Jsem spokojeným uživatelem Mozilly ( Mozilla 1.6a ). Pokud narazim na stránky které se nekorektně zobrazí v Mozille, nebo dokonce mě vůbec neumožní vstup s jiným prohlížečem než je IE a odkážou mě na stránky Microsoftu. Tak jdu jinam, a v žádném případě nespouštim IE abych se na ně dostal. Jednou jsem si takhle pěkně naběh na trojana.
MSIE ? Blaznite ? Rodina ma ode me zakazano pod pohruzkou zmrzaceni to pouzivat k pristupu na Internet, konkretne jsem jim rekl, ze koho to uvidim poustet, tomu urazim ruce a pak hlavu.
Co se tyce webu MSIE only, tak i kdyz bych snad nekdy mel naladu kvuli tomu poustet MSIE, nemuzu, na Linuxu nejede.
Vážení přátelé,
vemte prosím na vědomí, že žádný prohlížeč jménem Firebird neexistuje. Existuje pouze "Mozilla Firebird". Všiměte si, že i mr. Varga mluví důsledně o Mozilla Firebirdu, nikoliv pouze o Firebirdu (jak zněla např. otázka).
Může vám to připadat zbytečné, ale taková je officiální dohoda mezi projektem Firebird (http://sourceforge.net/projects/firebird) a projektem Mozilla. Pouze díky této dohodě se Mozilla vyhnula právnímu sporu u soudu, a na rozdíl od vás ji dodržuje. Bohužel její soustavné porušování ze strany neukázněných uživatelů Mozilla Firebirdu může k podání žaloby nakonec přeci jen dojít, což by jistě neprospělo nikomu ze zůčasněných.
Dokud tedy projekt Mozilla nesplní druhou část dohody - přejmenování Mozilla Firebirdu, držte se prosím v zájmu všech důsledně oficiálního názvu.
Za projekt Firebird
Pavel Císař
Jasne a kdo rekne pouze Firebird a bude MYSLET Mozillu Firebird, tomu usekneme jazyk. Kdo si to dovoli napsat, prijde o ruku. Clovece asi jste se zblaznil nebo vam nejaky americky pravnik sedi na mozku...
V oficialnich dokmentech souhlasim, ale co si kdo pise v prispevcich po ruznych konferencich je jeho osobni vec a cely vas projekt Firebird se muze postavit na hlavu. Proste se s tim smirte. BTW Nepracujete nahodou pro jeste i pro SCO, ta retorika a vyhrozovani soudy me to docela pripomina...
A doplním - když člověk chce najít třeba přes Google informace týkající se DB serveru Firebird, většinou díky pánům od Mozilly dostane jen hromadu balastu týkajícího se prohlížeče. A vzhledem k tomu, že se slovo (Mozilla) Firebird VELMI často vyskytuje i na stránkách věnovaných MySQL, je celkem na prd i doplnění klíčových slov týkajících se databází. Ač ten prohlížeč také používám (a důsledně ho jmenuju alespoň "Ohňopták" ;-) a jsem s ním spokojen, myslím si, že přejmenování původního Phoenixe byla vůči komunitě kolem databázového Firebirdu rána pod pás prvního řádu. :-[
A není to náhodou tak, že lidi od Mozilly si při přelepování Phoenixe na Firebirda prostě nevšimli stejně se jmenující databáze (já jako uživatel a webmaster o Firebirdu DB vím až díky této diskusi!)?
Mezi slušnými lidmi se tohle vyřeší buď slušnou a plněnou dohodou o změně názvu (má snad Firebird DB takovou etymologickou kontinuitu jako Mozilla Firebird???) nebo to vyhnije samo časem. Nervní reakce mi smrdí poněkud úzkým zájmem...
Řeknu to asi takhle: Databázový projekt Firebird existuje od uvolnění kódu Interbase, to jest tuším od roku 2000. Tou dobou neexistoval snad ani Phoenix. Mozila Firebird se to bůhvíproč jmenuje někdy od léta. A samozřejmě v okamžiku, kdy bylo přejmenování oznámeno, se spousta lidí kolem původního projektu Firebird začala dost nahlas ozývat. Pokud Mozilla doteď nebyla schopna svůj úlet napravit, je to podle mého jistá známka arogance.
Pavle, sám říkáte, že projekty Mozilla.org a Firibird uzavřely oficiální dohodu. Nikdo ale neuzavřel žádnou dohodu s námi, uživateli a tak nemůžeme takovou dohodu porušovat.
