci bez problemu prejit na profesionalni vim.

    Zrcadlovka je ale navic trida produktu - profesionalni fotoaparat a to jeste zdaleka ne pro veskere ucely fotografovani
    vim je jeden konkretni produkt a stejne jako neni pravda, ze kdo nepouziva konkretni model zrcadlovky, nemuze byt profesionalem a pracuje neefektivne, tak neni pravda, ze kdo nepouziva vim tak nemuze byt profesionalem a pracuje nutne neefektivne.
  • 12. 4. 2007 13:29

    Petr Mach (neregistrovaný)
    neni pravda, ze kdo nepouziva konkretni model zrcadlovky, nemuze byt profesionalem a pracuje neefektivne, tak neni pravda, ze kdo nepouziva vim tak nemuze byt profesionalem a pracuje nutne neefektivne Muzete mi ukazat, kde jsem psal neco takoveho? Nevytvarejte zdani, ze takove nesmysly jsou z me hlavy a nenutte me na ne reagovat.

    Smyslem meho prispevku bylo, ze kdo dela neco ve velkem ci potrebuje kvaltu, pouzije k tomu odpovidajici efektivni nastroje a nelituje toho, ze se s nimi musi naucit zachazet. Fotak byl jen priklad, mohu poslouzit i jinym, na zryti zahonu pouziji ryc, na pole traktor s radlici i kdyz neni tak intuitivni jako ryc. Myslim ze mirne inteligentni clovek pochopi, ze investice do nauceni se ovladani traktoru se mi vyplati. Dtto bagr/krumpac, snezny pluh/lopata nebo vim/primitivni editor.
  • 12. 4. 2007 14:21

    anonymní
    Co porad mate s primitivnim editorem? Copak cokoliv, co neni vim je primitivni?
    Nebo myslite primitivni v nejakem pozitivnim smyslu?

    Copak cokoliv co neni tak univerzalni jako vim je nutne neefektivni? Prave ta specializace umoznuje velkou silu a efektivnost.

    Neustale opakujete, ze je prace s cimkoliv jinym neefektivni, ale co si pod tim predstavujete? Pokud programuji beznym zpusobem tj. vymyslim a koduji (nikoliv pouze opisuji nebo upravuji), neprovadim zadne zbesile presouvani textu a skakani o X znaku. V cemu bude moje prace mene efektivni, pokud pouziji misto vim NetBeans nebo Eclipse?

    Pokud stejnym zpusobem vymyslim a pisu rozsahly strukturovany dokument v LaTeXu, v cem bude moje prace pomalejsi v Kile nez ve vim?
  • 12. 4. 2007 17:32

    Ash (neregistrovaný)
    Primitivni editor = editor s moznostmi editace textu menšími (obtížnějšími) než u vimu. To co lze u vimu vyžešit stiskem dvou kláves, v primitivním editoru představuje například stisk také dvou kláves, ale 10x za sebou, případně použitím myši.

    Pokud člověk programuje, provádí různé zběsilé přesouvání textu a skákání o X znaků. Velmi často již napsaný text upravuje či přesouvá. Tomu se nikdo nevyhne, ani když má maximálně dobře navržený systém než začne implementovat.

    Pokud napíšete kus textu, a pak potřebujete tentýž kus textu ale např. jen s přejmenovanou proměnnou, už jste ve stavu kdy kopírujete, přesouváte, měníte, editujete.

    Programování opravdu není jen psaní jako na psacím stroji, což si autor vimu velmi dobře uvědomil.

    Příklad - stojíte uprostřed textu/bloku a potřebujete vložit nový řádek, nejlépe s korektním odsazením. V běžném editoru to nelze udělat stiskem jedné klávesy.

    A takových příkladů by se dalo uvést mnoho.

    Například provedení určité akce, pokud ji potřebujeme udělat víckrát za sebou, ve vimu mnohdy znamená jen napsat číselně počet těchto operací. Běžné (z pohledu vimu primitivní) editory nabízí uživateli jen možnost otrocky klikat/mačkat tolikrát, kolikrát to potřebují :/

    Bohužel tyto principy chápe člověk až poté, co se s vimem seznámí.

    Dobře zmíněná tu byla ta integrace :) Např. pro zmiňovanou refaktorizaci výborná možnost jak jí docílit.
  • 12. 4. 2007 18:27

    anonymní
    Ja to chapu, ale zrovna tyhle veci jako novy radek kdyz jsem uprostred jineho jsou pro mne naproste detaily. To, ze bych to s vim zvladl o pul sekundy rychleji nez s "primitivnim" editorem mi nepripada jako velka uspora.

    Mimochodem ted koukam, ze eclipse dela totez pomoci shift+enter. To jsem ani nevedel a nikdy nepouzil, ale nejak mne intuitivne napadlo to zkusit :) A odsazeni je tam spravne, co vic, kdyz je to radek s IF a podobne, tak se novy radek odsadi o stupen vice :) Dik za inspiraci, schvalne jak mi to ulehci praci.

    Priznam se, ze jsem zvykly delat v grafice a prace s mysi mi neprijde nijak zbytecne zdrzujici (hlavne ve velkych souborech, kdy stejne ani neodhadnu, kolik radku/odstavcu bych mel preskocit). Sahnout na mys a kliknout tam, kam potrebuji mi neprijde o moc pomalejsi nez napsat prikaz a predtim bleskove spocitat o kolik slov/znaku skocit (nebo jak to delate?)

    nemam proti vimu naprosto nic, krome toho ovladani dokonce by mi ani nevadilo samo o sobe, ale to, ze nema nejaky newbie mod (naprosto dokonale napriklad treba aby standardne fungovalo i 'klasicke' zakladni ovladani z 'primitivnich' editoru a potom, co s jejich pomoci neco provedete, vam maly nevtiravy dialog oznami "jde to udelat i efektivneji - kratce jak - jak a odkaz na prislusnou cast manualu nebo tutorialu") :))

    ale to uz by bylo az moc newbie, co? :)
    ale vite, kolik uzivatelu by si vim diky svym kvalitam a privetivosti ziskal?
  • 12. 4. 2007 19:38

    bez přezdívky
    Sahnout na mys a kliknout tam, kam potrebuji mi neprijde o moc pomalejsi nez napsat prikaz a predtim bleskove spocitat o kolik slov/znaku skocit (nebo jak to delate?)

    VIM dokáže skákat po logickém členění textu jako jsou odstavce, závorky ve zdrojových kódech a jiných oddělovačích. Například příkaz % znamená skok na závorku, která je ve dvojici se závorkou pod kurzorem.

    nemam proti vimu naprosto nic, krome toho ovladani dokonce by mi ani nevadilo samo o sobe, ale to, ze nema nejaky newbie mod (naprosto dokonale napriklad treba aby standardne fungovalo i 'klasicke' zakladni ovladani z 'primitivnich' editoru a potom, co s jejich pomoci neco provedete, vam maly nevtiravy dialog oznami "jde to udelat i efektivneji - kratce jak - jak a odkaz na prislusnou cast manualu nebo tutorialu") :))

    GVIM má základní sadu klikátek z jiných editorů. Při čtení té věty o malém nevtíravém dialogu se mi vybavila kancelářská sponka, brrrr...
  • 12. 4. 2007 22:57

    Ash (neregistrovaný)
    nebo jak to delate?

    Např. uprostřed stringu se na konec uvozovek tostaneme stiskem
    t" což znamená to " neboli k " (těsně k, čili před ně)
    nebo
    f" což znamená find " neboli najdi "(na ně)

    Pohyb v opačném směru je prostě velké T nebo velké F.

    pokud chceme smazat text až k tomuto místu, tak
    dt" což znemaná delete to " neboli smaž až k "
    pokud chceme zkopírovat text až k tomuto místu, tak
    yt" což znemaná yank to " neboli ... :) k "

    Na začátek bloku se dostaneme stiskem {, na konec } (programátorům netřeba překládat). Na konec třetího bloku prostě 3}, čili smazat tři následující odstavce je zhruba d3}.

