Ja byl civilni zamestnanec, a je to uz drahna doba, co jsem "OUT". Zaplatpanbuh.
Zacinali jsme s SCO Unixy a postupne tolerovali workstation s ms windows, a snazili jsme se zavest zminovany Uniplex.
Cele to zhaslo prave na prehlednosti a provazanosti toho systemu. Kdyz totiz lide pochopili, ze kdyz neco neudelaji, ostatni to snadno zjisti, ze system sam upozornuje na uzivatele, kteri nedodali pozadovana data vcas, ze nelze provadet sabotaze na workstation (kdyz je to jen terminal), a ze vsechny "nestastnou nahodou" zlikvidovane dokumenty jsou jednak zalohovane, druhak je zrejme, kdo a kdy je odstranil, zacalo byt zle.
Pamatuji si, jak nekteri uzivatele nedokazali skousnout, ze pote, co provedli nejakou pitomost a snazili se to zamaskovat vypnutim napajeni a predstiranim poruchy, systemak jim rekl, ze se vubec nic nedeje, ze jim vsechny aplikace na serveru stale jeste bezi a tak mohou pokracovat v editaci dokumentu etc. Tak kysele ksichty hned tak neuvidite.
Definitivni teckou do rakve Uniplexu byl fakt, ze na znakovy terminal stacilo AT 286, a to uz proste hromada lidi "neskousla", kdyz jsme jim zamitali zbytecne upgrade na posledni vykriky techniky.
V te dobe se armada zacala "opicit" po novych, zapadnich vzorech, a zacala tim nejhorsim - misto unix serveru winNT. Uzivatele sileli nadsenim, protoze nic nebylo sledovatelneho, sabotaz workstation je na 2-3 dny zbavila prace a nevyrizenych ukolu + e-mailu, a dokonce i nekteri systemaci argumentovali stylem, ze winNT nejsou tak spatna, spadnou max. 3-4x za mesic !!! Upgradovali pochopitelne vsichni, a to v nekolika postupnych vlnach (RAM, CPU, HDD, novy komp).
Navic uniplex neobsahoval zadny solitaire, a to byla opravdu nepredlozenost, ktera nemohla byt v armade tolerovana.
no jo, my na trusted solarisu... :-) ale uvedeny duvodu odklonu od Unixu jsou naprosto ``proflakly'' :-) bohuzel - to zrejme bude alfa a omega pro potlacovani rustu Unixu ve statni sprave; o ovlivnovani ze strany M$ nelze dle me zkusenosti mluvit - oni se sice snazi, ale poskudky a oponentury stejne pisou lidi, ktery odkojil Unix :-) BTW na nedavny konferenci o bezpecnosti (security and protection of information) byl i zastupce M$ - svy vystoupeni zacinal slovy:``vim, ze ma pritomnost zde je trosku zvlastni a ze M$ by se mel spis ucit, nez vam prednaset...'' :-)
Ve Vyskove prej byl velici dustojnik, ktery rano na svem pocitaci napsal ve Wordu rozkas a pak cely den nedelal nic jineho nez ze hral Solitare. A to mel prosim 400MHz, 64MB RAM, ...
Kdyby ten vul hral aspon nejake 3Decko ...
Lide, co tvrdi, ze armada je plna prizivniku a budizknicemu se seredne mili :-)
no jo, vyskov...
a to jsem jeste videl dokument napsany na stroji, nascanovany (samozrejme barevne v 24-bitech) a vlozeny jako pozadi do stranek wordu. Jak rika klasik v Peliskach: "To muselo dat praci; a pritom je to takova blbost".
Jinak jsou i takovi... ten by se urcite linuxu nebranil, kdyz patience v kdegames ma tolik ruznych karetnich her v jednom :-)
Nojo, je i spousta firem kde vyhodili macintoshe a natahli wintel, protoze tam je vic her a vetsina firmy od te doby skoro kazdy den pari unreal nebo co to je, odesel jsem od jedne takove.
To ze se pak este dva roky nekteri vztekali, ze vec ktera na macu trvala dve kliknuti se tady resi deset minut, bylo zamitnuto s tim ze macy mely mezi 33 a 100MHz, tak jak muze byt GHz PCcko pomalejsi...
Jsem si jist ze jedine co v urcitou dobu prodavalo wokna byly hry a dnes malokomu vysvetlite ze transgaming je rychlejsi skoro ve vsem a pritom je to emulator.
To je všobecně známý fakt, že za úspěchem počítačové platformy stojí především hry. Před deseti lety to platilo téměř absolutně, protože internet byl v plenkách, a o nějakém přehrávání filmů nebo muziky (moduly nepočítaje) nemohla být řeč. Přesto ty šíleně předražené, hloupé a pomalé krabice s intelem inside zažívaly v té době největší boom. Čímpak to asi bylo ?
Ne že bych byl z intelu nějak odvázaný, ale "předražené krabice" mi přijde naprosto zcestné. Apple v té době stál klidně 2x tolik a když jsem prodal svou Amigu 1200 s HDD, koupil jsem si za to PC 486@120MHz (nové) včetně jetého VGA monitoru, takže se nezlobte, intel byl hloupý, možná i pomalý, ale rozhodně ne předražený (bráno relativně oproti cenám ostatních platforem).
Intel delal jeste 486DX4-100
AMD je se svyma napodobeninama intelu vzdycky trochu napred.... nastesti i v cenach ...pokud pochybujes, spocitej si vsechny ceny, ktere volba CPU ovlivni (MB, chladic, CPU) a vyjde ti, ze za sestavu s Celeronem (Tualatinem) das das vetsinou min, nez za stejne "silnou"* sestavu s Duronem
* - vykon FPU maji i ty nejslabsi Celerony vzdy vyssi, nez nejrychlesi Athlony-XP, ale na druhou stranu 3DNow! je zase asi lespi, nez SSE a hlavne Wir32 ho nejak pouziva na FP vypocty, takze je ve FP mnohonasobne rychlejsi (bohuzel ciselne chyby jsou pritom nezanedbatelne), nez cokoliv, co je prekladane gcc a tom uz je i jadro teto diskuse.
Zdravím, škoda, že jsi neuveřejnil svůj mail..
Pokud se sem ještě koukneš, tak mi napiš.
Končím právě na VA a používám LInux. Bohužel na útvaru , kam chci jít mi řekli, že kdysi Linux zkoušeli, ale že byl pro uživatele pomalý !!
Když tam mi pisni na mail, protože by mne zajímalo, jak se to s Linuxem v armádě, resp. vím, že na utajovaných počítačích si asi ani neškrtne...
Perlicka pro statní, víte, že na první stupeň utajení (ten nejnižší) není vyžadováno zaheslování počítače??
Doufám, že mne teď někdo za to neudá..
Největší problémy jsou asi s legislativou, u ní bych potřeboval poradit...zdravím..
Na vojne sem byl pisar na stabu a linux sem tam par lidem predvadel, bez uspechu. Kdyz sem odchazel tak akorat vysel rozkaz, ze tusim do 30.9.2002 musi byt ukonceno pouzivani nelegalniho softu, tak sem jim tam protlacil OO misto M$ Ofys. a to bylo tak vsechno. I na to nadavali, protoze spravce pocitacu umel tak max. zmenit pozadi :) No a na utajeni informaci stupne: Duverne, Tajne a vys se pouzival PGPDisk (na noc byl disk v trezoru):) to ze si prislusna osoba smazala soubor tvorici virtualni PGPDisk hold Win neochrani, Utajenim dokumentu Vyhrazenych se nikdo neobtezoval:) Tak takove byly(jsou) pomery v armade. (1.VZSV VU6165)
Jo naprosto muzu souhlasit s tim, ze administratori na utvarech jsou do nebe volajici ...
Ale mozna ze ne vsichni... Vubec nemaji prehled o softwaru, ze je i neco zadarmo.. a umeji tak leda menit plochy... staci nekdy videt to, co po techto lidech zbyde na pocitacich, kdyz maji kurz na VA v Brne..
Ale jinak s instalaci noveho softwaru jsou jen same potize, musi se o to zadat a nainstalovat to muze jen ten spravce a tomu se samo ze nechce... JInak ACR ma nejakou special licenci s Microsoftem... ale jinak nevim..
Navic Linux neni certifikovany pro vyssi stupen utajeni, oprav te mne jestli se mylim.. a rekl bych, ze windows 9x jej ma jenom proto, aby ty pocitace alespon mohl nekdo provozovat..
Je to proste boj s vetrnymi mlyny..
Chci hlavne rici, ze v armade je spousta odborniku na Unix/Linux a ze se vyucuje i na Vojenske Akademii, ale v praxi se s nim da setkat jen na specializovanych pracovistich..
"Ale mozna ze ne vsichni" ... presne patrim mezi ty administratory co se snazi uprednostnovat open source v armade a to dost na svem pocitaci mam linux je to sice RH7.0 ale co hlavne ze jsem spokojeny na druhe mam RH7.3 a na stanici ktera je urcena pro internet je RH 7.3 take uzivatele ze zacatku prskali ale co trochu skoleni a bylo to v pohode takze panove ne kazdej admin v armade je hloupej znam jich dost kteri jsou vyborni snazi se trochu tu informatiku v armade zlepsit jenze..... je to trochu delsi pribeh
preju krasnej den!
