To samozrejme vsichni vime i bez teto diskuze, dokonce vsichni vime, ze stejne zbytecni je i vladni CSIRT tym a nakonec i NBU. Ale zase abych to neprehanel, znami tech nahore, znami znamych i znami co znaji zname potrebuji nejaky teply flek a pokud trochu rozumi informatice, proc ne treba pri tvorbe kyberzakonu.
Suhlas. Na to, co tam popisuju nieje potrebny zakon ale pravidla (predpisy) platne pre statne urady.
Ak im ide len o statnu spravu, tak je to zbytocnost.
Mne to pripada, ze chcu dostat do zakona to aby si po "velkej" museli zo zakona utriet r*ť.
Urcite aj teraz je v nejakom zakone napsiane ako ma statna sprava pristupovat k bezpecnosti jej samotnej. To si myslym, ze staci.
Aj tak to moze byt len vseobecny zakon, lebo technologie a sytuacia v IT bezpecnosti sa tak rychlo meni, ze za chvilu ten zakon a jeho predpisy budu zastarale.
Mě tak nadbytečný nepřijde. Internetové spojení mezi různými institucemi zajišťují soukromé firmy a pro případ nějakého rozsáhlého útoku je vhodné, aby stát nad těmito spojeními (nikoliv celými firmami) mohl převzít kontrolu a spojení tak udržet. Samozřejmě to lze řešit i třeba tak, že si stát postaví vlastní celorepublikový intranet, ale to by IMO bylo dost velké mrhání peněz.
Můžete to přirovnat třeba ke stavu nouze, jehož vymezení pro kybernetiku skutečně dost chybí. Samozřejmě je důležité zákonodárce hlídat, aby to nic jiného než kybernetická obdoba stavu nouze nebyla.
Me prijde, ze clovek ktery plkne neco takovyho by nemel mit pravo na zivot ...
Mam neodbytny pocit, ze malo pracujes a tudiz tatu pronasis maly zisk ... bylo by tudiz treba te poslat na nucene prace ... a stat by na to mel mit pravo.
A co stat ... co teprve soukrome firmy ... trebas tvuj zamestnavatel by mel mit pravo ti naridit (bez naroku na odmenu) pracovat 24/7 ... dokud nepadnes mrtev ... proc ne ... a samo, pokud mu provider nedoda net ... mel by prece zcela automaticky prevzit jeho inftrastrukturu a net si zajistit ...