    Zakomentovat blok - ctrl+v (blokový označovací visual režim), pak už známé }, "i" je insert ale tady je vhodný "I" (insert ale na začátek řádky), napsat komentář "//" a escape ukončit vkládání. Hotovo. No i když na komentování jsou různá rychlomakra.

    Lepší příklad je vložit na konec všech řádků středník. Je to skoro stejné, místo "I" jako insert na začátek dáte "A" jako append na konec bloku (malé a je append za kursor jako malé i je insert před kursor). A nezapomenete blok roztáhnou ke koncům řádků "$", to už jsou takové detaily. Vložit někam do textu sloupec dvojteček je triviální záležitost.

    Výše uvedené s použitím makra. Začít nahrávat "qq", pak "A" jako append na konec řádky, napsat ten ";", pak "escape" ukončit vkládání a "j" posunout kursor o řádek níž (začátečník použije šipku dolu). "q" ukončit nahrávání makra. Tedy qqA;<esc>jq. Přehrátí makra se udělá "@q", čili pokud pak chcete středníky na konce následujících 30ti řádek, stačí "30@q".

    Osobně se mi nejvíc líbí pouhá schopnost otevřít řádek k editaci. Tedy jste-li uprostřed bloku a chcete vložit nový řádek, nevím jak to děláte vy, já bych asi normálně popolezl o začátek výš a stiskl něco jako "end, enter", nebo jen "home, enter, šipka nahoru", přiznávám že už nevím jak se to v běžných editorech dělá, ale ve vim je to prostě "o" jako "open line" otevřít řádku za, případně velké "O", čili otevřít řádku před. Podobně "p" jako "paste" je vložit text za pozici kursoru, velké P je vložit před.

    Když "d" je smazat, tak "dd" je smazat celý řádek, d$ je smazat do konce řádku, d^ je smazat do začátku řádku (znalci regulárních výrazů ví proč).

    Když "y" je kopírovat, tak "yy" je kopírovat celý řádek, y$ je kopírovat do konce řádku, y^ je kopírovat do začátku řádku (znalci regulárních výrazů ví proč).

    Změna nějakého slova? "cw" neboli "change word". Zvětšit číslo o jedna? ctrl+a. Odečíst ctrl+x. Zvětšít o padesát? 50ctrl+a. Žádné mazání a přepisování, omg. Udělat z true false, z 0 1, z on off? Ctrl+t (jako toggle), ale to je plugin.

    Duplikace řádku? "yyp", to jako yank lyne and paste :) V běžném editoru bych asi použil něco jako, "home, shift+down, ctrl+insert, up, shift+insert" (asi by to šlo lépe, už jsem v ničem takovém dlouho nepsal:).
    Komu je to složité, použije Yp, to je totéž (yank celou line a pak paste), ale někteří odrodilci mají Y přemapované na yankování "do konce řádku", protože třeba D maže do konce řádku, ale na tom nesejde, preferuji dvojklik.
    Mimochodem D je velmi užitečné, jedete po řádce a "tady už to bude jinak", čili "D" a pak píšete co tam má být. V běžném editoru bych udělal "shift+end, delete". Všechny tyto hokuspokusy v běžném editoru dělají vlastně něco jiného, než chci (neznám přímý příkaz "smaž do konce řádku", to smazání je spíš side-effect), ve vim je to vše přímočaré.

    Samozř. ta možnost s myší je tu vždy - jako horší alternativa, nebo pokud chcete mazat až k "náhodnému písmeni uprostřed slova", tak se lze trefovat myší.

    Pozor, ač se to ze začátku jeví složité a snad i zbytečné, je to návykové :)
  • 12. 4. 2007 23:13

    Ash (neregistrovaný)
    Příspěvek na nějž je reagováno je reakce na příspěvek před příspevkem na nějž bylo reagováno :D
  • 12. 4. 2007 23:09

    Ash (neregistrovaný)
    Vida, shift enter, dalo se tušit že něco takového bude :) Ale s používání opatrně, aby vám to v jiných editorech nechybělo :D Docela dobrý "malíčkový" dvojhmat, dělá to totéž jako "o" ve vimu, jen je to prostě klávesová zkratka pro malíčky, místo příkazu. Je jasné, že vim by se svou nekonečnou sadou příkazů se "zkratkami" nevystačil, proto je tam ten příkazový mód.
  • 13. 4. 2007 15:54

    Pavel Tišnovský
    Zlatý podporovatel
    Ve Vimu i Gvimu existuje "rezim" vim-easy (startuje se s -y). Dokonce kdyz si nainstalujete vim do Windows, tak se vytvori prislusna ikona.

    V podstate muzu garantovat, ze v tomto "rezimu" (bez prepinani command/insert/replace modu, se standardnimi GUI klavesami, toolbarem, menu, skrolovatky a mysi) tezko Gvim rozeznate od jinych GUI editoru. Muzete vyzkouset na uzivateli absolutne neznalem ovladani Vimu, ze se s nim dokaze szit (dukaz=muj bracha :-)
  • 13. 4. 2007 19:06

    anonymní
    Ano, ale jak se pak takovy easy vim lisi od "hloupych" editoru? :) A tim prijdu o celou tu efektivnost, ktera je hlavnim argumentem pro vim, nebo ne?
  • 14. 4. 2007 9:33

    Petr Mach (neregistrovaný)
    O celou ne, jen o příkazový režim a tedy efektivní možnosti editace textu. V tomto směru dojde ke snížení se Vimu na úroveň primitivních editorů. Ale je to důkaz výborné schopnosti Vimu se přizpůsobit potřebám uživatele a toho, že může být za cenu jistých omezení i intuitivní.
  • 14. 4. 2007 13:04

    anonymní
    "Jen o moznost efektivni editace textu?" :)) To je trochu

    Bude vim v necem lepsi nez jine editory, pokud mu odstranim prikazovy rezim?
  • 14. 4. 2007 15:04

    Petr Mach (neregistrovaný)
    Jiste, napr. v moznostech pokrocile konfigurace a automatizace prace.
  • 16. 4. 2007 9:16

    Pavel Tišnovský
    Zlatý podporovatel
    Přesně tak, z Vimu je možné vytvořit nemodální editor a trošku tak omezit jeho schopnosti. Stále však máme "únik" do příkazového režimu pomocí Ctrl+O, ale je to krásně nemodální - po jednom příkazu se automaticky provede návrat do insert/replace módu, takže pro uživatele-začátečníka je všechno transparentní.

    A po čase většinou sám přijde na to, že může být výhodnější začínat s příkazovým režimem, ale je to čistě možnost jeho volby. To jiné editory nenabízí. Mimochodem - od doby co se klávesa Ctrl nenachází vedle klávesy A, ale někde strašně daleko od prstů, je psaní skoro ve všech nemodálních editorech dost náročné i z hlediska namáhání svalů a šlach na prstech i zápěstích.
  • 12. 4. 2007 14:34

    anonymní
    Traktor je velmi intuitivni, protoze to je motorizovany ryc :) traktor ma volant, pedaly a rychloti jako bezna auta, neovlada se specialnim traktoristickym zpusobem nepouzitelnym v jinem vozidle. A opet existuji ruzne druhy traktoru, bagru specializovane pro ruzne ucely. Prave proto, ze univerzalni bagr by byl prilis narocny (a navic fyzicky si ho nedovedu predstavut :)).