Bohuzel realita je ponekud jina. Znam par byvalych adminu od ruznych utvaru a mohu rici, ze to nemaji vubec lehke. Existuje tu jista lobbi, ktera protezuje MS, admini na vyssi hierarchii v armadnim zebricku jsou prachsprosti okenni klikaci(existuji i svetle vyjimky), admin na utvaru ma narizeno na serverech pouze utirat prach a chodit po spickach, nedej boze, aby se o neco pokousel, no a nakonec bezny uzivatel pplk.Pepik, ktery kdiz nema na plose modre E tak je z toho zmaten jak lesni vcela. A to kdyby jste videli jakym zpusobem a na jake platforme je uplacan SIS, tak umrete smichy.
no myslim ze jsem hodne blizko zdroje takze .... a podle me to zalezi na utvaru jak si to udela a jak duveruje svemu adminovi a na serveru no nevim mam linux+apache+php+mail+mysql+streamradio+upgradeAVG atd no je pravda ze zivim jeste dva w2k servery ale kdyz uz to koupili tak se neda nic moc delat bohuzel :(
Mne by teda zajimalo, jak jsi prosadil to, ze muzes pouzivat Linux?? Ty pocitace maji jaky stupen utajeni?? Ja se na to na tom utvaru kam za chvilku pujdu ptal a rikali ze je to celkem pro ne problem.. Ze musi pouzivat pouze u nas certifikovane systemy apod.. A pokud neni lobby firem, tak ti jej nikdo necertifikuje.. Take mi sdelili, ze pro stupen duverne jeste neni cetifikovan zadny system, ktery by podporoval praci v siti (to byl pro mne sok) sit museli zrusit..
Mozna mi nakonec zbyde jen zavidet zpravodajcum :(
Pekny clanek. Kdyby neco podobneho vyslo v dennim tisku, bylo by to idealni.
Na DOC soubor, ktery nelze otevrit v OO jsem sice zatim nenarazil, ale XLS soubor ano. Naprosto netusim cim to bylo, ale nijak detailne jsem to nezkoumal. OO hlasil, ze je dokument sifrovan (a zrejme take byl), ale v Excelu sel otevrit bez hesla (jednalo se o ctvrtletni vykaz spolecnosti EKOKOM). Osoba, ktera dokument pripravila, tvrdila, ze ho proste ulozila a ze nikdo jiny s nim problem nemel. Doufam, ze to neni nejaky 'marketingovy tah' spolecnosti, kterou nejmenujeme ;-).
V OO nejdou otevřít XLS které jsou zaheslované. Přitom může jít "jen" o vzorec chráněný heslem, který ale jinak normálně funguje (heslo by bylo vyžádáno až při úpravě buňky).
Bohužel je toto docela běžné chování - chodí nám různé výkazy které se musí vyplnit a poslat zpátky (a mají chráněný "výpočet" kdy se buňky ponásobí jinými a posčítají) a někdy i např. nabídky kde je v zamčené (a zaheslované !) buňce logo ...
Jediná pomoc je otevřít takový dokument v Excelu a hesla odstranit. Dá se na to stáhnout "odheslováváč" a je po ptákách.
S OO mám celkem problémy. OO většinou hodně silně rozhodí formátování z MS Wordu. Čím je formátování složitější, tím hůře dopadne.
Špatné zkušenosti mám i když vytvořím dokument v OO, pošlu jej např. zákazníkovi na úpravu, ten samozřejmě používá MS Word 2000 nebo XP, a vrátí se mi - opět je formátování rozhozené. Přitom používám RTF, o DOC v OO jsem se už přestal snažit.
Formátování mě fakt štve. :-( A ještě šablony obecně. Klidně bych za OO zaplatil, kdyby to někdo vyřešil.
Pokud je dokument formatovany pomoci stylu, tak k rozhozeni IMHO jednak prilis nedojde a jednak se to velmi svizne upravi do spravne podoby.
Nejhorsi jsou prasacky formatovane dokumenty, kdy je na prvnim radku odstavce par mezer (prvne jich byva pet, pak se to sekretarce nezda a "doladi" to jeste nekolika, aby plus minus vyrovnala odsazeni tech prvnich radku). Vyjimkou jsou dokumenty, kde sekretarka pouziva na odsazeni prvniho radku odstavce tabulator...
Ja vzdycky uzivatelum zduraznuju, ze textovy editor se ma pouzivat takto:
- napisu text bez jakekoliv upravy, pouze odstavce a nadpisy oddelim Enterem (vyjimkou jsou tabulky)
- pak pomoci stylu formatuji dle potreby.
Školení uživatelů na téma Formátování je námět na horor. Všichni můžou být stejně "poučení", ale pokud pak mám spojit několik dokumentů dohromady, tak vždycky se najdou takoví, kteří použití stylu vynechají, a spravovat to ve stostránkovém dokumentu...:-(
S OO mám zatím zkušenosti takové, že čím složitější dokument, tím větší šance na problémy. Zvláště dokumenty bohaté na různě ukotvené obrázky jsou po...vené.
Funkčně nemám výhrad, jenom panely ikon by mohly být snadněji konfigurovatelné.
No jo, presne tak, ono je to jedno jakej balik - spojovat nekolik dokumentu od ruznych lidi je naprostej horror, i kdyz pouzivaj MS opice... Hlavne, ze si vsichni vyhrajou s dementnim formatovanim, kteremu stejne nerozumeji a clovek to pak musi likvidovat, ale aby si po sobe precetli, co vlastne slatali, to ne. Ale to by bylo asi na samostatny clanek - citaty z dokumentu:o)))
Hovoris teraz o dokumente vytvorenom v OO, alebo naimportovanom z MsO? Videl som totiz ako spoluziak robil diplomovku vo Worde 97 a mal velke problemy s obrazkami a textom okolo nich, a to ani nerobil ziadne velke zazraky. Ja som robil v StarOffice 5.2 (stary otec OO) a ziadne problemy som nemal. Pozeral som sa na jeho boj s pochopenim a lutostou.
Takze nemam vedomie o tom, ze by OO mal nejake zasadne problemy s obrazkami. Skor moje doterajsie skusenosti hovoria v neprospech MsO.
Okrem toho nam na vyske veduci prace povedal jedno velmi dobre odporucanie: nesnazte sa v textovom editore (akomkolvek) prilis zabavat s formatovanim obrazkov a obtekanim textu. Dajte obrazok do stredu a text nad a pod nim. Inac si koledujete o velke problemy a pri kazdej zmene formatovania dokumentu mate o robotu postarane.
Ja som si to vzal k srdcu a nemal som z obrazkami ziadne problemy.
tleskam a fandim a povazuju tenhle clanek za naprosto vzorovy a hodny nasledovani! takovychhle pritupu kdyby bylo vic... rad bych se k nim zaradil, bohuzel v nasi firme je dveste osklivych modrych apple kulicek a s nimi se toho neda moc delat :-/ ackoliv, osX me velice mile prekvapil... holt kvalitni jadro se pozna na prvni pohled :-)
nevim co mas proti macum, dnes sice nejsou tak dobry jako driv, ale porad je to vyrazne lepsi nez PCcko a linux na tom maka dost svizne i kdyz je to roky stary (proste dobry zelezo).
Pokud nevis tak MDK je komplet v PPC verzi, yellowdog prekompilovava redhata. Debian a NetBSD jsou samozdrejmosti skoro na vsechplatformach.
Cili bezproblemu.
BTW: darwin mi aztak dobrej neprijde, system 6.0.8 rulez.
Mestsky urad v Marianskych Lazni take pouziva otevrene systemy byt jen na serverech. Zajimave je vsak pouziti phpGroupWare jako nahrady za predchozi kombo Exchange/Outlook. Nejprve jsme zkouseli pouzit Bynari server s InsightConnectorem, ale ani po konzultacich s ceskym zastoupenim jsme uspokojive nevyresili vzajemnou spolupraci Bynari serveru a Outlooku (problemy s diakritikou). System je pouzivan zhruba od zari roku 2002 a ma okolo 200 uzivatelu.
Ja bych rekl, ze kde se najdou sikovni informatici a vedeni bez korupce, ktere ma aspon trosku chut odvest kvalitni praci, tak tam se Linux bude objevovat casteji. Na Ostravskou radnici se Linux asi nedostane, na to je to tam az moc zkorumpovane. Ti troubove si ani neumeli postavit Hejtmanstvi, aby tam dostali vsechny lidi.
Na Magistrátu města Ostravy (MMO) je celá Internetová část postavena na Linuxech (WWW server, poštovní servery atd.). Stejně jsou řešeny i Intranetové aplikace provozované na MMO. Některé aplikační servery jsou rovněž na Linuxu (záleží na dodavatelích, zda naše požadavky akceptují a zda řešení pro Linux vůbec existuje).
Já se taky zarazil při poznámce o naprosté bezproblémovosti OO. U nás v Prostějově nasadil jeden úřad OO, a nakonec ho stáhnul kvůli nekompatibilitě. V mém okolí je fanda do všeho open source a OO už taky odinstaloval. Říkal, že to už i editor od 602 je kompatibilnější s Wordovskými dokumnety (bez záruky, jen povídám, co jsem slyšel). Jinak je OO určitě skvělý SW, ale bohužel všude lítají DOCy a XLS.
Praveproto v pokrokovjesich firmach posilaji dokumensy nejdrive v OO a teprve na reakci 'neumim otevrit' zacnou vysvetlovat ze ti na druhym konci sou pitomci, kdyz neumej text poslat v rozumnym formatu ze kteryho se musi konvertovat a nejsou schopny precist ten nativni XMLkovej, kterej se da s trochou sikovnosti precist i v beznym editoru typu vi.
Jsou mensi firmy, kde je jako desktop linux (+OO,mozilla a spol) a chovaji se stejne jako kolegove okolo, kdyz nedostanu dokument v rtf, ktere je vseobecne prijimanejsi, poslou to zpatky v swx a at se to dopriste naucej. Copak si muze uzivatel wordu dovolit bejt tak drzej a posilat dokumenty v uzavrenym formatu (kde bere tu jistotu,ze si to cil precte?)? Je nutne mu to vysvetlit.
