No, náhodou až na to tetování to nevypadá zase tak špatně a výsledku je dosaženo docela jednoduchou cestou.
Mohl byste prosím Vy, nebo někdo jiný ze zdejších kritiků napsat článek o tom, jak se to dělá správně? Nebo, jestli už takový podle Vašeho názoru dobrý článek existuje, můžete nám prosím poskytnout odkaz?
Dík.
Nejde o to jak, ale jestli. Jedna věc je vyretušovat nedokonalosti pleti, jako odstranit nějakou tu pihu atd., a něco jiného je přebarvit obličej jednolitou „pleťovou“ barvou, že pak vypadá, jako vylisovaný z plastu. Lidská kůže prostě má nějakou texturu a pokud ji odstraníš, tak je ta fotka na nic. Dobrá retuš odstraňuje nedokonalosti, ale zachovává přirozený a reálný vzhled.
Dela se to treba pres tento plugin, ktery umoznuje zachovat texturu pleti a zarovan odstranit nedokonalosti.
http://registry.gimp.org/node/11742
A tady je k tomu tutorial.
http://blog.patdavid.net/2011/12/getting-around-in-gimp-skin-retouching.html
Proč?
Protože se předpokládá, že "návody" dělá člověk, který je v daném oboru dobrý. Pokud se někdo snaží ostatním radit, a přitom daný obor neumí, tak je to přinejmenším úsměvné.
Vzorová fotka, co tu autor článku ukazuje, v podstatě dokazuje, že autor neumí - protože nedokáže rozeznat úpravu, která výslednou fotku zhorší a ještě ji prezentuje jako vzor.
Námitka: on by to v reálu neudělal takhle, ale lépe, toto je jen příklad neobstojí, protože není jediný důvod, proč by sem tedy nedal tu "reálnou fotku", na které to provedl lépe (vidět rozdíl být musí i na dobré reálné fotce, jinak by přeci nebyl důvod tu retuš dělat).
Zo skúseností môžem konštatovať, že takto kritizujú tí, čo v živote nič nedokázali. Určite nevedia poskytnúť ani jeden odkaz na podobný článok alebo na video-návod (napr. na youtube), ktorý sami vytvorili a tým prispeli aspoň niečím pre ostatných čitateľov.
Keďže sú profíci, zabralo by im len pár minút upraviť fotku podľa svojich predstáv a zverejniť tu odkaz, nech môžme porovnať výsledky. Ale na to proste nemajú čas, lebo celé dni prechádzajú rôzne fóra a len kritizujú a kritizujú... :(
Ja autorovi ďakujem za návod, a keď budem potrebovať "prispôsobiť" si skutočnosť, tak si návod opäť prečítam.
"Já také děkuji za tento návod a klidně bych se přimlouval za více dílů. Zatím v GIMPu dělám jen úplně základní věci, ale rád bych se naučil více."
K tomu se připojuji.
A k těm kritikům: jestli vidíte, že by šlo udělat něco lépe, nebo někdo něco neví jak by mělo být, měl by to být jasný signál pro vás všeznalé, aby jste se zapojily a vysvětlili nám ostatním jak se mají věci správně dělat. Určitě se s redakcí domluvíte a my ostatní se budeme těšit na další "kvalitnější" články o práci s GIMPem (a pod). Jinak jsou podobné kritiky jen přihlouplé výkřiky do tmy.
Osobně mám tu zkušenost, že při vaření hraje hodně roli cit. Pojem "špetka koření" může znamenat naprosto cokoli, co dodá jídlu požadovanou chuť a je to čistě jen o citu kuchaře. Pokud se mu utrhne ruka s kořenkou může být jídlo naprosto nepoživatelné. A to i přes to, že třeba postupoval podle návodu profesionálního kuchaře.
Mohu si chtít stlouct malou dřevěnou truhličku, podle návodu profesionálního truhláře. Udělám chybu při měření a jednotlivé díly nebudou pasovat. je to chyba návodu?
Váš příměr se zkaženým vejcem je naprostá hovadina, při vší slušnosti ;)
Pěkně rozebíráte ta srovnání. Zkuste se ale místo toho soustředit na to, co jsem jimi chtěl vyjádřit.
1. Nemusím umět něco udělat lépe (ani to udělat vůbec), abych mohl prohlásit, že je daná věc udělaná mizerně.
2. I když neumím danou věc udělat lépe (nebo ji neumím vůbec), konstatování o mizerné kvalitě není výkřikem do tmy. Je to upozornění na pravý stav věci.
