replace
a tabulátorem doplním a ono to něco najde. A když zjistím, že to používám poněkolikáté, podívám se do nápovědy, jakou že to má zkratku.
Jo a ty výrazy jsou regulární, ne regulérní, bacha na to. To by nebyla regulérní čeština. :-)
Samozrejme ze to jsou take uzivatele. A to zrovna takovi, na ktere svym ovladanim linuxove nastroje (natoz ty "casem proverene") nemysli.
Ale copak oni sekretarka a manazer nebo cisnik* pouzivaji standardne pri sve praci vim a nebo vubec nejaky jiny plaintextovy editor?? Nehrajme si tu na politickou korektnost. Prohlasovat ve zdejsi souvislosti, ze kdo je sekretarka ten misto vim ma pouzivat kate, velmi zavani prirovnavanim tech clenu (v linuxove komunite obecne cenenych a nesekretarskych) profesi, kteri pouzivaji kate, k tem mene cenenym (sekretarskym) profesim.
*) Mozna tomu by se vim hodil - stacilo by mu 6i| esc a ma oznacenou dalsi rundu.{d}
a na dalších už jen .
. Každý si samozřejmě své nástroje vybírá podle své duševní kapacity a volného času. :-) Kdo nemá to první, ať si přichystá to druhé. ;-) Třeba takový programátor si hýření časem při používání primitivního editoru velmi často prostě nemůže dovolit.
No ano, a právě kvůli jmenovaným funkcím používám Emacs. ;-) Snad s výjimkou toho vizuálního návrhu, ale to už radši zaangažuju DSL, než abych si vymýšlel kreslítko.
Mimochodem, textovým editorem se občas edituje i text. Text, to jsou takové ty věci s odstavci. Člověk si občas všimne, že něco někde (s ohledem na logickou strukturu diskursu) chybí, tak to dopíše, pokud je něco jinde, než by to mělo být, tak to přemístí, pokud je tam něco navíc, tak to smaže.
A - světe, div se! - když tyhle operace zabírají člověku víc "strojového času", než je zapotřebí ("tahle najedu myškou na začátek, tááák, a teď to přetáhnu, a kde je ta ikonka na vzstřihnutí?"), tak to začne bořit do té doby souvislý tok myšlenek v hlavě. Čím méně intruzivní pro myšlení editační operace jsou, tím lépe pro zamyšleného člověka. A já tenhle vliv na sobě pozoruju docela dost, takže makra, makra, makra.
1) Je to rychlejší (méně pracné). Proč tedy plýtvat prostředky (časem programátorů)?
Jak říkám, to je sporné. U jednodušších věcí to možná bude rychlejší. Jakmile ale progrmaátor vyspěje a dialogy nakynou, nejsem si tak úplně jist, jestli situace bude v té době stejná. A já nejsem ochoten optimalizovat svoje postupy na "Hello, World". :-) Zajímavé, že třeba Petzold se na Visual Studio dívá skepticky. Člověk by čekal, že MVP si na Visual Studio stěžovat nebude. :-)
2) Kód týkající se GUI je oddělen (v NB ho má programátor zamodřený) od kódu týkajícího se "business logiky", obsluhy událostí, načítání vstupů...
To je argument? Jako že já jsem neschopný a nedokážu oddělit View, Model a Controller, tak to za mě musí dělat editor? MVC bez GUI editoru nelze?
3) až po mě přijde jiný programátor a dostane za úkol přidělat někam nové tlačítko, tak ho tam prostě přidělá. Nebude muset louskat kód a zkoumat, kde jsem použil jaký GridBagLayout. Prostě myší přidá tlačítko a zbytek času už se může soustředit na skutečné programování, na vlastní logiku programu
Ano, tyhle problémy přinášejí primitivní nízkoúrovňové jazyky. Víte ale třeba, jak svá GUI dělají v Adobe?
4) Netbeans ti vždycky nechávají možnost doplnit vlastní kód. Můžeš udělat základ v editoru a když se ti nebude něco líbit, klidně tam zbytek doplnit ručně vlastním kódem (což ale většinou není nutné).
To také není něco, co bych s DSL místo GUI editoru neměl. :-)
"Dnes uz to skoro nikoho nenapadne a vyuzivaji ty, ktere se nejlepe osvedcily a jsou zabudovany ve standardnich knihovnach."To je zajímavé, já měl pocit, že přesně takhle to není. :-) Dokonce jsem snad zaznamenal, že z nějakého SW (už nevím, co to je, ale něco velkého :-)) se teď snaží vývojáři vykuchat všechny ty redudnantní sorty, co jsou v jedné jediné aplikaci. ;-) A určitě to neplatí třeba o Ruby, má vlastní sort.