Vubec je drzost winwordovejch BFUcek do nebe volajici, oni klidne pisou hacky do mailu, do chatu, dokonferenci, kde o tom kdo a kde to bude cist nemohou mit ani potuchy a pak sou strasne nastvany kdyz jim nekdo napise ze ten jejich rozsypanej caj cist nehodla a at se bud naucej psat bez hacku a carek, nebo at si jdou treba lehnout, pestovat kytky, kopat studnu....
Problém je v tom, že DOCy a XLSka dostáváte z úřadů a ze státní správy. A ne vždy si můžete dovolit okolí peskovat. Stejně tak považuji za drzost, když mi někdo pošle OO formát, přestože ho přečíst umím. A už vůbec nehodlám luštit XML formát formátovaného textu, přestože bych to zvládl.
Do českých mailů, chatů, konferencí, apod.. já osobně píšu čárky a psát budu. Pokud je to ve standardním kódování, pak to považuji za normální. Jsem ochoten se občas přizpůsobit, ale nikoli trvale. Čeština je od toho, aby se psala česky.
Víte, problém je, že názory o Windows sem píšou lidi, kteří Windows prostředí neznají. Například každý mail odeslaný z MS Outlooku odchází v ISO 8859-2, mailový klient to vnitřně zkonvertuje. Takže třeba každá mailová konference, apod. nedostává nic jiného, než standard.
Windows dodržuje standardy poněkud více, než se obecně zde píše.
Daleko větší problémy jsou třeba s Mozillou, která je z hlediska kódování "blbější", a maily prostě otrocky posílá v tom, v čem to napíšete.
A co se týká MS formátů a znakové sady: DOC soubor vnitřně ukládá v Unicode, stejně tak jako další soubory z MS Office.
Problémů s českým kódováním a s češtinou obecně je daleko méně, než tady prezentujete. A začínám mít názor, že v Linuxu musí být s češtinou a kódováním daleko větší problémy. Proč jinak tady někdo výše píše, že je obrovský problém posílat maily s čárkami? A nebo prostě Linuxáci nedokážou přečíst ISO-8859-2 kódování?
Vy jste si zjevne nevsiml, ze spousta lidi tady ma zkusenosti, ne-li prakticky denonenni kontakt i se systemy, v nihz kodovani cestiny proste nechodi. A mezi takove systemy lze s uspechem zaradit i ceske w9x a ceska NT4, zvlastni je, ze v US verzi jsem po pardenim boji s kodovanim problemy nemel.
V linuxu kodovani nepouzivam, protoze ho povazuji za zhuverilost, pocitacova komunikace ma byt 100% universalni, ale na hacky to proste nejde aplikovat, takze se jich pro dosazeni startovnich myslenek i-netu musime vzdat, nebo omezit svou pusobnost na omezene mnozstvi lidi.
Mohu dodat jediné, mám své každodenní zkušenosti s w9x a ty mi říkají pravý opak toho, co píšete. A nejen to, mám zkušenosti se spoustou lidí kolem sebe s w9x.
Upřímně řečeno, běžně jsem komunikoval třeba s linuxovou konferencí pomocí MS Outlook Express, psal jsem krásně česky s nabodeníčky a nebyl sebemenší problém, nikdo si nestěžoval, a i já jsem od linuxáků příjímal tytéž maily s nabodeníčky. Kde je tedy problém? Všechno vnitřně probíhalo v iso-8859-2.
Můj osobní názor je, že háčky a čárky je dobré používat? Proč? Protože i s nimi je komunikace univerzální a na háčky to lze velmi snadno aplikovat. Například maily, webové stránky a další obsahují v hlavičkách mimo jiné i druh kódování. Pokud je druh kódování typu iso-8859-x, je povinnost takové kódování podle standardu RFC 2049 podporovat každým mailovým klientem (zdroj: www.cestina.cz).
Závěr: Nemám s češtinou žádné problémy, ani s přenositelností češtiny do různých konferencí, apod.. Komunikace je univerzální, jednoznačná, bezproblémová. To jsou moje zkušenosti a ty jednoznačně odporují tomu, co píšete Vy. Budu se tedy řídit podle svých zkušeností, které jsou kladné a budu dále používat háčky a čárky. Pouze na požádání druhé strany budu psát bez nich, a to pouze dočasně.
Outlook jsem nikdy na maily nepoužíval. Vždy Outlook Express. Outlook Express je mailový klient. Outlook je plánovač, který jako doplňující funkci umí mailovat. Alespoň tak to vnímám já. Outlook před nějakou dobou dokonce funkci mailového klienta mnohdy těžce nezvládal nejen po stránce češtiny. Závěr: Neberu Outlook jako referenční aplikaci pro češtinu v mailech.
Navíc: Outlook Express je mailový klient, kterého máte zadarmo od Microsoftu k Windows. Outlook si musíte koupit za těžké peníze jako součást Office.
Dá se dokonce říci, že Outlook Express je defaultní součást Windows, nainstalujete jej přímo z instalačky Windowsů. A jako taková češtinu zvládá již od začátku excelentně. Outlook není součástí Windows a jako takový jej neberu v hodnocení, zda Windows umí korektně češtinu, nebo ne.
add outlook: ale pak to posle v multipatr/alternative ciz je nejvetsi zverstvo jak jsem videl (tataz zprava v nekolika formatech)
o windows a standatdech bych s eradeji nesiril.
nejsou blbejsi jen predpokladaji, ze uzivatel vi co dela! COZ NENI TOTEZ!
unicode v *.doc je k nicemu, pokud je format binarni, bez jakychkoli vstupnich dveri (hlavicek) ktere rikaji co a jak.
za standard se obecne dnes da povazovat txt, rtf, html, pdf, atd. apropos: RH,MDK a asi i dalsi prechazeji cele do unicode...
problemy s kodovanim jsou a budou. az bude pravda ze windows pouzivaji alespon iso sady, tak prestanou.
pokud udelate cokoliv v ISO-8859-2 a oznacite to dle specifikace jako ISO-8859-2 nemuze byt kdekoli problem (jak linux tak windows)
mailova konfera pro cechy ktera nepodporuje ISO-*-2?
to snad ani neexistuje (doufam!).
PJ
Obdivuji lidi, kteří dokážou napsat odsuzující komentář, nepodepsat se skutečným mailem, svůj názor nijak nezdůvodnit a spokojeně odkráčet s pocitem dobře odvedené práce.
Pokud jde o OpenOffice.org a profesionální práci, momentálně v něm překládám knihu o 850 stranách. Teď jsem na straně 420, používám různé styly, OpenOffice nikdy nepadá. Ráno v 9 hodin zapnu, ve 22:00 vypnu. Je to NUDA. Kdyby se to aspoň občas zaseklo, mohl bych si odpočinout od práce! Kdybych ztratil aspoň pár stránek kvůli zhroucení OpenOffice, jako se mi to běžně stávalo ve Wordu, mohl bych žádat o odložení termínu! A co teprve kdybych chytil virus...
Milý pane "Jirko V", přijďte se podívat do Břeclavi, Nádražní 7, rád Vám to ukážu v praxi.
Neda mi nez nereagovat.
Takze co mi vadi na OO:
- pomalost
- ergonomicka nedostatecnost (napriklad v Impress pridat novej slajd je hotovej porod- neni klavesova zkratka, musis si ji nadefinovat)
- funkcni nedostatky (napriklad zase Impress- neexistuje moznost automatickeho prizpusobeni velikosti ramecku podle textu)
- Calc neni schopen zpracovat vsechny funkce z Excelu. Vysledkem je to, ze moje statistika navstevnosti meho Webu je v nem necitelna
- Write pada. Kdyz nepada, neumi pracovat korektne se zablonami z Wordu. Sablony potrebuju, protoze holt "Corporate standard"
- neexistuje poradnej ceskej help (cim, co to stoji penez. Ale neni)
- ODBC pristup k datum programoval programator. Pozna se to podle toho, ze musis byt programator, abys to umel pouzivat
- kontingencni tabulky? Zkusils je nekdy?
- cela prace s OO je hodne neohrabana, slozitejsi veci jsou dostupne skutecne spatne, naopak nepotrebne, ktere se ale libily autorovi, jsou videt na prvni pohled :-)
Ale abych jen nehanel. OO jsou mnohem pouzitelnejsi, nez 602 a Works. Tatovi jsem napriklad OO nainstaloval a neprijdou mu spatny. Ale pro slozitejsi grafiku obchodnich materialu, OLE vkladany data, spolupraci mezi jednotlivymi aplikacemi je OO nepouzitelny.
K Tvym poznamkam:
Psat text je relativne jednoduchy. Na to staci Write (ten se dodava s Windows, pro jistotu)
Plnej mail nepisu, mam spamu dost.
Jirka Vlcek
OO je skvělý soft. Nic proti tomu. Ale otázka je jednak co v něm děláte, ale hlavní výtky šly ke kompatibilitě s MS Office. Protože ať chcete, nebo nechcete, všude kolem lítají tyto formáty a naprostá většina lidí je nucena se s tím vyrovnat. A zde OO ne vždy splňuje, co má. Hlavně mi přijde jako výsměch článku, že co neotevře OO, neotevře ani Word. O.K., možná o otevření je to pravda, ale nikoli o kompatibilitě.
S tím, co děláte na OO by Vám pravděpodobně stačil i nějaký slušný RTF editor (omlouvám se, pokud děláte něco složitější, ale vycházím z Vašeho příspěvku). Možná by Vám stačil i plain text editor typu vi, předpokládám, že překladatel nepotřebuje formátovat text, ale opravdu nevím, co skutečně děláte.
Samotný MS Office, nebo OO dokáže mnohem mnohem více, a tak se právě začínají projevovat skutečné vlastnosti balíku.