    A jeste jedna na dobrou noc:
    Ale takovym velmi univerzalnim a specialne ovladanym (i kdyz preci jen snadneji nez vim) nastrojem byval kdysi kun :). Byl velmi univerzalni a kdo mel kone byl povazovany. S technologickym pokrokem kone nahradily globalne efektivnejsi a specializovana reseni. Dopravovat sebe i naklad mohlo mnohem vice lidi. Pole bylo zorane rychleji a stacilo k tomu mene lidi, co umeli zachazet s konmi.
    A nekteri majitele koni a koci se s tim dlouho nemohli smirit. I dnes se kone pouzivaji, ale vyrazne mene a pouze pro specificke (temer obskurni) ucely :)
    Ano, i dnes existuje par lidi, kteri maji kone a hospodari s nimi a naprosto jim vyhovuji, jsou univerzalni, efektivni, nezavisli na pohonnych hmotach, vyrabeji hnuj, reprodukuji se samy, ...
  • 12. 4. 2007 23:21

    Ash (neregistrovaný)
    Dobrá blbost s těmi koňmi :D Řada uživatelů vimu nejsou žádní pamětníci, ale vim si vybrala proto, že mazat text do konce řádku shift+end+delete jim připadá méně efektivní, než stisk klávesy D. Zvlášť když uvážíte, že se při tom ještě něco označuje a kurzor někam skáče :-O. Možná i pan sponka něco vtipného pronese (třeba poradí nějakou zkratku?) Velmi obskurní věc pro vimaře, protože jestli tohle je pokrok, tak auta je osel.
  • 12. 4. 2007 23:39

    Ash (neregistrovaný)
    P.S. Nebo si prostě člověk koupí novej noťas, a místo aby se začal přeučovat navyknuté hmaty na home a end a delete, nebo začal honit myš někde po koleně vedlesedící slečny, tak se raděj vrátí ke staré dobré efektivní editaci, objevené již před mnoha lety (na kterou se pak trochu zapomnělo a nedostala se mezi M$ myš myš myš ctrl+c ctrl+v rulez main-stream), při které se vystačí s běžnými klávesami ;)
  • 13. 4. 2007 13:31

    Franta Kučera
    Z čehož vyplývá, že by BLEK neměl používat VIM, protože ho to zbavuje jedné z možností jak se seznámit se slečnou.
  • 13. 4. 2007 13:30

    Franta Kučera
    To má být FUD?

    Když jsem ve VIMu zmáčkl klávesu D, tak se do textu napsalo D, nic se nesmazalo. Abych dosáhnul požadovaného chování, musel jsem zmáčknout:
    1) escape
    2) shift + d
    3) a (abych se dostal zase do původního stavu)


    Ale v něčem tak primitivním jako je notepad (nebo třeba textarea v html formuláři) stačí zmáčknout:
    1) shift + end
    2) delete nebo backspace (vyjde to nastejno)

    Ve VIMu tedy potřebuji stisknout 4 klávesy, kdežto v "primitivním" editoru stačí pro stejný výsledek stisk 3 kláves.
  • 13. 4. 2007 13:36

    Jakub Hegenbart
    A v Emacsu stačí ďobnout na Ctrl+K. ;-) A totéž mi funguje v Bashi, v editačních políčkách KDE aplikací a já nevím kde všude ještě. :-D
  • 13. 4. 2007 14:07

    Franta Kučera
    Takže zatím máme pořadí:

    1) Emacs, Bashm, KDE - 2 klávesy
    2) Všechno kromě VIMu - 3 klávesy
    3) VIM - 4 klávesy
  • 13. 4. 2007 20:24

    Ash (neregistrovaný)
    Vim taky 3, protože v tomto případě ve většině případů kdy chcete smazat _existující_ text do konce řádku se po tom textu už nějak pohybujete jedete, čili jste v normálním (neinsert) módu.

    Stisku velkého D a malého a oproti klávesám end a delete vnímá uživatel vimu jako výhodu - nepotřebuje speciální klávesy (nezřídka nestandardně umístěné) pro běžné věci. Práce na cizím ntb se nestává porodem. Přehatávání je pro vimistu něco jako svátek, dá si při té příležitosti přesunu rukou ze základní pozice třeba rovnou kafe.

    Dále vnímá jako výhodu přímočarost toho, co dělá (přímo řáká delete texu till eol, nikoliv "označ text" a "smaž označené", tam je myšlenkový mezikrok, že).
  • 13. 4. 2007 21:33

    Franta Kučera
    1) Normální je, že edituji text, sem tam něco napíšu a sem tam chci smazat text do konce řádku a nahradit ho něčím jiným, takže 4 stisky kláves.
    (I kdyby ne a za výchozí jsme považovali ten "neinsert" režim, tak potom k napsání deseti znaků, je potřeba stisknout 11 kláves (včetně "a"). Takže tohle prostě neobstojí.)

    2) Jaktože v něčem tak "jednoduchém" jako je třeba kedit, stačí pro stejnou operaci 2 stisky kláves, kdežto ve VIMu 4 stisky?
  • 14. 4. 2007 10:02

    Ash (neregistrovaný)
    Normální pro vás, jako uživatele běžného editoru. Pro mne jako uživatele vimu je normální jiný přístup. Ano, opravdu pokud chcete vložit text a nejste v insert režimu tak musíte stisknout někajou klávesu (jakou, to záleží na tom kam chcete co vložit, v běžném editoru zpravidla na výběr moc nemáte :D :D).

    Takže nejste-li v insert režimu tak k napsání 10 různých :D :D znaků je potřeba stisknout 11 kláves. To není nic nového, ale fajn že jste si toho všim. Jen vás snažně prosím, nezačněte teď říkat že vim je horší než ostatní, protože k napsání 10 znaků je potřeba stisknout 11 kláves, protože pak by mě už fakt kleplo.
  • 14. 4. 2007 10:07

    Ash (neregistrovaný)
    Aby vám třeba konečně došlo, o co jde:

    pokud ve vimu uživatel vimu velmi často maže znaky do konce řádku jsa v insert režimu, pak si takovýto uživatel vimu *jedenkráte* namapuje svou oblíbenou kombinaci na provedení této akce, a *následně zbytek života efektivně edituje text* (třeba tak že tutu akci může provést stiskem *JEDNÉ* klávesy). Součástí efektivity vimu je i neomezená konfigurovatelnoust (související se silnými a intuitivními makry).

    Nicméně nepochybuji o tom že vy jste i v keditu schopen si namapovat smazání zbytku řádku na stisk jedné klávesy v INSERT režimu :D (Přiznávám že já bych to neuměl.)
  • 15. 4. 2007 18:03

    Ash (neregistrovaný)
    Jen doplním pro úplnost, pokud nechcete text jen mazat, což jsem uváděl jako příklad, ale chcete pak ještě něco vkládat, tak na to je příhodnější prosté "C" jako change, nikoliv "Da" jako delete and append. Také mi to pak nedošlo, neb c moc nepoužívám, nejčastěji jen na cw (change word).
  • 14. 4. 2007 11:04

    Petr Mach (neregistrovaný)
    Traktor je velmi intuitivni, protoze to je motorizovany ryc :) traktor ma volant, pedaly a rychloti jako bezna auta, neovlada se specialnim traktoristickym zpusobem nepouzitelnym v jinem vozidle.