V rozhovoru se zcela jednoznačně mluví o technologiích Mozilla.org. Poprvé se objevuje Mozilla Firebird, v bezprostředně následující otázce je zmíněn Firebird. Pro čtenáře je naprosto jasné, že se stále jedná o prohlížeč Mozilla Firebird.
Připadá mi malicherné, pokud by rozhovor na nezávislém médiu měl vést k soudní při mezi zmíněnými subjekty. Přijde mi - při vší úctě kterou k vám chovám - malicherný Váš příspěvek a ostatně se mi zdá být i zbytečný. Pro čtenáře tohoto rozhovoru by bylo mnohem užitečnější, kdybyste objektivně nastínil jen lehce zmíněnou kontroverzi zvoleného jména projektu.
Jsem spokojeným uživatelem obou těchto kousků skvělého SW a nemohu s Vámi souhlasit. Sám vím, že nemám problémy mezi oběma těmito projekty rozlišovat, ani lidé, se kterými o nich (občas) hovořím. Prvotním problémem jsou právě (relativně stále ještě) tupé vyhledávací stroje a pokud chci něco nalézt na Netu o Firebirdu, opravdu Firebird najdu, ale vzhledem k end-user zastoupení většinou ten špatný. A to na stánkách, které píší uživatelé, "kteří přece žádnou dohodu neporušují." Občas je to k vzteku. Sice 95% času používám pouze a jedině Mozillu, ale fascinuje mne, že tak kreativní lidé (vývojáři Mozilly) projevili v případě názvu takový nedostatek fantazie (a také trochu ignorance).
Jakube, zadáváte při googlování databáze "Firebird" nebo "database Firebird", což by každý o obou produktech informovaný jedinec jistě učinil (versus "browser Firebird")?
Opakuji dotaz, zda jméno databáze navazuje na obdobná "ohnivácká" a "mýtická" jména jako jméno browseru. Pokud ne, pak lidi od databáze poněkud necitlivě použili název, který v jiné formě zní "Phoenix" či "Fénix". Myslím, že obě strany mají důvod ke zpytování svědomí, sklopení uší a k gentlemanské dohodě. Howgh!
> Pavle, sám říkáte, že projekty Mozilla.org a
> Firibird uzavřely oficiální dohodu. Nikdo ale
> neuzavřel žádnou dohodu s námi, uživateli a tak
> nemůžeme takovou dohodu porušovat.
Problém je jednak v nedostatečné informovanosti a druhak v prosté ignoranci lidí. Ačkoliv vedení Mozilly udělalo hodně pro to, aby byl *obecně* používán název Mozilla Firebird místo zkrácené podoby, není to dost, protože o závažném konfliktu názvů spousta lidí stále neví. A mnoho z těch co o něm ví na to jednoduše kašlou.
Proto není současné "řešení" konečné, ale pouze dočasné, než bude Mozilla Firebird přejmenován (k čemuž podle slibu vedení projektu Mozilla zanedlouho dojde).
Z konfliktu který vznikl liknavostí právníků u AOL a prostou ignorancí ze strany Mozilly (vývojáři nemívají ve zvyku věnovat příliš pozornosti právním aspektům) není nikdo šťastný, ale stalo se, a je třeba to řešit.
Firebird je ochranná známka databázového projektu. Nejen lidé z projektu, ale i mnoho firem investovalo za posledních pár let do této značky nemálo času a prostředků, a rozhodně se jí nehodlají vzdát. A ačkoliv se to mnohým nelíbí, morální právo a především zákon je na straně databázového Firebirdu, a po vyjasnění situace s tím souhlasilo i vedení Mozilly.
Mozilla dostala čas na nápravu, kterou je jedině přejmenování. V mezičase se zavázala důsledně používat označení Mozilla Firebird. Porušování, byť neúmyslné, této dohody
poškozuje databázový Firebird, který ovšem má prostředky (FirebirdSQL Foundation, řadu podporujících firem) jak tomu učinit přítrž, byť nepopulárním způsobem (právním dotlačením Mozilly k *okamžitému* přejmenování). Protože si ovšem nikdo nepřeje použití "hrubé síly", "prudíme" upozorňováním na případná porušení, a žádostmi o nápravu.
Je jasné, že podobné žádosti je možné ignorovat, ale pokud vám záleží na klidném vyřašení konfliktu mezi Firebirdem a Mozillou, což by člověk od zastánců Mozilly očekával, je vhodné se příliš nerozčilovat a podržet se dohody. Kromě zvýšeného použití slova Mozilla vás to nic stát nebude.
Velmi děkuji za vysvětlení. Nicméně sám o sobě prohlašuji, že prostě přídomek Mozilla před Firebird ve svých projevech prostě používat nebudu. Při vší úctě k obou projektům. Nejsem touto dohodou nijak vázán, a to ani právě, ani morálně. Důvodem, proč přídomek nebudu používat je prostý, a to zbytečná krkolomnost takového sousloví.