Používám obojí, a jen tak mimochodem, mě se ještě nikdy Word nezhroutil.
Fajn, uvedu dva příklady:
1. Word XP anglická verze na Windows XP:
- otevřít dokument nebo začít psát nový
- dát "Save As" a v tomto dialogu otevřít subdialog "Security Options" (v submenu Tools)
- nechat dialog otevřený a poklepat na libovolný DOC soubor (v Total Commanderu, ve WinExploreru apod.)
Máte to totálně vytuhlý a jediný, co jde, je zabít ten Word přes TaskMan. Zrovna včera jsem dost nadával, anžto jsem přišel o svou práci, co jsem v tom dokumentu napsal.
Kdykoliv zreprodukovatelné.
2. Není to sice pád, ale docela jsem koukal.
- psal jsem si dnes ráno tahák, takže stránka A4 textu
- změnil jsem font na Tahomu, barvu šedivou (aby na tom papíru nebyl tolik vidět :-) a velikost 6 (udělal jsem to přes Ctrl+A, čili na celý dokument)
- poté jsem dostal nápad, že místo "tučné heslo, konec řádku, popis" bude lepší udělat to stylem "tučné heslo, pomlčka, popis" a ušetřím tedy řádky a tahák bude menší
- přesunul jsem se tedy na konec řádku s tučným heslem, napsal pomlčku a stisknul "Delete", abych za tu pomlčku dostal následující řádek
- výsledkem však nebylo to, co jsem čekal - tedy šedivý řádek písmem 6 "<b>Téma</b>- popisek otázky", ale celý řádek tučným písmem, barvou černou a velikosti 12 (v celém dokumentu se font velikosti 12 nemohl vyskytovat!)
No a pokud je dokument na jednu A4 šedivou tahomou složitý, aby ho ani Word nezvládl, tak potěš.
Bohužel se mi to již nepovedlo zreprodukovat.
Tak jsem to zkoušel ještě jednou a furt mi to tuhne. Po poklepání na jiný DOC se mi ten původní Word přepne do popředí a po stornování obou dialogů (hesla i Save) je Word vytuhlý, nereaguje naprosto na nic. Konkrétně je to Word 2002 (10.3416.3501) SP-1 (z about dialogu). Ale samozřejmě to nemusí dělat každému, pouze jsem chtěl poukázat, že pád/výtuh Wordu není vůbec žádný problém a přišlo by mi sprosté vyčítat to aplikaci za $0, když se tak chová i aplikace za $500.
Držím se toho, že většinou za padání programů může nestabilita systému. Nainstaloval jsem si Windows tak, abych na něm mohl optimálně pracovat, vyhodil jsem vše, co jde a vše je stabilní. Časté pády počítače způsobuje nejčastěji nestabilní HW. Sám si pamatuji, že tady na rootu jsem četl vítězoslavný test, kde na počítači s vadnou pamětí dokazovali, že Windows jsou nestabilní.
Nevím, proč bych zkoušel OfficeXP, když jsou legální Ofice97.
A pokud píšu něco, co nesmím ztratit, tak hrubý text napíšu ve vimu. Je to rychlejší díky různým vychytávkám vimu a taky bezpečné proti pádu. Vim dokáže obnovit i text ze spadlého počítače (že by základy transakcí v textových editorech?) a nikdy jsem nepřišel o více, než pár desítek znaků v nejhorším případě.
Pak holý text přenesu do Wordu a formátuji. Word mám nastaven tak, že mám zakázáno inkrementální zálohování, a automaticky zálohuje po 10 minutách.
Osobně si ale myslím, že překladatelskou práci bych komplet udělal celou ve vimu a formátovat bych nepotřeboval.
Problém Linuxu versus Windows je ten, že Windows 2000 a XP jsou už někde jinde, než Windows NT. A srovnání Windows NT versus Linux, na které je odkazováno je už dost out of time.
Osobně mě na normální práci více vyhovuje Windows a na server Linux.
Máte naprostou pravdu. Překlad bych mohl pořídit ve ViM a pak formátovat jako celek. Bohužel tabulky ve ViM nevytvořím, a v překladu je jich požehnaně, stejně tak neudělám tučné písmo atd.
Takže bych musel ve ViM psát kód TeX nebo LaTeX, nebo použít LyX, ale to je dost zbytečné, když zákazník požaduje formát .DOC.
Tak jsem se rozhodl pro OpenOffice na Linuxu.
Nemám zkušenosti s OfficeXP, neb nemám peníze na jeho zakoupení. Nicméně Word97 se hroutí i několikrát denně, pokud překročím 50 stránek dokumentu nebo tam mám pár obrázků nebo tabulek. To jsou moje každodenní zkušenosti za 3 roky používání. Ve Windows nemám žádné podivné sharewary atd. Jen Office.
Pokud jde o cenu za Windows XP a Office XP, tak jsem nikdy neuvažoval o nákupu OEM verzí, které jsou vázané na hardware a které se tedy musejí s novým počítačem koupit znovu (nebo po upgradu hardware je nutné zakoupit retail verzi). Náklady na retail balení Windows a MS Office jsou značné, a asi bych nemohl používat můj 400MHz Celeron.
Snaha o minimalizaci nákladů mě přivedla k Linuxu. Jsem trapný se svým 400MHz systémem, který nemusím upgradovat, když se objeví nová verze Linuxu, na rozdíl od mých přátel, kteří bez zaváhání kupují nové PC jako dárek pro nové Windows. Já radši koupím dárek svému synovi. Jsem rád že si můžu znuděně zívnout, když se dozvím o novém viru, že nemusím upgradovat antivir když dostanu nový soubor .DOC, a že počítač slouží mě a ne naopak.
Máte naprostou pravdu, že Windows je pro většinu lidí lepším řešením na desktop, hlavně kvůli chybějícím aplikacím. Skupina lidí jako jsem já, kterým Linux splňuje všechny potřeby, se nicméně pozvolna zvětšuje.
Prominte,
ale doufam ze jen prekladate a nepisete knihy, protoze to co jste ted prdvedl je naprosta demagogie.
Takze:
1)
"Pokud jde o cenu za Windows XP a Office XP, tak jsem nikdy neuvažoval o nákupu OEM verzí, které jsou vázané na hardware a které se tedy musejí s novým počítačem koupit znovu (nebo po upgradu hardware je nutné zakoupit retail verzi). "
Kupte si OEM software od MS spolu s myskou Genius a muzete si prehazovat klidne 20 pocitacu denne. Jedine co potrebujete mit stale onu mysku a to snad neni takovy problem; kdyz uz stejne musite mit nekde dane CD a fakturu.
2) "Jsem trapný se svým 400MHz systémem, který nemusím upgradovat, když se objeví nová verze Linuxu, na rozdíl od mých přátel, kteří bez zaváhání kupují nové PC jako dárek pro nové Windows."
Rad bych videl jak provozujete RedHat 9tku na tomto stroji s KDEckem, OpenOffice a dalsimi multimedialnimi vecmi; pokud Vam tedy samozrejme nevadi ze je vse pomale. Nejak mam spise pocit ze kazdy mesic neupgradujete Linux na novou verzi; to same nemusite delat ani s zadnymi Windowsy.
3) "Jsem rád že si můžu znuděně zívnout, když se dozvím o novém viru, že nemusím upgradovat antivir když dostanu nový soubor .DOC, a že počítač slouží mě a ne naopak."
Pouzivam OE a Windows XP bez antiviru a predtim jsem mel Win2k a OE a NIKDY jsem nemel antivir a NIKDY jsem nemel vir. Asi tak.
Klidne si pouzivejte Linux, kdyz Vam vyhovuje, ale prosim, nesirte FUD.
1) Nepiste o demagogii, kdyz si nejste schopen ani precist licencni ujednani. OEM verze WinXP je nezbytne zakoupit s novym pocitacem, nebo s novym MB. Zadna mys, ani Microsoft, natoz Genius ;-).
2) to je fakt, linux nebo win, kdo chce, k upgradu ho nic nenuti, vykon 400 je vice nez postacujici.
S WinXP Home Edition verze 2002 OEM je dodávána obsáhlá 12stránková dokumentace (+ 4 strany obálky). Na první straně obálky se píše: Určeno k distribuci výhradně s novým osobním počítačem. Na poslední straně se píše: Výrobce počítače je povinen před jeho dodáním nalepit na počítač Certifikát pravosti.
O myši nebo paměti ani slovo. Naopak, vazba na konkrétní počítač (case) je více než zřejmá.
Tak to se prave mylite, pred mesicem zakoupena WinXP CZ-SP1 OEM:
4. DISTRIBUCE SOFTWARU:
4.1 ... udeluje vam spolecnost MS nevylucne pravo na distribuci ... s kompletne sestavenym pocitacovym systemem, nebo s neperiferni pocitacovou hardwarovou soucasti.
Na webu MS je vyslovne uvedeno harddisk nebo MB.
Co je to OEM?
Takto označovaný produkt je plnohodnotný software, či hardware, který je cenově velmi zvýhodněný. OEM software je možné zakoupit pouze s hardwarem. OEM aplikace (Office) a servery je možné zakoupit pouze s novým počítačem. OEM operační systémy (Windows) můžete zakoupit s jakýmkoli neperiferním hardwarovým zařízením (např. desky, paměti, myš atd.). Více informací o nových licenčních podmínkach naleznete na internetové adrese www.microsoft.com/cze/oem. OEM program společnosti Microsoft zahrnuje operační systémy, některé serverové produkty, aplikace, myši a klávesnice. Technickou podporu k OEM produktům zajišťuje zákazníkovi dodavatel, u kterého byl počítač se software pořízen.
zdroj: http://www.microsoft.com/cze/infolinka/faq/licence_oem.asp
z toho plyne, ze mys podle MS neni periferie.
