myslim na to, ze, ak SUN a Torvalds pristupia na GPL3, tak nieje co riesit ohladom tohto clanku. ZSF bude v linuxe, to nieje pochyb, no nebude to nativne a tym pre uzivatelov linuxu privetive.
Ono je to vlastně takový další krůček k mikrojádru. Jestli vyřeší bootování nějak opravdu elegantně, aby se to obešlo bez ramdisku (jo, nejak ho nemam rad), tak by v podstatě mohli z jadra vyhazet vsecky filesystemy a nechat to vse jen pres fuse :)
To je nesmysl, protoze abyste mohl vyhazet FS z jadra, musel byste si zakompilovat do jadra init, fuse a dalsi programy/knihovny, ktere pouzivaji, a dale take konfiguracni a pri zmene konfigurace jadro modifikovat.
Zdravim
Neviem ci myslime to iste, ale bez ramdisku ( initrd.img ) sa da obyst uz od verzie jadra 2.6.16 zhruba. Napriklad na novo instalovanom debiane unstable ( instalovany pred 4 mesiacmi ) chyba program mkinitrd a tak uz nie je k najdeniu ani v repozitaroch .
Samozrejme i pred touto verziou to bolo mozne , ale trebars i ked vsetky dolezite veci som mal v jadre zakompilovane stale to neslo . Akosi vzdy bolo treba initrd. Teraz uz na 100% nie.
mkinitrd neni jediny program na tvorbu ramdisku. Takovy yaird taky ujde ;) A bez initrd se slo obejit snad vzdy (alespon na slacku s 2.4 jsem ho bezne vubec nemel).
> Zatímco běžně potřebujeme v Linuxu spravovat RAID, na něm provozovat logical-volume-management a nad ním teprve provozovat souborový systém, ZFS zvládne všechno najednou a ještě nás zbaví veškeré náročné konfigurace.
Todle muze napsat jedine ignorant. Vlastne ne. Jeste hur.
Tak nějak. LVM je jednoduché, a v Linuxu osvědčené a funkční. To samé platí pro RAID. Obvykle prostě vytvořím jeden malý RAID-1 pro /boot, druhý RAID-1/5/6 pro LVM, a pak už jen vesele zvětšuji prostor pro data. Nic složitého.
ZFS je velice zajímavé, ale konkrétně v náhradě RAID+LVM žádný velký přínos nevidím. Spíš v možnosti snapshotů na úrovni FS (netřeba řešit oklikami přes LVM a milión pomocných skriptů), v zajištění konzistence dat, atd.
Raid 0 je k ničemu... Ale Raid 1 je jiná káva... Je to něco jako "disk image", takže pokud spadne první disk, druhý stále funguje a data jsou zachována..
jediny raid ze kteryho zarucene nabootujes je raid 1 protoze jinak grub nepozbira spravne bloky protoze si proste bootuje prave z jednoho disku a adresuje v ramci toho disku.
jestli ono to nebude tim, ze prvni prikazy jsou univerzalne pouzitelne a mohou slouzit k mnoha mnoha ruznym ucelum, zatimco filesystem je tak nejak kompaktni vec, po ktere se chce porad to same a nejaka uzivatelska "rozsiritelnost" nebo "variabilita" tam neni tak dulezita a spis nez lokalni optimalizace kazde jednotlive utilitky je kladen duraz na komplexni optimalizaci a spolupraci...
LVM a sw RAID? S tim nemam na linuxu moc dobre zkusenosti. Pouzivame v praci 1U serververy s jednim ide radicem a kdyz mam oba disky v raidu deji se divne veci. U vetsiny aplikaci se to nepozna, ale treba Oracle je pomalejsi a nekde se proste chova "divne", cely se to zasekava.
