Stát to může roztlačovat, podporovat, propagovat, dotovat, být připraven, ale služby státní správy musí poskytovat na tom, co používají občané ať už se to někomu ze státní správy líbí nebo ne a nezávisle na důvodech proč to tak je. Tady není vůbec co řešit.
Jakmile bude mít ke svým službám řekněme 1 % přístupů z IPv4, pak může ten přístup zrušit. (Ale i to je, mimochodem, pořád 100 000 lidí. Jedno krajské město.) Ale do té doby je ten poslední, co by měl v tomhle ohledu cokoliv vynucovat na občanech. Státní správa není soukromá firma.
A ne, srovnání s televizí neobstojí, to je narozdíl od povinného kontaktu s úřady potřeba zbytná.
Ne. S takovou se to nikdy nikam neposune. Když není tlak na posun z dola, musí být z hora. Druhá možnost je, že by stát ISP direktivně zákonem nařídil, že např. od 1.1.2026 musí povinně poskytovat IPv6 konektivitu, jinak přijdou o licenci.
Já bych třeba šel ještě dál a třeba každému člověku co nově dosáhne plnoletosti bych povinně zřídil datovou schránku bez možnosti zrušení - protože ta schránka by byla defaultní a jediný způsob komunikace s úřady, už žádné stohy papírů.
protože ta schránka by byla defaultní a jediný způsob komunikace s úřady, už žádné stohy papírů.
Nejdřív je potřeba státní správu digitalizovat. A digitalizovat vůbec neznamená udělat z papírových formulářů digitální. Stohy papírů ukazují na nějaký problém samy o sobě a nahradit stohy papírů stovkami datových zpráv vůbec ničemu nepomůže. Takže digitalizace znamená současně udělat kompletní reformu celé státní správy.
Tenhle konstrukt je kardinalni blbost... Ne, stat nemusi podporovat archaicke technologie jen proto, ze tu existuje nejaka skupina lidi, co pokrok odmita. Zrovnatak se nemusi podporovat tuzka a papir nebo platby v hotovosti. Aneb jsou veci, co naklady na chod statu akorat zvysuji - papir pak urednik nekam prepisuje, i prace s hotovosti ma svuj nejen byrokraticky overhead.
Unika mi, co vas na IPv6 tak stve - neumite s nim? ;-) No tak nefusujte do IT a jdete treba ridit tramvaj. A nebo se smirte s tim, ze IT je dynamicky obor, kde je potreba se stale ucit. Zastanci udrzovani IPv4 pri zivote jsou typicky lide, co se jednou neco kdysi davno (snad) naucili a pak uz jen doufaji, ze to metodou copy-pasta doklepou az do penze...
Ne tady nejde o lensot se neco noveho ucit.
Ale o to ze stat ne ma upirat sve sluzby obcanum, stat je tu pro obcany.
Takze pokud to che resit ma to resit pres CTU a ne pristupnosti ke svejm sluzbam. BTW navic resis jen pristup z CR, ale co kdyz chci pristupvoat treba z Vetnamu nebo Australie?
Tenhle pohled Filipa a statu je dost uzkoprsej. A zase se caka voda jen ve svem ribnicku (CR). Vubec se neresi co svet. To ze Francie ma 70% nebo kolik je celkem nezajmave, protoze to neni jediny stat na svete. Nebo jak CR zatlaci na ostatni aby bylo vsude aspon 80%? Nijak proste budes mit problem cokoliv resit mimo uzemi CR.
Stat ale zadne sluzby neupira. Ale kdyz pouzijeme paralelu s prepazkami, tak ty take nemate na kazdem rohu. A s IPv4 versus IPv6 to je podobne. Sluzby statu budou zpristupnene jen po IPv6 - ale to neznamena, ze vam tu sluzbu nekdo uprel. Stejne jako nemuzete dovozovat upreni sluzby statu jen proto, ze ve vedlejsim baraku nemate treba pracovni urad a musite kvuli tomu dojet dojet do nejakeho mesta.
Aneb proste si najdete poskytovatele sluzeb, co vam dostupnost sluzeb statu po IPv6 bude schopen zajistit. Hlasujete ciste jen svou penezenkou. A dnes uz je legislativa v tomhle smeru pomerne volna - poskytovatele muzete vymenit uz za mesic. A pokud si lidi v honbe za internetem za dve stovky zvoli levneho poskytovatele, co IPv6 neumi a kasle na to, pak samozrejme ten podil bude nizky. Ale to je jejich volba - to neni chyba statu.
Neni to jina prepazka, analogie zde nejde pouzit.
"Aneb proste si najdete poskytovatele sluzeb, co vam dostupnost sluzeb statu po IPv6 bude schopen zajistit. "
Jako jasne ja se nekde v cizine budu doprosovat, kdo zrovna doda nejakou sluzbu ci kvuili tomu resit vpn. nebo nejakou jinou obskurdni cestu. Protoze nejakej bananistan se rozhodl ze IPv6 je davno adaptovano dostatecne.
Analogi by byla jako kdyby mi stat rekl ze mohu prijit (v urcitiych situacich dokonce musim), ale cestu jsme zbourali protoze se k nam da seskocit padakem.