    To je demagogie. Traktor není intuitivní, musíte se naučit jej používat. Stařenka která to umí s rýčem velmi dobře s traktorem nic neudělá, dokud se ho nenaučí ovládat. Obávám se, že když vás posadím do traktoru, tak s ním pole nezoráte, pravděpodobně ani nebudete umět připojit radlici (dokud se to nenaučíte), jezdit s traktorem není totéž jako s ním orat. A to auto jste se rovněž musel naužit ovládat, ani ježdění autem není intuitivní, musel jste se naučit co jaký pedál je k čemu a jak je používat a další hromadu věcí. A proč byste se vlastně měl učit řídit auto, když umíte "intuitivně" chodit? To že jezdění v autě je v řadě případů efektivnější by pro vás neměl být důvod, když to není podle vás důvod pro naučení se používání Vimu, ne?
  • 14. 4. 2007 11:51

    bez přezdívky
    Přesně tak. Kdyby se traktor choval jako primitivní editory, tak by neměl ani volant, ani pedály, ani řadící páku, ale velkou dotykovou obrazovku s výběrem možností:
    - jet na pole
    - jet do garáže
    - jet k čerpací stanici
    - jet do servisu

    Na poli by se objevily jiné možnosti:
    - orat
    - sázet
    - stříkat pesticidy
    - sklízet

    Když pak výrobce vašeho traktoru nenapadne, že byste s ním v zimě mohl také chtít odklízet sníh, musíte si na to koupit traktor, jehož výrobce na to pamatoval.
  • 14. 4. 2007 13:13

    anonymní
    no je to samozrejme demagogie ale obousmerna, ze :)

    pokud bych k takovemu traktoru prisel, okamzite bych byl schopen ho zvladnout a zrejme by ho zvladla i ta babicka

    takovy vim traktor by mel prikazovy mod, kde by nebyly zadne moznosti, ale nejake prikazy popsane v manualu
    pritom byste mohl dat prikaz pro orani nebo sazeni i kdyz jste zrovna na asfaltove silnici

    nejde o to, ze se musim neco naucit, ale o to, ze kdyz se to naucim, je to univerzalne pouzitelne (v jinych traktorech/autech)
    a o to, ze kdyz se to ucim, muzu vyuzit prdchozi zkusenosti
  • 14. 4. 2007 13:56

    bez přezdívky
    Ve skutečném traktoru jako příkazy fungují jednotlivé páčky. Není tedy problém dát příkaz (zatáhnout za příslušnou páčku) k orbě na asfaltu. Sice zničíte radlici, ale to je váš problém. Traktor udělal přesně to, co jste po něm chtěl. Ukažte mi jediného člověka, který poprvé v životě viděl kabinu traktoru zevnitř, sedl do ní a okamžitě věděl, co která páčka dělá bez toho, aby mu to někdo vysvětlil nebo aby si přečetl nějaké popisky.

    Kdyby teď někdo přišel s tím traktorem s dotykovou obrazovkou, ale bez volantu, pedálů a páček, všichni traktoristé by si určitě mysleli, že zešílel. Stejně tak by si to mysleli, kdyby všechny traktory měly jen tu dotykovou obrazovku a najednou někdo přišel s traktorem, co místo ní má volant, pedály a páčky.

    A mimochodem, vím o člověku, co si VIM integroval do M$ Visual Studia (ano, na woknech to je možné pomocí OLE komponent, které se dají stáhnout ze stránek VIMu). Stejně tak se dá integrovat do některých dalších IDE. Není to tedy jeden editor proti zbytku světa, ale jeden standard ovládání proti jinému standardu. Je to dost podobné jako terminál vs. GUI nebo TeX/HTML/XML/jiný plaintext formát vs. WYSIWYG-only formáty. Na triviální operace jsou WYSIWYG editory a GUI úžasné a jednoduché, ale když dojde na složitější úkoly, které jsou díky snadné automatizaci v plaintext formátech nebo terminálu zcela triviální, těžce selhávají.
  • 14. 4. 2007 15:23

    Franta Kučera
    Poslední dobou se sem chodím spíše zasmát (jiné přínosy už tahle diskuse nemá).

    "WYSIWYG-only formáty" jsou samozřejmě špatné, ale to neznamená, že není užitečné používat WYSIWYG editory pro otevřené formáty. Přece nebudu psát ODF nebo OpenXML ve VIMu, když je mohu mnohem snadněji napsat v Office programech.
  • 14. 4. 2007 14:42

    Petr Mach (neregistrovaný)
    Ne. Jestli hodlate tvrdit, ze ovladani traktoru je intuitivni, ze ho zvladne kazdy i kdyz o tom nic nevi a nemusi se to naucit, nema smysl s vami dale diskutovat. Pokud na tomto nehoraznem nesmyslu prestanete trvat, muzete zkusit odpovedet znova.

    Ovladat traktor stejne jako Vim se musite naucit a ted je jen otázka, jestli se vam to vyplati. Na jeden zahonek nebo nahodnou editaci textu pravdepodobne ne a bude vam stacit ryc nebo notepad. Pokud se takova cinost stane vasi hlavni naplni a delate ji ve velkem, opustite primitivni nastroje typu ryc nebo notepad a poohlednete se po necem vykonnejsim. Napriklad po traktoru nebo po vimu, coz je jeden z nejvykonnejsich editoru. Protoze vim na sve uzivatele klade ponekud vyssi intelektualni naroky, mozna se spokojite s nejakym jednodusim editorem, ktery nema pokrocile editacni funkce, ale praci se vam pokusi zjednodusit jinak. To je vse.
  • 14. 4. 2007 15:19

    Franta Kučera
    Uživatel ale nestojí před volbou, jestli používat rýč nebo traktor. Uživatel stojí před volbou jestli používat rýč A, který se dobře drží, nebo rýč B, který mu bude způsobovat mozoly na rukou. Nebo mezi traktorem, který se naučí ovládat za půl dne a traktorem, který se bude učit řídit měsíc. A ta kvalita výstupu (zoraný záhonek, vysázený text v LaTeXu, napsaný program v Javě) nemusí souviset s tím, jestli se nám ten rýč dobře držel nebo ne (ale když se bude dobře držet, práce půjde minimálně rychleji od ruky).
  • 14. 4. 2007 22:32

    Petr Mach (neregistrovaný)
    Vim se nemusite ucit ovladat mesic. A v pripade nauceni se Vimu se nemusite ucit ovladat nekolik ruznych editoru, tudiz je to spis naucit se jeden univerzalni prostredek, ktery zastane funkci traktoru s vleckou, traktoru s radlici, traktoru s pluhem, traktoru se sklizecim zarizenim rozlicneho druhu (jak vidite, traktor je vcelku univerzalni a s ruznym pridavnym zarizenim zastane mnoho funkci i pres slozitejsi ovladani) nebo se naucite ovladat nakladak, potom specialni oraci prostredek (v realnem svete nema ekvivalent), pluh, kombajn na obili, kombajn na kukurici, a dalsi kombajny na ruzne plodiny. Ktere je mozno ovladattrochu jednoduseji a mozna nabidnou i trochu funkci navic.
  • 12. 4. 2007 18:53

    bez přezdívky
    Prosim doporucte mi nejaky editor, na kterem muzu zacit a bude velmi privetivy a nasledne z neho budu moci bez problemu prejit na profesionalni vim.

