Aha, ja se podival na debian.org, tam jsem kliknul na "Jak ziskat" a zadne Line jsem nevidel. Debian stable je dost konzerva(tivni), tak jsem to dal nezkoumal.
Ze by slo vytvorit je mi jasne, staci udelat read-only /, to co se zapisovat musi dat do ramdisku a vypalit na CD.
... tak jak to popisujete vy, tak by to asi taky slo, ale proc to delat jednoduse (projekt live debian), kdyz to jde slozite (vas postup, z meho pohledu) ... ta prvni moznost si hlida zavislosti baliku ;)
v clanku je napsano ze existuji stovky balicku pro slax, ale pod tim odkazem v clanku je jen jedna hra ... tak se chci zeptat jsou nekde na netu pouzitelne balicky/moduly/ pro slax.
mimochodem nevím jak velkou máte zkušenost se Slaxem z USB,...nicméně chtěl jsem po něm odstranit 1,3 GB z disku a jeho výkon byl opravdu neuvěřitelný: 30 minut mu tvralo smazat +-180MB a pak vyhodil hlášku že nemá oprávnění (nemluvě o zamrznutí okna s informacemi o prováděné operaci) X).... a překopírovat, respektive přesunout větší soubory(nad 100MB) chce nutnou dávku trpělivosti... :(
To snad není možné…?!
Jednou jsem takhle pomocí SLAXU smazal Debian + nějaké ty programy, které jsem si nainstaloval, celkem asi 7 GB. Trvalo to ani ne 5 minut a žádné hlášky mi to neházelo.
Ty stovky balíčků/modulů platí pro předchozí a nyní již nepodporovanou verzi SLAXu (řada 5.1.x), k nalezení jsou už pouze v archivu na ftp://81.0.235.161/SLAX-5-modules . Pro novou verzi 6.0.x se přešlo na nový formát balíčků/modulů a zatím probíhá jejich testování. Čili SLAX je nyní bohužel v takové přechodové fázi, kdy ty staré věci už nefungují a ty nové také ještě ne :(
Skvělý článek, objevil se jako na zavolanou. Stáhnul jsem Slax z jeho českých stránek (verze 6.0.4), funguje skvěle, ale je pouze anglicky (výběr české nebo anglické verze na stránkách nebyl). Nemáte někdo radu kde sehnat českou verzi.
Nemůžu si pomoct, ale věta tahle věta mě opravdu dostala:
"Vždyť 4 GB klíčenku seženete za cenu kolem 1 000 Kč"
V jakém roce autor článek psal? 4 GB USB flash klíčenku člověk dneska koupí za cca 400 Kč (a dokonce i v předražených obchodech jako je Datart nestojí víc jak 600 Kč).
Kostra článku vznikla před nějakou dobou, cena skutečně není již plně aktuální, ale klíčenku za 400 bych si na live distribuci nekoupil. Zmiňovaných 600 bych bral jako rozumnou cenu, jde o to jakými rychlostmi zápisu a čtení klíčenka disponuje. Dejme tomu, že snížíme cenu o 200 a podchytíme všechno a všude.
Kdo chce něco takového provozovat, jistě ví kde, jak a za kolik nakoupí.
Ta cenovka asi neni nosnym tematem clanku, tak nema smysl se o tom vubec zminovat timto tonem. Dokonce ten udaj nehraje zadnou roli, protoze uz ted je jasne, ze uz pristi rok bude cena opet jina a clanku to i tak neuskodi.
po dlouholetem uzivani ruznejch redhatu, gentoo, slackware atd... jsem nakonec zakotvil u kombinace debian a kubuntu a obe distra mi pripadaji byt to nejlepsi s cim jsem se kdy setkal. Dle meho nazoru je jen zbytecny predsudek davat mezi bfu a ubuntu rovnitko. Nekdo by tomu mohl uverit a zbytecne by se tak sam okradal.
dakde som cital ce OS beziaci z usb kluca dost znizuje jeho zivotnost.. (tusim je tu pamat mozne prepisat iba 100000 razy alebo daco take..) vie o tom dakto daco?
jj, typicky se garantuje 100 000 přepisů každého bloku - to je ale IMHO dost, navíc pokud to bude náhrada liveCD, tak se jen minimum dat bude přepisovat často...
Linux cachuje usb ulozna zarizeni (klicenky atd...) z ruznych dobrych duvodu (nekdy to nekomu muze i vadit a tuto vlastnost musi naopak vypnout). Vyslednym efektem vsak je minimalni cetnost zapisu a tedy i nekonecna zivotnost (tedy v mem pripade, kdy mi klicenka vydrzi maximalne nekolik let pouzivani a pak zapomenu ze ji vlastne mam - do te doby ji zatim live distro nestihlo znicit i pri velmi castem uzivani k zachranam pocitacu a site, ale asi i tak mi nezustane az do duchodu stejne jako jakekoliv jine zarizeni k ukladani dat).
Mno tak trosku jsem zkousel a flashku jsem plnil scriptem az po okraj a zase vemazaval. a tech 100000 prepisu je jen udajnych pac uz po 30000 byla flashka kaput.
Zkousel jsem nejnovejsi Knoppix na notesu Fujitsu-Siemens Amilo Xa 2528 a ve fazi, kdy to osahava hardware, konkretne DVD mechaniku, se to zastavi a dal to nebootuje. Nevim proc.
Umí nějaká distribuce správu oblastí pevného disku (partitions) s MS-Windows XX i Linux ext2, ext3, ReiserFS ?
Něco jako zvětšování, zmenšování a hlavně (to potřebuji ;-) ) spojování ???
Zdárek lidi,
pořád marně hledám nějakou LiveCD distribuci. Hledám distribuci, která se vejde na jedno CD, která by byla hardwarově nenáročná a byla pro uživatele přívětivá a taky dynamická. Návrhy prosím pište na kadlec.ondra@gmail.com