Prominte, nevidel jsem, ze by LK psal o RH9 a multimedialnich vecech. Ja taky pouzivam Linux, a to na 486 (48M RAM), P133 (128M RAM). RH7 (.1, .2). A s vetsinou veci si vystacim (na tom pentiu, 486 pouzivam na vyvoj v cecku). Minimalne mi nepada, kdyz jsem na netu, coz w98 na te same masine s oblibou delaji asi tak kazdych deset minut. Rozhodne nemuzete poprit fakt, ze lidi, kterym linux vyhovuje a staci na jejich praci pribyva. Ne vsichni totiz potrebuji nejkrasnejsi a nejgrafictejsi veci na svete, staci jim, ze maji system, ktery jim v praci pomaha, misto aby zdrzoval.
No, tak uplne to pravda neni. Treba nova verze prekladatelskeho software od IBM (ktera mimo jine resi chybu v exportu do rtf, na jejiz opravu se cekalo) je dostupna pouze pro XP. Coz znamena jedine - bud to uzivatel chce pouzit, pak je nucen upgradovat, coz by znamenalo v tomto pripade tez upgrade masiny, anebo se na to vykasle a jede s posledni verzi, ktera na jeho systemu funguje. Abych predesel vytce, nemuze za to samozrejme linux ani ms, zase je to tupost cloveci, ze. Jen mi pripada, ze v linuxovem svete je toto nuceni k upgradum o neco mensi.
"Jen mi pripada, ze v linuxovem svete je toto nuceni k upgradum o neco mensi."
neni vlastne zadne (pokud vam to stoji za to a pokud je to open source).
pak totiz mate zdrojove kody a muzete si to prelozit do sveho systemu sam.
Rovnez je prirozene, ze se Bill snazi kola tocit co nejrychleji, tak jako jakykoly jiny komercni sw,os.
I linuxove distra se vas snazi motivovat k up-to-date, avsak jdou na to pres vasi pohodlnost. casem vas proste prestane bavit si vse do sveho RH5.2 kompilovat sam (a toho casu, jeje!) a tak proste tu 90 pentium date jako router a zakoupite K7 nebo co ja vim co.
a za per let vycodite router, a date misto nej K7, a zakoupite ... cojavimco. :-)
pj
S Windows resp. Office upgradovat musite, jednotlive verze Office jsou vzajemne kompatibilni asi jako Office a OO, tedy slozitejsi funkce nekompatibilni.
To, ze jste NIKDY nemel zadny vir nemuzete s jistotou rict, kdyz jste NIKDY nemel zadny antivir - doporucuji Avast home, pro domaci pouziti zdarma (neplacena reklama :-).
Ohanet se demagogii je nova moda.
Pokusím se odpovědět na Vaše připomínky:
Ptal jste se, zda jenom překládám. Kromě překládání taky programuju v Zope. Můj 400MHz systém mi na to bohatě stačí.
Nevěděl jsem, že si mohu koupit OEM MS sw s myší Genius. Myslel jsem, že se prodává jen s myší Microsoft. Děkuji za zajímavé info.
Neprovozuji Red Hat 9, nýbrž Mandrake 9. Je kompilován pro i686 a je velmi svižný, včetně KDE a OpenOffice.
Pokud používáte WinXP, Win2000 a OE a nikdy jste nechytil virus, napište prosím, jak dlouho jste je takto používal, a zda jste se během této doby připojoval k internetu nebo dostával cizí dokumenty. Mám za to, že jste nebyl připojen, a cizí dokumenty jste nedostával. Nebo jste měl obrovské štěstí, a komunikujete jen s uzavřenou skupinou lidí, kteří jsou sami odpojeni od internetu nebo používají důkladný antivir.
Ještě prosím napište, jak víte že jste nikdy nebyl zavirován, když uvádíte, že jste nikdy nepoužíval antivir? Bylo by možné, že jste zavirován ještě teď a ani o tom nevíte?
Pripojeny jsem pevnou linkou pres NAT 24 hodin denne a pocitac nevypinam; komunikuji docela hodne se zakazniky; jenom mam spravne zabezpeceny Internet Explorer a Outlook Express. Neklikam na kazdou blbost a jako Office pouzivam 602jkovy balik.
Jak poznam ze nemam vira? To je proste; 99 procent dneschnich viru na desktopu jsou viry typu vbs; no a protoze ode me nikdy zadny vir neodesel, asi jej nemam :) Samozrejme ze mi jich prislo tuna, ale ja si jej nespustil a takove to "samospousteni" pri dobre nastavenem OE nehrozi.
Asi Vás zklamu, ale skutečně existují viry pro MS Outlook, které se spustí bez ohledu na to, jak jej máte nastavený. Stačí že dorazí do příchozí pošty. Další informace o takových virech najdete ve známé konferenci BugTraq.
Pro MSIE platí totéž. Není třeba ani klepnout, a nastavení zóny nepomůže.
Snad pokud byste nainstaloval MSIE a OE úplně bez podpory VB scriptů... ale pak na vás budou neustále na webu vyskakovat doporučení, ať si VB honem rychle stáhnete, jinak nebude váš zážitek z daného webu "optimální".
Samozřejmě je fajn, že vy osobně neklepáte na každou hloupost. Tím se riziko omezí. Ale jak to vysvětlit běžným uživatelům?
Když jste správcem počítačové sítě a dohlížíte nad 20-100 uživateli PC s Windows, například na nějakém úřadě, brzy zjistíte, že jakékoliv poučování a školení uživatelů se u značného procenta lidí prostě míjí účinkem. Pokud vám bude vyhovovat, že budete obíhat PCčka, neustále přeinstalovávat Windows nebo odvirovávat, není to špatný job. Získáte mýtus nepostradatelnosti, sem tam podstrčíte vypálené CD s MP3 nebo hrou pro nudící se uživatele, kteří vás budou milovat... časem získáte podřízené, protože pro 100 PC s Windows je třeba asi 5 "správců", kteří o ně pečují...
Pro úřad a pro daňové poplatníky je to finančně mnohem méně výhodné, než UNIX a terminály, nebo aspoň Windows Terminal Server a terminály. Mám osobní zkušenost jako správce sítě s 250 unixovými terminály. Správci byli dva, pracovali asi 4 hodiny denně. Převážnou část této doby trávili péčí asi o 20 PC s Windows, určenými pro vedení firmy.
Pane Prudku,
chyby, ktere jsou vyuzivany, jsou v drtive vetsine davno zaplatovany. Takze pokud spravce dela svou praci poradne, tyto viry/cervi nemaji sanci. Kazdy system je tak bezpecny, jak se o nej jeho spravce postara. Pokud sam nedokazete zajistit bezpecnost windows, u linuxu dopadnete drive ci pozdeji stejne katastrofalne. Zadny system nezustane sam o sobe bezpecny. Ani openBSD. Takze tu nesirte paniku ;-)
Máte naprostou pravdu. Vaše obecná věta "Kazdy system je tak bezpecny, jak se o nej jeho spravce postara." je naprosto přesná.
Znám ten svět, o kterém píšete. Je to svět, kde Microsoft vydává záplaty nejpozději za týden po objevení chyby. Žádná taková záplata nenaruší stávající programy. Ani se nestane, že by způsobila nefunkčnost celého systému. Proto svědomitý správce, o kterém píšete, neváhá s jejich instalací. Uživatelé jsou uvědomělí, poslouchají jeho pokyny a ochotně ho pouštějí ke svým počítačům, aby mohl instalovat záplaty MSIE a OE, každý měsíc 1-2 záplaty. Výpočetní oddělení má štědrý rozpočet, a neváhá upgradovat PC podle potřeby, jakmile Microsoft ukončí podporu nějakého systému. Máte štěstí, že pracujete v takové firmě. Pak záleží vše na správci, přesně jak jste napsal.
Sám jsem zažil jiný svět. Kde Microsoft vydává záplatu za 60 a více dnů po zjištění chyby, nebo záplata zhroutí celý systém, a správce má ZAKÁZÁNO dělat záplaty. Svět kde firma má pro hardware omezený rozpočet, protože její core business je něco úplně jiného než počítače. Polovina počítačů jsou 486/66 nebo Pentia 120, neschopné upgradu na Win98, a proto používající Win95, pro který už nikdy žádné záplaty nebudou.
Chtěl bych připomenout známý bonmot: Na každou, i sebeobtížnější, i sebesložitější otázku existuje jednoduchá, snadno pochopitelná, lehce použitelná, nesprávná odpověď.
Tedy prominte,
ale Vy asi nejste zdravy, vidte? :)
"Je to svět, kde Microsoft vydává záplaty nejpozději za týden po objevení chyby."
Opravdu zavazne chyby, o kterych jste psal - jako spousteni kodu v mailu aniz byste jej zobrazil - jsou opravovany opravdu rychle.
"Žádná taková záplata nenaruší stávající programy."
Nikdy se mi nestalo, ze by zaplata na OE zapricinila nefunkcnost systemu nebo nejake aplikace, Vam ano? A plest do toho opravy napriklad SQL serveru - no, jestli si na ostre a kriticke servery s databazemi na Linuxu instalujete cokoliv bez testu a kontroly, dopadnete velmi brzo stejne jako kdyz to delate na Windows; totiz nepojedete.
Opravy na systemy Windows 95 opravdu neexistuji, stejne jako asi nestahnete opravy na RedHat 2.0 a rad bych videl na 486tce chodit RedHat9 v GUI tak aby se s tim dalo pracovat. A na Pentiich jdou docela slusne provozovat 98cky ci NTcka, kde opravy IE - coz je nejvetsi bezpecnostni problem - vychazeji.