    GVIM - grafická verze VIMu včetně výběru textu myší a klikátek, které běžně najdete v ostatních textových editorech.
  • 12. 4. 2007 19:10

    anonymní
    OKi, zkusim. Ale nejsem si uplne jisty, jestli mne to klikani pripravi na prikazy ve vim. Aby to nebyl 'primitivni editor' postaveny nad vim. Jsou treba v menu ty odpovidajici prikazy?
  • 12. 4. 2007 19:23

    bez přezdívky
    Nabídka Soubor:
    Otevřít... :e
    Otevřít v novém okně... :sp
    Otevřít tab... :tabnew
    Nový :enew
    Zavřít :close
    Uložit :w
    Uložit jako :sav
    ... (pár výhradně GVIMových položek bez přiřazeného příkazu, například tisk)
    Uložit - Konec :wqa
    Konec :qa

    Nabídka Úpravy:
    Zpět u
    Zrušit vrácení ^R
    Opakovat .
    Vložit "+gP
    Vložit před [p
    Vložit za ]p
    Vybrat vše ggVG

    a tak dál. Přikazy, které nejsou přímo v menu, se můžete snadno naučit v přiloženém tutoriálu (vimtutor).
  • 12. 4. 2007 14:40

    Franta (neregistrovaný)
    Chtělo by to aspoň si zajít do obchodu a nějakou tu dnešní zrcadlovku si vyzkoušet ;-)

    Není totiž problém i se zrcadlovkou fotit bez nějakých vyšších znalostí, než které jsou nutné k ovládání kompaktu. Mohu prostě cvakat fotky v automatickém režimu a postupně se teprve pouštět do pokročilého nastavení. VIM tohle neumožňuje, protože je 100% neintuitivní.

    Navíc přirovnávat vim k zrcadlovce a ostatní editory považovat za kompakty je zcestné. VIM versus intuitivní pokročilý editor je jako špatně ovladatelný versus dobře ovladatelný fotoaparát.
  • 12. 4. 2007 15:11

    anonymní
    Navic profesionalita zrcadlovky nespociva v tom, ze by byla ve fotografovani mnohem efektivnejsi nez kompakt, ale v tom, ze ma kvalitnejsi komponenty (cip, objektiv, cocky), ktere vedou k lepsimu vysledku.

    To bych spis prirovnal zrcadlovku vs kompakt k TeXu vs renderer v OOo.
  • 12. 4. 2007 15:41

    Jakub Hegenbart
    Jasně. Měl jste někdy v ruce velkofomát? Umíte intuitivně používat kompendium a Scheimpflugovo pravidlo? Ano, velkoformát je jako Vim. Umí hodně, ale taky hodně vyžaduje. A stejně se mu fotografové s kinofilmovými zrcadlovkami neposmívají, nebo jsem aspoň jediného takového neviděl. Že by průměrný zrcadlovkář měl víc rozumu a respektu k vyšší lize než průměrný uživatel jednoduchého textového editoru?
  • 12. 4. 2007 15:51

    anonymní
    Profi fotograf nejsem, tak pokud se budu mylit, tak me omluvte, ale velkoformat je preci neco jineho nez relativne pomerne univerzalni zrcadlovka. Rozhodne nejde o univerzalni fotograficky pristroj. A k tomu se vazici Scheimpflugovo pravidlo neni snad soucasti ovladani pristroje, ne?
  • 12. 4. 2007 19:06

    bez přezdívky
    VIM tohle neumožňuje, protože je 100% neintuitivní.

    GVIM toto umožňuje, protože funguje jako přídavná klikací vrstva mezi uživatelem a běžným VIMem. Zároveň tím nijak nesnižuje schopnosti editoru, protože pokročilý uživatel může klikátka jednoduše ignorovat (pokud mu nijak zvlášť nevadí pár pixelů, o které je okno editoru větší).
  • 14. 4. 2007 9:40

    Petr Mach (neregistrovaný)
    Já zrcadlovku mám. Sice ty moderní je možno používat jako hloupý kompakt, ale pak jednoduše nevyužiji možností té zrcadlovky a je zbytečné, abych si ji pořizoval. I Vim lze používat jako primitivní editor. Nicméně někomu ty funkce navíc stojí za to, i když se musí něco naučit a tak investuje do zrcadlovky nebo do Vimu. Inteligentní člověk bude těžko posílat zrcadlovky do pravěku, že manuální ovládání je archaické, že u moderního foťáku stačí jen mačkat spoušť. A stejné je to u Vimu. Jeho ovládání je dokonalé, je výrazně zaměřeno na efektivitu i za cenu odlišnosti od jiných editorů (vy to vydáváte za neintuitivnost) a tedy náročnějšího seznámení se s ním.
  • 14. 4. 2007 13:18

    anonymní
    Ale nejde o funkcionalitu zrcadlovky, ale o jeji ovladani.
    Vsechny zrcadlovky at jsou hloupe nebo chytre se ovladaji velmi podobne. Proto si muzete vybrat tu, ktera vam vyhovuje kvalitou obrazu, dostupnym prislusenstvim, cenou, ... a nemusite se zabyvat takovymi vecmi, jestli ji budete umet ovladat. Muzete jich dokonce nekolik stridat a pritom mit v kapse jeste kompakt a porad to zvladnete velmi dobre ovladat.

    Ruzne "hloupe" rezimy jsou uz jenom bonbonek, ktery usnadnuje ani ne ovladani, ale mene narocne foceni.
  • 14. 4. 2007 15:09

    Petr Mach (neregistrovaný)
    To je jak mluvit do dubu. Priklad se zrcadlovkou jsem uvedl ja a ja musim nejlepe vedet o co mi slo. Jiz jsem to vysvetloval. Ve zkratce. Prestoze pouzivani zrcadlovky neni intuitivni a musite se jej naucit, abyste jeji moznosti vyuzil, rade lidi to stoji za to. Tudiz neplati premisa, ze co neni intuitivni, to je spatne. Stejne tak Vim, to ze neni plne intuitivni neznamena, ze je spatny. Abyste ho plnohodnotne vyuzil musite se naucit ho ovladat, ale za to vam poskytne moznosti, ktere primitivni editory (rozumej editory s primitivnim ovladanim) nemaji.
  • 14. 4. 2007 16:49

    anonymní
    Zrejme si vubec nerozumime.
    Ja nemam nic proti pokrocilym a mocnym editorum at uz je to cokoliv.
    Nemam ani nic proti funkcionalite jakehokoliv z nich.
    Mam vyhrady vuci ovladani jednoho (dle nekterych jedineho) z nich.

    Hovorime o ovladani, ne o tom co a jak se pise.
    Zrcadlovky nemaji slozite ovladani. Jenom pokud nemaji (polo)automaticky rezim, musite krome ovladani vedet i neco o ostreni, clone a casu.
    Ale ostreni, clona a cas nema nic spolecneho s ovladanim. To je obecna znalost fotografovani, ktera se nevaze na to, s cim fotografujete.
    Ale i kdyz mate blby kompakt s poloautomatickym rezimem, tak z nej muzete velmi rychle prejit na zrcadlovku a nebudete se muset dlouho ucit ji ovladat. Neco uplne jineho pak je, jestli kazdy bude se zrcadlovkou delat automaticky lepsi fotky nez s kompaktem. Ale nebude to ovladanim.
  • 14. 4. 2007 22:36

    Petr Mach (neregistrovaný)
    Ostreni a clona ma s ovladanim hodne spolecneho a to nutnost to ostreni a clonu v manualnim rezimu ovladat, coz u kompaktu nemusite.

    To ovladani se naucit musite i to jak a proc to ovladat, jinak toho vyuzit nedokazete. Proste to je neintuitivni a ja vam na tomto pripade ukazuji, ze i presto, ze fotit s automatem je intuitivnejsi, spousta lidi da prednost tomu se neco naucit a dosahovat lepsich vysledku. A rada taky ne. Tudiz nastroj, pro jehoz ovladani je potreba se cosi naucit, neni mozno apriori odmitnout, ale individualne zvazit sve potreby. Jednoduseji to uz rict neumim.
  • 14. 4. 2007 23:42

    anonymní
    ale ja a spousta dalsich lidi nedosahneme lepsiho vysledku (treba lepsiho programu) tim, ze ho budu psat v editoru, ktery mi teoreticky umozni smazat radek o pul vteriny rychleji


    nejde o to, ze neco 'jde nastavit', ale o to, 'jak' to jde nastavit

    ovladani se nemusim jinak zvlast ucit, je intuitivni :)
    lepsich vysledku nedosahnu tim, ze se neco naucim rychleji na fotaku nastavit, ale tim, ze se naucim jak kreativne pracovat s kompozici, clonou a casem. To nesouvisi s ovladanim. Je to standardni a platne pro vsechny (polo)manualni rezimy vsech fotoaparatu. To bych prirovnal treba k tomu, kdyz se naucim typograficka pravidla, optimalizace algoritmu, nebo navrh pomoci patterns.

