Souhlasim snad se vsim, co autor napsal.
Sam se nekdy divim, co jsou lidi schopni
provadet za myslenkovou jogu, aby
realitu prizpusobili sve predstave.
Ja to sice zazil z druhe strany, ale
davam k lepsimu, kam az se da jit:
1/ prohlasil jsem, ze pouzivam linux,
nacez bylo nadneseno, ze mam urcite
i windows
2/ na odpoved ze ne, ponevad je
nepotrebuju, jsem byl oznacen jsem
byl zasypan seznamem veci, co
linux neumi
3/ pote, co jsem zacal omyly vyvracet
jsem byl oznacen za fanatika
4/ po porhlaseni, at kritizuji neco,
az to vyzkousi, se ze me stal
fanatik, ktery ostatnim nuti linux
to vse jen proto, ze jsem prohlasil,
ze by se mi v nem lepe pracovalo
---
To neni nejak kritika zastancu windows,
jen ilustracni priklad, ceho se
vystrihat, a jak muze clovek v dobre
vire nekomu poradit byt oznacen za
fanatika.
bohužel i tak to je. Pokud pomonu ty, kteří umí jen říci, že něco je na nic, pak v poslední době mám spíše pocit, že bojovnější a fanatičtější jsou spíše zastánci Windows.
Možná, že to má i logické opodstatnění. Zapřemýšleli jste třeba nad tím kolik lidí pracující s Linuxem neví vůbec "níc" o Windows a kolik lidí pracujících s Windows neví
"nic" o Linuxu?
Dost často si třeba i v těch zmiňovaných skupinách na živě všímám, že spousta jinak i poměrně dobře argumentujících jedinců má velice krátkozraký pohled na svět a také žijí uvnitř svých dogmat. Vemte si už jen takovou věc, že Windows podporuje více hardware než Linux což je myšleno jako, že Linux podporuje podmnožinu HW, které podporuje Windows. Ti lidé si vůbec neuvědomují, že Windows nemají a možná ani nikdy nebudou mít podporu pro
architektury počítačů založených na procoseroch SPARC, takže třeba podporu pro SBUS by tam člověk samozřejmě nenašel, nebudou mít podporu pro logické partice vytvářené zOS na IBM mainframech apod.
Nicméně nedomnívám se, že problémem je operační systém samotný. Já nyní píšu z prostředí Windows2000 a kdyby se mi neodmitnula spustit IE tak bych nepoužil ani tu Mozillu. Nemám proč. Myslím, že od Windows2000 Microsoft kvalitu OS značně zlepšuje a třeba doma nemám důvod toužit po něčem jiném.
Nicméně to neznamená, že se mi libí obchodní praktiky Microsoftu, jeho monopolní jednání, PR, které umí opravdu nadzvednout (inovace je to až když to implementuje Microsoft) atd. To jsou věci, které s tou technickou stránkou nemají co společného a myslím, že pro řadu lidí jsou právě ony tím zdrojem nenávisti. Výsledek pak vidíte včetně všech "nezbytných" projevů.
Mimochodem i v článku je vidět a cítit negativní emoce vůči Microsoftu. Myslím si, že řada lidí za fanatismus považuje už přepis slova Micro$oft :-). Nicméně ten přepis nevyjadřuje technické hodnocení produktů Microsoftu, ale vztah Microsoftu k okolnímu světu :-)
Ale pokud člověk nechce vypadat jako fanatik, používat by ho neměl.
Pokud jde o to co Linuxu škodí, jsou to opravdu Ti, kteří
o něm moc neví a s naprosto jistotou ho doporučují všude.
Ono vůbec zobecňovat něco hodně zavádějící. Např. tvrzení, že se Linux nehodí na desktop (ať už je to z jakéhokoliv důvodu) bývá myšleno do domícností, malých, středních nebo velkých firem? Státních institucí, informačních stánků na ulicích nebo kde?
Další věcí, ale je IMHO velká snaha napodobovat Microsoft. A to technicky i PR atd.
"Micro$oft" jsem v clanku pouzil s lehkou ironii, normalne to vetsinou nepouzivam. Abych byl MS vytoceny tak, ze jim "nemuzu prijit na jmeno", se stava jen obcas. Lehce ironicky osten byl zamiren na ty, kdo jsou Microsoftem vytoceni neustale, takze mu na jmeno nemohou prijit nikdy. Komoleni jmena neni moc dobry zpusob argumentace ;-)
"Windows maji lepsi podporu hardware!" a "Linux se nehodi na desktopy!" jsou presne to, cemu rikam hesla na manifestaci. Z druhe strany by se dalo citovat treba "Linux je bezpecnejsi!" a "Linux je zadarmo!". Ona ta hesla castecne plati - kdyz se vezme jen nejaky vyznam, prumer na nejake vybrane skupine, trochu se zobecni...