No kdyz budete v cizine, tak to s dostupnosti fyzickeho uradu budete mit jeste horsi - ono konzulatu v zahranici je o dost min, ze? Tak jeden, obcas dva... na cely stat ;-) A nikdo vam tam dopravu k tomu uradu zajistovat nebude. Taky muzete byt v cizine v mistech, kde se ani rozumne nepripojite nikam - jednoduse proto, ze tam ani neni zadny signal. A ano, v nekterych zemich je naprosto bezne mensi pokryti i mobilnim signalem v mistech mimo obydlena uzemi... takze si ani nezavolate, pokud nemate v batuzku satelitni telefon, kdyz jsme u tech "obskurdnich" cest.
Je fakt, ze treba mobilni operatori se uz pomalu zacinaji probouzet, O2 ma, aspon myslim, IPv6 delsi dobu, Vodafone od lonskeho podzimu a jednou ho mozna zavede i T-Mobile. Se statem clovek nepotrebuje komunikovat zase tak moc, takze by nemel byt neresitelny problem se treba pripojit pres mobil, vyridit stat a pak se vratit na svou IPv4 pripojku.
Schopnejsi uzivatele to mohou resit treba nejakymi tunely.
Co se tyce honby za poskytovatelem za 2 stovky, tak to nemusi byt uplne pravda, i spousta relativne drahych poskytovatelu IPv6 ignoruje nebo ho nabizi treba jen pres tunel, coz si bezny clovek nemusi umet nakonfigurovat. Pokud nechceme pripojeni pres mobilni site nebo satelit, tak navic mnohdy nemame zadny velky vyber poskytovatelu, kdyz nepocitam, ze by se kvuli pripojeni clovek stehoval.
T-Mobile by mel byt letos nekdy do leta. Aspon je to prislibeno :-) A jinak ciste v obecne rovine, kazdy hlasuje svou penezenkou. Na tunely bych se v roce 2024 vykaslal, tohle reseni bylo cool & in pred deseti-patnacti lety. Argument "pokud nechceme" sam o sobe o nedostupnosti IPv6 nerika nic, to uze jenom obycejna vybiravost spotrebitele ;-) Samozrejme ze vsichni ti, co mluvi o "problemech" se stydi byt konkretni - takze mesto a operatory, co ziji sto let za opicema se jmenovat boji :-)
V mem pripade vykaslat se na tunely znamena vykaslat se na IPv6. Fakt je, ze by se na nej zatim vykaslat dalo.
Patrim k lidem, kteri maji na vyber nekolik moznosti dratoveho pripojeni, coz neni zdaleka bezne. Problem je, ze to, ktere je nejlepsi v rychlostech je nejhorsi z pohledu IPv6 (pouze tunel). ADSL je na tom s IPv6 vyrazne lepe, ale "az" 20mbitovy upload opravdu nechci a to stejne v blede modrem plati pro kabelovku. Paradox je, ze by ani nebylo treba priplacet, spise je ADSL (zalezi na poskytovateli) i kabelovka o neco levnejsi.
Abychom si rozumneli, ja osobne mam tunel od poskytovatele pripojeni a IP adresy jsou z jeho pridelu, z tohoto pohledu je to podobne, jako bych mel od nej nativni IPv6, ale to bohuzel neumi.
U tech verejnych poskytovatelu, zejmena tech zdarma bych mel vetsi strach z nejakeho blokovani, tam mohou byt problemy castejsi. Jak agresivni v tom bude stat, si netroufnu odhadnout. Rad bych samozrejme doufal, ze za 8 let bezne nebudeme podobne veci resit, protoze bude bezne mit nativni IPv6.
Vyjimkou samozrejme mohou byt lide, kterym nestaci 18 trilionu adres (pokud i za 8 let bude znacna cast poskytovatelu trvat na tom, ze 18 trilionu staci kazdemu) a pujdou cestou nejakeho tunelu, ktery umoznuje vice bloku.
Ted IPv6 prilis nepotrebuji, protoze vpodstate vse jede v IPv4 (lecos dodnes dokonce jen na IPv4), takze treba VPN resim pouze pro IPv4 (pro IPv6 s jedinnym /64 blokem to ani neumim). Pokud v budoucnu budu potrebovat IPv6 VPN, tak mozna skoncim u nejakeho verejneho tunelare :-)
A tak existuji - rekneme tak trosku suboptimalni obezlicky, jak i s jednou /64 prezit. Aneb NAT/PAT funguje stejne na IPv4 i na IPv6, Linux to normalne umi - ale samozrejme se vytraci to kouzlo, ktere to ma s globalnimi adresami vsude. Ale resitelne to nejak se skripenim zubu taky je. K tomu mate i RFC definujici adresy pro vnitrni pouziti...
Dostupnost sluzeb vsemi moznymi prostredky je sluzba obcanovi. Vetsina poskytovatelu internetu tady v US ma IPv6, presto stat poskytuje sluzby pres IPv4, IPv6, postu, email, telefon, prepazku. Vis proc je CR v oblasti technologii v zadely? Protoze se zavadeji podobne rychlokvasne nesmyslne narizeni misto stabilniho podnikatelskeho prostredi.
No, zrovna v US se uz houfne vypinaji 2G/3G site. Takze mistni fnukalisti s obstaroznimi mobily by tam take rychle zaplakali, ze? ;-) A pohreb (decommissioning) IPv4 ma ve svych strategickych cilech USA take.
> Jakmile bude mít ke svým službám řekněme 1 % přístupů z IPv4, pak může ten přístup zrušit. (Ale i to je, mimochodem, pořád 100 000 lidí. Jedno krajské město.)
A co třeba lidi s Windows 98, XP a podobně?
Podle této logiky by státní weby stále měly podporovat věci, jako SSLv3 a být kompatibilní s MSIE 6...