    To mi skutecne muze umoznit vytvorit lepsi vysledek. A to nezavisle na tom, jaky editor pouzivam. To, ze se to naucim o par procent rychleji datlovat ve vimu (a prijdu o jazykove nadstavby) jako vyhodu pro sebe rozhodne nevidim.
  • 15. 4. 2007 8:58

    Petr Mach (neregistrovaný)
    Jak to muzete vedet? To ze budete mit program drive hotov, je lepsi vysledek. Navic mam tu zkusenost, ze je dobre kod opcas upravit treba pro lepsi srozumitelnost a podobne. Cim snadneji a rychleji to jde, tim pravdepodobneji to udelate, tudiz efektivni editace vam umozni tvorit kvalitnejsi kod s ensi namahou. Ze vy v tom pro sebe vyhodu nevidite je vas problem, ja v tom pro sebe vyhodu vidim, ja neodsuzuji vas editor s primitivnim ovladanim, vy neodsuzujte muj s pokrocilym.

    Je mnohem lepsi, kdyz to jde nastavit nejak, nez vubec, wiz napriklad ono textwidth=80. Ale souhlas, nejen bohatost moznosti, ale i bohatost zpusobu nastaveni je dulezita. Vim to napriklad umi obecne, pro typ souboru, pro konkretni editovany soubor nebo treba jen pro komentare v tom souboru. Umi to nastavovat automaticky v zavislosti na spouste ruznych eventu, coz umoznuje automatickou prekonfiguraci Vimu na zaklade ruznych potreb, je to velmi flexibilni a mocne a umoznuje to velmi dobre Vim prizpusobit individualnim potrebam, kdo to umi vyuzit je ve Vimu jako v bavlnce.

    Ovladani se musite ucit a neni intuitivni, dejte to do ruky cloveku co takovy fotak nikdy nevidel a uvidite.

    Rychlost pouziti fotaku, tedy flexibilita jeho pouziti JE dulezita pro vysledek. Proto kompakty maji malo cudliku a nastaveni je v menu, do ktereho je velmi pomaly pristup a proto maji profesionalni zrcadlovky tolik cudliku, ale musite se je naucit pouzivat. A ta pohotovost a snadnost pouziti za to lidem casto stoji.

    Ad foceni, prace s clonou a casem se neovlada myslenkou, jeho ovladani se musite naucit. A kompakty ukazuji, ze pro primitivni foceni neni treba se ucit neco takoveho ovladat. Presto to rade lidi stoji za to, protoze tim dosahne lepsi vysledky. To je jasny dukaz toho, ze nutnost se neco naucit neni spatna, kdyz to neco prinasi. Je zajimave, jak neco tak jednoducheho nedovedete pochopit.
  • 14. 4. 2007 13:53

    Franta Kučera

    To jsou všichni uživatelé VIMu tak zaslepení?

    "Inteligentní člověk bude těžko posílat zrcadlovky do pravěku, že manuální ovládání je archaické, že u moderního foťáku stačí jen mačkat spoušť."

    Ten rozdíl je přece v tom, že u VIMu musím, kdežto u zrcadlovky můžu (využívat pokročilých funkcí).

  • 14. 4. 2007 14:15

    Franta Kučera
    Pro upřesnění: "pokročilých funkcí", které jsou v případě VIMu nutně spojené s nepříjemným a složitým ovládáním, ale u zrcadlovky mohu pokročilé funkce a vysokou kvalitu využít i v poloautomatickém režimu.
  • 14. 4. 2007 14:20

    bez přezdívky
    Pořád "nepříjemné a složité ovládání". Zkuste si na hodinku sednout k vimtutoru a to nepříjemné a složité ovládání chvíli používat. Třeba zjistíte, že je vlastně docela příjemné a jednoduché.
  • 14. 4. 2007 15:11

    Petr Mach (neregistrovaný)
    Ovladani Vimu neni slozite ani neprijemne, jen je musite znat, dtto plati u zrcadlovky. Abyste mohl pouzivat poloautomaticky rezim zrcadlovky, musite se naucit co to znamena a jak se pouziva.
  • 14. 4. 2007 17:48

    Ash (neregistrovaný)
    Já to přirovnání vidím asi takhle:

    Běžný editor kompakt má zaostřeno od metru do nekonečna fixně. Snadné, intuitivní, stačí přijít a zmáčknout.

    Vim zrcadlovka má i v poloautomatickém režimu tzv. "obtížné ovládání", které je potřeba se naučit - a sice že nejdřív se musí namáčknout tak akorát, ne moc (čímž se zaostří) a pak domáčknout silně (tím se vyfotí). V manuálním režimu se dokonce musí při ostření něčím otáčet :-O !!!

    Samozř. neznalý uživatel, který neví, že nestačí jen namířit a zmáčknout jako u běžných fixních dnes již neexistujících foťáků se musí funkci kombinované spouště případně ručního ostření naučit, a pak ji teprve může používat. A také si musí pamatovat, že tam to ostření je.

    Pro někoho to může být velmi obtížné a tak raději všechny výhody plynoucí z možnosti automaticky nebo ručně ostřit odmítá a spokojí se s možností vybrat si v menu "kompozice -> ostření -> automaticky zaostři", případně "kompozice -> ostření -> (+) resp. (-). Intuitivní, snadno dohledatelné v menu i když zapomenete, ...neefektivní.

    Pro uživatele již zvyklého vim používat je manuální ostření otáčením čehosi i automatické ostření spouští prostě denní chléb, připadá mu to efektivní. Ostatním to připadá složité a efektivitu jednoduše nechápou (ono se tam musí ostřit...).
  • 14. 4. 2007 21:53

    Franta Kučera
    To přirovnání mi přijde trochu zcestné*, ale budiž. Vtip je v tom, že i se zrcadlovkou často fotí lidé v automatickém režimu, prostě proto, že v 80-90% případů ta automatika funguje dobře, takže není důvod se obtěžovat. V dalších třeba deseti procentech člověk využije režimy jako portrét nebo krajina nebo priorita clony/času. A jen v pár procentech případů je potřeba použít manuální režim, protože automatika dělá něco jiného, než chci***. Ale ten VIM mi nutí manuální režim kdykoli.

    *) Protože i u zrcadlovky můžu klidně pouze zmáčknout bez namáčknutí a ona sama zaostří a pak vyfotí. Kromě toho namáčknutí a zaostření umí i kompakty.

    **) Jak už jsem tu někde psal, lidé mají z velké části podobné až stejné potřeba, to co řešíme my, řeší i tisíce lidí jinde na světě, proto existují specializované editory (a programy vůbec) připravené na naše úkoly. Používat universální nástroje je potřeba jen někdy pro výjimečné potřeby, ale většinou se vyplatí použít specializovaný nástroj, protože není nutné znovu vynalézat kolo, protože to, co právě děláme už vyřešil někdo před námi... :-)
  • 14. 4. 2007 14:27

    Petr Mach (neregistrovaný)
    Ne, u Vimu nemusite, ale muzete. Pokud stojite jen o primitivni ovladani, Vim vam ho nabizi take. Ale jak v pripade Vimu tak v pripade zrcadlovky prijdete o to, proc tady jsou a stejne vysledky vam poskytnou primitivnejsi produkty. Vzhledem k tomu, ze jste mnohonasobne ukazal ze Vim neznate a nevite co dovede, doporucuji vam zdrzet se tvrzeni o tom co Vim umi nebo ne a co v nem musite nebo ne.
  • 14. 4. 2007 15:31

    Franta Kučera

    "(využívat pokročilých funkcí)." Tahle moje závorka asi nebyla úplně nejlépe napsaná, u VIMu se to "musím" týká hlavně složitého neintuitivního ovládání.