" " " u0022 quotation mark = APL & & & u0026A chcete je editovat tak, abyste ve výsledku získal záznamy:
map <leader>,quot " map <leader>,amp &Záznamů je 271. Takovouto věc nelze dělat "intiutivně" v žádném editoru. V některých editorech to dokonce nejde rozumně udělat vůbec. Důležité je, aby to šlo udělat jednoduše a rychle. Ve VIMu je to triviální záležitost. Proto se říká, že to je dobrý editor. Měřítkem není intuitivnost, ale možnosti (poměr cena-výkon). Samozř. i jiné editory umí makra, ale rozhodně jim intuitivně neřeknete třeba "smaž řádek až k nejbližšímu středníku". Máte-li ve vašem oblíbeném editoru stovku řádek s textem, a potřebujete promazat text mezi druhou hvězdičkou a třetím středníkem, nebude to intuitivní záležitost, pokud to vůbec půjde. Ve VIMu to jde a je to i velmi intuitivní, pokud znáte základy a koncept. Je to jako když se naučíte dobře řídit auto.
qqjlywhk<shift>pa <esc><shift>Imap<leader>,<esc>5ddq 270@q
S tím jazykem, to je vážně míněná otázka? Přinejmenším Lisp a Smalltalk takhle fungují desítky let. Myslel jsem, že za tu dobu si toho snad lidi stihli všimnout...? :-) Python a Ruby to taky umějí - prostřednictvím svých shellů, a Java má nějaký ten classloader, ale nevím, co všechno ten může předefinovávat.
Vim je editor textu, ne IDE. Kvůli IDE používám Emacs. Eclipse se mi zpočátku líbilo, ale vstupní bariéra pro psaní vlastních rozšíření mě odkopla zase zpátky. Asi jsem divnej. :-)
Hmm, zase ta refaktorizace. Někde jsem viděl nějaký pěkný článek o tom, jak automatizovat refaktorizování v Lispu pomocí formálních metod a pomocného jazyku. Koneckonců to není nic než trapná syntaktická transformace a pattern-matching stromů. :-D
Ale vždyť snad nemůžeme říct, že cokoli bez příkazového režimu je mizerné.
Příkazy, tlačítka, menu, klávesové zkratky, ovládání hlasem... to je všechno jen cesta, jak něčeho dosáhnout.
Bezprostředním cílem, kterého chceme dosáhnout, je vyvolání funkcí programu, a tím konečným cílem je dosažení nějakého skutečného výstupu (kvalitně vysázený dokument, napsaný program, nakreslený obrázek, perfektně vyladěný server...).
Mě zajímá GUI (a UI obecně) ve smyslu rozhraní mezi programem a člověkem. Bohužel v této diskusi ne na to dívá hodně lidí v mnohem užším smyslu bez širších souvislostí (vidí jen to nabouchání textu do souboru).
"To je pri vimaře jako tlustá kára na mizerných gumách." Vždyť nikde není psáno, že editor musí mít několik režimů a tisíce příkazů, důležité jsou ty cíle a širší souvislosti.
Svojí účast v této diskusi neberu jen jako zábavu (nad legračními příspěvky) nebo prudění vimařů, sliboval jsem si od toho (což bylo vzhledem ke zdejším účastníkům asi moc ambiciózní), že se tu rozvine i hlubší diskuse o uživatelském rozhraní obecně. Protože VIM má hodně zvláštní (nezvyklý) koncept ovládání a dost zarytých příznivců i odpůrců.
"podle mě prostě cpát do VIMu funkce navíc je často dost násilné"Autoři Eclimu očividně mají jiný názor. ;-D
Používám obojí, IDE i Vim. IDE používám pro vývoj v jave, protože javu tolik neznám a hodí se mi integrovaná nápověda.
Ovšem ve chvíli, kdy mám kostru hotovou, přichází na řadu vim. Ať už netbeans, nebo eclipse, obojí má zoufale neefektivní editor.
Ve chvíli, kdy vám někdo uvedl konkrétní případ, se kterým se ve své praxi setkávám denně, vy jste to smetl ze stolu s tím, že tohle je přece nesmysl a žádný programátor tohle používat nemůže. Což je blbost, programátor právě takovéhle věci používá denně (odsadit blok textu, zakomentovat celou podmínku if, i když je přes několik stránek kódu, smazat vše až po první výskyt libovolného znaku, abecedně seřadit a vyházet duplicity na řádcích až po první řádek začínající textem 'pepa' atd). A to vše vychází z kombinování základů, žádná expert usage.
Zkuste mě přesvedčit. Přečetl jsem celou diskusi a zatím se vám povedlo ve mě vyvolat jen úsměv.
1) A to má být jako přínos, že se běžné konstrukce (if, for, ...) píší v různých jazycích různě???
2) Kromě toho se v mnoha jazycích píší stejně/podobně. A to není jen tak pro nic za nic, to je proto, aby se člověk nemusel učit pořád něco od znova. Aby se mohl soustředit více na obsah (to, co programuje) než na formu (kde napíše jaké závorky)
Proto existují různé psané i nepsané standardy GUI a vůbec UI, aby usnadnili lidem práci s počítačem a učinili ji tak efektivnější. Jen si představ, že by se všichni chovali jako VIM, každý program by vypadal úplně jinak, zaváděl by zcela novou sadu zkratek a příkazů. To by teprve byla "intuitivní" práce s počítačem, že? A nebo taky ne. :-)
"1) A to má být jako přínos, že se běžné konstrukce (if, for, ...) píší v různých jazycích různě???"
Řeč je snad o "různých jazycích", ne o jazycích, které jsou téměř totožné (namátkou třeba C# a Java - rozdíly na úrovni syntaktického cukru). Už vidím ten imperativní for() v Haskellu nebo monády v Cčku.
"...soustředit více na obsah (to, co programuje) než na formu (kde napíše jaké závorky)"
A jsme zase u toho! Nejlepší je tedy používat jazyk, který má závorky jen jedny! Já to pořád říkám. :-)