Dalsi vec je podpora HW, linux nedokaze poznat ze disk je mrtvy a porad se tupe snazi zapisovat na oba disky - jeste se mi nestalo aby kdyz umre disk, tak aby se raid sam rozpadnul. Vypadek disku poznate jedine podle toho, ze je vsechno desne pomaly. Pole musite "rozbit" rucne a kdyz disk vymenite, tak mate zase problem. Vetsina SATA ovladacu neumi kernelu oznamit, ze se objevil novy disk, a neznam v linuxu fungujici prikaz, ktery by dokazal seznam disku v linuxu refreshnout.
(Neco jako cfgmgr na AIXu). Kazdopadne linuxovy LVM ma do toho jak to funguje na treba AIXu hodne daleko. Navenek se to tvari jako enterprise reseni, ale v realu je to jinak.
PS: tenhle prispevek je trochu offtopic, zadny z techle problemu FUSE+ZFS nevyresi.
1) Detekce korupce dat i v případech, kdy hardware nehlásí selhání.
2) Efektivní (časově (O(1)) i prostorově (ukládají se jen změny, copy-on-write)) snapshoty filesystému.
3) Efektivní komprese. Nejde mi ani tak o prostor na disku, jako o výkon I/O, který je tím vyšší, protože se na disk zapisuje/čte méně dat - u moderních systémů už dávno není bottleneck CPU, ale disk I/O.
> 1) Detekce korupce dat i v případech, kdy hardware nehlásí selhání.
to bych ocenil, mam totiz po jistem incidentu panickou hruzu pred ztratou dat podobneho typu
nevite nahodou jak by to slo i bez zfs
jde mi jen o detekci vzniku chyby pri prenosu dat z pameti na disk (a zpet)
zatim mam u vybranych souboru ulozeny kontrolni soucty, ale to je nepohodlny a uz mi z toho hrabe
RAID5 bude paritni informace pouzivat pouze pokud disk bude oznacen za spatny - coz se v mem pripade nestane
z tveho prispevku se zda ze by je mohl pouzivat neustale pro prubeznou kontrolu
bohuzel jsem v md tuhle moznosti nikde nanasel, byl bych vdecny za jakekoliv upresnujici informace
Podle mne nejvíc táhne ta proklamovaná jednoduchost typu AllIn1. Skutečně rozjedete ZFS a nemusíte řešit strip mirror a další feature separátně na úrovni LVM, říká se že tím že je to všechno v jednom tak to lze víc optimalizovat a tak. Podle mne je to krok stranou rozhodně tak trochu proti filozofii UNIX OS, ale pokud po tom bude poptávka a v praxi se to osvědčí tak proč ne, třeba se ukáže že to je opravdu dobrý nápad. Detaily si vygooglete :-)
vsechny ty reklamni kecy o zfs mi uz pripadaj jak wow efekt. to, ze z nakonfigurovaneho zpoolu nejde odebrat disk (sic!) a musite kvuli tomu evakuovat vsechna data a vytvorit ho znovu uz se ale nikde nepise..absence shrinku mi pripadne jako pomerne zasadni vec..zfs je pomerne cerstva vec a jeste to hnat pres fuse tomu rikam odvaha..
No já bych na otestovování bral distro, které běží kompletně nad NTFS. Odpadá pak instalace Ext2 ovladačů pod windows, pokud disk nosíte v šuplíku i jinam.
Nikdo v reálném prostředí nepoužije nějakou implentaci nenativního FileSystému. Dodnes se na linuxu nepoužívá ReiserFS v enterprise, ale jen Ext3. Například proto, že první instalace Oracle vám objasní účel.
Hlavně ZFS nebylo pro pitomej OpenSolaris, ale pro Solaris 10. Já už úspěšně ZFS používám na Solaris 10 a SUN x2100 a ve spojení s NFS (kde má Solaris fakt dobrou podporu) dokonalé. Vůbec si říkám, že na souborový server je Solaris lepší, Solaris je stabilnější a to, že nemá tolik softwaru jako Linux u souborového serveru bych neřešil.