    Zrcadlovka mi poskytne kvalitní výstup i při automatickém režimu (výhoda oproti kompaktu tu tedy je) a poloautomatický a manuální režim je možnost (můžu). Ale VIM mi poskytne vůbec nějaký výstup (třeba i holý text) až po tom, co do něj vložím nějaké úsilí (musím). Přičemž toto úsilí je vyšší než u jiných editorů.

  • 14. 4. 2007 20:29

    Petr Mach (neregistrovaný)
    Chyba, vy spojujete intuitivni a snadny, to je nesmysl. Napriklad ovladani notepadu je intuitivni, zkuste v nem ale dojet kurzorem na radek 328. Musite si to pekne odpocitat, coz nikdo za snadne ovladani povazovat nebude. Vim ktery neni tak intuitivni, protoze radu svych funkci v menu nema toho dosahne mnohem snadneji, dam prikaz 328G, krome toho mohu prikazem ":set number" zapnout cislovani radku, klidne i automaticky u vsech souboru nebo podle jejich typu. Jestli to je i v menu nevim. Tudiz ovladani Vimu se clovek musi naucit, coz pro nekoho nemusi byt snadne, ale samo ovladani snadne je, narozdil od notepadu, kde se ucit nemusite nic, ale samotne pouzivani je nesnadne.

    Kvalitni kompakty poskytuji rovnez kvalitni vystup. Ale podstata je jinde a to, ze rada lidi se rada neco nauci, kdyz jim to neco prinese, at ovladat zrcadlovku nebo Vim.

    Ale VIM mi poskytne vůbec nějaký výstup (třeba i holý text) až po tom, co do něj vložím nějaké úsilí (musím). Přičemž toto úsilí je vyšší než u jiných editorů.

    To je sprosta lez a vzhledem k tomu, ze uz jste byl o skutecnosti poucen, tak vy jste sprosty lhar. Vim lze spustit v single modu, kdy se nelze prepinat mezi rezimy a kdy se tedy vyznamne nelisi v ovladani od primitivnich editoru. A i v normalnim modu staci vedet, ze editovaci rezim se zapne klavesou insert, klavesou escape se z nej vyskoci a vsechny ostatni zakladni operace lze uz naklikat pomoci menu a dialogu. Toto jednoduche pravidlo se jen stazi da povazovat za vyssi usili. To je treba az pro zvaldnuti efektivni editace textu, napriklad projit si onen tutorial, k cemuz jste se dosud neodhodlal.
  • 14. 4. 2007 21:16

    anonymní
    a vy zase spojujete intuitivni/snadny a primitivni=neumi nic navic

    nikdo vam nebere funkce ve vim, ale mnoho uzivatelu se bez vetsiny z nich velmi dobre obejde a ty, bez kterych se neobejdou jsou integrovany i do editoru s 'primitivnejsim' ovladanim

    ale problem je, ze se rada lidi se rada bude ucit fotit a to s tim fotakem, ktery si vyberou, ale uz mnohem mene lidi se bude rado ucit nazpamet ovladat nejakou konkretni zrcadlovku s velmi nestandardnim obskurnim ovladanim

    pro mnoho lidi neni potencialni prinos z pouziti vim vyvazen jehozvysenymi naroky (trebaze pro vas a nektere dalsi uzivatele je vyvazen bohate)

    ze 'lze' spustit v single rezimu ale neznamena, ze by to nekdo nepouceny delal

    kdyby byl ten editor tak snadno ovladatelny, jak tvrdite, tak nebude jeho ovladani povazovano za kontroverzni a nemusel by existovat vubec tento clanek
  • 14. 4. 2007 22:46

    Petr Mach (neregistrovaný)
    Nespojuji, nikde jsem nic takoveho neuvedl.

    Nevim proc mi rikate, ze se nekteri uzivatele bez funkci. ktere nabizi jenom Vim, obejdou? To je snad samozrejme a nikdo tu netvrdi opak. Jiz nekolikrat jsem rekl, ze Vim neni pro kazdeho, je to profesionalni editor.

    Pokud jim zrcadlovka s obskurnim ovladanim nabidne neco co ostatnim ne a oni toho budou umet vyuzit a hodi se jim to, radi se to nauci. Ovladani Vimu neni slozite, pouze neni plne intuitivni, a to se tyka i ovladani zrcadlovek.

    A zase, proc mi rikate, ze pro nektere lidi nema pouzivani Vimu prinos? Vzdyt to je snad samozrejme a jiz jsem zde nekolikrat rekl, ze Vim neni pro kazdeho, je to profesionalni editor.

    Jak tu bylo receno, pro single mod (easy vim se jmenuje) se po instalaci objevuje nova ikonka, jestli to nekdo pouzije nebo ne je jeho vec. A zrovna tak nelze rict, ze by to nikdo nedelal.

    Ten editor je tak snadno ovladatelny, jak tvrdim, ale timto intuitivnim ovladanim nevyuzijete jeho potencial, k tomu je potreba se naucit pouzivat ho efektivne a pro tyto potreby vznikl treba i tento clanek.
  • 14. 4. 2007 23:47

    anonymní
    Vami opevovanou profesionalitu vam nikdo nebere.

    Neznamena to ale rozhodne, ze by jine editory a nastroje byly neprofesionalni, nebo jejich uzivatele nemohli byt ve svych oborech velmi kvalitnimi profesionaly.

    Stejne tak neplati, ze kazdy kdo pouziva vim jej pouziva profesionalne a jeho prace je efektivnejsi nez kazdeho, kdo jej nepouziva.
  • 15. 4. 2007 9:04

    Petr Mach (neregistrovaný)
    Proc mi tu zase rikate samozrejme veci?

    Ja nerikam ze jine nastroje nejsou profesionalni. Ja rikam, ze editory jinych nastroju jsou primitivni - maji primitivni ovladani. Ale neznam vsechno, treba tu je neco, co ma podobne pokrocile ovladani jako Vim. Proto jsem vyzval k uvedeni nejakeho editoru, ktere ma pokrocile ovladani a neni zalozen na VI nebo EMACSu. Kupodivu nebyl zadny uveden.

    Je samozrejme, ze kdyz nekdo neumi Vim pouzivat, tak v nem text needituje efektivne, a co jako? Kdyz nekdo neumi ovladat zrcadlovku, tak s ni nefoti dobre. Je to snad neco proti te zrcadlovce?
  • 15. 4. 2007 9:49

    anonymní
    protoze, z vasich vyjadreni (se slovy jako efektivne, primitivni, profesionalni) neni tak tak jiste, jestli s nimi souhlasite

    a o tom to cele je


    abych mohl (pro sve potreby) "efektivne" editovat ve vimu, musim se ho od zakladu naucit
    abych mohl (pro sve potreby) "efektivne" editovat v jinem editoru, ktery se drzi standardniho ovladani, nemusim se ho ucit od zakladu
  • 15. 4. 2007 18:09

    Petr Mach (neregistrovaný)
    Snažíte se složitě vysvětlit, že radši budete editovat neefektivně (pro vaše potřeby dostatečně efektivně), než byste se naučil používat Vim? V pořádku, to je vaše věc a nikdo proti tomu nic nenamítá.
  • 14. 4. 2007 22:17

    Franta Kučera
    Ty urážky na konci budu raději ignorovat :-) Ale:

    Vy zase spojujete intuitivní (snadné ovládání) a primitivní (málo funkcí).
    Oni totiž existují i pokročilé editory, které jsou intuitivní a snadno se ovládají.

