Děkuji za článek. Jen si dovolím poznamenat, že ta základní grafická knihovna je dost historická. Pokud se pokusíte dělat nějaké složitější grafy nebo se pokoušet o nějaký pěkný vzhled, tak to není nic pěkného.
Nováčkovi v Rku bych doporučil se rovnou naučit například ggplot2. Umí to víc, má to modernější syntaxi (lépe se pak čte co to vlastně dělá) a je mnohem silnější.
Souhlasím, nicméně je tu ještě aspekt, jak rychle se to dá naučit. Přehledně to shrnuje Paul Murrell ve své knize R Graphics. Stručně řečeno, základní grafika se dá naučit snadno a rychle, její možnosti jsou ale omezené. Lattice a ggplot mají mnohem strmější křivky učení. Na druhou stranu ale přidávají spoustu vlastností a výstupy jsou hezčí. Já jsem dlouho používal lattice, před asi dvěma roky jsem přešel na ggplot. Základní grafiku skoro vůbec nepoužívám.
Důvody byly dva: (1) Občas potřebuji udělat grafy s logaritmickým měřítkem na ose x nebo y v publikační kvalitě. Původní knihovna lattice takové grafy příliš nepodporovala. Časem se to zlepšilo, ale informace bylo třeba vyhledávat v diskuzních fórech a výsledný kód býval v některých případech delší. V ggplot2 je podpora logoratimckého měřítka na osách lepší. (2) Lattice je ušitá na míru jazyku R. Pokud vím, tak nikam jinam portovaná nebyla a pochybuji, že bude. Na druhou stranu ggplot2 je v R, Pythonu, Matlabu, webové knihovně Plotly, ... . Pro různé úlohy používám různé nástroje. Všudepřítomnost ggplot2 mi zjednodušuje život. Musím ale uznat, že v některých případech nevím, jak to v ggplot2 udělat. Pak bývá rychlejší oprášit starý kód v lattice, než prohledávat diskuzní fóra.
Já jsem se k nějakému rozsáhlejšímu používání ggplot2 nedostal, neb jednoduchý graf je v tom IMHO mnohem složitější, než v základní grafice, a cokoliv složitějšího je víceméně stejně složité všude. Krom toho podstatná část věcí, které potřebuji obsahu vlastní, řekněme, wrappery, které mě od ggplotu poněkud odstiňují.