Názor k článku Základy nasazení IPv6: od získání adres až po síť pro hosty od Filip Jirsák - Jednak na k tomu patří druhá část příspěvku:...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 10. 2023 16:51

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Jednak na k tomu patří druhá část příspěvku: zařízení uvnitř sítě domácnosti takový paket poslat nedokáže, protože ho router domácnosti pošle na svoji defaultní GW (router ISP)
    Nikoli, router domácnosti ho pošle podle své routovací tabulky. Pokud má ISP switch, do něj píchnutou bránu a do dalších portů zákaznické routery, nemá zakázanou komunikaci mezi porty na switchi a tohle celé je síť třeba 10.0.0.0/24, tak když někdo odkudkoli z téhle sítě pošle paket na 10.0.0.12, tak to v jeho síti půjde na domácí router, router najde v routovací tabulce záznam 10.0.0.0/24, zjistí, že je to soused v síti, přes ARP si adresu přeloží a pošle to na router jiné domácnosti.

    Nemá to tak každý ISP, ale jsou tací, kteří to tak mají.

    A jednak čistě pozorováním: kdyby se to dělo, tak by se o tom psalo a věděl bych o tom. Zato automatické skeny na všechno možné i nemožné na serveru s veřejnou IP mám furt.
    To je právě ten problém jehly v kupce sena. Když zaznamenáte denně 10000 útoků na veřejnou IP adresu, je snadné přehlédnout jeden útok na IP adresu „za NATem“. Jenže i ten jeden útok denně stačí na pořádný průšvih. I kdyby se takový útok odehrál jen jednou ročně, pořád to není něco, co lze přehlížet.

    A ono se to děje a píše se o tom. Snad u většiny útoků je mechanismus napadení popsán tak, že se útočník k cíli dostal přes jiné zařízení v téže síti. Ransomware? Dostal se na jedno zařízení ve „vnitřní“ síti a odsud se šířil na další zařízení v síti.

    NAT ISP, za kterým je někdo „schovaný“ spolu s neznámým množstvím dalších neznámých klientů, přičemž ta síť za NATem je nakonfigurována (klientovi) neznámým způsobem a konfigurace se může kdykoli změnit – takové prostředí může za bezpečné považovat jenom šílenec.

    Můžete namítat, že vy jste ještě za druhým, svým domácím NATem. Dejme tomu, že zařízením ve své domácí síti věříte. Ale nemáte za tím domácím NATem také hostovskou WiFi? A zařízením v té WiFi také věříte? Asi ne, asi ji máte oddělenou firewallem – a pak tu bezpečnost nezajišťuje NAT, ale firewall. Navíc tak to mají nastavené lidi, kteří vědí, co dělají. Drtivá většina domácností pouští hosty do své WiFi, a ani ta domácí zařízení bych nepovažoval za bezpečná.