    Notepad je intuitivní a primitivní. VIM je neintuitivní a relativně pokročilý.

    Ale takový Kate je intuitivní i poměrně pokročilý (v rámci své universálnosti) -- čísla řádek si mohu zapnout trvale, nebo jedinou klávesou a když nevím, tak si to najdu v menu (využiji intuici a odhadnu, v které části menu by to mohlo být. A světe div se, ono to tam fakt je :-)
    Když chci přejít na konkrétní řádku, stačí zmáčknout ctrl+g (nebo jinou, kterou si nastavím), nebo si to najdu v menu (aniž bych věděl, kde to je, tak jsem se napoprvé trefil do toho správného menu -- tomu říkám intuitivní ovládání).

    Když to shrnu: kvalita ovládání a množství funkcí spolu nesouvisí!
  • 12. 4. 2007 18:51

    bez přezdívky
    Jak jsem již napsal o kousek dál, pro mého otce, který počítač už přes 3 roky používá k jednoduchým věcem jako je posílání emailů a prohlížení webu, stále ještě standardní ikony ani standardní menu NEJSOU intuitivní. Navíc standardní ikony a standardní menu jsou naopak zoufalá argumentace proti VIMu, protože zkušený uživatel VIMu málokdy používá jiný textový editor. Kromě toho grafická varianta VIMu (GVIM) má jak standardní ikonky, tak standardní menu, včetně zápisu příkazů tam, kde byste v jiném editoru čekal klávesovou zkratku pro danou operaci.
  • 13. 4. 2007 13:36

    Franta Kučera
    Proč tedy pan otec nepoužívá VIM místo klikacích Office programů a poštu si nevyzvedává telnetem? Když jsou GUI aplikace tak neintuitivní?
  • 11. 4. 2007 15:17

    anonymní
    Pokud je neco intuitivni, je uzivateli logika toho jasna ihned na prvni pohled - intuitivne. Nepotrebuje si studovat v manualu, jakou to ma logiku, je schopen tu logiku velmi presne odhadnout ze svych predchozich zkusenosti.
    Kdyz je neco "intuitivni potom co se to naucite", tak to intuitivni neni :))

    A tu efektivitu budete merit jak? :)

    Posadite vedle sebe Biktopa s vimem a Frantu s Kate a budete soutezit, kdo rychleji opise text z papiru do TeXu? Nebo vy s vim a Franta s NetBeans budete delat v Jave desktopovou aplikaci s UI?
    Nebo pred oba editory posadite novacky a aniz jim cokoliv dalsiho reknete je pozadate aby napsali 1000 x ahoj? :)

    Proste pochopte, ze pro ruzne cinnosti s textem se hodi ruzne nastroje. A pokud chcete mit nastroj maximalne univerzalni, je to v pripade vim vykoupeno jeho ovladanim na ktere vy sice nedate dopustit, ale ne kazdemu pripada tak uplne "normalni".

    Verte, ze vetsina prace s textem je prave ono nabuseni textu (byt nekdy asistovane ruznymi pomuckami) a maximalne jeho mensi specificke upravy konkretne podle daneho typu textu (zdrojovy kod, formatovany dokument, ...).
    Proto mnoha lidem staci "blbe" a "neefektivni" editory a nijak vyrazne jim to nebrani v efektivite jejich prace.
  • 11. 4. 2007 16:43

    Biktop (neregistrovaný)
    Jenže to u vimu platí také. Jen je třeba pochopit základní logiku a naučit se pár základních příkazů, ty další už odvodím intuitivně. Jakmile toto pochopíte, tak zjistíte, že jeho ovládání není žádná zhůvěřilost, že je to velice fikané a příjemné a - ano, tak to prostě je - intuitivní. Jak jsem psal někde výše, pro mne je výpočet objemu rotačního hyperboloidu intuitivní operace, ovšem aby to tak bylo, musel jsem se naučit integrovat. Kdybych to neuměl, tak to vůbec nic intuitivního není a vlasy by mi asi vstávaly hrůzou, kdybych viděl, jak "složitě" se to musí počítat a co všechno k tomu musím umět.
    Jednou jsem za kolegu zaskakoval v univerzitě 3. věku v kurzu práce s PC. Jestli si myslíte, že "X" či "_" v rámečku okna, o různých "standardních" ikonkách ani nemluvě, jsou pro ty lidi intuitivní, tak se pletete. Intuitivní je to pro nás, kdo používáme počítač celý život. Ti frekventanti toho kurzu byli ale ve stejné situaci, jako jste vy s vimem. Museli se to teprve naučit.
    Efektivitu můžu měřit třeba tak, že počítám, kolik času strávím blouděním v labyrintu menu, abych docílil nějaké úpravy, a pak na to eventuálně rezignoval úplně a raději si to udělal ručně.
    A že se na různé činnosti s textem hodí různé nástroje je svatá pravda. Na editaci textu se nejlépe hodí nástroj zvaný editor :-) Což vim je a zatraceně dobrý :-)
    Ale já ostatním lidem ty jejich udělátka k prostému nabušení textu neberu. Jen říkám, že přestože se vim někomu může zdát nenormální, neintuitivní a tím pádem práce s ním nepohodlná a jeho použitelnost omezená, tak tomu tak není. Když jsem poprvé v životě uviděl vi, tak jsem si řekl "proboha co je tohle za šílenost? To je nějaký vtip?". Pak mi kdosi řekl, že jediný editor, který v životě potřebuje, je vim. Považoval jsem to za další vtip až do chvíle, kdy jsem viděl, jak v tomto editoru ten člověk píše program. Nestíhal jsem sledovat, co se kde mění, kurzor skákal z místa na místo, po několika ťuknutích se dva řádky přesunuly z jednoho místa na druhé, po dalších pár ťuknutích se všechna písmenka ve slově změnila na velká, dalších pár stiknutí a všechna "." ve funkci se změnila na "->", syntaktické zvýraznění samozřejmostí. Pak bylo zapotřebí změnit jakýsi skript - stejný editor, opět syntakticky zvýrazněno a opět pár problesknutí obrazovek, šmik, fik, hotovo.
    Za cenu toho, že není třeba učit se pracovat s 10 editory, ale stačí perfektně zvládnout jeden, to není špatná volba.
  • 12. 4. 2007 15:20

    anonymní
    Verim, ze pro castou editaci (upravu) obecneho textu, kdy clovek presne kvantitativne vi co chce kde zmenit a co kam presunout je skvely, kdyz se ho nekdo dokonale nauci.
    Ale je to prave vykoupeno tim velmi "silenym" ovladanim. To je taky to jedine, co mu vytykam.
  • 11. 4. 2007 19:25

    bez přezdívky
    Pokud je neco intuitivni, je uzivateli logika toho jasna ihned na prvni pohled - intuitivne.

    Pro mého otce (56 let) například ani po zhruba 3 letech používání počítače k jednoduchým věcem jako je stahování obrázků z Internetu a psaní emailů není intuitivní, že po kliknutí pravým tlačítkem myší se objeví nějaká kontextová nabídka, že na tlačítka se kliká jednou ale na soubory a složky dvakrát nebo že když v OO.o Impress vybere obrázek z prezentace a dá Upravit/Kopírovat, tak ho pak může vložit do malování a uložit na disk jako samostatný soubor.
  • 11. 4. 2007 21:39

    anonymní
    OK ale vim zvlada? :))