To zpomalení wifi se dá taky omezit zvýšením rychlosti na které se ty broadcasty vysílají. Na místě hustě pokrytém APečkama nemá smysl to mít na minimu.
Taky je možné nastavit AP tak, aby ty broadcasty neposílal jako jeden broadcast minimální rychlosti, ale jako unicast pro každého připojeného klienta zvlášť tou rychlostí co se používá pro bežný provoz. Mám pocit, že OpenWrt to dělá ve výchozím nastavení. Pokud je ale těch klientů hodně, tak se to nevyplatí.
cell_density v openwrt je vychozi 0, urcite je tam oproti defaultum jeste prostor pro posun smerem k vyssimu rate :-) Jediny je defaultne vyply jsou legacy_rates.
Je to přesně tak. Taky mám dojem, že OpenWRT má někde v kódu pro bridge patch, který překládá multicastový provoz do unicastového (jen na vrstvě ethernetu, IP zůstává stejné). Kontrola na Turrisu Omnia ukázala, že patch tam skutečně je a funkce je zapnutá pro všechna Wi-Fi rozhraní:
root@omnia:~# cat /sys/devices/virtual/net/br-lan/brif/wlan*/multicast_to_unicast 1 1 1 1
Vzhledem k tomu, že broadcasty jsou skutečně obvykle pomalejší až tisíckrát, dává překládání multicastu do unicastu smysl v podstatě při jakémkoli realistickém množství klientů.
Tam je ale podminkou fungovani signalizace pres MLD - klient musi rict, ze o danou multicastovou skupinu ma opravdu zajem (i ti to tam pisou). Az pak se ten prevod na bridge vrstve dela. Ten usecase je primarne trosku jiny - cili to na klasicky streaming s plnotucnym multicastem, ktery posilas jen tem klientum, co ho fakt chteji...
Dela se jeste jeden multicast to unicast preklad - na mac80211 vrstve, to je jina feature s jinou motivaci a v podstate vse s ethertype ip/ipv6/arp ma prepsanou cilovou mac na unicastovou... aby to nebylo jednoduchy :-)