Vase bonmoty jsou sice zajimave, ale to co predvadite je typicke fanaticke sireni lzi a nesmyslu.
"Opravdu zavazne chyby...jsou opravovany opravdu rychle."
No, zkuste se podívat na nějakou statistiku o rychlosti reakce Microsoftu,
třeba na http://www.spoxdesign.com/web/overview/technology/proc_oss.html#security.
Samozřejmě uznávám že statistika není totéž co "rychlá oprava závažných chyb".
Máte pravdu, myslel jsem na příklad se SQL serverem. I když to není jediný případ kdy oprava musela být stažena. Je jenom nejznámější. OE se mi nikdy nezhroutil, protože jej nepoužívám, nicméně vynucených reinstalací Windows, které započaly nefunkčním OE nebo MSIE (bez příčiny, bez viru) jsem si u svých zákazníků užil docela dost.
Je hloupost provozovat RH na 486. Takové systémy je třeba provozovat jako X terminály, anebo jako Windows terminály, ale to je licenčně velmi nákladné.
V takovém centralizovaném systému (jedno jestli Windows nebo Linux) platí, že bezpečí záleží jenom na správci. U Windows má správce více práce, protože chyby jsou častější, a licenční náklady jsou rovněž mnohonásobně vyšší, ale jinak platí to, co jste řekl.
"U Windows má správce více práce, protože chyby jsou častější, a licenční náklady jsou rovněž mnohonásobně vyšší"
- To jsou kecy. Pokud nejste s to zajistit spravu windows, nesvadejte to na microsoft. Zkuste pouzit oblibenou radu RTFM. Krome toho, zaplaty vychazeji dodnes na IE 5.5, ktery si muzete na windows 95 nainstalovat. Ja vim, dneska je "trendy" nadavat na MS. A me zase bavi delat dablova advokata ;-)
Nemate pravdu. Staci spravne postavene pravidla prace s IT, spravne pouzite nastaveni a neni potreba zadny antivir. Prvni clovek ktery spusti vir tim, ze prekona ochranu v bezpecnosti ci stahne nejaky dialer ze stranek o pornu zaplati pokutu. A to je posledni moment kdy je v te firme spusten vir ci instalovana nejaka nezbytna utilitka pro automaticke zmeny pozadi. Fungujeto a je to OK.
Tak to se omlouvám, ale přeci jen: Máte vytvořit překlad, a nebo opsat knihu i s formátováním? Tabulky mimochodem dělám taky ve vimu, jen buňky oddělím středníky, či jiným znakem. Pak to hodím do Wordu jako text, označím a v menu vyberu "Převést text na tabulku". Je to pro mě pohodlné a umožňuje mi to psát kontinuálně ve vimu i tabulky.
Uznávám, že Word trochu zpomaluje, pokud se dostanete na větší počet stránek, či obrázků. Osobně to řeším rozdělením knihy do více souborů.
OEM verzi si můžete koupit k jakémukoli HW, třeba ke klávesnici, k myšce, hard disku, nebo třeba síťovém kabelu. Takže argument ohledně omezení na počítač jen svědčí o Vaší neznalosti.
Vidíte, a já byl a stále jsem fanda do Linuxu a snaha o minimalizaci nákladů mě vedla k Windows. Dodnes jedu na Windows 98, Pentiu 200 MHz a 80 MB paměti, 20 GB disk. Nepotřebuji zatím upgradovat. A vše co potřebuji, včetně Office jede jako blesk. Když umíte Linux, či Windows, uděláte zázraky s obojím.
Co se týká virů, jenom zívnu, když se nějaký objeví. Jedu bez antiviru, a jen pro kontrolu čas od času oscanuji. Zatím jsen vira za těch 8 let co používám 32 bitové Windows neměl nikdy. Stačí dodržovat pár zásad. Pravda mám na Windows firewall, a IE + Outlook jsem vyměnil za Mozillu. Celkově je to neuvěřitelně odolná kombinace proti virům.
Jde o to, že když umíte dobře Linux, poslouží Vám. Když umíte dobře Windows, poslouží Vám.
Já uznávám oba systémy. Jen prostě nechápu neustálé boje proti Windows. Chtěl jsem ukázat, že problémy, které popisujete u Windows nejsou problémy Windows. Jsou to pouze důsledky Vaší nechuti k Windows, nic více a nic méně. Neberte to osobně, ale tak mi to přijde.
Hezka slova a dobra zkusenost. Ale treba Mozilla na P133 je silene pomala:o) Ne, o tom nechci psat. Spis bych rekl, ze nejde o boj proti windows. Spis je to znechuceni lidskou tuposti, a jelikoz ta tupost je obvykle doprovazena mswin (ci obracene, mswin jsou doprovazeny tou tuposti?), prenasi se ta nechut i na tento "operacni system". Vy jste dost inteligentni na to, abyste si wokna prizpusobil k obrazu svemu. My, kteri na to nemeli nervy, jsme zalovili jinde. Kazdy dle sve chuti...
Co se tyka licenci ms produktu, nejak jim nerozumim. A zda se mi, ze jim nerozumi sami majitele, viz nedavne kolotoce kolem licenci Visual FoxPro.
Za radu se stredniky ve ViM děkuji. To se může hodit.
Nepsal jsem, že Word97 u dlouhých dokumentů zpomaluje, psal jsem že se hroutí. Přišel jsem tak o mnoho stránek a mnoho hodin života, a to na čistých Win98 bez jakýchkoliv nespolehlivých shareware atd. Máte štěstí, že jste se s tím nesetkal.
Děkuji za informaci o OEM s myší.
Máte pravdu, že fw a odstranění IE a Outlooka hodně snižuje riziko. Jste inteligentní a poradil jste si. Jistě víte, že 95% lidí nikdy IE ani Outlook neodstraní, dokonce i když je napadne virus, a vy jim výslovně řeknete, že by se to nestalo, kdyby zkusili jiný software.
Nerozumím této vaší větě: "Jedu bez antiviru, a jen pro kontrolu čas od času oscanuji." Čím to oscanujete, když jedete bez antiviru?
Chápu to tak, že máte antivir, jen není rezidentní v paměti. Tak to dělá hodně lidí. Koupil jste si tedy antivir, předplatil jste si aktualizaci a čas od času provádíte sken. To je rozumné opatření.
Možná bych měl napsal, že po instalaci Windows spustím asi dvacet balíků na upgrade systémových knihoven, které jsem stáhnul z webu MS. Tvrdím, že mám doma Windows 2000 s jádrem Windows 9x. Možná taky proto mám Windowsy mnohem stabilnější.
Nekoupil jsem žádný antivir. Dokonce mám rčení, že nejhorší viry a destruktory systémů jsou antiviry, zejména rezidentní štíty. Aby totiž takový rezidentní antivir mohl pracovat, musí prakticky crackerským způsobem napíchnout systém nedokumentovaným způsobem. Není prostě cesta, jak legálním, slušným způsobem naprogramovat účinný rezidentní antivir. Mnohokrát jsem se přesvědčil, že rezidentní antivir je dost často příčinou nestability systému.
Ne, nikdy jsem nekoupil žádný antivir. Jednou za čas si stáhnu zkušební verzi NODa, oscanuji, smažu, zhruba v několikaměsíčních intervalech. NODa mohu jen doporučit, mám pocit, že ti výrobci jsou opravdu machři.
Daleko více, než antivirům věřím různým nakladených pastem v systému. Například kompletnímu upozorňování na změny systémových souborů, registrů, apod.. hlídaném automaticky pomocí md5 součtů. Je pravda, že i toto dokáže antivir, ale proč si ho kupovat kvůli takové maličkosti? Je dost free programů, které to zvládnou se ctí.
Věřte mi, že pokud si držíte pořádek v počítači, a třeba i svoje soubory a změny děláte jen v určitých adresářích, apod.., můžete velmi dobře sledovat cokoli nekalého.
Například kdysi jsem na Windows nainstaloval ZoneAlarm jako firewall. Během několika dní jsem zjistil, že je nedostatečný, a že přesto kdosi protlačil nějaké spustitelné soubory z internetu maskované jako screesaver. ZoneAlarm okamžitě letěl z mého počítače. Nainstaloval jsem potom Kerio Personal Firewall, a zatím se mi do počítače nic nedostalo.
Obávám se, že ohledně OEM licencí MS nemáte pravdu.
S WinXP Home Edition verze 2002 OEM je dodávána obsáhlá 12stránková dokumentace (+ 4 strany obálky). Na první straně obálky se píše: Určeno k distribuci výhradně s novým osobním počítačem. Na poslední straně se píše: Výrobce počítače je povinen před jeho dodáním nalepit na počítač Certifikát pravosti.
O myši nebo paměti ani slovo. Naopak, vazba na konkrétní počítač (case) je více než zřejmá.
Myslím, že Vaše tvrzení si zasluhují podložit linkem do domény microsoft.cz nebo microsoft.com/cze, který Vámi uvedená tvrzení podpoří. Tištěná dokumentace Win XP Home hovoří zcela jasně
No nevim...
Posledni Windows, ktere jsem byl nucen pouzivat, byly Windows 95 (uz je to davno, ale kdyz obcas vyzkousim dnesni Win XP, nejaky velky pokrok v ovladatelnosti tam nevidim - spise je to cele zneprehlednene)...Zato jsem duverne poznal Windows na serverech a konstatuji: "jiz nikdy vice". Bylo dobre, ze jsem mel srovnani - servery s WinNT/2000 a vedle nich jsem mel i HP-UX, Digital Unix a Linux. Zatimco ty unixy jely, ze jsem o nich malem nevedel, s Win jsme neustale resili problemy :-) To asi znate.