Nerad bych se dočkal, abych poté, co sousedovi doporučím výrobek nějaké firmy musel ještě povinnen dodal, že X je ochranná značka výrobce Y a i ostatní termíny, Karle, které jsem zmiňoval mohou být ochrannými značkami jiných firem. Nechci ze sebe dělat vola, který si bude myslet, že při špatném vyslovenínějaké značky, že bude příčinou mezinárodních sporů a válečných konfliktů.
Prostě mám selský rozum, a pokud chce někdo zavádět byrokracii za každou cenu, tak, jak se říká, odsaď posaď. S prominutím, nejsem takový idiot, ay kvůli právním sporům jsem lítal jak čertíček na holi. Až mi někdo vysvětlí, že kvůli dohodě dvou firem musím skočit z okna, jinak vyvolám právní spor, tak mi věřte, že opět použiju svůj selský rozum a na firmy udělám dlouhý nos. Stejně i tak i zde použiji selský rozum, a vykašlu se na to v případě Firebirdů.
> A pokud si nekdo plete databazi a browser, tak by
> mel ten pocitac zapakovat zpatky do krabice a
> odeslat prodejci s tim, ze je prilis blbej na to,
> aby ho pouzival.
Vy si možná myslíte že je to sranda, a že k záměně nemůže dojít, ale jste vedle jak ta jedle. Řada aplikací používá Firebird jako úložiště dat pro webové aplikace. K těm lze přistupovat i pomocí Mozilla Firebirdu. Když vám pak uživateli kterému jsou detaily provedení aplikace ukradené browser zobrazí hlášku Firebird error, a on to hlásí na tech. podporu, tak se technik docela orosí, než se dobere problému. Tohle jsem si nevycucal z prstu, tohle je skutečný problém který musí nejedna firma skutečně řešit.
Mnohoznačný význam slov je něco, co v běžném jazyce zvládáme celkem bez problémů. Například slovo měsíc znamená jak kalendářní měsíc, tak nebeský objekt. A přesto se s tím celkem úspěšně vyrovnáváme.
Můj názor prostě je, že jste to zde, pane Císaři, prostě trošku přehnal. Velmi si Vás vážím jako odborníka, ale Vaše snaha zavádět sem právní móresy a zbytečnou nabubřelost výrazů mi moc sympatická nepřišla.
Koneckonců, a pokud třeba taková aplikace vypisuje pouze Firebird Error, je to smutné, a minimálně ze stran obou aplikací, tj. jak browseru, tak databáze by se měli vývojáři chytit za nos a vypisovat podrobnější chybová hlášení. A to se řeší lepšími chybovými hláškami, nikoli przněním jazyka a vytvářením zbytečných a naprosto nepřirozených sousloví.
Plne souhlasim ze moralni a asi i pravni narok na jmeno FireBird je na vasi strane. Mozilla tym by mel co nejrychleji prjmenovat "Mozilla Firebird" na cokoliv jineho a je po problemu. Ovsem "vyhorzovat" enduserum soudy za nespravne pojmenovani produktu to je krec :-))). Chapu ze si chranite sve vlastnictvi a nemam s tim problem. Ale tlacit by se melo spis na Mozilla team. Tohle je spis pro pobaveni a zviditelneni Firebirdu coby DB. Preji pekny den
v podstate s vami souhlasim, ale kdyz nekdo napise, ze "naintaluju mozillu, nebo aspon firebird", tak lze obecne predpokladat, ze 99% dusevne zdrave spolecnosti (pochopitelne te, ktera vi co je mozilla) je jasne, ze se mluvi o mozilla firebirdu a ze si tedy asi nepujde prohlizet web pomoci databaze. na druhou stranu souhlasim s tim, ze projekt firebird (jakozto databaze) si sve jmeno vybral driv a ma na nej pravo. bohuzel -- cele je to problem toho, na ktere strane je vice uzivatelu tj. co je znamejsi. v tomhle kole proste firebird "prohral" (coz je skoda). hamba vitezum, cest porazenym...
Souhlasím, ale nemyslím si, že je potřeba kolem toho dělat takový humbuk. XWindow System se taky říká Xka, Internet Exploreru každý říká Explorer a GNU/Linux-u se říká Linux. Je to normální a každý si rád v tomhle překombinovaném světe názvy různých produktů zjednoduší.
