Vlákno názorů k článku Základní základy editoru Vim od PaD - Dostal jsem ke sprave cerstve nainstalovany server s...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 4. 2007 23:08

    PaD (neregistrovaný)
    Dostal jsem ke sprave cerstve nainstalovany server s gentoo. Prihlasil jsem se do konsole a chtel zeditovat nejaky konfiguracni soubor. Zjistil jsem, ze v systemu neni ani vi, ani vim...

    Prvni co bylo, byla instalace vimu a zmena defaultniho editoru z nana na vim. Takze i lide, kteri se programove snazi vyhnout vimu muzou lehce pracovat s gentoo :-)

    Ve vimu nejsem imho efektivni, bohuzel uz nemam cas si alespon 1x tydne cist co a jak se da ve vimu pouzivat lepe. K tomu jsem se dostal naposledy na skole, ale 90 % veci, ktere delam, delam vicemene efektivne. Pri cteni komentaru jsem is vzpomel, co prace mi drive dal jen blbej skok na radek. Ted to jsou 3 ukony. Prvni je esc, dale cislo radku a potom shift+g. Kdyz si vezmu, jak tata skace na nejaky radek ve wordu, tak ho lituji.

    Ja bych pouzival i gVim, ale nelibi se mi tam rozdily v ovladani. Ale pro lidi kteri neznaji vsechny prikazy, ktere chteji pouzit to je dobra volba. Menu je konfigurovatelne, takze si tam muze kdokoliv cokoliv pridat...

    Mame jsem do menu dal pouze to, co taxativne vyjmenovala. A vubec ji to neprislo divne. Takze povidani o tom, ze se neda s vimem pracovat neberu.

    PS: s vimem jsem zacal koketovat, co me zacaly brat krece do prstu pri klavesovych zkratkach v emacsu...
    PPS: jak by se resila editace na vzdalenem stroji pres ssh na nestabilni lince? Ja to resim pres screen + vim...
  • 10. 4. 2007 23:53

    Ash (neregistrovaný)
    Na řádek např. 10 skáču
    :10 enter
    šetřím si malíček (shift) a navíc řádky zůstávají v historii, což se může hodit. Je to samozř. jen alternativa stejně dobrá jako jiné.