Souhlasim a zopakoval bych, prilisne zobecnovani je zavadejici.
Zrobna teď jsem narazil na jednu takovou učelovou lež Microsoftu:
"Bohužel může být tato funkce zneužita hackerem k nabourání vašeho počítače, a tak nejen experti z FBI, ale i samotný Microsoft, varují před jejím používáním.
I přes to jsou, podle vyjádření tiskového mluvčího Microsoftu, Windows XP nejbezpečnějším OS všech dob"
viz. http://www.linuxworld.cz/lw.nsf/page/493BCFF5617A73A4C1256B2F0074B3A6
To pak člověk opravdu neví co má dodat. Mali brečet, vykřikovat nebo obviňovat. Bohužel ani vysvětlovat nemá cenu.
Pro odlehceni:) Je to uz delsi dobu, casy to skvele, kdy Billovo prohlaseni o 640kB RAMeti, ktere by mely stacit kazdemu, jeste nebylo tak vtipne. Objevil se textik, parodie na PR oznameni Microsoftu, ktery ohlasoval prechod od nazvu Microsoft na Moft. Cely krok byl motivovan laskou k uzivateli a k uspore jeho uloznych kapacit:)
Kazdopadne diky za perfektni clanek. Jedinou vytku, kterou si neodpustim, je nezmineni jisteho aspektu v dane problematice. A to, ze mnohdy je diametralni rozdil v mluve v zavislosti na tom, ke komu clovek mluvi. Kdyz se bavi dva odbornici a neminim tim ty z novin, ci televize, tak pouzivaji terminy, ktere jim presly do krve, aniz je povazuji za hanlive. Misto pocitace poč, pekac, ci plecka, apod. Teprve kdyz svou hantyrkou mluvi s nekym, kdo ji neovlada, muze byt tato mluva vnimana jako hanliva. Diky tomu, ze povetsinou uzivatele Windows jsou stran praxe a IT vzdelani nekde uplne jinde nez Linuxovi geekove, nerdi a hekři:), velmi casto dochazi k zmateni pojmu i touto cestou.
Zajimave je i to, ze jsem snad nikde nenarazil na komoleni *xovych nazvu. Je to nedostatkem fantazie mezi lidem, ci tim, ze sprymari o nich ani nevedi, nebo proste vseobecnou uctou? Kdo vi.:)
Omlouvám se těm, komu chybí interpunkce. Ehm, také považujete háčky a čárky na počítači za lumpárnu a komplot? Kdo kdy slyšel o háčkovaném URL, či čárkovaném C++. Proč nikdo nevyšel do boje na obranu ASCII před útokem všemožných znakových sad?:)
> Zajimave je i to, ze jsem snad nikde nenarazil na
> komoleni *xovych nazvu. Je to nedostatkem fantazie
> mezi lidem, ci tim, ze sprymari o nich ani nevedi,
> nebo proste vseobecnou uctou? Kdo vi.:)
ale jo, co třebas
Solaris -> Slowlaris
HP-UX -> HP-SUX
AIX -> AIDX
Lidi toho vymysleli už hodně a to co jsem zmínil
IMHO komolené docela je :-)
jinak. viz. http://www.science.uva.nl/~mes/jargon/
No to opravdu je, a mooc pekne:)
Nicmene to pouzivaji spise lide z branze. Kdo je na AIXu, ten si ho nejak pojmenuje, stejne jako ostatni si komoli svoje systemy. Ja mel na mysli spis komoleni nazvu *ixu ze stran utocicich Windowsaru:) Tez lide rekneme protiWindowsovi takovato komoleni v diskusich prilis nepouzivaji.
Po pravde receno, bylo by dost divne, kdyby takove hitove komoleniny nikoho nenapadly, ale do "boju" se IMHO moc neprosadily:) Na druhou stranu konferenci a diskusi je tolik, ze jeden nikdy nevi:)
Stalo se mi neco podobneho. Stahoval jsem si nejaky CDsa s OSama (distribuce - Linux, FreeBSD). Na otazku co si to taham povidam, ze OS FreeBSD.
Bylo mi sdeleno, ze tento operak dotycny vubec nezna, ale ze to nema smysl to zkouset protoze to nema podporu hardware, a ze nez to rozchodim... On ze ma Windows a je spokojeny. Tomuhle rikam wokenni fanatizmus..