Mimochodem tomu podpisu jsem se s chutí zasmál. :-)
Petr Krčmář, www.root.cz
No, za tu poznámku o podpisu se omlouvám, byla to prvotní reakce na text "Za projekt Firebird". Šlo o to, že pisatel nenapsal "Za projekt Mozilla Firebird", ale jak je uvedeno výše, on tím skutečně myslel Firebird, což je úplně jiný projekt.
Takže ještě jednou pardon.
Petr Krčmář, www.root.cz
Co kdyby sis, Ty "Vráno," odinstaloval IB6? Případně si umísti různé klientské knihovny obou databází mimo search path do adresářů se spustitelnými soubory konkrétních aplikací, jež je používají, a vyhneš se konfliktu. Případně si najdi ve slovníku termín "zpětná kompatibilita." (A když už budeš od té dobroty, tak třeba i termín "líný uživatel.")
Smarjaaaa.... Uz mi tyhle pravnici lezou na nervy. :-(((
Jo, zazalujte se, jestli se neco muze jmenovat ohnivej ptak, nebo ohnivy pero, sudte se az do skonani sveta ale NEVOTRAVUJTE s tim uzivatele a nepredepisujte jim, jak mohou co nazyvat. To nebylo predmetem vasi dohody a ja jsem zadnou dohodu nepodepsal.
Tak az si nekdo z tech "chytrejch" uzivatelu objedna Firebird (vetsinou to plati pro jine typy produktu) a zaplati za to a dostane neco jineho, tak at pak nebreci...
Ochranne znamky tu jsou jak pro dodavatele tak pro zakazniky. A ze je zakaznik linej? Jeho blbost. At pak plati. O tom, jak zakaznik zavola na podporu a hlasi problem, jehoz poradnou "specifikaci" odflakne by se daly psat romany.
S tím objednaním bych to nepřeháněl, (DB) Firebird je šířen, pokud vím, pod GPL a nechá se bez problémů stáhnout i po modemu. Nicméně zmatení jazyků způsobené lidmi od Mozilly je krásně vidět i na této diskusi. Jak už jsem psal výše, hledat za současné situace na webu pomocí vyhledávačů nějaké informace použitelné při vývoji pro tento databázový server je jedním slovem děs!
Firebird není šířen pod licencí GPL, je použita licence IPL (která se velmi podobá MPL, pod níž je šířena Mozilla). To je dost podstatný rozdíl, protože IPL (na rozdíl od GPL) nenutí tvůrce odvozeného software, aby používali stejnou licenci. Díky tomu může existovat např. Yaffil.
Problém není ani tak se záměnou Firebirdu databáze za Firebird browser, ale s tím, že řada produktů (a je jich opravdu požehnaně) se váže na Firebird (databázi) a má v názvu rovněž Firebird (např. Firebird manager apod.). Řada nástrojů slouží rovněž k prohlížení databáze, takže jsou to explorery a browsery. Ejhle, problém. Nejhorší je, že existují komerční aplikace používající jak databázi (backend), tak browser (frontend), a browser může být i Mozilla Firebird. Když pak tupý uživatel který nezná vnitřní strukturu a závislosti aplkace hlásí problém, musí technik používat docela krkolomné otázky, aby odlišil jednotlivé části, protože není Firebird jako Firebird.
Chápu, že vám je to ukradené, protože váš problém to není a asi nikdy nebude. Ale pro lidi kterým to problémy způsobuje je to více než nepříjemné.
Jedná se mi hlavně o konstrukce "document.all"
Například "konkurenční" www prohlížeč Konqueror částečně Microsoftí DOM podporuje, takže se dostanu i na větší část podnikového intranetu (půlka je v ASP pročpikované document.all - autorem je plzeňský PilsCom, systém iGenesis :))
Bohužel Konkueror nemá tak dobrou podporu CSS jako Mozilla, takže stránky nevypadají tak hezky a "nerozbaluje" se jedno dynamické menu.
Taky jsme si musel doinstalovat NTML autentifikační proxy (je to v Pythonu!) abych se tam v Linuxu dostal. Mimochodem, neslibovala Mozilla že od verze 1.5 bude podporovat NTLM (případně Kerberos) autentifikaci do domény i na Linuxu? Nějak to v ní nemůžu najít..
Neuvažuteje o MS DOM alespoň jako o nepovinny "option"? Ty rozdíly se mým laickým okem nezdají být zase tak nepřekonatelný. Je to vůbec nejčastější případ, proč se s Mozillou někam nedostanu.
Neexistuje alespoň nějaká překladová proxy, která by měnila "document.all..." na standardní "document.getElementById(...)..", ..teda nevím jak moc by to fungovalo, to byl jen takovej okamžitej nápad.