Jeden argument proti Lin desktopu ale uznavam: Ano - porad jeste chybi nektere aplikace. Castecne je to resitelne pres WINE, ale uplne reseni to neni. Pak chapu, ze je nutno nasadit neco jineho. Treba Macy s os X :)
Ale zpet k desktopu: Vlastne uz davno pouzivam vyhradne desktop na Linuxu a nic mne nechybi. Zhruba posledni 2 roky pozoruji, ze jiz zacina byt vyzraly i pro uzivatele neodborniky a ze neplati cela rada mytu, ktera se traduje (mozna jim take trochu podlehate). Pracovat s desktopem, zalozenem na KDE3 jsem naucil radu lidi ve svem okoli, moje dite na nicem jinem doma take nedela a svete div se - vubec mu nevadi, ze ve skole mu diletant kaze cosi o Windows. Jen se pousmeje, protoze ty Windows zvladne levou zadni - tak je to v KDE podobne. A bavi se tim, ze se ucitelky pta, proc tvrdi, ze Internet je modre "e", kdyz to prece neni pravda...Ucitelka pochopitelne nechape (to je smutne). Nojo - mozna ma stesti, ze natrefilo zrovna na me :-))
Linuxovy desktop je dnes takovy, ze kdyz za nej posadim sekretarku a dam ji kratke skoleni, muze klidne pracovat a bude ji to jedno. Nepredpokladam, ze by si sekretarka treba instalovala sama Windows, tudiz i ten Linux ji tam dam ja. Podle meho nazoru rozsiruji famy o obtiznosti prace s Linuxem (ale ono to muze byt treba i FreeBSD, ze...) predevsim neschopni admini, kteri se nechteji naucit neco noveho a kteri nejsou schopni pocitac pro uzivatele pripravit (zvladaji akorat install.exe, OK, OK, OK...) :) Pro takove je statni sprava zivnou pudou, bohuzel...
A co se tyce kompatibility s MS Office ? Nekde se musi zacit. Presvedcujme, vysvetlujme, objasnujme... ze .DOC ci .XLS neni zadny standardni format. Mam dobrou lecebnou metodu. Poslu ignorantovi dokument v internim formatu OO (ktery je ale otevreny !!) a kdyz se ozve, ze to nemuze otevrit, slusnou formou mu sdelim, ze on mne dela to same. U inteligentnejsich jedincu to pomuze - odpriste posilaji dokumenty v .RTF nebo dokonce i v .PDF a nebo dokonce - svete div se - jako cisty text...
Jeden argument proti Lin desktopu ale beru - Ano chybi porad nektere aplikace. Pak plne chapu nasazeni jinych OS - treba Mac s OS X :)
Tak to jste jediny, o kom vim. Gratuluji ke spravne verzi woken, hardwaru, opici atd. Jinak kazdemu, kdo pouziva word a (logical and, aby nebyly omyly, ze jsem vsevedouci:o) s nimz jsem mluvil, word obcas (nekomu i dost casto) pada. Zalezi na tom, co kdo dela. Ale strasne jsem se musel smat, kdyz mi jedna firma poslala dokument v necem.doc. Ja na svoji 486 jsem si to prohledl (sice se zmrsenym formatovanim a vubec, ale prohledl) v abiwordu. Vsechno ok, tak jsem preposlal mail (s puvodnim dokumentem, zase aby nebyly omyly, v abiwordu neupravenym, pak jsem to stejne zkousel ulozit u sebe a nechat otevrit wordem na sdielnem disku) sefovi a strasne jsem se divil, kdyz mi vola, co jsem mu to poslal za svinstvo, ze mu pri otevreni zatuhne word:o))) No, nevyresili jsme to, ten doc spolehlive zlikvidoval word 97 i 2000, tak jsem pak slusne firmu pozadal, at mi posle aspon rtf, a to uz zafungovalo. A ten dokument fakt nebyl nijak moc formatovany, obycejny navrh smlouvy.
Hele WORD může jít do ... proti starému DOSovému Wordperfectu. To byl editor "par excelence". Prostě pokud jsi věděl co chceš mít na výstupu a jak, tak jsi to napsal, zformátoval a sedělo. Ve Wordu občas dostaneš neuvěřitelný výstupy, protože "inteligentní" autoformátování ti nepovolí to, co by jsi chtěl a nebo to na výstupu stejně není jak to vidíš na monitoru. Používám i OOpice a můžu říct, že pokud pracuji s MS soubory, tak to jde velmi dobře (srovnejte to s 602Suite!!!) a příkladem, jak to nemá být dokument formátován pro "ostatní" uživatele je právě EKOKOM, výše zmíněný.
Je to opravdu tendencni,
priste trochu mene vlezlosti:) teda od autora:
-- dobry multiplatformni software
se neda vyrobit na kolene:)
(proste to neni tak jednoduche:)
-- OOo neni ani stale dobre prelozeny (cz)
software a ani jeho funkcionalita neni prilis
dobra (ve srovnani se StarOffice)
...
ale, jinak si myslim ze linux by mohl byt
prvni na rade pri uvazovani jaky OS na pocitace do
skol a vubec do cele statni spravy.
Jen tak mimochodem - Městský úřad není státní správou, ale samosprávou. Název článku je trochu lichý. Jinak pro státní správu jsou závazné standardy ÜVIS, které říkají, že text se musí zasílat ve formátu .pdf a data ve formě XML. (Tedy žádné .doc ani .xls). OO má jako nativní formát zipované XML, takže pro tabulky je OK. MS Office formát XML nezná. Bohužel - ve státní správě nikdo ani ÜVIS, ani Ministerstvo informatiky neposlouchá. Používání všelijakých utajených formátů - jakkoli jsou dnes rozšířené - má jednu drobnou vadu. Nikdo vám nezaručí, že za 5 let půjdou přečíst!
Vim jeste o jednom urade kde temer vse beha na linuxu. Je to v Mnisku pod Brdy:-). Bezi na cca 23 stanicich, 2 servery. Vse RH.
Nektere stanice jsou dual boot s win98. (asi 4, kvuli ucetnictvi a katastralnim mapam)
Vsude je OpenOffice, i ve windowsech, Mozilla, Gnumeric, pro pristup k poste se pouziva Horde+IMP nebo KMail.
Po prechodu z DOSu uz to takhle funguje cca 2,5 roku (od RH 7.0)
Obcas jsou v OO problemy s nekterymy .doc, ktere jsou vytvorene v T602ce nebo obsahuji nejake zvlastnosti.
OO je dobrý soft, ale zkuste si v něm otevřít DOC soubor, který má stránku rozdělenou do tří sloupců. Já si takto napsal knížku a OO se prostě nechytá.
OO prostě dokáže otevřít DOC, který napsal člověk, který ve Wordu neumí nic jiného, než základní věci. A to ještě prý musí projít školením o formátování, viz výše. Já používám Word trochu více, a OO se dost nechytá.
Máte pravdu. Najdou se takové dokumenty z MS Wordu, které dělají problémy.
Chtěl bych jen připomenout, že import-export filtry v komerčním softwaru byly také většinou dost špatné. Import T602 do AmiPro, nebo i jiné případy. Řekl bych, že OpenOffice není o nic horší.
Považovat to za zásadní problém se mi nechce. Pokud jednou budou tyto filtry dokonalé, zase se vynoří nějaký jiný důvod, proč nezkusit Linux. Mám odpověď na všechny ty seznamy typu "Já na Linux přejdu až bude umět a) b) c)". Mám totiž taky takový seznam. Jmenuje se "Já se k Windows vrátím až budou umět a) b) c)", a ten seznam je čím dál delší.
To neberte jako přemlouvání. Jsem rád že lidi používají různé systémy. Přál bych si, aby nám (někteří militantní) uživatelé Windows dali právo na mírovou koexistenci. Aspoň aby nám nedělali stránky jen pro MSIE.
Znám nevýhody Linuxu. Například instalovat nový program do Linuxu je pro laika nesmírně obtížnější než do Windows. Jen sehnat správný balíček RPM pro danou distribuci bývá někdy i nemožné. A nejste-li root, nemáte šanci relokovat instalaci třeba do svého home adresáře. A kompilaci ze zdrojáků laik nezvládne. Takže je odsouzen používat jen to, co je součástí jeho distribuce (1-7 CD se softwarem).
Přeju Vám hodně úspěchů ve Windows.
Dělám s Linuxem několik let a mám ho rád. Ale taky dělám s Windows a mám ho rád. Znám výhody a nevýhody obojího, samozřejmě kam mi znalosti dovolují.
Jakmile poznáte více systémů, a není to jen Linux a Windows, tak zjistíte, že v každém Vám něco bude chybět. Je to o tom, že každý systém má nějaké dobré "vychytávky", či vlastnosti, převážně typické pro něho. Nepotřebuji prostě žádný seznam, budu dělat s tím, co mám.
Open Office existuje i pro Windows, a je zde hojně používán. A jeho nevýhody i výhody platí i zde.
Mnoho programů z Linuxu jsem si nainstaloval ve verzi pro Windows. Vim, gimp, apache, sadu shellových utilit, lynx, apod..
Windows postavil svoji kariéru na přístupu pro běžné uživatele. V Linuxu není těžké dělat, ten systém je principiálně jednodušší a logičtější, ale spolehlivě odrazuje většinu lidí instalací.
Já sám jsem si dal přes asi 4 lety závazek, pokud nainstaluji Linux a budu schopen v něm vyvíjet do měsíce webové aplikace ve stylu php+mysql, přejdu kompletně na Linux. Ležel jsem v manuálech, ptal se na konferencích a rozchodil jsem nakonec i modem a připojení k internetu, rozchodil jsem i apache a další, a chyběla mi rozchodit tiskárna a pár drobností. Ležel jsem v tom furt, a po měsíci jsem toho musel nechat, jinak by se se mnou ženská snad rozvedla.
