Org-mode je duvod, proc poprve zhruba od casu RH 5.2 zkousim emacs. Nastesti alespon existuje evil.
A ted si predstavte, ze si muzete jeste stahnout plugin, ktery vam do org-modu synchronizuje gmail kalendar... Obousmerne. Ale nikomu ani muk...
https://www.youtube.com/watch?v=vO_RF2dK7M0
http://cestlaz.github.io/posts/using-emacs-26-gcal/#.W6SEGnYzaV5
Diky za dalsi super clanek. Zacal jsem po dlouhe dobe s vimem zjistovat, co ze na tom emacsu ostatni vidi.
Mel bych dotaz na autora (jestli jsem to pochopil dobre z minulych clanku a diskuzi, pouzivas hlavne vim), pripadne ostatni (kteri pouzivaji/znaji oba editory). Jakym zpusobem je vlastne oba vyuzivate? Nejak mi to nejde do hlavy takova zevrubna znalost obou editoru :-)
Ano, používám Vim už strašně dlouho, možná už 20 let :-) Celou tu dobu pokukuji po Emacsu; vždycky jsem mu dal na chvíli šanci, ale nějak jsme si nesedli. Po stabilizaci evil-mode a s org-mode to však začalo vypadat jinak, takže teď to střídám. V práci a na články Vim, ve volných chvílích Emacs. Ne kvůli samotnému editoru, ale právě kvůli org-mode a částečně gdb-interface.
jj taky pravda, díky za připomenutí. (GNU) Emacs si prošel dost zajímavým vývojem, pamatuju dost bouřlivé diskuze když se dohadovaly syncy mezi GNU Emacsem a XEmacsem, ale tam hrály roli osobní důvody, ani ne tak technické.
Vim - no uvidíme, kam se bude vyvíjet. Vlastně nejdůležitějším a nejviditelnějším forkem je neovim, který přináší dost zajímavé novinky.
Ja pouzivam emacs od te chvile, co jsem zjistil, ze diky evil-mode prakticky obsahuje vim. Kdyz clovek pochopi, ze emacs neni o klavesovych zkratkach (defaultni jsou prevazne silene), ale o tom, ze je to elisp machine a tudiz je to presne takovy editor, jaky si ho clovek udela, tak najednou neni problem pouzivat oboji.
a proc? resp. sice ty zkratky +- znam ale nejak objevne me to nepripadne, proste neco je malicko mnemotechnicke, ale zbytek proste napasovali nekam, kde bylo misto (M-x je treba fajn, strasne rychle se to pise, stejne jako C-SPC, ale jinak tedy nevim, ze by Emacs exceloval).
minimálně proto, že ta kniha hned na začátku radí přenastavit ctrl na caps lock. Radí používat oba alty, ctrl, shifty. Radí používat i-search pro běžný pohyb v textu. V ostatních editorech se hledání pro pohyb moc nepoužívá. Netvrdím, že je defaultní ovládání lepší než evil (nedokážu posoudit), ale není to tak špatné, jak se na první pohled může zdát.
FYI: opravil jsem odkazy na obrázky. Od screenshotu 28 byly posunuté o jedničku nahoru a poslední obrázek chyběl. Nyní by všechno mělo být OK.
Perfektní, děkuji. Emacs s org-mode používám už několik let. A stále se cítím jako začátečník :-) I tady jsem našel pár drobností, které jsem neznal.
Kdysi jsem začínal na ICL serveru, kde byl součástí "System V" nějaký editor SuperTED. Po přechodu na HP-UX jsme hledali v čem budeme programovat.
Narazili jsme tenkrát (bylo to někdy 199.) i na emacs, ale zdál se nám velký a pomalý. To bylo ještě v době, kdy 8MB paměti bylo hodně a rozepsaná zkratka "Eight Megabytes And Constantly Swapping" dávala smysl :-) . Ještě se mi líbí "Escape Meta Alt Control Shift".
Našli jsme si JED, který jsem hóódně přiohýbal a definoval vlastní klávesové zkratky (default má myslím právě emacs zkratky). Fungovalo to dobře, akorát byla vždycky práce, když jsem si ty úpravy kopíroval na jiný stroj - pak už i na Linux. Z dnešního pohledu vidím, že to byla zbytečná (i když to možná jinak nešlo) slepá ulička a po letech jsem zakotvil u emacs.
No a nový editor už nepotřebuju hledat, protože věřím tomu, že emacs je tak rozšířený, že se vždycky najde někdo kdo ten vývoj potáhne dál.