Tenhle příspěvek je snad delší než původní článek. Ale přelouskal jsem ho celý :-)
"prostě chtějí dostat z jednoho místa na druhé" Tohle mi přijde jako dost důležité, počítač je jen prostředek k dosahování nějakých cílů. Musí být užitečný a užitek z něj musí být vyšší, než moje úsilí, které do toho vkládám. Jinak je to jen krám, který mi zabírá místo na stole.
Potřebuji nastavit firewall? Prostě použiji kvalitní grafický nástroj pro vytvoření pravidel a konfiguračního souboru. Nebudu se muset učit nějakou syntaxi konfiguračního souboru (a také se vyhnu chybám z nepozornosti) a tím ušetřím drahocenný čas. Takto ušetřený čas můžu věnovat přemýšlení o tom, kde budou jaké zóny, jak rozdělím počítače do podsítí a podobným důležitostem. A nebo prostě ve volném čase půjdu na procházku ven nebo do hospody nebo budu flamovat v internetových diskusích :-)
Prostě upřednostňuji obsah nad formou, není nejdůležitější, kde se píše jaká závorka, není důležité umět 1000 klávesových zkratek, ani není důležité, jestli dokáži zeditovat soubor za 5 nebo 8 vteřin. To je jenom taková opičí práce, důležitější je ta podstata, inteligentní člověk stráví třeba i hodiny analýzou problému a přemýšlením. Ale konkrétní implementaci napíše třeba v řádech minut.
Můžu třeba studovat hodiny příručky k TeXu*, nebo můžu stejný čas věnovat studiu literatury o typografických pravidlech a sazbě. V prvním případě se naučím, jak napsat pár příkazů, v druhém případě se naučím, jak by měl dokument vypadat a vysázím ho třeba v nějakém intuitivním editoru (tím není myšlen MS Word**).
*) zrovna ten TeX není asi nejlepší příklad to tohoto flamewaru. Protože já sám používám LaTeX a ve spojení s dobrým editorem je práce docela intuitivní. I když ne úplně dokonale, protože občas musím hledat v manuálech a návodech. I když psát to v TeXu a ne LaTeXu by asi bylo utrpení, takže je ten příklad vlastně docela na místě :-)
**) Jen tak mimochodem: i ve Wordu se dá "vysázet" jakž takž vypadající dokument. Jen to dá možná víc práce. Protože LaTeX sám o sobě dělá docela hezké dokumenty. Kdežto Word sám od sebe nedělá nic a když je uživatel prase a nepoužívá styly, tak je výsledek tragický.
GUI může být geniálně navržené a i hromadné operace v něm budou záležitost na jedno dvě kliknutí. Stačí aby programátor nebyl lempl a při vývoji přemýšlel.
S tím lze obecně souhlasit a myslím, že dobrých návrhářů GUI pořád máme dost málo. To ale nemění nic na tom, že zrovna vývojáři jsou pořád lidé se svébytnými požadavky, se silnými názory (viz všude kolem ;-)) a hlavně to nemění nic na tom, že je-li konfigurák třeba bashovským skriptem, přizpůsobí se potřebám v takové míře, že by si GUI stejně člověk musel předělat. Pěkné konfigurační GUI má z mého pohledu třeba Emacs. Sice není superergonomické, ale používá se slušně a přizpůsobuje se nově nainstalovaným modulům, neb se generuje automaticky. Samozřejmě to není nic proti možnostem konfigurace v ~/.emacs, ale člověk může používat oboje, ne? ;-)
S tím XML si moc nepolepšíte, pokud ovšem ten nástroj nebude fixovaný na schéma. Pak je otázka, do jaké míry bude flexibilní. Jen bacha na to, že lidé na tom nástroji budou poté závislí, protože slušně se XML konfiguráky ručně editovat nedají. Aby pak (nemaje alternativu) nenadávali na nástroj, který někteří z nich budou muset používat proti své vůli, protože by třeba rádi měli to rozhraní trošku jiné. Ale přeju hodně štěstí při vývoji, každý nápad si cením a třeba se to ujme. :-)