Uznávám, že dnes jsou instalace trochu jinde, před měsícem jsem zkusil instalovat Debian. Bylo to paráda! Všechno chodilo, jen jaksi jsem se zadrhl na instalaci zvukovky a síťovky. Nepodařilo se. To celé nepíšu proto, že bych chtěl hanit Linux, jen proto, abych popsal, že jen instalace Linuxu je podle mě ta hlavní překážka pro většinu lidí.
On opravdu není problém Linux používat, ať v příkazové řádce, nebo pod X. Na Unixy jsem zvyklý. Ale prostě překážka instalace je obrovská. A už se mi nechce číst stopadesátý manuál v řadě. Přiznám se, že by se mi skoro líbilo, kdyby instalaci Linuxu dělal MS. Ten má totiž tak nějak cit pro uživatelské prostředí.
Ono tech problemu je vice, konecne, instalaci by mel udelat spravce. Ale jak chcete naucit uzivatele, ktery chce splnit svuj pracovni ukol, aby se vyznal v tom chaosu rozmanitych dialogovych oken - absolutne nejsou dodrzovany standardy o ergonomii nemluve, spatneho pocesteni (jednou jsem si nainstaloval pocestenou verzi KDE a je to opravdu bes - tolik prace na tom udelali a tak priserne) a rady dalsich veci.
Myslím si, že základní instalace systému by měla být dostupná každému.
Co se týká grafického rozhraní v Linuxu, mohu se přidat, je to příšernost. Grafické prostředí ve Windows je opravdu promyšlenější, a to se projeví zejména tehdy, pokud začnete využívat detaily, různé přesuny mezi aplikacemi, apod.. Osobně raději v Linuxu používám příkazovou řádku.
Pro jistotu píšu, že nechci vyvolat spam, a píšu svůj subjektivní názor založený na několikaleté zkušenosti s prací v Linuxu.
Důvěrně znám. Ve Windows je jednotný formulář pro otevírání souborů. Považuji jej za lepší.
1) Mohu si zvolit, jak chci mít vypsané soubory. K dispozici jsou 4 různé způsoby výpisu podle toho, jaké detaily při otevírání souboru chci znát.
2) Mohu, při zobrazení detailů o souborech posouvat šířkou zobrazených sloupců, abych optimálně viděl ty informace, které jsou potřeba.
3) Pokud nepožaduji zobrazení detailů, zobrazuje názvy souborů ve více sloupcích a výrazně tak minimalizuje nutnost posouvání seznamu pomocí posuvných lišt. Vidím více informací přehledně najednou.
4) Kdykoli si mohu získat maximálně podrobné údaje o souboru pomocí pravé packou myší, kde se mi zobrazí v menu položka "Vlastnosti".
5) Z formuláře na otevření souboru mohu vytvořit kopii souboru a až tu otevřít.
6) Ve formuláři lze i při otevírání souboru dělat "pořádek". Lze vymazat soubory, kopírovat, přejmenovat.
7) Lze založit nový adresář a až v něm vytvořit soubor.
8) Mohu si soubor před otevřením předprohlédnout. Například při otevření obrázku mohu pravou packou myši zjistit, jak vypadá třeba v IrfanView.
9) Akce se soubory se dělají ve WIndows mnohem jednodušeji a přirozeněji. V Linuxu se zbytečně najezdím myší jak na závodní dráze, ve Windows kolikrát nemusím hýbat myší vůbec. Například v Linuxu přejmenuji soubor tak, že kliknu na soubor, přejedu myší na na tlačítko "Přejmenuj soubor", třeba v GIMPu se mi otevře formulář s oknem kam napíšu nové jméno, přejedu myší na "Potvrdit". Ve Windows kliknu dvakrát na soubor a rovnou napíšu nové jméno. Ve Windows nemusím několikrát přejíždět myší sem a tam. Jakmile napíšu jméno, Enterem změnu jména potvrdím, Esc klávesa naopak odvolá. Postupy ve Window mi přijdou přirozenější, v Linuxu zbytečně komplikované.
9) A hlavně, toto všechno mohu dělat všechny akce ve všech aplikacích, protože formulář je jednotný.
10) Seznam souborů v otevíracím formuláři lze setřídit podle různých hledisek.
11) Seznam souborů v otevíracím formuláři je možné filtrovat podle přípony. Není tak potřeba se prodírat soubory, které aplikace vůbec neumí otevřít.
Nezlobte se, ale otevírací formulář ve Windows je IMHO mnohem ergonomičtější, než v linuxových aplikacích. Jeho možnosti jsou výrazně vyšší.
Je nutne povedat na zaciatku vsetkych sporov o kompatibilite resp. nekompatibilite OOo s MsO, ze "chyba nie je vo vasom prijimaci". MsO ma nekorektne implementovane vstupno-vystupne filtre. Funkcie navyse casto nefunguju tak ako je uvedene v dokumentacii, alebo dokumentacia uplne chyba. Ked si uvedomime tieto fakty, prestaneme sa cudovat, ze ani MsO nie je kompatibilny s MsO. Kto s tym pracuje, pozna chronicke problemy kompatibility jednotlivych verzii MsO, v krajnych pripadoch sa dokonca moze stat, ze napr. Word nedokaze otvorit subor ktory sam vytvoril.
Za tejto situacie si vyvojari OOo zasluzia predovsetkym obdiv, ze import/export formatov MsO funguje tak dobre ako funguje. Pricom samozrejme cim viac sa to este zlepsi, tym viac spokojnosti bude na strane pouzivatelov i vyvojarov samotnych.
V tejto suvislosti by mali pouzivatelia prijat aktivnu ulohu vo vyvoji. Nie je nutna znalost programovania. Staci pouzivat aktualnu verziu OOo a upozornovat na nedostatky cez "Bugs and Issues" system na webstranke www.openoffice.org pricom treba byt co najpresnejsi, aby chyba mohla byt objavena a opravena. Takto mozu uzivatelia ku vseobecnej spokojnosti a prospechu splatit svoj moralny dlh voci ludom, ktori im bez naroku na odmenu vyvijaju pekny a uzitocny softver ;o)
Myslim, ze z uvedeneho je zrejme, ze uzavrete formaty su slepou ulickou a zasluzia si svoj pohreb. Cim skor, tym lepsie.
Na Mestskem urade v Domazlicich uz nekolik let jede pod timto OS krome mailserveru proxy i databazovy server s Informixem, trochu podobne jako v te Ostrave, jen nemame UNIPLEX, ale CREDI.
Ekonomika je take na linuxu - runtime Cobolu a aplikace od fy ORTEX HK. Na linuxu - v mozille - bezi i informacni kiosek s dotykovym displayem dnem i noci svitici do namesti 7 dnu v tydnu 24 hodin denne dele, nez pul roku.
Od prosince 1999 pouzivam linux i na pracovnich stanicich, prevazne v distribuci SuSE, ale s uspechem i MDK, dnes je tu linuxovych pracovnich stanic cca petina (ten pomer se zhorsil s letosnim lednem, diky reforme verejne spravy, kdy k nam presli urednici byvaleho OkU i se svymi stroji a OS).
Na vsech pracovnich stanicich (Win i Lin) je nasazeny OpenOffice a Mozilla (posledni dobou i jeji odnoze Firebird a Thunderbird). Tam kde si to aplikace nepruznych dodavatelu vyzadaly, je samozrejme na Windowsech i MS Word, nebo cely MS Office.
Pokud nekdo tvrdi, ze neexistuje alternativa k MS produktum, spise se snazi o to, aby neexistovala. Pritom i ti nejzavilejsi uzivatele MS produktu by meli OSS aktivity tohoto druhu spise ocenovat, jen konkurencni prostredi je schopne tlacit ceny jejich oblibenych produktu do nizsich urovni (predpokladam tedy, ze vsichni si ty produkty radne kupuji a licencuji). Myslim, ze monopol je vzdy zhoubny.
Domnivam se, ze na zaklade dlouhodobejsiho praktickeho nasazeni mohu z vlastni zkusenosti potvrdit, ze lze pouzival Linux a OSS pro potreby uradu st. spravy a samospravy rovnocenne s produkty monopolniho MS, pricemz ohaneni se kompaktibilitou s jedinym spravnym formatem jedine firmy povazuji za scestne a neprilis bezpecne. Priznivce Win+Office ujistuji, ze je mi jedno, co pouzivaji a doufam, ze obdobnou svobodu dopreji i oni jinak smyslejicim.
U statni spravy a samospravy radeji uvidim, kdyz penize danoveho poplatnika zaplati za sluzby,vzdelavani a rozvoj produktu pro OSS prevazne tuzemskym firmam, nez svetovemu monopolu.
Potvrzuji ze take Mestsky urad Nove Mesto na Morave pouziva (U)Linux i kdyz ne na stanicich jako Ivan v Domazlicich. Sli jsme trochu jinou cestou - stanice na Win a servery Debian, RH a take SCO. V lednu jsem nasadil na stanice z okresu OO. K moji velke spokojenosti nikdo z novych kolegu neprotestoval a pracoval. Ted je po pul roce situace asi 70% MS oproti 30% OO - problem byl jen v uzivatelskem ovladani puvodnich 602 na okrese a ted OO+MS to se da zvladnout kdyz se uzivateli chvili venujeme. Samozrejmne vety typu "kamarad,manzel,syn rikal ze oni pouzivaji..." musim vyslechnout ale to je asi tak vsechno.
Co se tyka serveru tak weby, maily, samba, antivir, databaze, gis, dochazka, .... na Unixove platforme k moji i uzivatelske spokojenosti bezi jak maji.
S Ivanem souhlasim v celem rozsahu jeho prispevku.