Keci v kleci.
V kontextu tohoto tématu není kritizován výsledek, ale postupy. V tomhle vlákně se vyslovujeme pro to, aby vycházely dál další návody na postupy v GIMPu. Jestliže kritici neznají lepší postupy, je to jen hlasité ňafání nul, které mají chorobnou potřebu se projevovat a upozorňovat na sebe na úrok druhých. Jestliže znají, ale omezí se pouze na výrok "tohle je k ničenu" má to pro mě - jako pro čtenáře, zase nulovou hodnotu, a budu více vděčný autorovy článku za jeho - jak říkáte špatné - návody, které povedou ke kýženým výsledkům, než za tyhle prázdné žvásty o hovně.
Navíc jak jsem psal jinde, jestliže někdo vidí, že někdo druhý někde něco říká, píše hůře, je to šance pro něj aby to napsal lépe.
Kuchař je odpovědný za svou svíčkovou, stejně jako autor tutorialu za svůj článek. Svíčková i výsledná fotka v tutorialu jsou výsledkem postupu. A to včetně výběru surovin, způsobu focení a výběru fotky. Podobně jako vás kuchař nemůže učit vařit svíčkovou ze špatného masa, nemůže vás ani grafik učit glamour na mizerné fotce.
Souhlas, nemá cenu dál v této diskuzi pokračovat.
Jako navod je to fajn. To ze to vypadá jak to vypadá je druhá věc. Je jasné, že profíci používají komerční řešení a ne takový bazmek, jakým je GIMP. Na druhé straně, pro takové to domácí fotografování to stačí. Stejně ale doporučuji raději Photoshop Elements, stojí pár kaček a práce s ním je radost. GIMP programoval nějaký GUI retard, který nemá rád lidi :-)
Až na to, že na poslední verzi Photoshopu můžeš obvykle pod Wine zapomenout, nebo už to při vývoji Adobe kontroluje i podle poslední stable verze Wine? Všiml jsem si, že někteří slušní výrobci softwaru to tak dělají, ale ze zkušeností se stabilitou nativních aplikací od této firmy, o něčem podobném pochybuji.
S tím, že je Linux pochybný taky nesouhlasím, ovšem GUI Gimpu mi taky připadá dost nešťastně řešené(kdybych chtěl být sprostý, tak řeknu, že stojí za hovno). Takhle nějak jsem vnímal editory já, když jsem se je učil: Paint Shop Pro - po chvilce používání se v něm člověk krásně zorientuje, všechno je logicky uspořádáno, nejpoužívanější funkce hned na očích, ostatní dostupné na dvě kliknutí nebo zkratkou, věci jako úpravy obejktů nebo práce s vrstvami jsou intuitivní. PS - o něco horší přehlednost, ale vzhledem k tomu, kolik možností nabízí, je GUI zpracováno poměrně dobře, jen celkově práce s nástroji oproti Paint Shopu trochu drhne. Gimp - chaos, volby zahrabané v několika podnabídkách, neintuitivní ovládání, donedávna ještě nutnost přepínat mezi deseti okny. Než jsem se do toho trochu dostal, tak jsem se u toho pěkně navztekal. Možná je to jenom subjektivní dojem, ale nejhůř se mi pracuje právě s Gimpem.
Mi spise prijde divne, kdyz nejaka firma pouziva misto fortranu B++ a sve programy tak msrzi, ze vyzaduji neustale nasobky prostredku ;-))
Dale slibovali ze to bude rpo linux, ale tvrdi, ze neni zajem, to uzsuzuji z toho, ze neni zajem o AdobeAIR, ve kterem ma jednou PS bezet. Zajimave ovsem je, ze AIR 32bit nebezi na 64bit linuxu, je to divne, nevim jak to domrvili, asi nejake divne ABI ci co, ale vysledek je logicky, kdyz 64bit linux bezi skvele, vsichni na nej presli ;-))) ... a tim padem upadek pro AIR ... jen je mi divne, ze to adobe nedoslo ;-)))
No takze pochybne OS jsou spise Win se svym plovoucim API a MacOS-X s vybranym BSD s GNU ale vse na COCOA vrstve, aby se nedalo prenaset, ale co naplat, kdyz je SW pro nejaky OS, tak se na nem provozuje proste no ;-)
Jinak uz jste zkousl dto do windows barevny profil tak, aby zmenil cele prostredi ... mi se to nepodlo, profil jsem sice dal, ale nic jsem nevidel, ale kdyz jsem nainstaloval SW k sonde, tak to tam pak dal, ale Widle o tom nemely ani tuseni ... taky zajimava lahudka, ze by to nejak graficky fungovalo, musis se doinstalovat X dalsich SW ;-)))
Co je to profi ?, kdyz mam kalibracni sondu, tablet, studio ... tak si myslim, ze neco malinko o tom vim a rozhodne mam radeji GIMP nez photoshop, ale je pravda, ze na neco je lepsi, jenze to neco si ani nedokazete predstavit ;-)) ... GIMP je jednoznacne svetova 2jka, sice za PS ztraci mozna par let, ale to nutne nevadi.