Děkuji za zajímavý článek, ani jsme netušil, že se Netscape vyvíjel částečně i v Paříži!
Ad document.all - verim tomu, ze by si s tim velmi dobre poradila proxyna Proxomitron.
Jinak zasirat Mozillu nejakymi microsoftimi proprietarnimi "vychytavkami", kdyz nikdo nevi, jak ten jejich domyslec interne funguje, je IMHO cesta do pekel. Pak byste mohl chcit, aby Mozilla automaticky prekladala zpetna lomitka na normalni atd.
Sice by to mozna ledacos usnadnilo, ale pouze cunatum, ktera nejsou schopna dodrzovat obecne platne zasady. Myslim, ze je treba v prvni rade tlacit na ne nez se snazit prasatum prizpusobit.
Ako som už spomenul, momentálne robím na informačných systémoch založených na Mozille a na Mozille samotnej.
Mám taký dojem, že asi chcete vedieť, či sa jedná o platené zamestnanie, alebo či to robím len vo voľnom čase :)
Spomenuté informačné systémy vyvíjam spolu s mojími kolegami z firmy NIX, s.r.o., jedná sa o komerčnú záležitosť.
Na Mozille momentálne robím vo voľnom čase, resp. prispievam opravami, ktoré sú potrebné pre uvedené informačné systémy. Ide hlavne o databázovú podporu a tree widget.
Život však ide ďalej a možno sa stane, že aj v EU budeme mať vlastnú Mozilla Foundation :-)
Prajem príjemný deň.
J.Varga
ja kdyz v praci instaluju pocitace tak na kazdej hned leti ptaci mozillaci (firebird & thunderbird) a zatim se mi este nestalo ze by prisla nejaka z nasich ourednic s tim ze by chteli zpatky IE a outlook (kdezto na openoffice si ne a ne zvyknout :-( ). Normalni mozillu nikdo nechtel ze prej je moc pomala. Coz muzu z vlastni zkusenosti potvrdit :-( Ja pouzivam taky ty 2 ptaky (FB & TB) a musim rict ze FB s pluginem na mysi gesta je desne navykova zalezitost. Ted jeste aby neco takovyho udelali i pro TB :-)
Ahoj, když je v článku zmíněn resize obrázků - zmenšení velkých obrázků na velikost okna prohlížeče, chtěl bych se zeptat jestli i jiným vadí metoda, kterou k tomu Mozilla používá. Je to zřejmě "nejlbižší soused" a zvlášť u obrázků obsahujících text to vypadá hrozně. Přitom by se určitě dal z některých opensource programů vytáhnout algoritmus na bikubický resize (třeba z VirtualDubu nebo přídavných filtrů). Už jsem na toto téma založil i diskuzi na Czilla.cz, tak se můžete vyjádřit i tam. A pokud nás bude víc, tak to třeba někdo předělá :-) Mějte se, Vláďa
Dobry den,
hrozme by me zajimalo jak se to ma s XPCOM v Mozille i obecne. p. Varga mluvil o nejake deCOMtaminaci Gecka. ?! Doporucili by jste pouzivani XPCOM v nejake aplikaci. Pokud ano, tak ve ktere a proc. Pokud by jste pouziti XPCOM zavrhli, tak by me take zajimalo proc.
Ja a par dalsich lidi totiz planujeme prepsat jednu aplikaci tak aby byla modularni a XPCOM se nam zda jako dobra volba.
XPCOM je samozrejme veľmi zaujímavá technológia, ale nie je liekom na všetko. deCOMtaminácia Gecka sa robí preto, aby sa ešte viac zrýchlilo. Gecko nemusí používať COM objekty, stačia klasické objekty známe z OOP. Ináč povedané XPCOM je vhodné používať ak chcete aby jednotlivé atribúty a metódy boli skriptovateľné, čiže prístupné napr. z JavaScriptu.
Hlavným negatívnym javnom prehnaného používania COM objektov je pomaľšie vykonávanie, pretože všetky metódy sú virtuálne, čo degraduje cache pamäte dnešných procesorov.
J.Varga
tak nema na mysli nejaky browser a uz vubec ne RDBMS. Pontiac Firebird je v USA druhy nejslavnejsi historicky sportovni vuz vsech dob hned po Fordu Mustang. Zda se mi ponekud potrhle, ze kdyz si tvurci RDBMS pro sebe ukradli znacku Firebird (zrejme ma evokovat vykon a rychlost dotycneho Pontiacu), ze je jim proti srsti, ze jiny SW projekt pouziva stejne jmeno. Pokud ma nekdo narok nekoho zalovat, pak jedine Pontiac.