Photoshop element skoro nic neumi, to uz radeji zoner pro ;-)), ale na GIMP nemaji ani jeden, GIMP je proste dobry a GUI mi vyhovuje.
No ja pro jednoduche upravy s gimpech mych fotek pouzivam tuhle stranku - http://www.gimpforphotos.com/ . Je to tam dost jednoduse vysvetleno i pro negrafiky.
Pokud fotime vic fotografii, muzeme za hodinu namichat omlazovaci krem a pak si usetrime praci v GIMPu:
http://ronja.twibright.com/retune/
Aspon me to funguje - jednou mi dokonce prislo ze vypadam na 16 let a ma plet je uz prehnane hladka :)
Zajimavy, nesel by ten navod trochu dodelat? Kde se daji v CR (v Praze) koupit ingredience? Na kolik nakonec vyjde trebas 100ml kremu? A proc jsou suroviny v retune.ods 2x, jednou zlute a jednou bile, pokazde trochu jinak? Ocenil bych trochu vic krok-po-kroku navod, takhle se asi neodvazim se do toho pustit, jinak bych o tom docela uvazoval... Ovsem kazdopadne diky za inspiraci!
Navod je stara verze. Suroviny by se mely nechat koupit v apatyce co umi michat masti prodava nejake ty rostlinne vonne oleje a tak.
Ja znam ceny v Zurychu tady jsou veci predrazene podle me kdyz ti spocitam cenu tak to asi vypovidaci hodnotu pro CR mit nebude.
Zkousel jsem ten odkaz davat asi na 3 fora o samo-domo kosmetice zatim nikdo neprojevil zajem proto jsem to nejak detailnejc nerozepisoval.
Jinak ty veci co jsou podle WHO Pharmacopoeia to musi mit nejake ty vetsi lekarny v kazde zemi povinne. Podle me lekarny ve velkych nemocnicich by to mohly jistit (nevim jestli v CR jsou jeste - v jakem stavu je tam ted zdravotnictvi?)
V nejhorsim se to da urcite objednat nekde na netu ale idea meho kremu bylo prave aby se na netu nic objednavat nemuselo a vse se mohlo koupit v "normalni kamenne lekarne"
http://ronja.twibright.com/po_tahu.jpg
To jsem nedelal GIMPem ale mym simulatorem vizualni mozkove kury.
Nejdrive zvyraznime vrasky, bedary, nezity, supinatost, rozpraskanost a vysusenost kuze zvysenim jasoveho kanalu nejvyssiho detailu 5x. Pak zvyraznime nasolabialni ryhy a vrasky pod ocima zvysenim jasoveho kanalu 1. a 2. urovne detailu na smerech 12, 2, 3 a 5 hodin na hodnotu 9.
Nakonec ponekud odbarvime cerveny nadech rtu a soucasne vykouzlime zelenkave fleky ruzne po obliceji vynulovanim koeficientu barevneho kanal L2M pro 4., 5. a 6. uroven detailu na smerech 1,2, a 3 hodiny.
http://ronja.twibright.com/msd.jpg
Prvne me se vic libej Thajky, ale muj simulator konverzi na Thajku neda - umi jen primarni zrakovou kuru a na tohle bych potreboval prinejmensim simulovat fusiform face area a kdovi jeste jaky laloky a klky.
Tak jsem se aspon pokusil o to co primarni zrakova kura zvladne - vystouplejsi celo, snizeni nosniho mustku, mensi detsky nosik, kontrastnejsi oboci a bytelnejsi pysky. A potlacil jsem nasolabialni ryhy.
Pak jsem tam nahodne pohazel nejaky extremni koeficienty v L2M a Y2S kanale na hrube urovni detailu, aby vznikly ty duhove barvy - pride mi ze vypada jak na diskosce :)
ještě jsem si všiml dvou vrásek na čele. jinak bych postupoval při úpravách jako mmartin, jen bych se osobně tolik nehnal do tak silné retuše (pokud by modelka vysloveně nechtěla).
článek ale hezký, pěkně ukazuje možnosti gimpu a co všechno je s ním člověk schopen udělat bez potřeb sw jako je photoshop :)
Tak to je presne to, co se nema delat, ono to lze, rozostrite, pridate sum !!! a pak max na 17% ale radeji mene pruhlednost s maskou a VOALA ... ale neni nad mate painting a ono neutralne sedou s texturou, kdy dokonce muzete oblicej srovnat jednou barvou a pak vratit jak strukturu, tak kontrast, svetla etc.
GIMP je profi nastroj, ja na nem delam to co peterovy DVD v photoshopu, ma podobne nastroje a principalne umi to same, jen neco je mene pohodlne
.... samozrejme uplne nejlepsi je tablet, treba wacom, kde se fakt rychle retusuje, prave diky pritlak=kryti
... ale zacatecnikum mozna staci tehle navod ;-)))
Ja mam jeste lepsi navod, mam kufr plny sminek a profi kamuflazi a modelce ten oblicej proste namaluji a basta, pak neni zadna prace a fotky pak ani netreba retusovat, staci bar. upvait, par krivek, mozna vymaskovat par blbosti na obleceni, nebo v okoli, prace na 4min a fotka jak cumel ;-)) .... jo a je treba svetlo, ja si nosim svoje prenosne bliskaci 750Ws ;-))
S nazorem "je treba svetlo" se ztotoznuju :)
Ja mam doma levnou halogenovou vanu 500W ze supermarketu se stavebninami/bastlicimi potrebami, udelal jsem si na to takovy hlinikovy plech co zamezuje aby svetlo dopadalo jinam nez na strop.
Muzu na foceni i webcam vrele doporucit, jen davat pozor na dodrzovani bezpecnostnich pokynu - minimalni odstup od predmetu.
Pride mi to dobry pomer cena/vykon, a da se to pouzit i na sviceni na opravy v domacnosti.
Je to mizerně nasvětlená fotka. Co ta skoba stínu pod nosem zasahující až do rtů, které navíc také vrhají nelichotivý stín? A proč ta póza co tomu dává "sloní krk"?
Nicméně proti staršímu seriálu "jak zničit fotku v Gimpu snadno a rychle" je zde vidět jistý pokrok. Sice je to pořád hrubě amatérské, ale výchozí fotka není ultra-příšerná, a naznačený postup nejen že tomu nezasadí ránu z milosti, ale dokonce jde v principu správným směrem.
Pro srovnání, takhle ničí fotky pan šéfredaktor:
http://www.root.cz/serialy/upravy-fotografii-v-gimpu/
BTW Milane, tu profilovou fotku jste si dělal sám? A nepřijde vám ten způsob odstranění pozadí poněkud brutální?
Ja se citim nerespektovan kdyz pises "je to mizerne nasvetlena fotka" a "poza co tomu dava sloni krk". Dale se citim nerespektovan kdyz pises "proti staršímu seriálu "jak zničit fotku v Gimpu snadno a rychle"", "Sice je to pořád hrubě amatérské".
Dale se citim pri techto komentarich nastvan.
Clocku, vaše pocity mě - při vší úctě - moc nezajímají. Až budete mít něco faktického k věci, dejte vědět. V mezičase se můžete podívat na nějaké ukázky práce se světlem třeba tady:
http://strobox.com/
Originální obrázek nemám, proto jsem použil ten ze závěrečnýho porovnání. Výsledek je tady.
Klasícká ukazka toho že i přeleštěný howno zůstane hownem. Tím se nikterak nechci dotknout osoby portrétované ale kvality portrétu samotného. Hlavně po takovém zásahu už to nejste vy ale tak maximálně váš gumovej avatar.
Tohleto vyrábění palstikovejch lidí považuji za nejhorší praktiku ve fotografii. Je to hnusný kýč a lež jak bič, ale lidi to chtějí, takže kdo chce kam pomožme mu tam :)